آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

سوال: کند چرخیدن فن پاور380a گرین و سوختن ترانزیستور مربوطهa1020

عباس مهدی

کاربر vip
کاربر
2017-01-03
166
120
کرمان
با سلام
پاور گرین 380a رو تعمیر کردم ولی فن اون اهسته و بی صدا کار میکنه(خارج از کیس) که بعد از 5 دقیقه کار خاموش کردم و دیدم دوتا سینک حسابی گرم شده بودن. ولی دور فن تغییری نکرده بود( با اطمینان سالم بودن اون مقاومت103 روی سینک دوم)
دوباره که به برق زدم فن کار نکرد که متوجه سوختن a1020 شدم باز تعویض کردم ولی فرقی نکرده کند می چرخه. لطفا راهنمایی کنین.این طبیعیه؟ و اینقدر گرم شدن سینکها درسته و نباید دور فن با این گرما بیشتر بشه؟ در ضمن اطراف فن رو چک کردم چیز خرابی پیدا نکردم و ولتاژ 11.9 هست.در ضمن ولتاژهای خروجی دقیق هستن. ممنون میشم راهنمایی کنین با لامپ 12و6 ولت میگن میشه امپر پاور روچک کرد؟
پست رو دوباره ویرایش کردم به خاطر اینکه تو فاصله ای منتظر جواب بودم پاور رو برای مدت نیم ساعت گذاشتم کار کنه(با اتصال سیم سبز و مشکی) که دیدم بوی سوختن میاد دست زدم زیر پاور قسمت بعد از سینک دوم داغ بود باز کردم دو تا سینگ داغ بودن و قسمت خروجی نصف خازنها مخصوصا دو تا 4700 میکرو ویک 2200 میکرو نزدیک سینک کنار سیم پیچ با هسته زرد و حتی ایسی 494 داغ بودن ولی ولتاژها درست بودن جوری داغ که دست بعد دو ثانیه میسوخت. و جالبه دیدم مقاومت شماره21 نیمسوز شده بود قهوه ای شده بود. لطفا کمکم کنین.
در ضمن خازنهای الکترولیت تعویض شدن.

آخرین ویرایش:

hoss_bakh

VIP+ افتخاری
کاربر
2013-11-16
562
6,548
IRAN-Karaj
دوست عزیزم

شما چرا یک مشکل رو چندتا تاپیک میکنید؟ و تاپیک قبلی رو بی نتیجه رها میکنید
بنده عرض کردم که ولتاژ تغذیه فن رو مستقیما از 12 ولت بگیر
بزار فن با دور نرمال بچرخه تا پاور صدمه ای نبینه
ضمنا پتانسیومتری که تو پست قبل بهش اشاره کردم جوری تنظیم کن که ولتاژ 12 حدود 12.2 بشه تا تو بار و افت ولتاژ خیلی تاثیری
روی ولتاژ نداشته باشه چنانچه تنظیمات فابریک هم همینطوره
بابت مقاومت r21 هم شما هرکاری کنید به علت بالا بودن جریان
این قسمت از پاور مقاومت مذکور بعداز چند دقیقه کار رنگ عوض میکنه ولی نمیسوزه
با این حال بهتره که از یک مقاومت وات بالا استفاده بشه
از صفت بودن پیچ ترازیستورها و دیود شاتکی ها هم
مطمئن بشین تا انتقال حرارت مشکلی نداشته باشه
موفق باشین

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: morady

عباس مهدی

کاربر vip
کاربر
2017-01-03
166
120
کرمان
خیلی ممنون از راهنمایی شما. ببخشین که کار با سایت رو تازه شروع کردم و بلد نیستم عذر بنده رو بپذیرین. چشم از این به بعد در ادامه همین تاپیک مشکل این پاور رو دنبال میکنم.پس به نظر شما مشکلی نداره؟و اینکه خازنهای 4700 میکرو 10 ولت هم اینقدر داغ شده بودن...در ضمن تمام پیچها رو کاملا سفت کردم چون هر دو سینک رو واسه تست قطعات بیرون اوردم و دوباره لحیم کردم.

hoss_bakh

VIP+ افتخاری
کاربر
2013-11-16
562
6,548
IRAN-Karaj
خیلی ممنون از راهنمایی شما. ببخشین که کار با سایت رو تازه شروع کردم و بلد نیستم عذر بنده رو بپذیرین. چشم از این به بعد در ادامه همین تاپیک مشکل این پاور رو دنبال میکنم.پس به نظر شما مشکلی نداره؟و اینکه خازنهای 4700 میکرو 10 ولت هم اینقدر داغ شده بودن...در ضمن تمام پیچها رو کاملا سفت کردم چون هر دو سینک رو واسه تست قطعات بیرون اوردم و دوباره لحیم کردم.

بابت تغذیه فن خیر هیچ مشکلی نداره

داغ شدن خازنها و سلف های خروجی هم تو طراحی این سری پاورهای گرین طبیعی هست

فقط باید کیفیت، ظرفیت و ولتاژ خازنها حتما درست باشه و فن هم درست کار کنه تا مشکلی پیش نیاد

بالا