آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

تجربیات: سیم پیچی ابتکاری برای ارتقاء کیفیت ترانس جوشکاری ac

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729

درود

با توجه به نیاز جناب habbib عزیز که خاطره ابتکار سال های گذشته را تداعی ساخت این روش ابتکاری را که در ترانس جوشکاری استفاده کردم تقدیم میکنم.

ازآنجاکه افزایش قطر سیم ترانس موجب کاهش حرارت و دستیابی به جریان بیشتر میشه لذا اگر بتوانیم با روشی از سیم ضخیم تری استفاده کنیم عین ثوابه

از طرفی اگر بتوانیم فضای کمتری برای عایق کاری سیم ها اشغال کنیم قادریم ترانس را با سیم ضخیم تر و یا با تعداد دور بیشتری بپیچیم و به ولتاژ بالاتری دست پیدا کنیم

لذا من با روشی که فضای بسیار کمتری برای عایق کردن سیم های ترانس دستگاه جوشکاری ac اشغال میکنه با ترانس کوچکتری ترانس جوشکاری را پیچیدم

و دلایل مربوطه بشرح زیر است

ازانجاکه بروش رایج قطر هر سیم با پارچه نسوز یا وارنیش عایق میشه لذا هر سیم از ۴ طرفی که بر فضای موثر ترانس اثر داره و فضای ترانس را اشغال میکنه دارای عایق میشه.
یعنی وقتی سیم ردیف دوم پیچیده بشه بین سیم ردیف اول و ردیف دوم دو عایق داریم (یکی عایق سیم زیری و دیگری عایق سیم رویی ) درحالیکه فقط یک لایه عایق بین دو سیم زیرین و رویی کافی است .

از طرفی چپ و راست هر سیم نیز دو لایه عایق خواهد داشت
یعنی در حالیکه سیم کناری دارای عایق است سیم دیگری در کنارش قرار میگیره که اینم عایق مجزا و مستقلی داره که لازم نیست ولی با روش فعلی چاره ای هم نیست.

بنابرین جز اولین ردیف و آخرین ردیف که از ۳ طرف دو لایه عایق داره ، بقیه سیم ها از هر ۴ طرف ( چپ و راست و رو و زیر ) دو لایه عایق داره و فضای زیادی اشغال میکنه

به همین علت من از روشی که در تصویر زیر ملاحظه میکنید حدود ۲۰ سال قبل ترانس جوشکاری (دقیقا بخاطر ندارم ۲ یا ۳ کیلو وات بود ) پیچیدم که در اولین آزمایش که الکترود را با انبر قفلی بجای انبر گرفتم ، آچار شمع را براحتی ذوب کرد .

همانطور که در تصویر زیر ملاحظه میکنید بین کلیه سیم ها فقط یک لایه عایق قرار میگیره.

سپاس

هر چند ردیف که روی این ردیف بپیچید فقط یک لایه عایق بین سیم ها وجود خواهد داشت و عملا پیچیدم و با مشکلی مواجه نمیشه
IMG_20191001_162023_840.jpg

آخرین ویرایش:

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,686
10,169
گنبد کاووس

درود

با توجه به نیاز جناب habbib عزیز که خاطره ابتکار سال های گذشته را تداعی ساخت این روش ابتکاری را که در ترانس جوشکاری استفاده کردم تقدیم میکنم.

ازآنجاکه افزایش قطر سیم ترانس موجب کاهش حرارت و دستیابی به جریان بیشتر میشه لذا اگر بتوانیم با روشی از سیم ضخیم تری استفاده کنیم عین ثوابه

از طرفی اگر بتوانیم فضای کمتری برای عایق کاری سیم ها اشغال کنیم قادریم ترانس را با سیم ضخیم تر و یا با تعداد دور بیشتری بپیچیم و به ولتاژ بالاتری دست پیدا کنیم

لذا من با روشی که فضای بسیار کمتری برای عایق کردن سیم های ترانس دستگاه جوشکاری ac اشغال میکنه با ترانس کوچکتری ترانس جوشکاری را پیچیدم

ازانجاکه بروش رایج قطر هر سیم با پارچه نسوز یا وارنیش عایق میشه لذا هر سیم از ۴ طرفی که بر فضای موثر ترانس اثر داره و فضای ترانس را اشغال میکنه دارای عایق میشه.
یعنی وقتی سیم ردیف دوم پیچیده بشه بین سیم ردیف اول و ردیف دوم دو عایق داریم (یکی عایق سیم زیری و دیگری عایق سیم رویی ) درحالیکه فقط یک لایه عایق بین دو سیم زیرین و رویی کافی است .

یعنی در حالیکه سیم کناری دارای عایق است سیم دیگری در کنارش قرار میگیره که اینم عایق مجزا و مستقلی داره که لازم نیست ولی با روش فعلی چاره ای هم نیست.

بنابرین جز اولین ردیف و آخرین ردیف که از ۳ طرف دو لایه عایق داره ، بقیه سیم ها از هر ۴ طرف ( چپ و راست و رو و زیر ) دو لایه عایق داره و فضای زیادی اشغال میکنه

به همین علت من از روشی که در تصویر زیر ملاحظه میکنید حدود ۲۰ سال قبل ترانس جوشکاری (دقیقا بخاطر ندارم ۲ یا ۳ کیلو وات بود ) پیچیدم که در اولین آزمایش که الکترود را با انبر قفلی بجای انبر گرفتم ، آچار شمع را براحتی ذوب کرد .

همانطور که در تصویر زیر ملاحظه میکنید بین کلیه سیم ها فقط یک لایه عایق قرار میگیره.

سپاس

مشاهده فایل‌پیوست 159699

درود بر استاد غزال عزیز
نظر به اینکه در تاپیک
https://www.irantk.ir/threads/10297...انس-جوشکاری-ac?p=579165&highlight=#post579165
در حال تبدیل ترانس سلکتوری قدیمی به دستگاه جوش توسط کمک و راهنمایی شما میباشم و در این رابطه تجارب فراوانی کسب نمودم

باور فرمایید در طی چند روز گذشته که بابت پیدا کردن نمره سیم مورد اشاره با تعداد زیادی از استادکاران محترم سیم پیچ برخورد داشتم
در حین صحبتهای انجام شده با استادکاران قدیمی کار متوجه شدم تجربیاتی که درطی این تایم کوتاه از شما به دست آوردم اکثریت استادان شهر از آن بیخبر بودند و حقیقتا فقط بصورت ریتیم و حساب شده و کتابی بر طبق استانداردهای خاص خود سیم پیچی کار میکردند
هرچند گاها ازم توضیح و دلیل میخواستند
وبنده نیز روی حساب احترام به سن سال و تجاربشان جولان نمیدادم

ولی امروز که موفق به پیدا نمودن نمره سیم تغریبا دلخواه شدم مجبور به پاسخ و توضیح به یکی از مسن ترین و باتجربه ترین سیم پیچ شهر گشتم
لذا در ابتدا که اصرار بسیار زیادی برای دانستن نمره دقیق سیم ثانویه ترانسم مینمود
و هر چی میگفتم آقا شما کاری نداشته باش
اگر از این نمونه ای که به شما نشان میدم داری بهم بده واگر نداری یک شماره ویا دو شماره بزرگتر هم باشه کار من راه می افته فقط طول سیم را مجبورم بزرگتر یا گوتاهتر کنم
قبول نمیکرد و میگفت برو نمونه اصلی رو بیار وگرنه بهت نمیدم ، مگهفکر میکنی الکیه؟ واینکه :
اون اوستایی که بهت راهنمایی کرده برو بهش بگو با ذره ای کوچک و بزرگتر شدن سیم ، ولتاژ و غیره تغییر میکنه

لذا از آنجاییکه فقط همین شخص نمره سیم مورد اشاره رو داشت و واقعا بیم این رو داشتم که اگر لج کند بهم نخواهد داد وخودم لنگ میمانم

مجبور شدم باهاش بحث کنم و بهش توضیح بدم و قانعش کنم
هر چند در آخر باهام رفیق شد و اتفاقا کاری هم واسه تعمیر بهم تحویل داد وگفت مشخصه این کاره ای

فقط در چند جمله کوتاه به شرح زیر قانعش کردم بطوریکه اصلا هیچ پاسخی نداد ، اعتراضی هم نکرد
[hide] فورا سیم مورد اشاره رو بهم تحویل داد

پاسخ قانع کننده ای که به ایشان دادم این بود که
این سیم مربوط به ثانویه ترانس میباشد ِلذا در تعداد دور تغییری ایجاد نخواهم کرد وقتی به شما میگویم از این نمره الی این نمره هر کدام را موجود داشته باشید کار بنده راه خواهد افتاد یعنی همه چی را محاسبه کرده ام
لذا تعداد دور یکی میباشد فقط ضخامت سیم را تغییر میدهم که اون هم فقط در جریان تاثیر گذار خواهد بود نه ولتاژ

لذا درجا قانع شد و خودش شخصا سیم رو برایم آماده کرد و تحویل داد

استاد همانطور که میفرمودید این بندگان خدا فکر میکنن دقیقا باید از همان نمره سیم استفاده کنن ، لذا وحی منزل میباشد و عرش خداوند نیز به لرزه خواهد افتاد
در این چند روز اینو کاملا حس کردم و فهمیدم
[/hide]

در آخر از شما و تجربیات بسیار بالای شما در امر تعنیرات و تحلیلها و غیره
واینکه تمامی این افتخارات رو دارید بدون منتی واگذار مینمایید که جای بسی تقدیر و تشکر داره ،
بنده استفاده های بیشماری نموده ام و سپاسگزار و مدیون شما میباشم
امیدوارم لااقل روزی ذره ای قابل جبران باشد

بدرود

آخرین ویرایش:

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,686
10,169
گنبد کاووس

درود

سپاس

هر چند ردیف که روی این ردیف بپیچید فقط یک لایه عایق بین سیم ها وجود خواهد داشت و عملا پیچیدم و با مشکلی مواجه نمیشه
مشاهده فایل‌پیوست 159699

درود
استاد بزرگوار
عنوان تاپیک مربوطه رو سیم پیچی ابتکاری معرفی فرمودید
بنده نیز با الهام از تاپیک شما جهت سهولت در سیمپیچی کیفیت کاری فکری ذهنم رو درگیر نموده
لذا اگر منتی گذارید و راهنمایی فرمایید سپاسگذار خواهم شد

اخیرا به دنبال ترانسهای حلقوی تحقیقاتی انجام دادم هر چند به اطلاعات جامع و کاملی دست نیافتم ولی تا حدودی متوجه چم و خم کار گشتم
علی ایحال در پی یافتن ورق سیاه و ساخت هسته ترانس از صفر تا ۱۰۰ بودم که یاد تصویری افتادم که قبلا در تاپیکی فرموده بودید از فضای خالی هسته یعنی طرفین و بالا و پایین بازو ها نیز میتوان استفاده نمود ولی تعداد دور نصف حساب خواهد گردید
لذا بنده طبق تصویری که پیوست مینمایم قصد دارم در هسته و قرقره با کمک و راهنمایی شما همچنین دوستان بزرگوار دیگه ای که در این زمینه اطلاعاتی داشته باشندتغییراتی ایجاد نمایم
و ترانسی بپیچم که در اون ترکیبی از ترانس حلقوی ( تیرویید ) و هسته E I باشد

تصویر رو در پست بعد پیوست مینمایم
تمنا دارم راهنمایی فرمایید
سپاسگزارم

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,686
10,169
گنبد کاووس
درود
۲۰۱۹۱۲۲۲_۱۴۱۱۱۵.jpg۷
همانطور که عرض شد تصمیم دارم ترانسی بپیچم ترکیبی
بطوری که هم از هسته EI استفاده شده باشد و هم حلقوی
بدین منظور همانطور که در سمت چپ تصویر مشاهده مینمایید دو ورق E در مقابل یکدیگر یک هسته رو تشکیل داده اند
حال با توجه به سمت راست تصویر( تصویر ۲ ) وسط E یعنی فضای بوبین یا قرقره رو حذف نموده ام
لذا سیمپیچ اولیه و ثانویه فقط روی بازوها پیچیده خواهد شد

بعبارتی :

در ابتدا ورقه های E I رو بدون بوبین جایگذاری مینماییم بعد توسط پیچ یا نوار و یا پارچه نسوز فضای خالی رو محکم و سفت مینماییم بعد خط وسط رو برش میدهیم و کنار میگذاریم مجدد فضای برش خورده رو هم عایق میکنیم

حال هسته آماده سیم پیچی میباشد
و میتوان بدون محدودیت در فضای بوبین هر مقدار و هر نمره سیمی که بخواهیم دور آن بپیچیم

این ایده و نظر بنده میباشد و قابل نقد...
لذا خوشحال میشوم مشکلات و ایرادات وارد شده را با یکدیگر حل نماییم

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
درود
مشاهده فایل‌پیوست 161624۷
همانطور که عرض شد تصمیم دارم ترانسی بپیچم ترکیبی
بطوری که هم از هسته EI استفاده شده باشد و هم حلقوی
بدین منظور همانطور که در سمت چپ تصویر مشاهده مینمایید دو ورق E در مقابل یکدیگر یک هسته رو تشکیل داده اند
حال با توجه به سمت راست تصویر( تصویر ۲ ) وسط E یعنی فضای بوبین یا قرقره رو حذف نموده ام
لذا سیمپیچ اولیه و ثانویه فقط روی بازوها پیچیده خواهد شد

بعبارتی :

در ابتدا ورقه های E I رو بدون بوبین جایگذاری مینماییم بعد توسط پیچ یا نوار و یا پارچه نسوز فضای خالی رو محکم و سفت مینماییم بعد خط وسط رو برش میدهیم و کنار میگذاریم مجدد فضای برش خورده رو هم عایق میکنیم

حال هسته آماده سیم پیچی میباشد
و میتوان بدون محدودیت در فضای بوبین هر مقدار و هر نمره سیمی که بخواهیم دور آن بپیچیم

این ایده و نظر بنده میباشد و قابل نقد...
لذا خوشحال میشوم مشکلات و ایرادات وارد شده را با یکدیگر حل نماییم

سپاس

درود

ضمن تقدیر و تشکر
وقتی دو تا E روبروی هم قرار بگیره نمیتونه مانند EI در هم آمیخته بشه و داخل هم واقع بشن و شار مغناطیس مجبوره در ۳ ناحیه از فاصله هوایی عبور کنه
مضافا که نهایتا شبیه همون EI میشه که بنسبت افزایش حجمش توان بالاتری داره
لذا شبیه اینه که از E بزرگتری استفاده کنی.

سپاس

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,686
10,169
گنبد کاووس
درود

ضمن تقدیر و تشکر
وقتی دو تا E روبروی هم قرار بگیره نمیتونه مانند EI در هم آمیخته بشه و داخل هم واقع بشن و شار مغناطیس مجبوره در ۳ ناحیه از فاصله هوایی عبور کنه
مضافا که نهایتا شبیه همون EI میشه که بنسبت افزایش حجمش توان بالاتری داره
لذا شبیه اینه که از E بزرگتری استفاده کنی.

سپاس
درود بر شما
فکر میکنم منظور رو درست نرسوندم
و یا درست متوجه فرمایش حضرتعالی نگشتم
در هر صورت لطفا مجدد بازنگری فرمایید

استاد بزرگوار در این حالت دیگه E وجود نخواهد داشت لذا فقط کلاف یا چهارچوبی از هسته باقی خواهد ماند
بطوری که کل ورقه های I و E در یکدیگر ادغام میشوند و بعد از پیچ شدن و یا محکم و ادغام شدن وسط E طبق تصویر برش میخورد و اولیه و ثانویه به دور کلاف پیچیده خواهد گشت

حال میشود اولیه را سمت راست و ثانویه نیز سمت چپ و یا بلعکس پبچید و یا در ابندا اولیه و بلد ثاتویه پیچیده شود

و یا بعبارتی دیگر در ترانس حلقوی هسته بصورت گرد میباشد ولی این هسته بصورت مکعب مستطیل و یا مربع میباشد

۲۰۱۹۱۲۲۳_۰۰۴۴۱۷.jpg
حال فکر میکنم طبق این روش مقدار شار کمتر میگردد لذا تعداد دور نصف حساب میگردد
یعنی اگر قبلا ۲۵۰ دور سیم بابت اولیه نیاز میداشت
با این شرایط احتمالا ۵۰۰ دور سیم نیاز دارد با این تفاوت که به احتمال قوی در طول سیم احتمالا تغییر چشمگیری ایجاد نخواهد شد
به این دلیل:
قبلا شعاع یا قطر بوبین یا قرقره کوچک و محدود بود لذا با پیچیدن هر دور سبم طول سبم بابت دور بعدی بیشتر میشد ولی طبق این روش قطر بوبن مانند قبل میباشد ولی طول آن ۴ بدابر میباشد لذا طول سیم قطعا کوتاه خواهد شد و یا تغییر چشمگیری نخواهد داشت

امیدوارم منظور به درستی رسیده باشد

حال آیا با شرایطی که عرض نمودم شار مغناطیس جاری میگردد؟
مقدار محاسبات بصورت تغریبی چگونه خواهد شد ؟
البته اگر جوابگو باشد محاسبات رو با یعی و خطا بدست میارم
فقط کمی در انجام شدن و یا نشدن مردد میباشم
بعد از مطمعن شدن قطعا تست خواهم نمود و نتیجه رو هم همینجا گزارش خواهم کرد

سپاسگزارم

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
درود بر شما
فکر میکنم منظور رو درست نرسوندم
و یا درست متوجه فرمایش حضرتعالی نگشتم
در هر صورت لطفا مجدد بازنگری فرمایید

استاد بزرگوار در این حالت دیگه E وجود نخواهد داشت لذا فقط کلاف یا چهارچوبی از هسته باقی خواهد ماند
بطوری که کل ورقه های I و E در یکدیگر ادغام میشوند و بعد از پیچ شدن و یا محکم و ادغام شدن وسط E طبق تصویر برش میخورد و اولیه و ثانویه به دور کلاف پیچیده خواهد گشت

حال میشود اولیه را سمت راست و ثانویه نیز سمت چپ و یا بلعکس پبچید و یا در ابندا اولیه و بلد ثاتویه پیچیده شود

و یا بعبارتی دیگر در ترانس حلقوی هسته بصورت گرد میباشد ولی این هسته بصورت مکعب مستطیل و یا مربع میباشد

مشاهده فایل‌پیوست 161639
حال فکر میکنم طبق این روش مقدار شار کمتر میگردد لذا تعداد دور نصف حساب میگردد
یعنی اگر قبلا ۲۵۰ دور سیم بابت اولیه نیاز میداشت
با این شرایط احتمالا ۵۰۰ دور سیم نیاز دارد با این تفاوت که به احتمال قوی در طول سیم احتمالا تغییر چشمگیری ایجاد نخواهد شد
به این دلیل:
قبلا شعاع یا قطر بوبین یا قرقره کوچک و محدود بود لذا با پیچیدن هر دور سبم طول سبم بابت دور بعدی بیشتر میشد ولی طبق این روش قطر بوبن مانند قبل میباشد ولی طول آن ۴ بدابر میباشد لذا طول سیم قطعا کوتاه خواهد شد و یا تغییر چشمگیری نخواهد داشت

امیدوارم منظور به درستی رسیده باشد

حال آیا با شرایطی که عرض نمودم شار مغناطیس جاری میگردد؟
مقدار محاسبات بصورت تغریبی چگونه خواهد شد ؟
البته اگر جوابگو باشد محاسبات رو با یعی و خطا بدست میارم
فقط کمی در انجام شدن و یا نشدن مردد میباشم
بعد از مطمعن شدن قطعا تست خواهم نمود و نتیجه رو هم همینجا گزارش خواهم کرد

سپاسگزارم

درود

قبلا چنین هسته هایی برای جوشکاری تولید میشد و بچشم خودم بارها دیدم برخی از شرکت ها از حلب روغن نباتی و امثالهم هم بعنوان هسته استفاده میکردن ولی سال هاست بجای اون حلقوی استفاده میشه اما نسبت به E خیلی سنگین تر و حجیم تر میشه و درواقع ترانس معمولی جوشکاری میشه
لذا برای جوشکاری استفاده از هسته E غیرعادی است که موجب کاهش وزن و حجم میشه اما ترانسی که مورد نظر شماست ترانس عادی و رایج جوشکاری است که همیشه استفاده میشده ولی خیلی حجیم تر و سنگین تر میشد.

سپاس

آخرین ویرایش:

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,686
10,169
گنبد کاووس
درود بر شما استاد بزرگوار

بچشم خودم بارها دیدم برخی از شرکت ها از حلب روغن نباتی و امثالهم هم بعنوان هسته استفاده میکردن
اتفاقا من هم اخیرا ترانس جوشکاری به قیمت نازلی دیدم و باور نمیکردم با این قیمت باشد جالب اینجاست که ۱۰ ماه هم گارانتی داشت
به هر حال به یکدونه از اونها دسترسی پیدا کردم و زیر و زبرش رو در آوردم که چی به چیه
اولیه و ثانویه آلومینیومی بود
هسته رو نگم بهتره ولی حالم بهم خورد از چیدمان و جنس ورق بکار رفته شده در اون

اتفاقا توسط اولیه و سلکتور ولتاژ یا جریان رو کم و زیاد میکرد ولی حیف از اون هسته مزخرف
اما ترانسی که مورد نظر شماست ترانس عادی و رایج جوشکاری است که همیشه استفاده میشده ولی خیلی حجیم تر و سنگین تر میشد.
از اونجایی که تجربه زیادی ندارم با انواع هسته ها رو برو نشدم و اصلا تابحال ندیده بودم
مورد نظر بنده هم خود هسته یک ترانس I E بود با شرایط موصوفی که عرض شد بطوری که سایز و حجم و وزن تغییری نمیکنه
فقط با کلک یا ترفندی بتونم سیم کلفت تر و بیشتری جایگزاری نمایم

سپاسگزار از بزل توجه شما میباشم

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
با سلام
استاد غزال اگر امکان دارد راهنمای ساخت دستگاه نقطه جوش برای وصل کردن باطری های لیتیومی را بزارید

درود

متاسفانه تجربه ای ندارم ولی مطمئنم ساده است و با ترانس نسبتا کوچیک حدود ۳۰ وات هم مقدوره
یعنی ترانس تلویزیون ۱۲ یا ۱۴ اینچ سیاه و سفید پاسخگو هست
کافیه ثانویه را خارج کنی و چند دور سیم ضخیم بپیچی
و یا همون سیم ثانویه را چند لا کنی و چند دور بپیچی که حدود ۱ ولت بشه (تعداد لایه ها هر چقدر بیشتر باشه بهتره یعنی هر چقدر در ترانس جا میشه تعداد لایه های سیم بیشتر باشه )
یعنی تعداد دور باید حدود یک دوازدهم تعداد دوری که باز کردید باشه کافیه

حالا یک سیم ثانویه را به فلز مورد نظر و سیم دیگر را از طریق مفتول مسی تقریبا نوک تیز به نقطه ای که میخوای جوش بشه یک لحظه متصل کن نقطه جوش میشه.

راه های دیگری هم وجود داره ولی بنظر من روش فوق بهترین راه است که ممکنه جناب حبیب هم براتون بسازه و تست کنه

سپاس

آخرین ویرایش:
بالا