آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

آموزشی: تست سلامت اپتوکوپلر

mmzhr

VIP+ افتخاری
کاربر
2010-08-29
341
13,043
33
همدان
با سلام

مدت ها بود دنبال یک روش درست برای تست سلامت اپتوکوپلر بودم اونم EL 817 و PC 817

بلاخره بعد از مدتها گشتن پیداش کردم شما حتما می دونید که اپتو کوپلر برای چی ستفاده می شه و
کلا کارش چیه ، یک نوع رابط بین دو بخش و در واقع دو بخش رو از هم ایزوله هم می کنه ،راحت تر
بگم یک سمتش دیود نوریه و سمت دیگش یک ترانزیستور NPN که پایه امیتر از طریق همین دیود کنترل
می شه ، بهمین راحتی .
اما مشکل کجاست ،
والا طبق همین حرف ها و مستندات در مورد این اپتوکوپلر پس باید یک سمتش از یک پایه به پایه دیگر با
اهمتری که رنجش رو تست دیوده راه بده اما به شخصه در خیلی از موارد بخصوص EL 817 من به نتیجه ای نرسیدم
بعضی ها هم می گن از روی اوهم می شه تشخیص داد که البته خودم هم از این روش استفاده می کنم (یعنی اون سمت دیودی
هنگامی که اوهم متر روی رنج اوهم هست یک عددی نشون می دهد) اما بازم دنبال یک روش دقیق تر بودم ،که این PDF رو
دیدم
در واقع در اینPDF ضمن معرفی همین روش ها یک مدار ساده هم برای تست اپتوکوپلر

وجود داره که بشخصه امتحان کردم و جواب هم گرفتم .
این هم تصویر مدارش
R1,R3,R4: 330Ω
R2: 1KΩ
D1: 1N4001 NP
ولی من دیود 1N4007 گذاشتم هیچ فرقی نمی کنه
Q1: 2N3904 NPN
اینجا هم تا دلتون بخواد می تونین از ترانزیستور های معادل استفاده کنید.
ولتاژ ورودی هم 9 ولته و LED ها هم همون معمولی های خودمون.
برای توضیحات بیشتر این فایل PDF بدرد بخور رو دانلود کنید

[hide]http://s2.picofile.com/file/8369382084/Understanding_and_testing_opto_isolators.pdf.html[/hide]

آخرین ویرایش:

ali m.g

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
کاربر
2008-01-04
1,869
11,837
TEHRAN
با سلام

مدت ها بود دنبال یک روش درست برای تست سلامت اپتوکوپلر بودم اونم EL 817 و PC 817

بلاخره بعد از مدتها گشتن پیداش کردم شما حتما می دونید که اپتو کوپلر برای چی ستفاده می شه و
کلا کارش چیه ، یک نوع رابط بین دو بخش و در واقع دو بخش رو از هم ایزوله هم می کنه ،راحت تر
بگم یک سمتش دیود نوریه و سمت دیگش یک ترانزیستور NPN که پایه امیتر از طریق همین دیود کنترل
می شه ، بهمین راحتی .
اما مشکل کجاست ،
والا طبق همین حرف ها و مستندات در مورد این اپتوکوپلر پس باید یک سمتش از یک پایه به پایه دیگر با
اهمتری که رنجش رو تست دیوده راه بده اما به شخصه در خیلی از موارد بخصوص EL 817 من به نتیجه ای نرسیدم
بعضی ها هم می گن از روی اوهم می شه تشخیص داد که البته خودم هم از این روش استفاده می کنم (یعنی اون سمت دیودی
هنگامی که اوهم متر روی رنج اوهم هست یک عددی نشون می دهد) اما بازم دنبال یک روش دقیق تر بودم ،که این PDF رو
دیدم
در واقع در اینPDF ضمن معرفی همین روش ها یک مدار ساده هم برای تست اپتوکوپلر

وجود داره که بشخصه امتحان کردم و جواب هم گرفتم .
این هم تصویر مدارش
R1,R3,R4: 330Ω
R2: 1KΩ
D1: 1N4001 NP
ولی من دیود 1N4007 گذاشتم هیچ فرقی نمی کنه
Q1: 2N3904 NPN
اینجا هم تا دلتون بخواد می تونین از ترانزیستور های معادل استفاده کنید.
ولتاژ ورودی هم 9 ولته و LED ها هم همون معمولی های خودمون.
برای توضیحات بیشتر این فایل PDF بدرد بخور رو دانلود کنید

hidden content may not be quoted

درود جناب مظاهری عزیز به عنوان تستر عملکرد اصلی اپتوکوپلر ( بعنوان یک سوئیچینگ وراه انداز تغذیه یا بخش دیگری از تغذیه یک برد الکترونیکی )عالی بود

ولی پیرو صحبت تلفنی که داشتیم

مقادیر همه قطعات نیمه هادی و...با کار در گذر زمان تغییر میکنه و تجربه شده با وجود سلامت عمل اصلی (سوئیچینگ وراه اندازی ) میتونه روی ولتاژها و حتی سوئیچ این تغییر مقادیر تاثیر بزاره

غرض از این عرایض این بود که در مواردی شاید کم و نادر با وجود تستر و احراز سلامت توسط این تستر خوب . اپتوکوپلر که با انواع طراحی های ظعیف و قوی مواجه . ممکنه روی کار خوب جواب نده
یا راه اندازی نکنه ویا حتی روی ولتاژها تاثیر بزاره

امیوارم اساتید مجرب بزرگوار ما رو راهنمایی و یاری بفرمایند

موفق باشید

mmzhr

VIP+ افتخاری
کاربر
2010-08-29
341
13,043
33
همدان

درود جناب مظاهری عزیز به عنوان تستر عملکرد اصلی اپتوکوپلر ( بعنوان یک سوئیچینگ وراه انداز تغذیه یا بخش دیگری از تغذیه یک برد الکترونیکی )عالی بود

ولی پیرو صحبت تلفنی که داشتیم

مقادیر همه قطعات نیمه هادی و...با کار در گذر زمان تغییر میکنه و تجربه شده با وجود سلامت عمل اصلی (سوئیچینگ وراه اندازی ) میتونه روی ولتاژها و حتی سوئیچ این تغییر مقادیر تاثیر بزاره

غرض از این عرایض این بود که در مواردی شاید کم و نادر با وجود تستر و احراز سلامت توسط این تستر خوب . اپتوکوپلر که با انواع طراحی های ظعیف و قوی مواجه . ممکنه روی کار خوب جواب نده
یا راه اندازی نکنه ویا حتی روی ولتاژها تاثیر بزاره

امیوارم اساتید مجرب بزرگوار ما رو راهنمایی و یاری بفرمایند

موفق باشید

سلام خدمت استاد گرامی

درست میفرمائید نمیشه صد درصد گفت سالمه

یه مدار دیگه پیدا کردم ساخت فلاشر با اپتوکوپلر برای تست سلامت اپتوکپلر

تو مدار از خازن 100 میکرو استفاده شده ولی با تغییر ظرفیت خازن میشه از کارکرد اپتوکوپلر مطمئن شد

لینک فیلم آموزشی

https://www.youtube.com/watch?v=zikhBiz6dRY&t=92s

آخرین ویرایش:
بالا