آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: چگونه هر ولتاژ متناوبی (با هر فرکانسی) را با ولتمتر اندازه گیری کنیم

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
درود

ازآنجاکه ولتمترهای متناوب موجود فقط قادر به اندازه گیری ولتاژهایی هستند که فرکانس ۵۰ یا ۶۰ هرتز داشته باشند.
و در بقیه فرکانس ها ولتاژ های عجیب و غیرواقعی اعلام میکنه که ناگزیر به استفاده از اسیلوسکوپ هستیم لذا با توجه
به اینکه :

اولا همگان قادر به تهیه اسیلوسکوپ نیستند و
ثانیا استفاده از اسیلوسکوپ موجب اتلاف وقت قابل توجه میشه.

بنابرین لازم است تمهیدی جهت رفع این نیاز اندیشه کنیم که من اینکارو کردم و همیشه از روش خودم استفاده کردم که
تصور میکنم در خلال یکی از تاپیک ها مطرح کردم
اما ازآنجاکه بسادگی قابل استخراج و مطالعه نیست لذا بدینوسیله در تاپیک مستقل حاضر و بصورت سوال مطرح میکنم تا

اولا سوژه و بهانه ای برای فعالیت علاقمندان باشه.
ثانیا ممکنه در جریان پیگیری موضوع و طی بررسی:: پیشنهادات علاقمندان ، روش بهتری حاصل بشه .
بنابرین سوال اینه:

چگونه هر ولتاژ متناوبی ( با هر فرکانسی) را بسادگی با ولتمتر اندازه گیری کنیم.

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
میشه با دیود و خازن الکترولیت هر ولتاژ با هر فرکانس رو به DCتبدیل کرد؛بعد ولتاژ رو به صورت DC اندازه گرفت

درود

واضح تر و دقیق تر تشریح کنید از چه مداری استفاده میکنید؟

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
میشه با دیود و خازن الکترولیت هر ولتاژ با هر فرکانس رو به DCتبدیل کرد؛بعد ولتاژ رو به صورت DC اندازه گرفت

درود

پاسخ شما شفاف نیست .
مشخصا از چه مداری استفاده میکنی اگه ارسال تصویر مدار مقدورت نیست مدار مورد اشاره را توصیف کن.

سپاس

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,688
10,175
گنبد کاووس
درود

پاسخ شما شفاف نیست .
مشخصا از چه مداری استفاده میکنی اگه ارسال تصویر مدار مقدورت نیست مدار مورد اشاره را توصیف کن.

سپاس

درود
استاد من فکر میکنم منظور جناب مسعود همون یکسوسازی معمولی که بعد از ولتاژ متناوب شهر و یا ترانس کاهنده توسط دیود پل ویا ۴ دیود و یک خازن صافی انجام میشه احتمالا منظورشون همین میباشد

ولی فکر میکنم فرکانس برق ۵۰ و ۶۰ هرتز باشد
و این شیوه یکسوسازی برای همین فرکانس موثر خواهد بود

در صورتی که شما در تیتر سوال فرمودید :
هر ولتاژ متناوبی با هر فرکانسی !

که طبق سوال شما این سیستم یکسوسازی که جناب مسعود فرمودند فقط روی ولتاژ متناوب با فرکانس برق شهر جوابگو خواهد بود
نه هر ولتاژ متناوب و هر فرکانسی!

ضمن اینکه اندازه گیری ولتاژ متناوب با هر فرکانس
به واسطه ولت متر سوال مورد نظر شما بوده

تشکر.

آخرین ویرایش:

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,688
10,175
گنبد کاووس
بعنوان مثال بنده در تاپیک قبلی در بخش تابلوهای روان
خواستم ولتاژ متناوب در پاور سوئیچینگی که توسط چاپر تولید میشد رو با ولت متر اندازه گیری کنم ولی به هیچ عنوان مقدور نبود
ولت متر گیج میزد و ولتاژ غیر واقعی نشون میداد یه چیزی در حدود ۱۰ یا ۲۰ و شاید هم خیلی بیشتر پایینتر از ولتاژ واقعی رو نشون میداد

تشکر از شما

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
درود
استاد من فکر میکنم منظور جناب مسعود همون یکسوسازی معمولی که بعد از ولتاژ متناوب شهر و یا ترانس کاهنده توسط دیود پل ویا ۴ دیود و یک خازن صافی انجام میشه احتمالا منظورشون همین میباشد

ولی فکر میکنم فرکانس برق ۵۰ و ۶۰ هرتز باشد
و این شیوه یکسوسازی برای همین فرکانس موثر خواهد بود

در صورتی که شما در تیتر سوال فرمودید :
هر ولتاژ متناوبی با هر فرکانسی !

که طبق سوال شما این سیستم یکسوسازی که جناب مسعود فرمودند فقط روی ولتاژ متناوب با فرکانس برق شهر جوابگو خواهد بود
نه هر ولتاژ متناوب و هر فرکانسی!

ضمن اینکه اندازه گیری ولتاژ متناوب با هر فرکانس
به واسطه ولت متر سوال مورد نظر شما بوده

تشکر.

درود

یکسوسازی نیم موج با یک دیود است و یکسوساز تمام موج با ۴ دیود و در صورت وجود ولتاژ قرینه با ۲ دیود .

لذا درسته که یکسوساز نیم موج و تمام موج ، ولتاژ متناوب را به مستقیم تبدیل میکنه اما تاکید من که بصورت شفاف مشخص بشه به این خاطر هست که
ممکنه نادیده گرفتن نکات ظریفی عامل خطاهای بزرگی بشه.

لذا آیا با هر دو شیوه تمام موج و نیم موج میتونیم هر ولتاژ متناوب با هر فرکانسی را اندازه گیری کنیم ؟
یا نکات و شرایط قابل تاملی داره که باید رعایت بشه.
البته در همین اندازه که پاسخ دادند با ارزش و راهگشاست و بخش مهم معما را حل کردند هرچند پاسخ کاملی مطرح نفرمودند

سپاس

Reza RW

کاربر vip
کاربر
2018-11-24
48
44
31
با اجازه اساتید
با همون 4 دیود که فرمودید به صورت تمام موج هر فرکانسی رو میشه به مستقیم تبدیل کرد و البته برای صاف کردنش به دو تا خازن (یکی برای فرکانسهای بالا با ظرفیت کم مثلا 100 نانو و یکی با ظرفیت زیاد مثلا 1000 میکرو ) که البته استفاده از خازنهای با rms پایین واسه چنین مداری که قراره فرکانسای بالا رو یکسو کنه خیلی بهتره مثلا خازن حالت جامد به جای الکترولیت
بعد هم اندازه گیری به صورت dc . البته دقت کنید ولتاژ بعد از یکسوسازی بیشتر میشه و باید این نکته رو در نظر بگیرید

در این مورد استفاده از ولتمترهای RMS بهترین راهه

A R A S H

VIP+ افتخاری
کاربر
2008-01-01
443
6,822
فارس
سلام
برای تبدیل ac به dc با پل دیود (۴ دیود) چند نکته مهم وجود داره :
۱- ولتاژ dc خروجی از پل دیود چون از ۲ تا دیود عبور میکنه پس حدود ۱.۴ ولت کمتر از ولتاژ ac ورودی هست
۲- برای صاف کردن شکل موج خروجی پل دیود خازن قرار میدن که اینکار باعث رادیکال ۲ برابر شدن ولتاژ خروجی از پل دیود میشه
۳- برای کار با فرکانس های بالا باید حتما از دیود های فست یا آلترا فست (فوق سریع) استفاده کرد و همچنین به ولتاژ قابل تحمل دیود هم توجه کرد

فرض کنیم میخوایم ولتاژ ۲۲۰ ولت ac رو تبدیل به dc کنیم طبق نکات فوق ولتاژ خروجی افت کرده برابر 218.6 ولت هست که با رادیکال ۲ برابر شدن حدود 309 ولت میشه یعنی مولتی متر ولتاژ ۲۲۰ ولت rms ac رو ۳۰۹ ولت dc نشون میده پس اگه ولتاژ dc خوانده شده توسط مولتی متر تقسیم بر رادیکال ۲ بشه و با ۱.۴ جمع بشه ولتاژ ac بدست میاد
در یکسوسازی نیم موج به دلیل حذف یک سیکل نمیشه بصورت دقیق ولتاژ رو محاسبه کرد چون ممکنه مثلا عرض پالسی که حذف شده عینا برابر با اون یکی نباشه

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
درود

آفرین به جملگی پاسخگویان عزیز اگرچه عمدتا نقص ناچیزی داشتند.

در حرفه و رشته الکترونیک ، ماکزیمم و مینیمم ولتاژ بسیار بیشتر از دیگر بخش های ولتاژ اهمیت داره
درحالیکه در رشته برق مقدار موثر ولتاژ متناوب اهمیت تعیین کننده تری داره

در ولتاژ سینوسی برق شهر ولتاژ ماکزیمم برابر با ۱،۴۱ ( رادیکال ۲) ضربدر مقدار موثر است اما در انواع دیگر ولتاژ با روابط متفاوتی قابل محاسبه است.

برای اندازه گیری ماکزیمم ولتاژ هر نیم سیکل ، فقط یک دیود و یک خازن حدود یکدهم میکرو تا یک میکرو کافیست
برای اندازه گیری ماکزیمم ولتاژ متناوبی که دارای نیم سیکل های قرینه است ، کافیست با دیود و خازن فوق ولتاژ را یکسو کنیم و با ولتمتر dc اندازه گیری کنیم .
اما اگر نیم سیکل ها قرینه نباشند دراینصورت غالبا نیم سیکلی که دارای ولتاژ پماکزیمم بیشتری باشد اهمیت بیشتری دارد و دراینصورت لازم است با جابجایی دو سیم ورودی یکسوساز ، ولتاژ ماکزیمم هر نیم سیکل را اندازه گیری کنیم.

نهایتا فقط با یک دیود و خازن حدود ۱ میکرو ولتاژ مورد نظر را یکسو و به این ترتیب ولتاژ ماکزیمم یک نیم سیکل با ولتمتر dc اندازه گیری میشه و اگه نیم سیکل دیگر قرینه باشد کار اندازه گیری تمام است
درغیراینصورت دو سیم ورودی یکسوساز را یکبار هم جابجا کرده و ماکزیمم ولتاژ نیم سیکل بعد را هم اندازه گیری میکنیم .

سپاس

آخرین ویرایش:
بالا