آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک تکشو

مشکل: مشکل در تعمیر مادربرد p8h61-m lx3

rasoolizadi

کاربر
2019-05-23
10
3
31
سلام
دوستان مادربرد ذکر شده موقع استارت فن یه دور میزد و خاموش میشد که یه دونه از ماسفتهای کنار رم خراب بود تعویض کردم الان روشن میشه ولی ولتاژ vcore ندارم و cpu گرم نمیشه و بعد از 10 ثانیه دوباره خاموش میشه. درضمن رگولاتورهای 8 پایه ای هم که تو مدار pwm هست رو با دیتا شیت چک کردم همگی ورودی دارند اما خروجی ندارند و حتی ولتاژ pwm هم سرشون میاد.
با این حال ic pwm هم تعویض کردم

بایوس زدم
ولی همچنان مشکل باقیه لطفا کمک کنید

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: hoss_bakh

reza.93

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2015-03-13
478
1,429
سلام
اینجور مشکلات جواب دقیق ندارن و با سعی و خطا جواب بدست میاد
سیم مشکی و سبز رو با پنس به هم بزن تا پاور روشن بشه ببین آی سی صدا یا بقیه آی سی ها داغ میکنن یا خیر.
چک کنید که روی گیت ماسفت های PWM در این حالت ولتاژ دارید یا خیر.
وضعیت چیپ PCH به چه صورت هست ؟ (سرد- گرمای معمولی یا داغ).

ali m.g

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
کاربر
2008-01-04
1,869
11,840
TEHRAN
سلام
اینجور مشکلات جواب دقیق ندارن و با سعی و خطا جواب بدست میاد
سیم مشکی و سبز رو با پنس به هم بزن تا پاور روشن بشه ببین آی سی صدا یا بقیه آی سی ها داغ میکنن یا خیر.
چک کنید که روی گیت ماسفت های PWM در این حالت ولتاژ دارید یا خیر.
وضعیت چیپ PCH به چه صورت هست ؟ (سرد- گرمای معمولی یا داغ).

درود . آقا رضا فرمایشتون کاملا درسته که عیب یابی میخواد راحت نمیشه به حدود نزدیک قطعات اشاره کرد
ولی با شورت سیم سبز ومشکی ونگه داشتن تو این وضعیت اگر قطعات نیمه هادی ( فتها . ترانزیستورها .تغییر اهم . یا آی سی ها ، pwm ) بصورت نشتی و حتی قطع شدن معیوب شده باشن میتونه آسیب های بیشتری به قطعات برسونه پس
دوست عزیزم اگر موافق باشید همکارمون با در نظر گرفتن نوع اشکال که با توضیحی داده به اطراف cpu ( مسیر pvm و ولتاژ cpu ) مربوط میشه تمرکز کنه

(سنس و مقایسه گر ومتعاقب اون پروتکت بهمین منظور میباشد که قطعات بیشتری آسیب نبینه)
و بصورت اصولی عیب یابی کنه بهتر نیست؟
از این که بنده رو هم روشن میکنید ممنونم

آخرین ویرایش:

reza.93

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2015-03-13
478
1,429
درود . آقا رضا فرمایشتون کاملا درسته که عیب یابی میخواد راحت نمیشه به حدود نزدیک قطعات اشاره کرد
ولی با شورت سیم سبز ومشکی ونگه داشتن تو این وضعیت اگر قطعات نیمه هادی ( فتها . ترانزیستورها .تغییر اهم . یا آی سی ها ، pwm ) بصورت نشتی و حتی قطع شدن معیوب شده باشن میتونه آسیب های بیشتری به قطعات برسونه پس
دوست عزیزم اگر موافق باشید همکارمون با در نظر گرفتن نوع اشکال که با توضیحی داده به اطراف cpu ( مسیر pvm و ولتاژ cpu ) مربوط میشه تمرکز کنه

(سنس و مقایسه گر ومتعاقب اون پروتکت بهمین منظور میباشد که قطعات بیشتری آسیب نبینه)
و بصورت اصولی عیب یابی کنه بهتر نیست؟
از این که بنده رو هم روشن میکنید ممنونم

بله جنابعالی درست میفرمایید من در حد اطلاعاتم جواب دادم، کلا احتیاط همیشه خوبه.
در آخر اگر به نتیجه نرسیدند به نظر من میشه با منبع تغذیه با جریان محدود ( در حد 0.5 A) روی ورودی های ولتاژ زد و اگر جریان کشی در حالت خاموش داشتن اون موقع به دنبال قطعه معیوب گشت.
به نظر من این پروتکت گاهی واقعی نیست چون ممکنه سیگنالی که باید به آی سی PWM برسه تا ماسفت ها راه اندازی بشن به هر دلیلی نرسه که باید بررسی بشه.

ali m.g

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
کاربر
2008-01-04
1,869
11,840
TEHRAN
سلام
دوستان مادربرد ذکر شده موقع استارت فن یه دور میزد و خاموش میشد که یه دونه از ماسفتهای کنار رم خراب بود تعویض کردم الان روشن میشه ولی ولتاژ vcore ندارم و cpu گرم نمیشه و بعد از 10 ثانیه دوباره خاموش میشه. درضمن رگولاتورهای 8 پایه ای هم که تو مدار pwm هست رو با دیتا شیت چک کردم همگی ورودی دارند اما خروجی ندارند و حتی ولتاژ pwm هم سرشون میاد.
با این حال ic pwm هم تعویض کردم

بایوس زدم
ولی همچنان مشکل باقیه لطفا کمک کنید

درود . در این مواقع که موس فت سوئچ ۱۲ ولتی کنار رم که pwm و آی سی هایی که اشاره کردید رو تغذیه میکنه ، میسوزه همراه است با سوختن یکی از این آی سی ها یا سوختن یک مقاومت smd اهم پایین اطراف اونها
با دقت مقامتهای اهم پایین اون حدود رو
و ترانزیستور ها اون جارو بررسی کنید

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: hoss_bakh

ali m.g

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
کاربر
2008-01-04
1,869
11,840
TEHRAN
بله جنابعالی درست میفرمایید من در حد اطلاعاتم جواب دادم، کلا احتیاط همیشه خوبه.
در آخر اگر به نتیجه نرسیدند به نظر من میشه با منبع تغذیه با جریان محدود ( در حد 0.5 A) روی ورودی های ولتاژ زد و اگر جریان کشی در حالت خاموش داشتن اون موقع به دنبال قطعه معیوب گشت.
به نظر من این پروتکت گاهی واقعی نیست چون ممکنه سیگنالی که باید به آی سی PWM برسه تا ماسفت ها راه اندازی بشن به هر دلیلی نرسه که باید بررسی بشه.

آقا رضا ، بزرگواری و علم و فعالیت شما ثابت شده است واقعا عرض میکنم
همه ما هم در حد تجربه و هم از زاویه ای که تجربه کردیم و با نیت کارگشابی
حرف میزنیم .ممنونم
و از اینکه معمولا در راهنمابیها و به درستی پیش قدم هستید ممنونیم

آخرین ویرایش:
بالا