آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: مشکل درباز کن پنل ایفون کوماکس

M.gha

کاربر vip
کاربر
2021-07-22
24
64
سلام دوستان و همکاران گرامی
دو تا پنل کوماکس برام اومده که ظاهرا موقع نصب بخاطر مشکل دوفاز شدن سوخته بودن
وقتی دست من رسیدند خازن های 18 سر راه تغذیه 12 ولت مستقیم ترکیده بودن و بعد از جایگینی هم صدا و تصویر نمیدادن که بالاخره با تعویض ای سی و چند تا خازن و ترانزیستور مشکل هر دو حل شد و الان همه چی درسته ظاهرا بجز رله درب باز کن!
دکمه گوشی رو که میزنم رله عمل نمیکنه روی هر دو تا برد
زینر 10 ولت سالم بود ولی تعویض کردم و مشکل همچنان پابرجاست!
همه قطعات رو چک کردم مشکلی نمیبینم
اینم بگم که ترانزیستور های c945 روی این برد با مدل بازاری پایه های متفاوتی دارن که من به جای همشون از 2n2222 استفاده کردم . یدونه هم ترانزیستور a708 هست که ظاهرا سالمه و دست بهش نزدم
اینم بگم که با فشردن دکمه درب باز کن از گوشی 12 ولت روی سیم قرمز یا صدا برقرار میشه ولی رله عمل نمیکنه
میدونید مسیر درب باز کن روی برد به چه شکله و من باید کجا رو بررسی کنم؟

پیوست‌ها

• 289.2 کیلوبایت بازدیدها: 85

M.gha

کاربر vip
کاربر
2021-07-22
24
64
واقعا کسی تجربه و علمی در این زمینه نداره؟

Parsa2309

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
کاربر
2019-02-22
767
2,548
تهران -شانکهای
واقعا کسی تجربه و علمی در این زمینه نداره؟

با احترام
دوست عزیز و عجول ، اول از سلامت ترانزیستور راه انداز رله و خود رله مطمئن باش، . بعد قطعاتی که در مسیر بیس همین ترانزیستور تا سوکت ورودی برد هستند رو تست کنید .
سپاس

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: M.gha

M.gha

کاربر vip
کاربر
2021-07-22
24
64
با احترام
دوست عزیز و عجول ، اول از سلامت ترانزیستور راه انداز رله و خود رله مطمئن باش، . بعد قطعاتی که در مسیر بیس همین ترانزیستور تا سوکت ورودی برد هستند رو تست کنید .
سپاس

دست شما درد نکنه عجول نیستم پیگیرم ضمن اینکه تو پست اول عرض کردم همه قطعات از نظر سلامت چک شدن و ترانزیستور هم تعویض شده و هیچ مشکلی ندارن
یکی از بردها رو با یک روش میانبر با اضافه کردن یک قطعه ای راه انداختم و بخاطر عجله مشتری دادم برد ولی یکی دیگه هنوز هست. با اینکه این برد رو هم میتونم راه بندازم و درست بشه ولی برای خودم سواله که مشکل از چی میتونه باشه !
در واقع چیزی که برای من جای تعجبه و بابتش عکس برد رو بالا فرستادم این بود که در این برد بیس اون ترانزیستوره که وظیفه راه اندازی رله رو داره با یک مقاومت وصل شده به زینر 10 ولت و کاتد زینر هم وصل شده به سیم ابی یا منفی که از گوشی میاد!
مطمئنم میدونید که برای فعال شدن رله در بازکن وقتی شاسی فشرده میشه سیم قرمز که سیم مخصوص صدا هست به سیم زرد که 14 ولت هست اتصال کوتاه میشه و سیم قرمز هم 14 ولتی میشه . ولی در این برد این سیم قرمز راهی به زینر و ترانزیستور نداره !
در برد قبلی که درست شد من یک زینر 10 ولتی بین پایه قرمز و بیس ترانزیستور گذاشتم و مشکل برطرف شد در این برد هم تست کردم مشکل برطرف شد ولی سوال من اینه که مشکل من کجاست؟
کسی که تجربه کار کردن با این برد رو داشته باشه طبیعتا بهتر میتونه جواب بده. من شکم اینه که این برد مخصوص کوماکس نباشه و رنگ بندی سیم هاش استاندارد کوماکسی نباشه!

پیوست‌ها

• 190.1 کیلوبایت بازدیدها: 69
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: Parsa2309

Parsa2309

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
کاربر
2019-02-22
767
2,548
تهران -شانکهای
. من شکم اینه که این برد مخصوص کوماکس نباشه و رنگ بندی سیم هاش استاندارد کوماکسی نباشه
با احترام
خب رنگ بندی که شما مشخص کردید اشتباهه .
۲۴۱۳ هستش.

Parsa2309

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
کاربر
2019-02-22
767
2,548
تهران -شانکهای
کسی که تجربه کار کردن با این برد رو داشته باشه طبیعتا بهتر میتونه جواب بده

طعنه زدی ولی باز هم راهنمایی کردم . اشکالی نداره :11722:

اگه در هر مرحله مشکلی داشتید ، اطلاع بدید.
سپاس

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: M.gha

M.gha

کاربر vip
کاربر
2021-07-22
24
64
کسی که تجربه کار کردن با این برد رو داشته باشه طبیعتا بهتر میتونه جواب بده

طعنه زدی ولی باز هم راهنمایی کردم . اشکالی نداره :11722:

اگه در هر مرحله مشکلی داشتید ، اطلاع بدید.
سپاس

نه عزیز طعنه کجا بود از هر کسی که اینجا فعالیت میکنه انتظار هست که راهنمایی کنه . البته اینکه شما راهنمایی میکنی وظیفه شما نیست لطف شماست و طبیعتا کسی که کمک میکنه در زندگیش موفق تر هست انشاالله
به هر حال ممنون از راهنمایی بسیار عالی شما تست شد و مشکل برطرف شد.

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: Parsa2309

Parsa2309

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
کاربر
2019-02-22
767
2,548
تهران -شانکهای
نه عزیز طعنه کجا بود از هر کسی که اینجا فعالیت میکنه انتظار هست که راهنمایی کنه . البته اینکه شما راهنمایی میکنی وظیفه شما نیست لطف شماست و طبیعتا کسی که کمک میکنه در زندگیش موفق تر هست انشاالله
به هر حال ممنون از راهنمایی بسیار عالی شما تست شد و مشکل برطرف شد.

با احترام
موفق و پاینده باشید و در کنارش شاد و پیروز .

. به همکاران حال و آینده بفرمائید که ایراد در سربندی سیمها بود و یا قطعه ای معیوب بود .
سپاسگزارم

آخرین ویرایش:
بالا