آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک Amiric تکشو

مشکل: سوختن IGBT در دستگاه جوش اورین مدل sp250 در زمان جوشکاری

bstar

کاربر
2009-08-02
376
2,098
... ؟
با سلام

موضوعی که فرمودید محاله
لذا پتانسیومتر خرابه و یا نقشه اشتباهه
برای کشف واقعیت با سیمی پایه 2 را به گراند متصل کن و با اهم متر ببین که پایه 2 نسبت به گراند صفر اهم میشه .

ولی مراقب باش وقتی مقاومت پایه 2 نسبت به زمین حدود صفر شد اگه جوشکاری مقدور بود فورا جوشکاری را متوقف کن و اعلام کن اگه ادامه بدی ممکنه فت بسوزه

اما اگه جوشکاری مقدور نبود بقیه آزمایش را انجام بده .

پایه ولوم خراب بود پس از تعویض ولوم بیشترین مقدار در حالت موازی .3 کیلو اهم بود که با تقسیم مقاومتی نیز همین مقدار مشاهده میشود
در کمترین مقدار یعنی پایه 2 برابر با صفر یا زمین خروجی انبر ها برابر با صفر ولت بود پس از افزایش میزان مقاومت پایه 2 نزدیک به 1.1 کیلو اهم خروجی تقریبا برابر با 12 ولت گردید که صدای نا هنجاری از دستگاه شنیده میشد که با افزایش میزان اهم ولوم ولتاژ خروجی به 61 ولت رسید

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,798
با سلام

موضوعی که فرمودید محاله
لذا پتانسیومتر خرابه و یا نقشه اشتباهه
برای کشف واقعیت با سیمی پایه 2 را به گراند متصل کن و با اهم متر ببین که پایه 2 نسبت به گراند صفر اهم میشه .

ولی مراقب باش وقتی مقاومت پایه 2 نسبت به زمین حدود صفر شد اگه جوشکاری مقدور بود فورا جوشکاری را متوقف کن و اعلام کن اگه ادامه بدی ممکنه فت بسوزه

اما اگه جوشکاری مقدور نبود بقیه آزمایش را انجام بده .

پایه ولوم خراب بود پس از تعویض ولوم بیشترین مقدار در حالت موازی .3 کیلو اهم بود که با تقسیم مقاومتی نیز همین مقدار مشاهده میشود
در کمترین مقدار یعنی پایه 2 برابر با صفر یا زمین خروجی انبر ها برابر با صفر ولت بود پس از افزایش میزان مقاومت پایه 2 نزدیک به 1.1 کیلو اهم خروجی تقریبا برابر با 12 ولت گردید که صدای نا هنجاری از دستگاه شنیده میشد که با افزایش میزان اهم ولوم ولتاژ خروجی به 61 ولت رسید

درود

لطفا برای پاسخگویی از گزینه ( پاسخ با نقل قول ) استفاده کن که موجب خلط اظهارات من و شما نشه
به صورت فعلی تصور میکنم کلیه مطالب متعلق به شماست ولی پس از مطالعه مطالب اولیه و ابهام مربوطه متوجه میشم مطالب صدر پست متعلق به خودم است .

با تنظیم مقاومت پتانسیومتر اضافی پایه 2 که حدود 60 ولت یا 50 ولت در خروجی داشته باشی و تا حد ممکن مقاومت پتانسیومتر کم باشه جوشکاری کن ببین صدای ناهنجار قبلی رفع میشه

البته بهترین روش مشاهده جریان غیرمجاز اینه که لامپ فیلامانی را با برق ورودی دستگاه موازی کنی که دراینصورت جریان غیرمجاز را با کاهش شدید نور لامپ می بینی

یعنی ابتدا شدت کاهش نور را با دستگاه سالم و در حال جوشکاری با آمپر های مختلف تست و تجربه کن
سپس با شرایط قبلی و اولیه تست و جوشکاری کن و زمانیکه اون صدای ناهنجار قبلی ( نه صدای ناشی از تغییر مقاومت پایه 2 ) را شنیدی به نور لامپ توجه کن و شدت کاهش این نور را بعنوان ملاک جریان غیرمجاز تجربه کن .

سپس با تغییر مقاومت پایه 2 ببین در حال جوشکاری ، نور لامپ بهتر از قبل و مشابه دستگاه سالم میشه یا نه ؟
تذکر : نور لامپ بعنوان مقدار جریان مصرفی فقط در همین محل قابل استناده زیرا به طول و قطر سیم کشی اون محل بستگی داره یعنی در محلی که از سیم ضخیم تر یا نازک تر و یا طولانی تر استفاده شده نور لامپ هم متفاوت میشه . ( ولتمتر هم با همین عارضه مواجه میشه )

تا اینجا مشخص شد با افزایش ولتاژ پایه 6 آی سی 3846 میتونی ولتاژ خروجی دستگاه را کم کنی ولی در پست و تست مربوطه بدرستی تست نکرده بودی و میگفتی با افزایش ولتاژ پایه 6 آی سی 3846 ، ولتاژ خروجی یا صفر ولت و یا نرمال میشه و حد وسط نداره ولی مشخص شد آزمایش شما ناقص و نادرست بوده

به هر تقدیر حدس میزنم مقاومتی در این بخش عوض شده که مناسب نیست و با احتمال زیاد شنت اشکال داره که خلاصه مشخص میشه
اگر شنت عوض شده و یا لحیمکاری شده دراینصورت شنت ایراد داره و مناسب ایندستگاه نیست.

سپاس

آخرین ویرایش:

bstar

کاربر
2009-08-02
376
2,098
... ؟
با سلام
با تنظیم مقاومت پتانسیومتر اضافی پایه 2 که حدود 60 ولت یا 50 ولت در خروجی داشته باشی و تا حد ممکن مقاومت پتانسیومتر کم باشه جوشکاری کن ببین صدای ناهنجار قبلی رفع میشه
با تنظیم ولوم در کمترین حد ممکن یعنی داشتن خروجی 60 ولت شروع به جوشکاری نمودم و باز هم همان صدای ناخواسته در هنگام چسبیدن الکترود به قطعه کار و جود دارد
متاسفانه دستگاه مشابه با این دستگاه را الان ندارم تا بتوانم تست لامپ فیلمانی را انجام دهم ایا به جای لامپ فیلمانی میشود از یک کلمپ متر استفاده نمود ؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,798
با سلام

با تنظیم ولوم در کمترین حد ممکن یعنی داشتن خروجی 60 ولت شروع به جوشکاری نمودم و باز هم همان صدای ناخواسته در هنگام چسبیدن الکترود به قطعه کار و جود دارد
متاسفانه دستگاه مشابه با این دستگاه را الان ندارم تا بتوانم تست لامپ فیلمانی را انجام دهم ایا به جای لامپ فیلمانی میشود از یک کلمپ متر استفاده نمود ؟

درود

بله بشرطی که آنالوگ باشه زیرا با دیجیتال قادر به اندازه گیری و تشخیص تغییرات سریع لحظه ای نیستی .
ضمنا با مقادیر متفاوت پتانسیومتر ( حداقل مقاومت ممکن ) تست کن مثلا در حالتی که ولتاژ خروجی 50 یا 40 ولت میشه هم تست کن .
برای اندازه گیری و مشاهده جریان نرمال نیاز به دستگاه مشابه نیست با مدل های دیگر تست کن .

سپاس

bstar

کاربر
2009-08-02
376
2,098
... ؟
با سلام
جناب غزال ایا منظور شما از فیلمان لامپ مهتابی میباشد ؟ یا لامپ رشته ای ؟
اگر منظور شما چیز دیگریست از کجا میشود تهیه کرد ؟
من امروز با لامپ رشته ای تست کردم متوجه تغییر چیزی نشدم

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,798
با سلام
جناب غزال ایا منظور شما از فیلمان لامپ مهتابی میباشد ؟ یا لامپ رشته ای ؟
اگر منظور شما چیز دیگریست از کجا میشود تهیه کرد ؟
من امروز با لامپ رشته ای تست کردم متوجه تغییر چیزی نشدم

درود

منظورم لامپ روشنایی قدیمی 100 واته که قبلا در منزل استفاده میکردی و منقرض شده .
درحال جوشکاری نور لامپ کم میشه و شدت نور لامپ به میزان آمپر جوش بستگی داره

اگر تغییر نور لامپ محسوس نیست سیم کشی ساختمان یا مغازه شما خیلی قوی و خوبه و دراینصورت از آمپر متر در ورودی استفاده کن

و یا یک پریز ضعیف برای تعمیرگاه نصب کن بطوریکه برق این پریز از طریق چند متر سیم تقریبا نازک تهیه بشه و اگه این چند متر سیم بصورت سلف لوله بشه که فضای کمتری اشغال کنه ، اشکالی نداره و بهتر هم هست
حالا دستگاه و لامپ را به این پریز متصل کن تا تغییر شدت نور لامپ را ببینی .

هر چقدر سیم نازکتر باشه تغییرات نور بیشتر میشه و راحت تر دیده میشه و بنوعی محافظ دستگاه جوش هم هست و از عبور جریان غیر مجاز بسیار زیاد و ترکیدن فت ها تا حد زیادی جلوگیری میکنه و استفاده از چنین پریزی برای تعمیر دستگاه جوش ضروریه و خسارت کمتر میشه .

سپاس

آخرین ویرایش:

bstar

کاربر
2009-08-02
376
2,098
... ؟
با سلام
درود

منظورم لامپ روشنایی قدیمی 100 واته که قبلا در منزل استفاده میکردی و منقرض شده .
درحال جوشکاری نور لامپ کم میشه و شدت نور لامپ به میزان آمپر جوش بستگی داره

اگر تغییر نور لامپ محسوس نیست سیم کشی ساختمان یا مغازه شما خیلی قوی و خوبه و دراینصورت از آمپر متر در ورودی استفاده کن

و یا یک پریز ضعیف برای تعمیرگاه نصب کن بطوریکه برق این پریز از طریق چند متر سیم تقریبا نازک تهیه بشه و اگه این چند متر سیم بصورت سلف لوله بشه که فضای کمتری اشغال کنه ، اشکالی نداره و بهتر هم هست
حالا دستگاه و لامپ را به این پریز متصل کن تا تغییر شدت نور لامپ را ببینی .

هر چقدر سیم نازکتر باشه تغییرات نور بیشتر میشه و راحت تر دیده میشه و بنوعی محافظ دستگاه جوش هم هست و از عبور جریان غیر مجاز بسیار زیاد و ترکیدن فت ها تا حد زیادی جلوگیری میکنه و استفاده از چنین پریزی برای تعمیر دستگاه جوش ضروریه و خسارت کمتر میشه .

سپاس

و چند ما گذشتن از موضوع مورد بحث هنگامی که دستگاه را میخواستم تحویل دهم موضوعی نظرم را جلب کرد !
سلف تیروئیدی که دارای دو سیم پیچ مجزا برای اندازه گیری جریان غیر مجاز میباشد هنگام بستن روی دستگاه متوجه یک سوختگی شدم که در زیر بست پنهان شده بود

حال سوالی که وجود دارد به دلیل موجود نبودن سیم 0.47 از سیم 0.5 استفاده شد ؟

ایا جهت پیچش 2 سیم پیچ تاثیری بر مدار دارد ؟

چگونه میتوان اطمینان داشت سلف دوباره پیچیده شه درست میباشد ؟

تعداد دور ها یکسان میباشد .
به دلیل شمارش لاین دوم از نوار چسب کاغذی مابین سیم پیچ اول و دوم استفاده شده است
اتشکر

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,798
با سلام

و چند ما گذشتن از موضوع مورد بحث هنگامی که دستگاه را میخواستم تحویل دهم موضوعی نظرم را جلب کرد !
سلف تیروئیدی که دارای دو سیم پیچ مجزا برای اندازه گیری جریان غیر مجاز میباشد هنگام بستن روی دستگاه متوجه یک سوختگی شدم که در زیر بست پنهان شده بود

حال سوالی که وجود دارد به دلیل موجود نبودن سیم 0.47 از سیم 0.5 استفاده شد ؟

ایا جهت پیچش 2 سیم پیچ تاثیری بر مدار دارد ؟

چگونه میتوان اطمینان داشت سلف دوباره پیچیده شه درست میباشد ؟

تعداد دور ها یکسان میباشد .
به دلیل شمارش لاین دوم از نوار چسب کاغذی مابین سیم پیچ اول و دوم استفاده شده است
اتشکر

درود

این قاعده کلی را بخاطر بسپار :
در ترانس هایی که با منبع ولتاژ با نیم سیکل مثبت و منفی متقارن تغذیه میشن جهت سیم پیچ اولیه و یکی از سیم پیچ های ثانویه اهمیت ندارد یعنی اگه یک ثانویه داشته باشه جهت اولیه و ثانویه هیچکدام اهمیتی ندارن اما اگه چند ثانویه داشته باشه جهت بقیه ثانویه ها باید در جهت صحیح نسبت به ثانویه ای باشه که بعنوان مبنا منظور کردی .

لذا ازآنجاکه ترانس مورد نظر شما یک ثانویه داره بنابرین اگر سیکل مثبت و منفی قرینه باشه دراینصورت جهت سیم پیچ ها مهم نیست اما اگر نیم سیکل ها متقارن نباشن جهت این یک سیم پیچ ثانویه هم فوق العاده مهمه چه رسد به چند ثانویه

جهت سیم پیچ در مواردی با توجه به کاربرد آن قابل پیش بینی است ولی در مواردی که نقشه و اطلاعات لازم در دسترس نیست باید در زمان باز کردن آن توجه کنید که بهمان صورت بپیچید و در غیر اینصورت ( عدم تقارن و تردید بر صحت جهت ) باید با احتیاط تست کنید که اگر موجب اختلال سیستم یا صدمه به قطعات شد دو سر یکی از دو سیم پیچ ( اولیه یا ثانویه ) را جابجا کن .

در ترانس مورد نظر شما با احتمال زیاد باید هم جهت باشه .
بهتر بود بدون باز کردن سیم پیچ بسهولت محل سوختگی را ترمیم میکردی.

اتفاقا در این خصوص خاطرات زیادی دارم که یکی از آنها در مورد ترانس درایور یک آمپلیفایر بسیار پرقدرت بود که سوخته بود و سیم پیچی کرده بودن ولی جهت ثانویه ها را رعایت نکرده بودند و لذا چند تعمیرکار حدود نیم میلیون تومن ترانزیستور سوزونده بودن و عیب باقی بود و لذا درحالیکه کل دستگاه سالم بود و با صدای ضعیف هم کار میکرد ولی ترانزیستورها بمحض زیاد کردن ولوم منفجر میشدن

بالاخره به من سپرده شد و با توجه به اینکه ترانزیستورها تعویض و نو و مرغوب بودند و با صدای ضعیف کار میکرد و نیاز به قطعه ای نداشت لذا تصور میکنم حدود نیم میلیون تومن توافق و شرط کردیم که ظرف حداکثر یکساعت درستش کنم و لذا فورا جهت سیم پیچ های ثانویه ترانس درایور را اصلاح کردم و ظرف حدود نیم ساعت تحویل دادم.

ضمنا آخرین تعمیرکار که فوق العاده سمج و کنجکاو بود و همراه مسئول دستگاه آمده بود میگفت حاضرم چند برابر این اجرت بدم که بگی عیبش چی بود که البته بدون دریافت مبلغی بهش گفتم.

سپاس

آخرین ویرایش:
بالا