آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

یکسره شدن محافظ برق

Mahyar17348

کاربر
2017-05-04
67
60
درآوردن و جازدن آی سی در چند مرحله مطمئنا برد شما رو دچار خرابی میکنه پس بهتره از یک سوکت 14 پایه آی سی استفاده کنید که اگر بعدا مجددا با مشکل مواجه شدید نیاز به لحیم کاری آی سی نباشه

جسارت نباشه منظورتون رو نفهمیدم.بابت بسیار آماتور بودنم مراتب پوزش رو خدمتتون بجای می آورم??????‍♂️

Mahyar17348

کاربر
2017-05-04
67
60
درآوردن و جازدن آی سی در چند مرحله مطمئنا برد شما رو دچار خرابی میکنه پس بهتره از یک سوکت 14 پایه آی سی استفاده کنید که اگر بعدا مجددا با مشکل مواجه شدید نیاز به لحیم کاری آی سی نباشه

جسارت نباشه منظورتون رو نفهمیدم.بابت بسیار آماتور بودنم مراتب پوزش رو خدمتتون بجای می آورم

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: smm9297

smm9297

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
2015-02-11
584
1,056
جسارت نباشه منظورتون رو نفهمیدم.بابت بسیار آماتور بودنم مراتب پوزش رو خدمتتون بجای می آورم
اختیار دارین مهندس.ببخشید اگه بد توضیح میدم.منظورم اینه که شاید مجبور باشید چندین بار آی سی رو از برد در بیارید و مجددا اونو لحیم کنید.با این تفاسیر نوک هویه باعث قطعی مسیر برد میشه.دقیقا مثل همین اتفاقی که برای پایه 11 افتاده.پس بهتره بعد از اینکه برای اولین بار آی سی رو درآوردید یه سوکت آی سی رو برد لحیم کنید.جامپرتون هم خوبه.با این توضیحات پیشنهاد میکنم ابتدا یک سوکت 14 پایه تهیه کنید و پس از نصب بر روی برد آی سی رو جا بزنید و ترانزیستور رو سوار کنید و مدار رو تست کنید.

smm9297

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
2015-02-11
584
1,056
علت کاهش ولتاژ هم میتونه این باشه که شایذ در پایه 4 هم ، مشکل مشابه پایه 11 اتفاق افتاده باشه.لطفا از صحت اتصال صحیح این پایه هم غافل نشید

Mahyar17348

کاربر
2017-05-04
67
60
اختیار دارین مهندس.ببخشید اگه بد توضیح میدم.منظورم اینه که شاید مجبور باشید چندین بار آی سی رو از برد در بیارید و مجددا اونو لحیم کنید.با این تفاسیر نوک هویه باعث قطعی مسیر برد میشه.دقیقا مثل همین اتفاقی که برای پایه 11 افتاده.پس بهتره بعد از اینکه برای اولین بار آی سی رو درآوردید یه سوکت آی سی رو برد لحیم کنید.جامپرتون هم خوبه.با این توضیحات پیشنهاد میکنم ابتدا یک سوکت 14 پایه تهیه کنید و پس از نصب بر روی برد آی سی رو جا بزنید و ترانزیستور رو سوار کنید و مدار رو تست کنید.

توضیحات شما مهندس و استاد عزیز کامله حقیر اطلاعاتم کمه.چشم حتما اینکار رو انجام میدم و نتیجه رو خدمت شریف اطلاع میدم.مکررا از شما ممنونم

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: smm9297

Mahyar17348

کاربر
2017-05-04
67
60
علت کاهش ولتاژ هم میتونه این باشه که شایذ در پایه 4 هم ، مشکل مشابه پایه 11 اتفاق افتاده باشه.لطفا از صحت اتصال صحیح این پایه هم غافل نشید

بعد نصب پایه آی سی ک فرمودین و نصب ترانزیستور ولتاز ۱۴ولت از دو پایه۴و۱۱ مشاهده کردم.و برای اطمنینان آی سی ۳۲۴نو رو جایگزین کردم اما در هنگام وصل برق صدایی از رله شنیده نشد و ال ای دی زرد روشن و بعد حدود سی ثانیه ال ای دی قرمز هم روشن و گاهی نورش کم میشد اما خروجی نداشتم.آی سی رو از مدار خارج کردم و مدار رو تست گرفتم،صدای رله شنیده شد و ال ای دی سبز روشن شد و خروجی هم مدار میداد(برای تست خروجی از لامپ۱۰۰ استفاده کردم).میدونم برای اساتید این مدار بسیار سادست اما برای افرادی مثل من کمی پیچیده شده.مجدد تمام پایه های سوکت آی سی رو تست بازر انجام دادم و مشکلی نداشتن.آیا رله مشکل داره؟اگر بله چرا زمانی ک آی سی در مدار نیست رله صدا میده و خروجی دارم.پیشاپیش از شما استاد گرامی و همه عزیزان بابت راهنمایی هاشون ممنونم

آخرین ویرایش:

mehran76gh

VIP+ افتخاری
کاربر
2016-06-17
1,537
7,066
IRANTK
ابتدا از شما مجدد سپاسگزارم همچنین از سازندگان این سایت ک برای افرادی مثل حقیر ک هم دانشجوی الکترونیک هستیم و هم برای کمک خرج دانشگاه کار میکنیم،کمک علمی خیلی خوبی هست.بزرگوار منظور از خازن صافی رو نمیدونم کدوم خازن مدار مد نظرتون بود اما چون تمام خازن ها رو داشتم تک تک تعویض کردم و ولتاژ ها رو یادداشت کردم.بعد تعویض خازن پلی استر ۶۸۴ ولتاژ از ۷شروع شد و نهایت روی ۳.۴ تقریبا متوقف شد و بعد تعویض خازن ۵۰ولت ۱۰میکرو ولتاژ از۴شروع و ب ۳.۷ رسید و بعد تعویض خازن ۳۵ولت ۳۳۰میکرو ولتاژ از ۵ب۴ رسید و نیز بعد تعویض خازن ۵۰ولت۳.۳میکرو ولتاژ از ۴ب۵ رسید.در ضمن مراحل کار خازنهای جدید رو از مدار خارج نکردم.و در طول تمام تست ها ال ای دی قرمز و زرد روشن بوددیود زنر در تست بازر عدد ۸۰۰ رو نشون میداد.یه سوال حاشیه ای خدمت شریف داشتم،بزرگوار قیمت خازن سنج بالاست؟مجدد از راهنماییتون ممنونم
قیمت خازن سنج حدود 360 تومن است.
باتوجه به آماتور بودن شما احتمال خطاهای شما در هنگام تست باتوجه به گفته های ما زیاد است . به این صورت که در گفته های شما گفتید که زنر را بازر تست گرفتید که این اشتباه است و باید با تست دیود تست کنید از طرفی میگید تمام قطعات تعویض اما مشکل پابرجاست. و مشخص نیست که این قطعاتی که میفرمایید نو و سلامت هستند یا اینکه از اوراقی برمیدارید و از صحت و سلامت قطعات اطلاعی ندارید. در رشته برق از جریان 10 امپر به پایین صرف نظر میکنند اما در صنعت الکترونیک ما میکروصدم هم حساب میکنیم!حال اینکه اگر باتوجه به گفته های ما و کارهایی که انجام میدید و قطعاتی که تعویض میکنید اختلافی وجود داشته باشد هم باعث طولانی شدن تاپیک میشه هم وقت من و همکاران رو میگیرید و هم به نتیجه نمیرسید و از این کار زده میشوید.بنابر این اقدامات گفته شده رو واو به واو انجام بدید و کوچک ترین موردی در برد را گذارش کنید چون این مهم باعث تسهیل در روند کاری و تشخیص و رفع عیب میشه.
باتوجه به اینکه از صحت و سلامت اقداماتی که انجام میدید اعتماد به شما ندارم و همچنین وقت اندکی که دارم ترجیح میدم برای تسهیل در روند حل مشکل مدار رو تحلیل و به نتیجه برسانم.
در ابتدا باتوجه به استناد گفته های شما در خصوص تعویض خازن های پلی استر و خازن الکترولیت با نو و سالم اقدامات زیر را انجام داده و نتیجه را اعلام بفرمایید.
1:ای سی / ترانزیستور / رله را از مدار خارج کنید.
2: زنر را از مدار خارج کنید.(نکته مهم:هنگامی زنر را از مدار خارج میکنید چون ولتاژ افزایش پیدا میکند اول اینکه در کمترین زمان ولتاژ ۲ نقطه را یاد داشت و دستگاه را از برق جدا کنید و نکته دوم به دلیل افزایش ولتاژ و بیش از افزایش ظرفیت ولتاژ خازن احتمال صدمه به خازن است پس مواظب باشید و در کمترین زمان تست کنید.)
3:دستگاه را به برق بزنید و ولتاژ ۲ سر خازن صافی و یا ولتاژ خازنی که در عکس مشخص شده را بگیرید.(حدود باید 12 تا 20 ولت باشد)اگر این ولتاژ رو نداشتید خازن دیود های یکسو ساز و خازن پلی استر و همچنین ترک ها و همچنین مسیر هایی که از ورودی برق شهر به ورودی محافظ است راچک و بررسی نمایید تا ولتاژ در نقطه گفته شده نداشته باشید اقدامات بعدی جایز نیست.
Screenshot_44.png
در تحلیل مداری محافظ شما متوجه علت روشن بودن ال ای دی قرمز در صورتی که پایه منفی آن از طریق مقاومت به جایی وصل نیست شدم! در صورت امکان بفرمایید پایه ال ای دی به کدام مسیر وصل است که ال ای دی روشنه؟
Screenshot_43.png

موفق باشی

Mahyar17348

کاربر
2017-05-04
67
60
باتوجه به آماتور بودن شما احتمال خطاهای شما در هنگام تست باتوجه به گفته های ما زیاد است . به این صورت که در گفته های شما گفتید که زنر را بازر تست گرفتید که این اشتباه است و باید با تست دیود تست کنید از طرفی میگید تمام قطعات تعویض اما مشکل پابرجاست. و مشخص نیست که این قطعاتی که میفرمایید نو و سلامت هستند یا اینکه از اوراقی برمیدارید و از صحت و سلامت قطعات اطلاعی ندارید. در رشته برق از جریان 10 امپر به پایین صرف نظر میکنند اما در صنعت الکترونیک ما میکروصدم هم حساب میکنیم!حال اینکه اگر باتوجه به گفته های ما و کارهایی که انجام میدید و قطعاتی که تعویض میکنید اختلافی وجود داشته باشد هم باعث طولانی شدن تاپیک میشه هم وقت من و همکاران رو میگیرید و هم به نتیجه نمیرسید و از این کار زده میشوید.بنابر این اقدامات گفته شده رو واو به واو انجام بدید و کوچک ترین موردی در برد را گذارش کنید چون این مهم باعث تسهیل در روند کاری و تشخیص و رفع عیب میشه.
باتوجه به اینکه از صحت و سلامت اقداماتی که انجام میدید اعتماد به شما ندارم و همچنین وقت اندکی که دارم ترجیح میدم برای تسهیل در روند حل مشکل مدار رو تحلیل و به نتیجه برسانم.
در ابتدا باتوجه به استناد گفته های شما در خصوص تعویض خازن های پلی استر و خازن الکترولیت با نو و سالم اقدامات زیر را انجام داده و نتیجه را اعلام بفرمایید.
2: زنر را از مدار خارج کنید.(نکته مهم:هنگامی زنر را از مدار خارج میکنید چون ولتاژ افزایش پیدا میکند اول اینکه در کمترین زمان ولتاژ ۲ نقطه را یاد داشت و دستگاه را از برق جدا کنید و نکته دوم به دلیل افزایش ولتاژ و بیش از افزایش ظرفیت ولتاژ خازن احتمال صدمه به خازن است پس مواظب باشید و در کمترین زمان تست کنید.)
3:دستگاه را به برق بزنید و ولتاژ ۲ سر خازن صافی و یا ولتاژ خازنی که در عکس مشخص شده را بگیرید.(حدود باید 12 تا 20 ولت باشد)اگر این ولتاژ رو نداشتید خازن دیود های یکسو ساز و خازن پلی استر و همچنین ترک ها و همچنین مسیر هایی که از ورودی برق شهر به ورودی محافظ است راچک و بررسی نمایید تا ولتاژ در نقطه گفته شده نداشته باشید اقدامات بعدی جایز نیست.
مشاهده فایل‌پیوست 157324
در تحلیل مداری محافظ شما متوجه علت روشن بودن ال ای دی قرمز در صورتی که پایه منفی آن از طریق مقاومت به جایی وصل نیست شدم! در صورت امکان بفرمایید پایه ال ای دی به کدام مسیر وصل است که ال ای دی روشنه؟
مشاهده فایل‌پیوست 157325

موفق باشی

ابتدا تشکر میکنم ک مفصل زمان گذاشتین و راهنمایی فرمودین.بزرگوار چون من تعمیرکار حرفه ای نیستم پس به قطعات اوراقی دسترسی ندارم و قطعات نو رو جایگزین میکنم.در مورد روشن موندن ال ای دی قرمز من هم نتونستم بفهمم.چشم مو ب مو اقداماتی ک فرمودین رو انجام میدم و گزارشش رو خدمت شریف و اساتید گرامی گزارش میکنم

mehran76gh

VIP+ افتخاری
کاربر
2016-06-17
1,537
7,066
IRANTK
باتوجه به اینکه ولتاژ 14 ولت را دارید لطفا عکس از ای سی که خریداری کرده اید قرار بدهید چون ای سی مرغوب 324 در بازار کم شده و اکثرا جواب نمیدهند مگر مارک st استفاده کنید.
در خصوص روشن شدن ال ای دی سبز با این دلیل است که مدار رله با ال ای دی سبز تکمیل میشود و هر موقع که رله جذب شود ال ای دی سبز روشن میشود و اینکه ای سی رو از مدار خارج کردید رله جذب شد احتمال زیاد مربوط به طراحی مدار است که در صورت کنجکاوی نقشه محافظ را ترسیم کنید تا علتشو بگم.
اگر ظرفیت خازن های کوچک اطراف ای سی را تغییرات دادید احتمالا دلیل عیب جدید شماست.چون این خازن ها برای شارژ و دشارژ شدن و همچنین پرشدن خازن است و چون ظرفیت خازن تغییراتی پیدا کرده زمانی طولانی ویا اصلا ناشدنی میبرد تا رله جذب شود.

موفق باشید.

Mahyar17348

کاربر
2017-05-04
67
60
مشاهده فایل‌پیوست 157324
مشاهده فایل‌پیوست 157325

موفق باشی

بزرگوار طبق فرمایشات شما قطعاتی ک فرمودین رو از مدار خارج کردم و ولتاژ دو سر خازن صافی ک مشخص فرمودین رو در کسری از ثانیه مشخص کردم ک حدود ۱۵ولت بود.ال ای دی قرمز یک سرش ب مقاومت شماره ۱۶ مدار وصله و سر دیگش ب پایه شماره ۱ آی سی ک همزمان ب مقاومت شماره ۱۱ مدار و دیود شماره ۳ مدار متصل هست.احساس کردم بخاطر طولانی شدن تاپیک ک ایجاد کردم،کمی ناراحت شده اید چون فضای افراد حرفه ای قالبه و حقیر آماتور،ابتدا لازم میدونم از این جهت عذرخواهی کنم و خدمت شریف عرض کنم هر زمان دستور بفرمایید تاپیک رو میتونید غیرفعال یا حتی پاک کنین.و یه سوال داشتم:اگر کتابی در مورد نحوه عیب یابی مدار یا جزوه ای با این موضوع میشناسین،ممنون میشم بهم بگین ک منم مطالعه کنم و کمی با این حوزه بیشتر آشنا بشم.مجدد از همه عزیزان سپاسگزارم

بالا