آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

مشکل: روشن نشدن مادربرد Gigabyte GA-EP31-DS3L با وجود CPU

hoss_bakh

VIP+ افتخاری
کاربر
2013-11-16
562
6,548
IRAN-Karaj
درود دوستان، همکاران و اساتید محترم

مادربرد فوق رو با مشکل اتصالی در مدار cpu آوردن

مشکل اتصالی در آی سی درایور ماسفت 6612 و یکی از ماسفت های k3918 کناریش بود

با تعویض موارد فوق مادربرد بدون کد دیباگر روشن شد که دیدم حرارت i/o بشدت بالاست

i/o با نمونه سالم تعویض شد الآن مادربرد با وجود cpu به محض استارت خاموش میشه

حتی بدون 4 پین cpu هم وقتی cpu روی مادربرد هست هم روشن نمیشه ولی بدون وجود خود cpu حتی با متصل بودن 4 پین هم مادربرد روشن میشه

ic pwm هم عوض کردم فرقی نکرده هر 4 تا آی سی ماسفت درایور 6612 هم عوض شدن بازم فرقی نکرد

به لحاظ ایرادهای ظاهری هم چیزی دیده نمیشه

تست حرارت هم گرفتم هیچ کدوم از آیتم های مادربرد حرارت غیر طبیعی ندارن (i/o - پل شمالی - پل جنوبی - آی سی های صدا و شبکه - ماسفت ها - رگولاتور ها و...)

موقعی که مادربرد رو بدون cpu روشن میکنم روی دیباگر همه چراغ های وضعیت ولتاژها روشنه و چراغ ریست دیباگر هم روشنه و هر 2 ثانیه یبار یه چشمک کوچولو میزنه

منتظر یاری اساتید هستم

سپاس

آخرین ویرایش:

ali m.g

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
کاربر
2008-01-04
1,869
11,837
TEHRAN
درود . دوست عزیز موقعی که cpu رو کاره . اهم دوسر خازن های لاین ولتاژ cpu رو پشت مدار یا داخل سوکت چک و همچنین مسیر ولتاژ رو نسبت به بدنه و حتی پایه ها نسبت به همکدیگه

اهم دو سر خازنهای SMD چیپ اصلی ازپشت برد یا کنار چیپ

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: hoss_bakh

hoss_bakh

VIP+ افتخاری
کاربر
2013-11-16
562
6,548
IRAN-Karaj
درود . دوست عزیز موقعی که cpu رو کاره . اهم دوسر خازن های لاین ولتاژ cpu رو پشت مدار یا داخل سوکت چک و همچنین مسیر ولتاژ رو نسبت به بدنه و حتی پایه ها نسبت به همکدیگه

اهم دو سر خازنهای SMD چیپ اصلی ازپشت برد یا کنار چیپ

خازنهای جامد مدار cpu موقعی که cpu روی مادربرد هست اهم ندارن و شورتی نشون میدن

ولی بدون cpu مقاومتشون از 1 کیلو شروع میشه تا 20 کیلو اهم بالا میره و بعد میاد روی 15 کیلو

خازن smd داخل سوکت هم (قائدتا بدون CPU) تقریبا وضعیت مشابه خازن های جامد بالا رو دارن

پایه های خازنهای smd اطراف پل شمالی هم پایه های چندتاشون اهم پایین دارن (حدود 18 اهم) و در تست بازر بوق میزنن و چندتاشون هم 170 اهم و چندتای دیگه هم 340 اهم دارن (پایه ها نسبت به هم دیگه و نسبت به بدنه)

20190701_182905.jpg

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: ali m.g

ali m.g

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
کاربر
2008-01-04
1,869
11,837
TEHRAN
خداقوت . اهم در حد شورتی میتونه از شورتی نیمه هادیهای مدار pwm مخصوصا ترانزیستورهای این طبقه ، که با نشستن cpu رو مدار ، به لاین های ولتاژی منتقل و موجب خوابیدن در لحظه اول
بشه

ضمنا یکی ضعفهای عمومی این مدل مین گیگا ( آی سی ۶۵۲۰ ) ۸ پین زیر اسلت گرافیک میباشد که البته معمولا موجب ندادن تصویر میشه نه این اشکال ( صرفا جهت اطلاع)

پیوست‌ها

آخرین ویرایش:
  • Like

hoss_bakh

VIP+ افتخاری
کاربر
2013-11-16
562
6,548
IRAN-Karaj
الان 2 تا سوال هم برام پیش اومده

1- اینکه چرا با وجود cpu و بدون اتصال 4 پین هم مادربرد پروتکت میکنه؟ مگر نه اینکه اتصالی توی مدار تغذیه cpu هست؟

2- اینکه آیا i/o توی پروتکت کردن مادربرد نقش داره یا نه؟ چون قبل از تعویض i/o با i/o خرابی که داغ میشد مادربرد روشن می شد

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: ali m.g

mosaffa

VIP+ افتخاری
کاربر
2010-11-08
1,277
7,205
صومعه سرا
سلام
خرابی کریستال پل جنوبی یکی از دلایل هست.سطر پایین شماره ای سی I/O با هم دیگه مطابقت داره؟

ali m.g

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
کاربر
2008-01-04
1,869
11,837
TEHRAN
الان 2 تا سوال هم برام پیش اومده

1- اینکه چرا با وجود cpu و بدون اتصال 4 پین هم مادربرد پروتکت میکنه؟ مگر نه اینکه اتصالی توی مدار تغذیه cpu هست؟

2- اینکه آیا i/o توی پروتکت کردن مادربرد نقش داره یا نه؟ چون قبل از تعویض i/o با i/o خرابی که داغ میشد مادربرد روشن می شد

درود دوست عزیز همین مورد دیروز رسیده الان دارم روش کار میکنم
همین مین
با زدن به برق روشن میشه وچن لحظه بعد خامش میشه

ارور dl میداد

با کلر و تنظیم یک پین cpu ارور بطورت نرمال شروع میشه در آخرین لحظه که به تصویر میرسه خاموش میشه
البته اشکال اصلی رو فکر میکنم بهش رسیدم اجازه بدین نتیجه گرفتم اعلام میکنم

ویدیو کار اول که ارور ها نرمال شدن رو تا چن لحظه دیگه میزارم چون تو گوشیه

به ارور ها هم اشاره نکردید

ویدیو اصلی حجمش بالا بود آپ نشد

پیوست‌ها

آخرین ویرایش:
  • Like
بالا