آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: سوختن ترانزیستورهای هیتسینک اول پاور tsco atx700 با اتصال سیم سبز و مشکی

hamidikik

کاربر
2019-04-11
67
68
33
سلام اساتید
یک پاور مدل tsco atx700 برام آوردن که ولتاژ سیم سبز و بنفش مناسب بود ولی پاور استارت لحظه‌ای داشت.
همه قطعات تست شدن ولی قطعه معیوب پیدا نشد.
من برای تست، ولتاژ 3.3 که به سمت آی‌سی کنترل میرفت قطع کردم و از یک پاور دیگه به آی‌سی ولتاژ 3.3 اعمال کردم و با اتصال سیم سبز و مشکی خواستم پاورو استارت کنم که فیوز ترکید و دوتا ترانزیستور 13009 هیتسینک اول سوختن و پل‌دیود هم سوخت.
الان قطعات سوخته تعویض کردم ولی میترسم بزنم به برق دوباره قطعات بسوزه.
دوستان راهنمایی کنید مشکل از کجاست؟
عکس‌های پاور
http://s8.picofile.com/file/8361881826/896708fb_d1ba_420d_b150_defa1e612113.jpg

http://s8.picofile.com/file/8361881876/7fd1146d_8007_43af_9d8c_283ee05a90e4.jpg

http://s8.picofile.com/file/8361881942/968861c5_c721_4ed1_b038_95d1e6abf9c8.jpg

http://s9.picofile.com/file/8361881992/bcaa5b2b_9a4a_469b_b4ba_05407707c234.jpg

آخرین ویرایش:

hoss_bakh

VIP+ افتخاری
کاربر
2013-11-16
562
6,550
IRAN-Karaj
درود

اول هرچی مقاومت ، دیود و خازن در طبقه اول هست رو دقیق تست کن

ظمناً آی سی پاور فت مربوط به مدار استدبای رو هم از لحاظ اتصالی چک کن

چون معمولا با سوختن ترانزیستورهای قدرت قطعات اطرافشون هم تحت الشعاع قرار میگیرن و میسوزن

سپس بعد از اطمینان از پل دیود و قطعات ذکر شده پاور رو با مدار لامپ سری تست کن تا درصورت وجود مشکل قطعات آسیب جدی نبینن

آخرین ویرایش:

hamidikik

کاربر
2019-04-11
67
68
33
درود

اول هرچی مقاومت ، دیود و خازن در طبقه اول هست رو دقیق تست کن
چون معمولا با سوختن ترانزیستورهای قدرت قطعات اطرافشون هم تحت الشعاع قرار میگیرن و میسوزن
سپس بعد از اطمینان از پل دیود و قطعات ذکر شده پاور رو با مدار لامپ سری تست کن تا درصورت وجود مشکل قطعات آسیب جدی نبینن
سلام مهندس و ممنون بابت پیگیری مشکل من
امرتون انجام شد و قطعات تست شدن و فقط یک مقاومت 10 اهم مقدار 3 اهم نشون میده که مقاومت 10 اهم ندارم تعویضش کنم بین پاورهای اوراقی میگردم ببینم مقاومت باشه تعویضش میکنم.
تست دیود بین سیم نارنجی و مشکی مقدار 18 نشون میده.
http://s8.picofile.com/file/8361883834/cab9ba4a_d7df_44eb_a417_ae5c877982fb.jpg
همچنین تست دیود روی برد بین پایه وسط و کناری یکی از دیودهای شاتکی خروجی که فکر میکنم مربوط به 3.3 ولت باشه بازم مقدار 18 نشون میده.

در این اهم متر تست دیود با اتصال پراپ مشکی و قرمز مقدار 2 نشون میده.

hoss_bakh

VIP+ افتخاری
کاربر
2013-11-16
562
6,550
IRAN-Karaj
سلام مهندس و ممنون بابت پیگیری مشکل من
امرتون انجام شد و قطعات تست شدن و فقط یک مقاومت 10 اهم مقدار 3 اهم نشون میده که مقاومت 10 اهم ندارم تعویضش کنم بین پاورهای اوراقی میگردم ببینم مقاومت باشه تعویضش میکنم.
تست دیود بین سیم نارنجی و مشکی مقدار 18 نشون میده.
http://s8.picofile.com/file/8361883834/cab9ba4a_d7df_44eb_a417_ae5c877982fb.jpg
همچنین تست دیود روی برد بین پایه وسط و کناری یکی از دیودهای شاتکی خروجی که فکر میکنم مربوط به 3.3 ولت باشه بازم مقدار 18 نشون میده.

در این اهم متر تست دیود با اتصال پراپ مشکی و قرمز مقدار 2 نشون میده.

منظور من از تست دیودها و... آیتم های طبقه اول پاور بود

که در طبقه اول فقط دیودهای معمولی و زینر موجود هست

که برای تست سلامتشون پراپ مشکی مولتر متر رو به سمت کاتد (علامت دار) و قرمز رو آند بزن سالمشون باید یک عدد بالای 300 نشون بده و مسلماً هم تو تست بیزر نباید بوق بزنه

برای تست دیودهای شاتکی طبقه دوم اونارو همراه با هتسینک بیرون بیار و توی تست دیود مولتی متر

پراپ مشکی رو روی پایه وسط دیود شاتکی بزار و پراپ قرمز رو به ترتیب به پایه های کناری بزن

که اگه دیود مذکور سالم باشه باید هر دو پایه کناری نسبت به پایه وسط یک عدد بالای 100 و نزدیک بهم نشون بده

(مثلا پایه راست اگر 114 شد پایه چپ هم باید 114 یا 115 یدونه بالا پایین مشکل نداره)

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: cybernova

hamidikik

کاربر
2019-04-11
67
68
33
منظور من از تست دیودها و... آیتم های طبقه اول پاور بود
که در طبقه اول فقط دیودهای معمولی و زینر موجود هست
که برای تست سلامتشون پراپ مشکی مولتر متر رو به سمت کاتد (علامت دار) و قرمز رو آند بزن سالمشون باید یک عدد بالای 300 نشون بده و مسلماً هم تو تست بیزر نباید بوق بزنه
برای تست دیودهای شاتکی طبقه دوم اونارو همراه با هتسینک بیرون بیار و توی تست دیود مولتی متر
پراپ مشکی رو روی پایه وسط دیود شاتکی بزار و پراپ قرمز رو به ترتیب به پایه های کناری بزن
که اگه دیود مذکور سالم باشه باید هر دو پایه کناری نسبت به پایه وسط یک عدد بالای 100 و نزدیک بهم نشون بده
(مثلا پایه راست اگر 114 شد پایه چپ هم باید 114 یا 115 یدونه بالا پایین مشکل نداره)
مهندس جان ممنون که با حوصله منو راهنمایی می‌کنید
قسمت اولیه پاور کاملا تست شد و قطعات سالمن فقط نمیدونم آی‌سی 8 پایه و ترانس قدرتو چطوری تست کنم؟
خازن‌های بزرگ هم از نظر ظاهری مشکلی ندارن.
دیودهای شاتکی بیرون مدار تست شدن و مشکلی ندارن.
پاورو با لامپ تست زدم به برق سیم سبز و بنفش ولتاژ 5.15 دارن ولی پاور استارت نمیشه، حتی بصورت لحظه‌ای هم استارت نمیشه اما با اتصال سیم زرد و بنفش فن استارت میشه.
تا حالا چندتا پاور تعمیر کردم که با اتصال سیم سبز و مشکی استارت نمی‌شدن و حتما باید به مادربرد وصل میکردمشون که استارت بشن ولی این پاور چون اتصالی داشته میترسم به مادربرد وصلش کنم خرابکاری کنه.
مهندس جان فقط یک سوال، چرا بین سیم نارنجی و مشکی تست دیود میگیرم مولتیمتر عدد 18 نشون میده و بوق میزنه؟ مگه نباید این دو سیم از هم جدا باشن؟

آخرین ویرایش:
  • Like

hamidikik

کاربر
2019-04-11
67
68
33
تا حالا چندتا پاور تعمیر کردم که با اتصال سیم سبز و مشکی استارت نمی‌شدن و حتما باید به مادربرد وصل میکردمشون که استارت بشن ولی این پاور چون اتصالی داشته میترسم به مادربرد وصلش کنم خرابکاری کنه.
وصلش کردم به مادربرد دوتا ترانزیستور 13009 ترکیدن:ambivalence:

hoss_bakh

VIP+ افتخاری
کاربر
2013-11-16
562
6,550
IRAN-Karaj
مهندس جان ممنون که با حوصله منو راهنمایی می‌کنید
قسمت اولیه پاور کاملا تست شد و قطعات سالمن فقط نمیدونم آی‌سی 8 پایه و ترانس قدرتو چطوری تست کنم؟
خازن‌های بزرگ هم از نظر ظاهری مشکلی ندارن.
دیودهای شاتکی بیرون مدار تست شدن و مشکلی ندارن.
پاورو با لامپ تست زدم به برق سیم سبز و بنفش ولتاژ 5.15 دارن ولی پاور استارت نمیشه، حتی بصورت لحظه‌ای هم استارت نمیشه اما با اتصال سیم زرد و بنفش فن استارت میشه.
مهندس جان فقط یک سوال، چرا بین سیم نارنجی و مشکی تست دیود میگیرم مولتیمتر عدد 18 نشون میده و بوق میزنه؟ مگه نباید این دو سیم از هم جدا باشن؟

صد در صد یا توی طبقه اول قطعه ای دارین که مشکل داره یا هم 13009 هایی که دارین فیکه و جواب نمیده

آی سی 8 پایه هم همون آی سی پاور فت مربوط به ولتاژ استندبای هست و وقتیکه میگین 5 ولت استندبای رو دارین یعنی این آی سی که مولد ولتاژ استندبای هست سالمه و مشکلی نداره

یه عکس از 13009 هایی که میزارین رو پاور بزارین

hamidikik

کاربر
2019-04-11
67
68
33
صد در صد یا توی طبقه اول قطعه ای دارین که مشکل داره یا هم 13009 هایی که دارین فیکه و جواب نمیده
ببخشید که دیر شد مهندس رفته بودم افطار
ترانزیستورهارو از پاورهای اوراقی گرین برداشتم، نمیدونم شاید اتصالی در طبقه اول باشه ولی من یکبار دیگه روی پاور گرین سیم قرمز 5 ولت به مشکی اتصال داده بودم یکی از ترانزیستورهای طبقه اول سوخته بود به همین خاطر میگم شاید اتصالی در طبقه دوم باشه.
آی سی 8 پایه هم همون آی سی پاور فت مربوط به ولتاژ استندبای هست و وقتیکه میگین 5 ولت استندبای رو دارین یعنی این آی سی که مولد ولتاژ استندبای هست سالمه و مشکلی نداره
کاملا فرمایشتون درسته مهندس
یه عکس از 13009 هایی که میزارین رو پاور بزارین
این ترانزیستورهای ترکیده که صداش گوش منو درد آورد
http://s8.picofile.com/file/8361932250/2ddd61bd_3ff9_4248_b1f7_ecdc2fa4073f.jpg
اینم ترانزیستورهایی که سری اول با استارت پاور سوختن
http://s9.picofile.com/file/8361932284/fdaff0b6_e7a1_4006_8866_035b43a8f443.jpg

10 تا پاور واسه تعمیر آوردن 9 تاش تعمیر شده فقط مونده همین یکی، کلا اتصالی پیدا کردن واسم مشکله.
ازتون بابت پاسخگویی ممنونم مهندس

hoss_bakh

VIP+ افتخاری
کاربر
2013-11-16
562
6,550
IRAN-Karaj
عکس اولی که 13009 نیست
TT2148 هست که معمولا تو پاورهای گرین هم زیاد دیدم ترکیدن
اگه با اتصال سیم زرد و بنفش فن میچرخه احتمال سوختن آی سی pwm هم هست
ترانزیستورهای تفاضلی بین 2 هتسینک رو هم بیرون از مدار تست کنید احتمال سوختن اونا هم هست
برای درست بودن تست هم میتونی یدونه شو از پاور سالم دربیاری و با اونایی که از پاور معیوب درآوردی تستشونو مقایسه کنی مشکلی داشته باشه مشخص میشه

hamidikik

کاربر
2019-04-11
67
68
33
عکس اولی که 13009 نیست
TT2148 هست که معمولا تو پاورهای گرین هم زیاد دیدم ترکیدن
بله مهندس من فکر کردم با 13009 مشابه باشه
اگه با اتصال سیم زرد و بنفش فن میچرخه احتمال سوختن آی سی pwm هم هست
بله میچرخه مهندس فقط اگر این آی‌سی خرابه چرا ترانزیستورها میسوزن؟
ترانزیستورهای تفاضلی بین 2 هتسینک رو هم بیرون از مدار تست کنید احتمال سوختن اونا هم هست
برای درست بودن تست هم میتونی یدونه شو از پاور سالم دربیاری و با اونایی که از پاور معیوب درآوردی تستشونو مقایسه کنی مشکلی داشته باشه مشخص میشه
چشم مهندس ان‌شاالله صبح تست میکنم خبر میدم.
قراره فردا ساعت 4 پاورهارو تحویلش بدم ولی حتما باید این پاورو تعمیر کنم که بفهمم ایراد کارم کجائه که نمیتونم اتصالی‌هارو پیدا کنم
بازم ممنونم بابت راهنماییهاتون مهندس

• Like
بالا