آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

لامپ تست

behrooz40328

کاربر vip
کاربر
2009-11-23
290
708
سلام ۲۰۰ بهتره من از لامپ یخچالی استفاده میکنم البته با سرپیچ مخصوص خودش

HS13&86

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
کاربر
2021-03-31
731
1,427
استان گلستان
سلام
برای لامپ تست لامپ100باشه یا200؟
درود،
بستگی داره کار شما چی باشه .
چه چیزی تعمیر میکنید.
خودم از لامپ تست متغییر استفاده میکنم.

aryamon

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-10-25
1,332
2,983
برای چه کاری می خواهی اینکه دستگاه های وات بالا مث اتو یا هر چیز پر مصرف لامپ 100 یا 200 کمه عملا شما نمی دونید ایا اتصالی دارد یا نه لامپ مدادی بهتره اما برای رسیور یا گیرنده دیجیتال همین لامپ 100 خوبه بستگی به توان دستگاه داره

Navid-Aref

کاربر vip
vip
کاربر
2008-11-23
385
797
درود دوستان. لامپ تست پدالی محافظ جان رو در اینترنت دیدم و مدار چاپی اون رو از شماتیک آن با پروتئوس درست کردم. یه نمونه هم ازش ساختم و به لامپ تست ساده ای که قبلا درست کردم اضافه کردم. طرز کارش این طوریه که هم فاز و هم نول را به راحتی ِ رها کردن یک پدال از جلوی دست و بال تعمیرکار قطع می کند و جلوی خطرات احتمالی را می گیرد. اینکه دو تا دست تعمیرکار آزادن و کنترل مدار با پا انجام میشه خیلی کار راه اندازه. اگر خدای نکرده هم برق گرفتگی پیش بیاد در عرض کمتر از یک ثانیه میشه برق را با برداشتن پا از روی پدال کامل قطع کرد.

مهندس داود کایدیان در یوتیوب نحوه ساخت این مدار را بر روی برد چاپی سوراخدار در این لینک آموزش داده اند.

قطعات خیلی کمی نیاز داره که مهمترینشون یک عدد رله دو کنتاکت 12 ولت 5 آمپر G2R-2 امرون شیشه ای است که دارای هشت پایه بوده و دارای ساختار DPDT می باشد و می تواند به طور مجزا دو ورودی (مثل فاز و نول) را قطع و وصل کند. نکته مهم اینکه اشتباها از نمونه تک کنتاکت هشت پایه 16 آمپری همین سری رله امرون استفاده نکنید چون باعث اتصال شدید فاز و نول و احتمالا آتش سوزی خواهد شد.
یک عدد خازن پلی استر 680نانوفاراد- چهارصد یا 630 ولتی، پل دیود مربعی یک آمپر DB107، دیود زنر 12 ولت-یک وات 1N4742، خازن الکترولیت 100میکرو فاراد-50ولت، مقاومت 100اهم-یک وات، مقاومت 470 کیلو اهم(تخلیه کننده خازن پلی استر)، مقاومت یک کیلو به همراه یک LED پرنور نیاز دارد.
قطعه مهم آخر هم پدال پایی با سوئیچ فشاری 5آمپری است.
برای کابل پدال از کانکتور نظامی دو پین استفاده کردم چون از پدال برای دستگاه جوش نقطه ای هم استفاده می کنم. بدین صورت راحت می توان آن را بین دستگاه ها جابجا کرد. بنابراین دیگران الزامی به استفاده از این کانکتور ندارند.

فایل پروتئوس و تصاویر نمونه ساخته شده و فایل های مورد نیاز دیگر را پیوست می کنم.

پیوست‌ها

• 356.9 کیلوبایت بازدیدها: 48
  • 190.8 کیلوبایت بازدیدها: 48
  • 102.5 کیلوبایت بازدیدها: 56
  • 109.8 کیلوبایت بازدیدها: 55
  • 100.2 کیلوبایت بازدیدها: 49
  • 215 کیلوبایت بازدیدها: 44
  • 297 کیلوبایت بازدیدها: 44
  • 90.2 کیلوبایت بازدیدها: 44
آخرین ویرایش:

meahdi

VIP+ افتخاری
کاربر
وقت بخیر
ممنون بابت زحمتی که کشیدید اما به نظرم نیازی به مدار نیست
خیلی راحت با یه کلید راکر ( کلید روی چند راهی برق ها ) میشه همین کار رو میشه کرد
مشکلات آینده نچندان دور خرابی رله و خازن و ... رو هم نداره

1698423809519.jpeg

شهریآر

کاربر
2019-09-09
53
268
39
کرج
وقت بخیر
ممنون بابت زحمتی که کشیدید اما به نظرم نیازی به مدار نیست
خیلی راحت با یه کلید راکر ( کلید روی چند راهی برق ها ) میشه همین کار رو میشه کرد
مشکلات آینده نچندان دور خرابی رله و خازن و ... رو هم نداره

مشاهده فایل‌پیوست 207719
سلام
چطور میشه با یک کلید لامپ تست درست کرد ؟
هیچ توضیحی ندادید !
فقط گفتید میشه ولی نگفتید چطور میشه ؟

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: chapwolf

meahdi

VIP+ افتخاری
کاربر
سلام
چطور میشه با یک کلید لامپ تست درست کرد ؟
هیچ توضیحی ندادید !
فقط گفتید میشه ولی نگفتید چطور میشه ؟
لامپ سری شده با مصرف کنده محدود کننده جریان هست
کاری که مدار انجام میده این هست وقتی کلید روشن و خاموش تک پل روی مدار قطع میکنید رله هر 2 سیم رو از مصرف کننده جدا میکنه و خطر وجود فاز در مدار و احتمال برق گرفتگی صفر میشه. (اگه از کلید تک پل استفاده کنید احتمال وجود فاز روی مدار در مسیری که کلید قطع نکرده هست)
ایراد مدار این هست که به مرور زمان خازن ها خراب میشن و ممکنه مدار درست عمل نکنه
میتونید به جای مدار از کلید استفاده کنید
لامپ سری شده با مصرف کننده سر جاش میمونه

شهریآر

کاربر
2019-09-09
53
268
39
کرج
لامپ سری شده با مصرف کنده محدود کننده جریان هست
کاری که مدار انجام میده این هست وقتی کلید روشن و خاموش تک پل روی مدار قطع میکنید رله هر 2 سیم رو از مصرف کننده جدا میکنه و خطر وجود فاز در مدار و احتمال برق گرفتگی صفر میشه. (اگه از کلید تک پل استفاده کنید احتمال وجود فاز روی مدار در مسیری که کلید قطع نکرده هست)
ایراد مدار این هست که به مرور زمان خازن ها خراب میشن و ممکنه مدار درست عمل نکنه
میتونید به جای مدار از کلید استفاده کنید
لامپ سری شده با مصرف کننده سر جاش میمونه
ممنون مهندس جان
من یه بخشی رو خوب درک نمیکنم درواقع شما میگی اون مدار و اون پدال زیر پا بلکل حذف میشه
درعوض بجای اون پدال زیرپا فقط یک کلید دوپل (همانند کلید سه راهی های سیار که تصویرش گذاشتی)
جایگزین کنیم که همزمان فاز و نول را قطع میکنه
آیا درسته ؟

پس در این صورت اگر فاز و نول همزمان قطع بشه لامپ سری چطوری باید در مدار متصل بشه ؟

meahdi

VIP+ افتخاری
کاربر
ممنون مهندس جان
من یه بخشی رو خوب درک نمیکنم درواقع شما میگی اون مدار و اون پدال زیر پا بلکل حذف میشه
درعوض بجای اون پدال زیرپا فقط یک کلید دوپل (همانند کلید سه راهی های سیار که تصویرش گذاشتی)
جایگزین کنیم که همزمان فاز و نول را قطع میکنه
آیا درسته ؟

پس در این صورت اگر فاز و نول همزمان قطع بشه لامپ سری چطوری باید در مدار متصل بشه ؟
این مداری هست که بسته میشه
به جای LOAD مصرف کننده وصل میشه
کلید وظیفه قطع و وصل کل مدار رو داره و لامپ هم با مدار تحت تعمیر سری هست
موقع تست کلید وصل میشه وبعد از اتمام کار کلید قطع

1698589253128.png

بالا