آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل تعویض پتانسیومتر دستگاه ترانس صنعت جوش 220a

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
سلام  دوستان گلم دستگاه جوش ترانسی در بالا عرض کردم مشکل خرابی ولوم دارد  ولوم  در مدار دیمر قرار گرفته و دو عدد bta41 موازی شده  و ولتاژ ورودی 220 ترانس را کم و زیاد میکند  در نتیجه  سر خروجی ترانس که به انبر و الکترود میرود از 0 تا 40 ولت تغییر میکند 
 از ولوم معمولی استفاده کردم دستگاه راه افتاد ولتاژ خروجیش تغییر میکند  ولی فکر میکنم وات این ولومها کم باشه و مثل ولوم قبلی بعد از چند روز خراب شه آیا وات ولوم در این مدار دیمر مهمه ؟ چه راه کاری برای بهبود تعویض ولوم پیشنهاد میکنید؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
سلام دوستان گلم دستگاه جوش ترانسی در بالا عرض کردم مشکل خرابی ولوم دارد ولوم در مدار دیمر قرار گرفته و دو عدد bta41 موازی شده و ولتاژ ورودی 220 ترانس را کم و زیاد میکند در نتیجه سر خروجی ترانس که به انبر و الکترود میرود از 0 تا 40 ولت تغییر میکند
از ولوم معمولی استفاده کردم دستگاه راه افتاد ولتاژ خروجیش تغییر میکند ولی فکر میکنم وات این ولومها کم باشه و مثل ولوم قبلی بعد از چند روز خراب شه آیا وات ولوم در این مدار دیمر مهمه ؟ چه راه کاری برای بهبود تعویض ولوم پیشنهاد میکنید؟

سلام

اگر قطعات متصل به پتانسیومتر و مشخصات آنها و ولتاژ اعمالی را مشخص کنید قابل ارزیابی میشه.
و اگر با فرکانس برق شهر کار میکنه دراینصورت مدار بسیار ساده ای داره که اگه کل نقشه را بکشی زحمت زیادی نمیخواد و بیشتر و بهتر قابل استفاده و بهره برداری است.

سپاس

آخرین ویرایش:

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
مهندس سپاسگزار شما متاسفانه فقط دو ترایاک معلومه که رو هیت سینک و با اهممتر مشخص کردم با هم موازین جعبه ای که به 6 سیم متصل به ترایاکها رو باز کردم داخلش چسبه کرم رنگه  و مدارش معلوم نیست 
  دو ترایاک رو موازی کرد برای آمپر بالا و داخل جعبه مدار دیمر سادست اگر اشتباه نکنم ایا وات ولوم در یک مدار دیمر مهمه؟در این شرایط بهترین کار چیست که از ولوم وات بالا استفاده بکنم؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
مهندس سپاسگزار شما متاسفانه فقط دو ترایاک معلومه که رو هیت سینک و با اهممتر مشخص کردم با هم موازین جعبه ای که به 6 سیم متصل به ترایاکها رو باز کردم داخلش چسبه کرم رنگه و مدارش معلوم نیست
دو ترایاک رو موازی کرد برای آمپر بالا و داخل جعبه مدار دیمر سادست اگر اشتباه نکنم ایا وات ولوم در یک مدار دیمر مهمه؟در این شرایط بهترین کار چیست که از ولوم وات بالا استفاده بکنم؟

سلام
توان پتانسیومتر بر اساس جریان و اهم آن قابل برآورد است و لذا قبل از مشخص شدن قطعات جانبی و موقعیت پتانسیومتر قابل ارزیابی نیست

لااقل مقدار اهم پتانسیومتر را اعلام کن
و اگر پتانسیومتر اصلی در دسترس شماست تصویر آنرا ارسال کن
و ارزش باز کردن چسب جهت دستیابی به نقشه را داره

سپاس

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
مهندس غزال بزرگوار بدست اوردن نقشه را به حساب تنبلی بنده نذاری  این دستگاه ایرانی هست و برای اینکه کسی کپیش نکنه  با ماده ای به رنگ زرد تمام جعبه پر شده است و فقط دو ترایاک bta41 مشخص هست که با تست بیزر معلوم شد دوتا با هم موازیند ولوم 100 کیلو است که از یک سر کنار و وسط استفاده شده البته فابریک نیست قبلا تعویض شده عکس زیر 

دستگاه با تعویض همین ولوم راه افتاده میخواستم جوری بشه عمری  با شما مشورت کنم 

https://encrypted-tbn0.gstatic.com/...rmqRd3Sg_lT83XTa6_T7LKdciaG_yTs5Qfg3I0Z8jZopu

فرض کنید مدار یک دیمر معمولی است طبق شکل زیر که از دیاک و ترایاک استفاده میشه  و اهم پتانسیومتر هم 100 کیلو هست ایا وات این پتانسیومتر در ولوم مهمه چون معمولا گیت ترایاکها جریان کمی میکشند؟
http://www.circuitstoday.com/wp-content/uploads/2009/09/triac-lamp-dimmer-circuit-299x235.jpg
 اگر از 500 کیلو استفاده کنیم بدلیل افت ولتاژ بیشتر جریان زیادتری میکشه از ولوم ؟

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
مهندس غزال بزرگوار بدست اوردن نقشه را به حساب تنبلی بنده نذاری این دستگاه ایرانی هست و برای اینکه کسی کپیش نکنه با ماده ای به رنگ زرد تمام جعبه پر شده است و فقط دو ترایاک bta41 مشخص هست که با تست بیزر معلوم شد دوتا با هم موازیند ولوم 100 کیلو است که از یک سر کنار و وسط استفاده شده البته فابریک نیست قبلا تعویض شده عکس زیر

دستگاه با تعویض همین ولوم راه افتاده میخواستم جوری بشه عمری با شما مشورت کنم

https://encrypted-tbn0.gstatic.com/...rmqRd3Sg_lT83XTa6_T7LKdciaG_yTs5Qfg3I0Z8jZopu

فرض کنید مدار یک دیمر معمولی است طبق شکل زیر که از دیاک و ترایاک استفاده میشه و اهم پتانسیومتر هم 100 کیلو هست ایا وات این پتانسیومتر در ولوم مهمه چون معمولا گیت ترایاکها جریان کمی میکشند؟
http://www.circuitstoday.com/wp-content/uploads/2009/09/triac-lamp-dimmer-circuit-299x235.jpg
اگر از 500 کیلو استفاده کنیم بدلیل افت ولتاژ بیشتر جریان زیادتری میکشه از ولوم ؟

سلام

عزیزم مدام مطالب فوق را تکرار میکنی که فکر کنم دیمر ساده است.
ولی الکترونیک با فکر و خیال کار نمیکنه که فکر کنم دیمر ساده است و توصیه کنم زیرا کلک های یک مدار لزوما برای مدار بظاهر مشابه قابل استفاده نیست .

خصوصا که ترانس شما احتمالا بیشتر از 20 آمپر میخواد و نقشه دیمری که ارسال فرمودی مافوق ساده و آموزشی است.

درهرصورت بدون اطلاعات میتونم در این حد پیشنهاد کنم

اگر برای جوشکاری استفاده بشه دراینصورت به ولتاژ بسیار پایین نیاز نداره
بنابرین ابتدا حداقل ولتاژ مورد نیاز را از مشتری سوال کن
1- حتی المقدور از پتانسیومتری با اهم کمتر استفاده کن که تحملش بیشتر بشه
2- پایه آزاد را با پایه وسط شورت کن
3- یک مقاومت حدود 50 الی 100 کیلو با پتانسیومتر موازی کن
4- از قویترین و یا بزرگترین پتانسیومتر موجود استفاده کن

بطوریکه ولتاژ از می نیمم ولتاژ دلخواه مشتری تا ماکزیمم ولتاژ قابل دریافت بشه
احتمالا ولتاژ با پتانسیومتر 20 الی 50 کیلو و مقاومت موازی 50 الی 100 کیلو راضی کننده میشه و عمری هم میشه.

بدون اطلاعات توصیه ای دیگری مقدورم نیست.

سپاس

آخرین ویرایش:

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
مهندس اگر از ولوم دوبل استفاده کنم بطوریکه سرهای ردیف اول رو با سرهای ردیف دوم وصل کنم( بصورت دو ولوم مجازی موازی میشه) و کارهایی که گفتین انجام بدم بهتر از استفاده از ولوم غیر دوبل نیست؟

برای تجربه دلیل موازی کردن اون مقاومت 50 تا 100 کیلو با ولوم چیه؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
مهندس اگر از ولوم دوبل استفاده کنم بطوریکه سرهای ردیف اول رو با سرهای ردیف دوم وصل کنم( بصورت دو ولوم مجازی موازی میشه) و کارهایی که گفتین انجام بدم بهتر از استفاده از ولوم غیر دوبل نیست؟

برای تجربه دلیل موازی کردن اون مقاومت 50 تا 100 کیلو با ولوم چیه؟

سلام

ولوم دوبل هم خوبه

مقاومت موازی و عمده توصیه ها ، جرقه ناشی از اتصال ناقص کنتاکت لغزان را کاهش میده زیرا دراینصورت قطعی کنتاکت لغزان نیز موجب قطع و انسداد جریان نخواهد شد و به تبع آن ولتاژ در محل کنتاکت بسیار بالا نخواهد رفت و لذا جرقه بشدت کاهش می یابد

سپاس

بالا