آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مقدار مقاومت پاور سوعچینگ 24/4,5a

miladkarimi4277

کاربر vip
vip
کاربر
2023-10-19
284
107
یزد
سلام دوستان خسته نباشید کسی مقدار مقاومت میدونه
IMG_۲۰۲۳۱۱۱۵_۱۶۲۱۵۶.jpg

Navid-Aref

کاربر vip
vip
کاربر
2008-11-23
385
797
درود. این یک مقاومت بلیدر (Bleeder) هست و کارش تثبیت ولتاژ خروجی هست و به عنوان یک بار همیشگی در خروجی عمل می کنه تا با وصل کردن مصرف کننده اصلی به منبع افت ولتاژ محسوسی بوجود نیاد. نبودنش در روی برد مشکل خاص بزرگی ایجاد نمی کنه.

انقدر بورد ایرادات مشهود دیگه ای داره که بهتره اول به اونها بپردازید.
اول از همه سه عدد مقاومتی که با فلش در بخش گرم مشخص کردم و داغ شدگی دارند را چک کنید. دوم هم نیاز هست که گرد و خاک و کثیفی برد را خوب تمیز کنید. مهمترین مشکل برد رطوبت زدگی آن هست که باعث ایجاد ایرادهای زیادی میشه.
هفت تا پیچ کانکتورهای ورودی - خروجی هم چون به شدت دچار زنگ زدگی شده اند و لازمه از جاشون باز کنین و چند دقیقه بندازین داخل ظرفی کوچک از جوهر نمک خالص(اسید کلریدریک معمولی) تا از اکسید آهن پاک بشن و اتصال درستی ایجاد کنند.

اصلا توضیح ندادین که مشکلش چیه؟ آیا روشن نمیشه یا اینکه ولتاژ خروجیش ضعیفه و کمتر از مقدار اسمیش هست، یا جریان خروجیش کمه؟ و ...
ظاهرا چند تا برد هم دارید و به نظرم بهتره هر کدوم رو جداگانه عیب یابی و تعمیر کنین.

IMG_۲۰۲۳۱۱۱۵_۱۶۲۱۵۶.jpg

miladkarimi4277

کاربر vip
vip
کاربر
2023-10-19
284
107
یزد
درود. این یک مقاومت بلیدر (Bleeder) هست و کارش تثبیت ولتاژ خروجی هست و به عنوان یک بار همیشگی در خروجی عمل می کنه تا با وصل کردن مصرف کننده اصلی به منبع افت ولتاژ محسوسی بوجود نیاد. نبودنش در روی برد مشکل خاص بزرگی ایجاد نمی کنه.

اول از همه سه عدد مقاومتی که با فلش در بخش گرم مشخص کردم و داغ شدگی دارند را چک کنید. دوم هم نیاز هست که گرد و خاک و کثیفی برد را خوب تمیز کنید. مهمترین مشکل برد رطوبت زدگی آن هست که باعث ایجاد ایرادهای زیادی میشه.
هفت تا پیچ کانکتورهای ورودی - خروجی هم چون به شدت دچار زنگ زدگی شده اند و لازمه از جاشون باز کنین و چند دقیقه بندازین داخل ظرفی کوچک از جوهر نمک خالص(اسید کلریدریک معمولی) تا از اکسید آهن پاک بشن و اتصال درستی ایجاد کنند.

اصلا توضیح ندادین که مشکلش چیه؟ آیا روشن نمیشه یا اینکه ولتاژ خروجیش ضعیفه و کمتر از مقدار اسمیش هست، یا جریان خروجیش کمه؟ و ...
ظاهرا چند تا برد هم دارید و به نظرم بهتره هر کدوم رو جداگانه عیب یابی و تعمیر کنین.

مشاهده فایل‌پیوست 208487
سلام مهندس معلوم شما واقعا مهندس کارکرده ودانایی هستید مهند جان من یخورده وسیله به عنوان ضایعات خریدم خاستم تعمیرشون کنم

miladkarimi4277

کاربر vip
vip
کاربر
2023-10-19
284
107
یزد

مشاهده فایل‌پیوست 208487
اون مقاومت های بالا سالمن مهندس برد هنوز به لامپ تست نزدم چون این مقاومت خروجی خیلی پوسیده بود گفتم تعویض کنم

Navid-Aref

کاربر vip
vip
کاربر
2008-11-23
385
797
شما لطف دارین. برای عیب یابی این منابع تغذیه سوئیچینگ روند نسبتا مشخصی وجود داره. حالا که دقیقا نمی دونین ایرادشون چیه بهتره در حالت خاموش شروع به عیب یابی کنید و سریع به برق نزنین. در بخش گرم قطعاتی مثل فیوز، ترمیستور NTC و پل دیود و خازن های ولتاژ بالای صافی ِ ورودی را تست کنید.
سپس تمامی دیودهای یکسو ساز و همچنین شیشه ای را چک کنید. در آخر هم ماسفت های دوبل قدرت را چک کنید.
تمامی مقاومت های بخش گرم بویژه آنهایی که اهم پایینی دارند را یک به یک چک کنید تا قطع شدگی نداشته باشند. تست خازن های الکترولیت کوچک این بخش هم از یاد نبرید که خیلی مستعد خرابی هستند.

بعد از اینکه این مرحله را پشت سر گذاشتین می تونین با کمک لامپ تست دستگاه را به برق بزنین تا سلامت آی سی سوئیچینگ TL494 را هم با ولتاژ گیری پین VCC(پایه 12) نسبت به گراند (پایه هفت) چک کنین.

در بخش سرد مدار هم تست دیود دوبل شاتکی و پتانسیومتر تنظیم دقیق ولتاژ خروجی را هم از قلم نیندازین. تست خازن های خروجی هم که جای خود دارد.

دو تا نقشه شماتیک این جور منابع تغذیه ( نوع دارای ترانس پالس و ترانزیستورهای دوبل همانند دستگاه شما - S400) و همچنین (نوع تک ماسفتی بدون ترانس پالس- S250) را که مهندس درویشی در سایتشون لطف کردن برای عموم قرار دادن اینجا آپلود می کنم.

پیوست‌ها

آخرین ویرایش:
بالا