آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

مشکل: منبع تغذیه سوئیچینگ 700 وات مخصوص آمپلی فایر

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
837
2,828
با سلام خدمت اساتید عزیز و بزرگوار

همانطور که از اسم تاپیک مشخص هست مدار زیر مربوط به منبع تغذیه پاور آمپلی فایر می باشد که قادر است با هسته ETD59 تا 700 وات توان رو ایجاد کند.
sg3525_shutdown_current_sens_circuit.png
لینک تصویر مدار http://s8.picofile.com/file/8360572042/sg3525_shutdown_current_sens_circuit.png

من این مدار رو مونتاژ کردم . برای سیم پیچی هسته 5 رشته سیم با قطر 0.6 رو به هم تابوندم ( سیم لیتز) و 24 دور برای اولیه پیچیدم.
همچنین برای ثانویه مدار هم 9 رشته سیم با قطر 0.6 رو به هم تابوندم و دو تا 8 دور پیچیدم.( البته طراح 2 تا 9 دور رو پیشنهاد کرده بود)
این هم تصویر مداری هست که مونتاژ کردم.
http://s9.picofile.com/file/8360572800/20190509_164442.jpg

پس از مونتاژ در ورودی برق مدار لامپ 100 وات رشته ای رو سری کردم و مدار رو به برق زدم و مدار کار کرد.
در مرحله دوم به خروجی مدار ولت متر اضافه کردم و مقدار ولتاژ خروجی مدار رو اندازه گرفتم که دوبل 45 ولت دی سی بود.

اما سوالات:
1 - وقتی تو خروجی خازن با ظرفیت بالا (6800 میکرو فاراد 100 ولتی ) میزارم و مدار رو به برق وصل می کنم، از مدار یه صدایی میاد و لامپ سری روشن میشه و منم سریع مدار رو از برق میکشم . اما وقتی خازن با ظرفیت پایین تر میزارم ( 820 میکرو 200 ولتی ) یا حتی 4700 میکرو 50 ولتی میزارم اولا لامپ سری خاموشه و دوما ولتاژ سریع تو خروجی ظاهر میشه و بعد از کشیدن از برق سریع هم به صفر میل می کنه .
بنظرتون مشکل از کجاست؟

2- برای استفاده در آمپلی فایر ها آیا باید فیدبک مدار رو قطع کرد؟

3- این مدار فاقد پروتکشن هست .آیا پروتکشن پیشنهادی طراح رو تایید می کنید؟
سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
با سلام خدمت اساتید عزیز و بزرگوار

همانطور که از اسم تاپیک مشخص هست مدار زیر مربوط به منبع تغذیه پاور آمپلی فایر می باشد که قادر است با هسته ETD59 تا 700 وات توان رو ایجاد کند.
مشاهده فایل‌پیوست 156413
لینک تصویر مدار http://s8.picofile.com/file/8360572042/sg3525_shutdown_current_sens_circuit.png

من این مدار رو مونتاژ کردم . برای سیم پیچی هسته 5 رشته سیم با قطر 0.6 رو به هم تابوندم ( سیم لیتز) و 24 دور برای اولیه پیچیدم.
همچنین برای ثانویه مدار هم 9 رشته سیم با قطر 0.6 رو به هم تابوندم و دو تا 8 دور پیچیدم.( البته طراح 2 تا 9 دور رو پیشنهاد کرده بود)
این هم تصویر مداری هست که مونتاژ کردم.
http://s9.picofile.com/file/8360572800/20190509_164442.jpg

پس از مونتاژ در ورودی برق مدار لامپ 100 وات رشته ای رو سری کردم و مدار رو به برق زدم و مدار کار کرد.
در مرحله دوم به خروجی مدار ولت متر اضافه کردم و مقدار ولتاژ خروجی مدار رو اندازه گرفتم که دوبل 45 ولت دی سی بود.

اما سوالات:
1 - وقتی تو خروجی خازن با ظرفیت بالا (6800 میکرو فاراد 100 ولتی ) میزارم و مدار رو به برق وصل می کنم، از مدار یه صدایی میاد و لامپ سری روشن میشه و منم سریع مدار رو از برق میکشم . اما وقتی خازن با ظرفیت پایین تر میزارم ( 820 میکرو 200 ولتی ) یا حتی 4700 میکرو 50 ولتی میزارم اولا لامپ سری خاموشه و دوما ولتاژ سریع تو خروجی ظاهر میشه و بعد از کشیدن از برق سریع هم به صفر میل می کنه .
بنظرتون مشکل از کجاست؟

2- برای استفاده در آمپلی فایر ها آیا باید فیدبک مدار رو قطع کرد؟

3- این مدار فاقد پروتکشن هست .آیا پروتکشن پیشنهادی طراح رو تایید می کنید؟
سپاس

درود

این نقشه متعلق به چه فرد یا شرکتی است
اساسا خازن ۴۷۰۰ در فرکانس بالا معنی نداره و نباید از ظرفیت بالا استفاده کنید.
سوال دوم مفهومم نشد فید بک های متفاوتی وجود داره منظور شما از فیدبک کدوم بخش از مدار است؟
در مورد سوال ۳ پیشنهادی مطرح نشده و فرمودید آیا پیشنهاد طراح مورد تاییده یا نه ؟ پیشنهاد طراح چیه ؟

ضمنا با توجه به اینکه مونتاژ فرمودید احتمالا قادر به تحلیل نسبی مدار هستید دراینصورت تحلیل مربوطه را مطرح فرمایید تا در زمان کمتری قابل بررسی باشه.
چرا از پاور کامپیوتر استفاده نکردید که با تعویض ترانس و یکسوساز خروجی بنحو ایده آلی قابل استفاده است .

برای تحلیل مدار شلوغی که صحت و سقم آن مشخص نیست و صرفنظر از اینکه کوچکترین خطایی که قابل توجیه و قابل کشف نباشه موجب اتلاف وقت بمدت نامحدودی میشه ولی اگه هدف و تحلیل طراح اعلام بشه بسیار ساده تر قابل بررسی است که صحیحه یا نه ،
معذالک با فرض صحت نقشه ، اولین اقدام جهت بررسی چنین مداری ، تحلیل آنست و اولین اقدام جهت تحلیل هر سیستمی ، بررسی و مطالعه دیتاشیت های قطعات است و پس از آن لازم است که اهداف طراح کشف بشه و پس از مراحل فوق قابل ارزیابی و قابل اصلاح خواهد شد اما شرایط فعلی نیاز به یکماه تلاش شبانه روزی داره .

بنابرین با توجه به تاکید شما که نظر خود را اعلام کنم ، لااقل اطلاعات خود را مطرح فرمایید ، تا چنانچه با استفاده از اطلاعات ارسالی قادر به درک و توجیه مدار در زمان معقولی شدم نظر خود را در حد بضاعت اعلام کنم .

اما اولین ایراد که در نگاه سطحی به تصویر ارسالی دیدم ترانس بسیار بزرگ و بلاتوجیه جهت تهیه ۱۲ ولته که بدلیل نیاز به جریان ناچیز ، و بی نیازی به ایزوله کردن ۱۲ ولت ، نه تنها نیازی به ترانس نداشته بلکه گویای ضعف فنی طراح است بطوریکه ۱۲ ولت ایزوله ای برای مقاصد کم مصرف تهیه کرده و سپس ایزوله را زایل کرده و با برق شهر مرتبط ساخته بطوریکه چنین خطایی ، اگر ارزش ناچیز بقیه نقشه را بدیهی نکنه لااقل احتمال ارزش ناچیز نقشه را بشدت تقویت میکنه.

بنابمراتب با وجودیکه نیازی به ترانس نبوده اما شما هم مرتکب خطای بعدی شده اید زیرا درحالیکه ۱۲ ولت مورد نیاز با ریزترین ترانس ممکن قابل تامین بوده از ترانس حجیم و قدرتمندی استفاده کرده اید.

سپاس

تصویری که ارسال فرمودید.
IMG_20190516_154018_271.jpg

آخرین ویرایش:

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
837
2,828
درود بر استاد عزیزم جناب غزال
این نقشه متعلق به چه فرد یا شرکتی است
این نقشه رو از سایت معروف 320 ولت دریافت کردم. لینک سایت:
https://320volt.com/en/700w-800w-900w-smps-sg3525-ir2110/

اساسا خازن ۴۷۰۰ در فرکانس بالا معنی نداره و نباید از ظرفیت بالا استفاده کنید.
من چندین نقشه که مربوط به تغذیه سوئیچینگ دستگاههای تجاری صوتی بود رو مشاهده کردم و اکثرا در خروجی خازن ظرفیت بالا گذاشته بودند.به عنوان نمونه دستگاه پاور میکسر EMX5000 شرکت یاماها .
البته به عینه دیدم که هرچقدر ظرفیت خازن خروجی بالا رفت لامپ سری روشن میشد. ولی دوست دارم دلیلشو بدونم.

سوال دوم مفهومم نشد فید بک های متفاوتی وجود داره منظور شما از فیدبک کدوم بخش از مدار است؟
استاد منظورم کوپلر و دو تا زنر 11 و 36 ولتی بود.
دلیلم این بود که چون بار مصرفی آمپلی فایر ثابت نیست فیدبک مزاحم کار بشه. مثلا با یک باس قوی که ولتاژ و آمپر بالاتری رو طلب میکنه مدار کوپلر به آیسی SG3225 دستور خاموشی میده.واسه همین پرسیدم بهتر نیست فیدبک حذف بشه.
البته می دونم با حذف کوپلر و دو زینر 11 و 36 ولتی ولتاژ خروجی ممکنه ثابت نشه.

در مورد سوال ۳ پیشنهادی مطرح نشده و فرمودید آیا پیشنهاد طراح مورد تاییده یا نه ؟ پیشنهاد طراح چیه ؟

استاد اصل نقشه در واقع این هست:
https://320volt.com/wp-content/uplo...25-smps-ir2110-smps-700w-50v-power-supply.png
اما از اونجا که مدار فاقد پروتکشن های اساسی بود طراح پایه 10 آیسی 3525 ( که مربوط به شات دان) مدار هست رو از زمین قطع کرده و به مداری که مشاهده می کنید افزوده:
https://320volt.com/wp-content/uploads/2012/08/sg3525-shutdown-current-sens-circuit.png
حال سوال من این بود که به نظر شما این مدار میتونه کارایی لازم برای اتصال کوتاه یا اضافه بار رو تشخیص بده و سریع خروجی رو قطع کنه ؟؟ با توجه به اینکه برای این منظور از مقاومت شنت استفاده کرده.

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
837
2,828
ضمنا با توجه به اینکه مونتاژ فرمودید احتمالا قادر به تحلیل نسبی مدار هستید دراینصورت تحلیل مربوطه را مطرح فرمایید تا در زمان کمتری قابل بررسی باشه.
راستش من تابحال با سوئیچینگ کار نکرده بودم البته چندین مورد تعمیر لوازم خودم بوده که تونستم مشکلشو حل کنم. ولی این اولین مدار سوئیچینگی بود که تجربه مونتاژشو داشتم.
حتی تو پیچیدن هسته مخصوصا قسمت ثانویه مدار حسابی به مشکل خوردم چون اصلا نمی دونستم از کدوم جهت بپیچم ولی خب کمی سرچ کردم و از چندین نفر سوال کردم. البته اون دوستان هم توضیحاتشون خیلی پیچیده بود ولی خب بالاخره موفق شدم.

چرا از پاور کامپیوتر استفاده نکردید که با تعویض ترانس و یکسوساز خروجی بنحو ایده آلی قابل استفاده است .
استاد پاور کامپیوتر استفاده کردم ولی با پاور نمیشه ولتاژ دوبل گرفت. پاور ولتاژ تک میده.
شایدم من بلد نبودم.

اما اولین ایراد که در نگاه سطحی به تصویر ارسالی دیدم ترانس بسیار بزرگ و بلاتوجیه جهت تهیه ۱۲ ولته که بدلیل نیاز به جریان ناچیز ، و بی نیازی به ایزوله کردن ۱۲ ولت ، نه تنها نیازی به ترانس نداشته بلکه گویای ضعف فنی طراح است بطوریکه ۱۲ ولت ایزوله ای برای مقاصد کم مصرف تهیه کرده و سپس ایزوله را زایل کرده و با برق شهر مرتبط ساخته بطوریکه چنین خطایی ، اگر ارزش ناچیز بقیه نقشه را بدیهی نکنه لااقل احتمال ارزش ناچیز نقشه را بشدت تقویت میکنه.
استاد شما منظورتون این بوده که چرا طراح تغذیه خازنی استفاده نکرده؟
البته همانطور که فرمودید حجم مدار خیلی زیاد شده.

سپاس

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
837
2,828
تحلیل ناقص خودم رو از مدار خدمتتون اعلام می کنم.

در نگاه اول به مدار متوجه میشیم که یک تغذیه و مبدل AC to DC هست.
برق شهری وارد قسمت لاین فیلتر ورودی می شود و نویزها و جرقه های احتمالی گرفته می شود ( اینجا یه نکته رو فراموش کردم بگم من به جای ntc 10 اهمی از 12 اهمی استفاده کردم نمی دونم مشکل داره یا نه؟)
سپس ولتاژ بر شهری توسط پل دیود یکسو شده و توسط خازن های ورودی تصفیه می شود.در اینجا 310 ولت بر روی خازن ها خواهیم داشته که این 310 ولت بر روی پایه دراین ماسفت 460 که وظیفه سوئیچ زنی رو داره می افته.
کنترل ماسفت بر عهده آیسی درایور 2110 خواهد بود که زمان روشن و خاموش بودن ماسفت رو تعیین می کنه.
ولتاژ دی سی ایجاد شده به ورودی ترانس رفته و در خروجی ترانس ولتاژ متناوب با فرکانس بالا خواهیم داشت.
حال این ولتاژ متناوب توسط دیود های فست یکسو شده و در اختیار خازن های خروجی قرار می گیرد تا عمل تصفیه انجام شود و ولتاژ در خروجی ظاهر گردد.
همچنین از ولتاژ خروجی نمونه برداری شده و با ولتاژ مرجع مقایسه می شود که اگر بالا یا پایین بود ایسی درایور دستورات لازم رو به سوئیچ ها بده. اینکار توسط کوپلر انجام میگیرد.
استاد من همین قدر تونستم تحلیل کنم. البته بیشترشو مخصوصا قسمت کوپلر و دلیل وجود اون رو از آموزش های قبلی شما یاد گرفتم.
می دونم تحلیلم ناقص بود ولی بضاعتم همین قدر بود.
سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
درود بر استاد عزیزم جناب غزال

این نقشه رو از سایت معروف 320 ولت دریافت کردم. لینک سایت:
https://320volt.com/en/700w-800w-900w-smps-sg3525-ir2110/

من چندین نقشه که مربوط به تغذیه سوئیچینگ دستگاههای تجاری صوتی بود رو مشاهده کردم و اکثرا در خروجی خازن ظرفیت بالا گذاشته بودند.به عنوان نمونه دستگاه پاور میکسر EMX5000 شرکت یاماها .
البته به عینه دیدم که هرچقدر ظرفیت خازن خروجی بالا رفت لامپ سری روشن میشد. ولی دوست دارم دلیلشو بدونم.

استاد منظورم کوپلر و دو تا زنر 11 و 36 ولتی بود.
دلیلم این بود که چون بار مصرفی آمپلی فایر ثابت نیست فیدبک مزاحم کار بشه. مثلا با یک باس قوی که ولتاژ و آمپر بالاتری رو طلب میکنه مدار کوپلر به آیسی SG3225 دستور خاموشی میده.واسه همین پرسیدم بهتر نیست فیدبک حذف بشه.
البته می دونم با حذف کوپلر و دو زینر 11 و 36 ولتی ولتاژ خروجی ممکنه ثابت نشه.

استاد اصل نقشه در واقع این هست:
https://320volt.com/wp-content/uplo...25-smps-ir2110-smps-700w-50v-power-supply.png
اما از اونجا که مدار فاقد پروتکشن های اساسی بود طراح پایه 10 آیسی 3525 ( که مربوط به شات دان) مدار هست رو از زمین قطع کرده و به مداری که مشاهده می کنید افزوده:
https://320volt.com/wp-content/uploads/2012/08/sg3525-shutdown-current-sens-circuit.png
حال سوال من این بود که به نظر شما این مدار میتونه کارایی لازم برای اتصال کوتاه یا اضافه بار رو تشخیص بده و سریع خروجی رو قطع کنه ؟؟ با توجه به اینکه برای این منظور از مقاومت شنت استفاده کرده.

درود

نقشه های موجود در یک سایت ، دلیل تایید آن توسط سایت مورد نظر نیست کمااینکه افرادی تجربیات و نظرات و طراحی های خود را در سایتی مطرح میکنند که از بن و اساس فاقد ارزش است.
من کمترین تردیدی در ناتوانی صاحب نقشه ندارم زیرا با نگاه بسیار اجمالی ، با ایرادی مواجه شدم که قویا گویای ضعف طراح است
البته ممکنه از نقشه های معتبری استفاده کرده باشه که اشکالی نداره ولی تسلط کافی برای استفاده از دیگر نقشه ها را نداشته.

بنظر میرسه زینرهای مورد اشاره و کوپلر جهت تثبیت ولتاژ منظور شده که با بررسی و مطالعه دیتاشیت قابل ارزیابی دقیق است و متاسفانه تحلیل اجمالی هم ارائه نفرمودید تا بررسی دقیق تر در زمان قابل قبولی مقدورم باشه اما مطمئنا بهمین منظور است زیرا درغیراینصورت فاقد تثبیت کننده ولتاژ میشه و لذا
علاوه بر موردی که اعلام کردم درحالیکه از قطعات فراوانی استفاده کرده و لذا تثبیت بسیار دقیق ولتاژ مورد انتظار است اما بارهای ناگهانی به خروجی متصل کنید و خودتان وضعیت نویز و تغییرات ولتاژ را گزارش کنید که بسیار فاحش و غیر قابل توجیه است. ( ماکزیمم بار هم نیاز نیست و با ۵۰ درصد توانایی این تغذیه تست و گزارش فرمایید)

اما اینکه فرمودید وجود کوپلر موجب بروز نقائصی میشه ناصحیحه و اگه نقصی مشاهده کردید مربوط به ضعف طراح است نه وجود کوپلر ، زیرا کوپلر موجب تثبیت ناقص ولتاژ میشه و اگه حذف بشه همین تثبیت ناقص هم از دست میره و نقص تثبیت ولتاژ شدیدتر و بحرانی تر میشه.

فرمودید در نقشه های معتبری خازن ۴۷۰۰ را در فرکانس بالا مشاهده فرمودید
اما مشاهدات دیگران برای من حجت نیست و باید نقشه مورد نظر را ارائه فرمایید تا قابل بررسی باشه.
خازن ۴۷۰۰ میکرو آنهم بتعداد دو عدد در فرکانس بالا دقیقا مشابه این واقعه است که ساندویچی ، برای ارسال یک پیتزا به منزل مشتری از کامیون استفاده کنه درحالیکه پیک موتوری با کیفیت و سرعت بالاتری قادر به تحویل پیتزا است و استفاده از کامیون قابل توجیه نیست.

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
راستش من تابحال با سوئیچینگ کار نکرده بودم البته چندین مورد تعمیر لوازم خودم بوده که تونستم مشکلشو حل کنم. ولی این اولین مدار سوئیچینگی بود که تجربه مونتاژشو داشتم.
حتی تو پیچیدن هسته مخصوصا قسمت ثانویه مدار حسابی به مشکل خوردم چون اصلا نمی دونستم از کدوم جهت بپیچم ولی خب کمی سرچ کردم و از چندین نفر سوال کردم. البته اون دوستان هم توضیحاتشون خیلی پیچیده بود ولی خب بالاخره موفق شدم.

استاد پاور کامپیوتر استفاده کردم ولی با پاور نمیشه ولتاژ دوبل گرفت. پاور ولتاژ تک میده.
شایدم من بلد نبودم.

استاد شما منظورتون این بوده که چرا طراح تغذیه خازنی استفاده نکرده؟
البته همانطور که فرمودید حجم مدار خیلی زیاد شده.

سپاس

درود

فرمودید
نمیدونم این منابع را از کجا پیدا میکنید که ساده ترین بخش این ترانس ( بدلیل قرینه بودن سیگنال) را با چنان پیچیدگی تشریح کرده که متوجه نشدی
درحالیکه پاسخ شما در خصوص جهت پیچیدن کلیه سیم پیچ های اولیه و ثانویه این ترانس سوئیچینگ اینه
از هر طرف بپیچی درسته
دیگه موضوع و مطلبی ساده تر از این وجود داره ؟

فرمودید

شایدم من بلد نبودم.
عجیبه که غالبا زحمات زیادی تحمل میکنی و وقتی کارها را به انتها میرسونی تازه متوجه میشی راه های بهتر و ساده تر و مطمئن تر و دقیقتری وجود داره.
چه کسی گفته تهیه ولتاژ دوبل با استفاده از پاور کامپیوتر و تعویض سیم پیچ ترانس سوئیچینگ ناممکنه ؟
اساسا پیچیده ترین بخش ترانس سوئیچینگ محاسبه سیم پیچ اولیه است که در صورت استفاده از پاور کامپیوتر نیاز به دستکاری نداره و بسادگی با تعویض و اصلاح ثانویه ترانس قادر به تهیه ده ها ولتاژ دوبل هستید.

هر ترانسی که دراختیار دارید اگر دور هسته مثلا ۱۰۰ دور سیم بپیچید بشما ولتاژ مثلا ۱۰ ولت میده
بنابرین در این ترانس هر ۱۰ دور ۱ ولت میده
دیگه بعد از پیدا کردن این ؛ دور بر ولت ؛ مثل آب خوردن هر ولتاژی از جمله دوبل قابل تهیه است
اگه ۱۰۰ دور دیگه بپیچی میتونی ۱۰ ولت دوبل بگیری
اگه ۵۰۰ دور بپیچی میتونی ۵۰ ولت بگیری و دو باره ۵۰۰ ولت بپیچی ۵۰ ولت دوبل میگیری
البته تعداد دور در سوئیچینگ بسیار کمتره و پیچیدنش راحت تره مثلا اگه شما ۸ دور پیچیدی و ۵۰ ولت گرفتی دراینصورت هر دور ۵ ولت میده و اگه ۱۰۰۰ ولت میخوای باید ۲۰۰ دور بپیچی.

ولی مطابق معمول این مطلب بسیار ساده را پس از تحمل زحمات فراوان متوجه شدی
امید غیر عادی شما برام خیلی عجیبه که بدون اعتماد به صحت و سقم نقشه ها ، با چه جرآتی آنهم چنین نقشه های شلوغ و پرزحمتی را مونتاژ میکنید
بویژه که محاسبه قطر و تعداد دور سیم اولیه کار حضرت فیله و لذا صحت محاسبات چنین طراحی بسیار بسیار بعیده که اگه بدون لامپ سری و با باری حدود ۵۰ درصد جریان و توانایی تست کنید مشخص میشه کُت تن کیه ؟

در مورد ۱۲ ولت با توجه به جریان بسیار ناچیز ، با یک مقاومت آجری و زینر هم قابل تامین است.

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
تحلیل ناقص خودم رو از مدار خدمتتون اعلام می کنم.

در نگاه اول به مدار متوجه میشیم که یک تغذیه و مبدل AC to DC هست.
برق شهری وارد قسمت لاین فیلتر ورودی می شود و نویزها و جرقه های احتمالی گرفته می شود ( اینجا یه نکته رو فراموش کردم بگم من به جای ntc 10 اهمی از 12 اهمی استفاده کردم نمی دونم مشکل داره یا نه؟)
سپس ولتاژ بر شهری توسط پل دیود یکسو شده و توسط خازن های ورودی تصفیه می شود.در اینجا 310 ولت بر روی خازن ها خواهیم داشته که این 310 ولت بر روی پایه دراین ماسفت 460 که وظیفه سوئیچ زنی رو داره می افته.
کنترل ماسفت بر عهده آیسی درایور 2110 خواهد بود که زمان روشن و خاموش بودن ماسفت رو تعیین می کنه.
ولتاژ دی سی ایجاد شده به ورودی ترانس رفته و در خروجی ترانس ولتاژ متناوب با فرکانس بالا خواهیم داشت.
حال این ولتاژ متناوب توسط دیود های فست یکسو شده و در اختیار خازن های خروجی قرار می گیرد تا عمل تصفیه انجام شود و ولتاژ در خروجی ظاهر گردد.
همچنین از ولتاژ خروجی نمونه برداری شده و با ولتاژ مرجع مقایسه می شود که اگر بالا یا پایین بود ایسی درایور دستورات لازم رو به سوئیچ ها بده. اینکار توسط کوپلر انجام میگیرد.
استاد من همین قدر تونستم تحلیل کنم. البته بیشترشو مخصوصا قسمت کوپلر و دلیل وجود اون رو از آموزش های قبلی شما یاد گرفتم.
می دونم تحلیلم ناقص بود ولی بضاعتم همین قدر بود.
سپاس

درود

بیشتر مزاح فرمودید تا تحلیل
اینکه برق شهر با بریج یکسو میشه و یکسوسازهای خروجی هم یکسو میکنه و آی سی هم فرکانس بالا تولید میکنه و توضیحات اینچنینی صورت مسئله است نه حل آن.

تحلیل یعنی حل همین مسائل و معماها که با استفاده از ولتاژ یکسو شده برق شهر و آی سی ها و قطعات ، چگونه فرمان ها صادر میشه و چگونه کنترل و تثبیت میکنه و از ناهنجاری ها پیشگیری میکنه.

با پشتکاری که از شما می بینم که بدون اطمینان از نتیجه کار ، قاطعانه اقدام میکنید ، اگه اطلاعات و تجربه کافی داشتید قطعا به توفیقات چشمگیر و ارزنده ای نائل میشدید.

سپاس و تقدیر

آخرین ویرایش:

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
837
2,828
نمیدونم این منابع را از کجا پیدا میکنید که ساده ترین بخش این ترانس ( بدلیل قرینه بودن سیگنال) را با چنان پیچیدگی تشریح کرده که متوجه نشدی
درحالیکه پاسخ شما در خصوص جهت پیچیدن کلیه سیم پیچ های اولیه و ثانویه این ترانس سوئیچینگ اینه
از هر طرف بپیچی درسته
دیگه موضوع و مطلبی ساده تر از این وجود داره ؟

درود
ممنونم از اینکه وقت میزارید .
خدمتتون عرض کنم که همانطور که در صحبت های قبلیم اشاره کردم کوچکترین تجربه ای در مورد پیچیدن ترانس نداشتم.
در مورد پیچیدن ترانس بله حق با شماست از هر طرف بپیچی درسته ولی فقط در مورد اولیه مدار نه ثانویه.
در واقع پیچیدن ثانویه به جهت سیم پیچی اولیه ارتباط پیدا میکنه .
1111.jpg

اساسا پیچیده ترین بخش ترانس سوئیچینگ محاسبه سیم پیچ اولیه است که در صورت استفاده از پاور کامپیوتر نیاز به دستکاری نداره و بسادگی با تعویض و اصلاح ثانویه ترانس قادر به تهیه ده ها ولتاژ دوبل هستید.
یعنی فقط باید ترانس رو دربیارم و ثانویه رو اصلاح کنم؟
آمپر قابل توجهی در خروجی میده؟

امید غیر عادی شما برام خیلی عجیبه که بدون اعتماد به صحت و سقم نقشه ها ، با چه جرآتی آنهم چنین نقشه های شلوغ و پرزحمتی را مونتاژ میکنید
ب
استاد من که نه رشته تحصیلیم الکترونیک بوده و نه اونقدری بلدم که بخوام یه مدار رو تحلیل کنم که نقشه معتبر هست یا نه. همین که چندین نفر مدار رو می سازن و براش پی سی بی هم تهیه شده میشه تا حدودی بهش اعتماد کرد که حتی با وجود اشکالات فنی جواب میده. البته این نظر شخصی من بود.
سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
درود
ممنونم از اینکه وقت میزارید .
خدمتتون عرض کنم که همانطور که در صحبت های قبلیم اشاره کردم کوچکترین تجربه ای در مورد پیچیدن ترانس نداشتم.
در مورد پیچیدن ترانس بله حق با شماست از هر طرف بپیچی درسته ولی فقط در مورد اولیه مدار نه ثانویه.
در واقع پیچیدن ثانویه به جهت سیم پیچی اولیه ارتباط پیدا میکنه .
مشاهده فایل‌پیوست 156429

یعنی فقط باید ترانس رو دربیارم و ثانویه رو اصلاح کنم؟
آمپر قابل توجهی در خروجی میده؟

استاد من که نه رشته تحصیلیم الکترونیک بوده و نه اونقدری بلدم که بخوام یه مدار رو تحلیل کنم که نقشه معتبر هست یا نه. همین که چندین نفر مدار رو می سازن و براش پی سی بی هم تهیه شده میشه تا حدودی بهش اعتماد کرد که حتی با وجود اشکالات فنی جواب میده. البته این نظر شخصی من بود.
سپاس

درود

دوست خوبم اگه از مطلبی مطمئن نباشم قاطعانه نمیگم
در هر ترانس سوئیچینگ که سیگنال ورودی قرینه باشه رعایت جهت هیچیک از سیم پیچ ها اهمیت نداره
البته منظورم اینه که در دو ثانویه که پشت سر هم پیچیده میشه مانند ترانسی که پیوست کردید اگر ابتدای سیم پیچ را در جهت عقربه ساعت یا بالعگس شروع کنید هیچ اهمیتی نداره
ولی اولین سیم پیچ ثانویه که تمام شد نباید جهت را معگوس کنید و سیم پیچ بعدی را هم باید در همان جهت قبلی بپیچید درغیراینصورت ۲ تا ۵۰ ولت قرینه قابل دریافت میشه ولی فقط ابتدا تا انتهای ثانویه ۱۰۰ ولت نمیده فقط همین

در خصوص اصلاح ترانس پاور کامپیوتر
فقط باید ثانویه را طبق سلیقه و برای ولتاژهای مورد نیاز خود بپیچید
یعنی ببین ثانویه چند ولت میده سپس باز کن ببین چند دور است و با تناسب ساده میفهمی برای هر ولتاژی چند دور بپیچی
فقط ثانویه نیاز به اصلاح داره
ضمنا ضخیم ترین سیم ممکن را استفاده کن
اما جریان خروجی به قدرت پاور بستگی داره که پاورها قدرت فوق العاده ای دارند ولی پاوری که شما مونتاژ کردی با توجه به ضعف طراح پاره پاور هم محسوب نمیشه و باور نمیکنم بدرستی کار کنه و محاله ۷۰۰ وات بده.

اینکه تحصیلات الکترونیک نداری مطلعم و بهمین دلیل فعالیت شما قابل تحسینه اما اشتباه بزرگ شما اینه که همیشه اقدام میکنی بعد سوال میکنی و می بینی نمیشه و باید از روش بهتر و ساده تر استفاده کنی

پاور تابلو روان خیلی ارزون تر از پاور کامپیوتره و برای هدف شما عالیه و شلوغ هم نیست با اصلاح ثانویه و خازن های خروجی قابل استفاده است.

سپاس

بالا