آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: ضعیف بودن جوش و عدم تغییر آمپر جوشکاری

darabi81

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-04-10
1,043
5,388
با عرض سلام خدمت همه دوستان
یک دستگاه اینورتر از نوع 3 برده ماسفت متداول برای تعمیر نزد من آورده شده است.
مشکل دستگاه این بود که آمپر دستگاه با تغییر ولوم ,کم و زیاد نمی شود و مقدار جوش هم بسیار ضعیف است.
ولوم دستگاه 1 کیلو اهم می باشد که تست شده و سالم است.
اتصال سیم های ولوم هم تا روی برد چک شده و سوکت سالم است.
یک مولتی ترن 20 کیلو هم در کنار سوکت ولوم تنظیم جریان موجود است که تست شده و سالم است.
در ضمن آی سی 3140 هم روی برد اسیلاتور دارم.
ولتاژ پایه های 3140
پایه 1 و 5:با اتصال ولت متر بین این پایه ها و بدنه رگلاتور ولتاژ ,چراغ oc روشن می شود.
پایه 2 و 3 و 4:صفر ولت
پایه 6 :صفر ولت
پایه 7: 12 ولت
پایه 8: 130mv
با تشکر فراوان

آخرین ویرایش:

reza_476

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-10-19
4,007
45,272
ایران
باسلام
ضمن قید برند و مدل دستگاه در عنوان، عکسهای باکیفیت و با قطعات خوانا از زیر و روی برد مدارچاپی و برچسب مشخصات و پانل آن قرار بده تا بهتر ارزیابی و راهنمایی شوی

آخرین ویرایش:

darabi81

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-04-10
1,043
5,388
باسلام
ضمن قید برند و مدل دستگاه در عنوان، عکسهای باکیفیت و با قطعات خوانا از زیر و روی برد مدارچاپی و برچسب مشخصات و پانل آن قرار بده تا بهتر ارزیابی و راهنمایی شوی
با سلام
مدل و نام دستگاه ناخوانا می باشد
البته عرض کردم که از ۳ برده های ماسفت متداول مییباشد که نقشه و شماتیکش در اختیار دوستان میباشد و استاد غزال اشراف کامل نسبت به این مدل ها دارند.
با تشکر فراوان از توجه شما

reza_476

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-10-19
4,007
45,272
ایران
باسلام

شما به تاپیک 5 استاد غزال در آدرس زیر مراجعه کن :منفی ولت مترت را به بدنه متصل کن و پایه 6 آی سی 3140 را به مثبت ولتمتر وصل کن ببین با تغییر پتانسیومتر جریان، ولتاژ در پایه 6 تغییر میکند.

darabi81

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-04-10
1,043
5,388
باسلام

شما به تاپیک 5 استاد غزال در آدرس زیر مراجعه کن :منفی ولت مترت را به بدنه متصل کن و پایه 6 آی سی 3140 را به مثبت ولتمتر وصل کن ببین با تغییر پتانسیومتر جریان، ولتاژ در پایه 6 تغییر میکند.
سلام وقت بخیر
با تغییر پتانسیومتر جریان ولتاژ پایه ۶ آب سی ۳۱۴۰ تغییری نمی کند و روی مقدار منفی ۸ میلی ولت ثابت می ماند
ولتاژ پایه وسط ولوم تنظیم جریان در حالتی که ولوم روی صفر آمپر است 'منفی ۲ میلی ولت و با تغییر تا ۲۰۰ به مثبت ۱ میلی ولت تغییر می کند.
ولتاژ گیری ها در حالت غیر جوشکاری انجام شد
با تشکر فراوان

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,778
با عرض سلام خدمت همه دوستان
یک دستگاه اینورتر از نوع 3 برده ماسفت متداول برای تعمیر نزد من آورده شده است.
مشکل دستگاه این بود که آمپر دستگاه با تغییر ولوم ,کم و زیاد نمی شود و مقدار جوش هم بسیار ضعیف است.
ولوم دستگاه 1 کیلو اهم می باشد که تست شده و سالم است.
اتصال سیم های ولوم هم تا روی برد چک شده و سوکت سالم است.
یک مولتی ترن 20 کیلو هم در کنار سوکت ولوم تنظیم جریان موجود است که تست شده و سالم است.
در ضمن آی سی 3140 هم روی برد اسیلاتور دارم.
ولتاژ پایه های 3140
پایه 1 و 5:با اتصال ولت متر بین این پایه ها و بدنه رگلاتور ولتاژ ,چراغ oc روشن می شود.
پایه 2 و 3 و 4:صفر ولت
پایه 6 :صفر ولت
پایه 7: 12 ولت
پایه 8: 130mv
با تشکر فراوان

درود

ضمن تشکر از استاد رضا عزیز و با توجه به پرسش و پاسخ ها

گزارش شما حاکی از اختلال عملکرد ترانزیستور زیر است و لذا صدمه این ترانزیستور و یا زینر متصل به بیس محتمله که البته خارج کردن آنها ضروری نیست
ولتاژ پایه های ترانزیستور مورد اشاره زیر را اعلام فرمایید صحت و سقم و صدمه احتمالی قطعات فوق یا مورد دیگر مشخص میشه.

بطوریکه پایه ابتدایی پتانسیومتر جریان به گراند مرتبط میشه و پایه انتهایی به یک ترانزیستور متصله
ولتاژ پایه های این ترانزیستور را اعلام کن

سپاس

آخرین ویرایش:

darabi81

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-04-10
1,043
5,388
درود

گزارش شما حاکی از اختلال عملکرد ترانزیستور زیر است و لذا صدمه این ترانزیستور و یا زینر متصل به بیس محتمله که البته خارج کردن آنها ضروری نیست
ولتاژ پایه های ترانزیستور مورد اشاره زیر را اعلام فرمایید صحت و سقم و صدمه احتمالی قطعات فوق یا مورد دیگر مشخص میشه.

بطوریکه پایه ابتدایی پتانسیومتر جریان به گراند مرتبط میشه و پایه انتهایی به یک ترانزیستور متصله

سپاس
سلام وقت بخیر
اینترنت در شهر ما از صبح قطع شد والان وصل شد.
از آنجا که دسترسی به سایت نداشتم تصمیم گرفتم که به روش همیشگی استاد غزال که می فرمایند نقشه قسمت های مرتبط مدار را بکش' عمل کنم. و اقدام به ترسیم مدار نمودم و حین تست قطعات و ترسیم مدار به معیوب بودن ترانزیستور ۸۰۵۰ در همان موقعیتی که استاد فرمودند پی بردم.
با تشکر فراوان از حسن توجه دوستان گرامی

darabi81

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-04-10
1,043
5,388
درود

سپاس
سلام وقت بخیر
اینترنت در شهر ما از صبح قطع شد والان وصل شد.
از آنجا که دسترسی به سایت نداشتم تصمیم گرفتم که به روش همیشگی استاد غزال که می فرمایند نقشه قسمت های مرتبط مدار را بکش' عمل کنم. و اقدام به ترسیم مدار نمودم و حین تست قطعات و ترسیم مدار به معیوب بودن ترانزیستور ۸۰۵۰ در همان موقعیتی که استاد فرمودند پی بردم.
با تشکر فراوان از حسن توجه دوستان گرامی

بالا