آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: روشن نشدن چراغ شارژ و پاور لپ تاپ ایسوس x541n

Mcbluesky

کاربر vip
کاربر
2019-02-18
137
113
27
سلام دوستان و اساتید محترم
لپ تاپ ایسوس مدل x541n مشکل عدم تصویر داشت که با پروگرام بایوس دیباگر شروع به کد دادن کرد و بعد خطای رم داد. بعد از تعویض رم دوباره داشتم چک می کردم متاسفانه بر اثر بی دقتی احتمالا باتری لپ تاپ رو برعکس جا زدم شارژر هم متصل بود. الان موقع اتصال شارژر هیچ کدوم از چراغ ها روشن نمیشن .یه آی‌سی به شماره 2N-4A به شدت داغ می‌کنه احتمالا آی سی تغذیع ۳.۳ و ۵ ولت باشه. در حال حاضر تنها کاری که انجام دادم تست بوق خازن های اطراف چیپ و آی‌سی ها رو گرفتم هیچ کدوم از خازنا اتصال کوتاه نیستن. ولتاژ ۱۹ تا سر خازن های کانکتور باتری وجود داره.

IMG_20221016_110752.jpg
IMG_20221016_110947.jpg

ali m.g

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
کاربر
2008-01-04
1,869
11,843
TEHRAN
سلام . بله این میکروکنترار 5 و 3 ولت الویز هست باحتمال زیاد خود آی سی مشکل پیدا کرده و احتمال دیگه شورتی مسیرهای 3 و 5 ولت میتونه باعث دمای بالای اون بشه بنابراین هر دو سلف رو اهمشو بگیرید اگه شورت یا مشکوک نبودند آی سی رو در بیارید
بدون آی سی وضعیت ولتاژهای موجود رو اعلام کنید همچنین اهم مسیر 5 و 3 ولت (سلف های مشخص شده )

نقشه و برویو هم متاسفانه نداره

پیوست‌ها

• 116.4 کیلوبایت بازدیدها: 124

Mcbluesky

کاربر vip
کاربر
2019-02-18
137
113
27
سلام . بله این میکروکنترار 5 و 3 ولت الویز هست باحتمال زیاد خود آی سی مشکل پیدا کرده و احتمال دیگه شورتی مسیرهای 3 و 5 ولت میتونه باعث دمای بالای اون بشه بنابراین هر دو سلف رو اهمشو بگیرید اگه شورت یا مشکوک نبودند آی سی رو در بیارید
بدون آی سی وضعیت ولتاژهای موجود رو اعلام کنید همچنین اهم مسیر 5 و 3 ولت (سلف های مشخص شده )

نقشه و برویو هم متاسفانه نداره

سلام وقت بخیر
دو عدد سلف چک شدن . حدود ۰/۷ اهم بودن ( مشابه اتصال پراب مشکی و قرمز مولتی متر ) تقریباً همون اتصال کوتاه . ظاهراً اکثر سلف های روی برد به همین صورته. ماسفت و خازن های اطراف دو سلف هم تست بوق گرفتم اتصالی نداشتن اگه راه دیگه ای جهت تست ماسفت وجود داره لطفاً راهنمایی کنید. پس مشکل از خود آی سی پاور هست؟

آخرین ویرایش:

ali m.g

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
کاربر
2008-01-04
1,869
11,843
TEHRAN
سلام وقت بخیر
دو عدد سلف چک شدن . حدود ۰/۷ اهم بودن ( مشابه اتصال پراب مشکی و قرمز مولتی متر ) تقریباً همون اتصال کوتاه . ظاهراً اکثر سلف های روی برد به همین صورته. ماسفت و خازن های اطراف دو سلف هم تست بوق گرفتم اتصالی نداشتن اگه راه دیگه ای جهت تست ماسفت وجود داره لطفاً راهنمایی کنید. پس مشکل از خود آی سی پاور هست؟

کاملا هر دو شورت هستند بنابراین و دمای بیش از حد آی سی
اول آی سی رو در بیارید
بعد یکطرف سلف ها رو بلند کنید و اهم چک کنید و هر دو طرف سلف رو اهمشو مشخص کنید ( منظورم سلف 5 و 3 هست

اگه سلف دیگری اهم مشکوک داره اعلام کنید

Mcbluesky

کاربر vip
کاربر
2019-02-18
137
113
27
کاملا هر دو شورت هستند بنابراین و دمای بیش از حد آی سی
اول آی سی رو در بیارید
بعد یکطرف سلف ها رو بلند کنید و اهم چک کنید و هر دو طرف سلف رو اهمشو مشخص کنید ( منظورم سلف 5 و 3 هست

اگه سلف دیگری اهم مشکوک داره اعلام کنید

سلام
بعد از جدا کردن یکی از پایه های سلف ، بازم همون اهم رو نشون میده. همه سلف های روی برد همون اهم رو نشون میدن. اهم سلف ها حدوداً چند باید باشه ؟

ali m.g

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
کاربر
2008-01-04
1,869
11,843
TEHRAN
دوست عزیز دقیقا و همه نکاتی که اشاره کردم انجام و نتیجه رو کامل اعلام کنید

در آوردن آی سی . بلند کردن یا برداشتن سلف ها و اهم هر دوطرف آنها ( تایپک قبلی من ) در غیر اینصورت و به شکلی که الان جواب دادید گرفتن نتیجه به درازا میکشه

Mcbluesky

کاربر vip
کاربر
2019-02-18
137
113
27
دوست عزیز دقیقا و همه نکاتی که اشاره کردم انجام و نتیجه رو کامل اعلام کنید

در آوردن آی سی . بلند کردن یا برداشتن سلف ها و اهم هر دوطرف آنها ( تایپک قبلی من ) در غیر اینصورت و به شکلی که الان جواب دادید گرفتن نتیجه به درازا میکشه

همانطور که عرض کردم اهم سلف ها خارج از برد هم مثل قبله . منظور شما اهم خود سلف هست یا جای پایه هاش رو برد؟

آخرین ویرایش:

ali m.g

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
کاربر
2008-01-04
1,869
11,843
TEHRAN
همانطور که عرض کردم اهم سلف ها خارج از برد هم مثل قبله . منظور شما اهم خود سلف هست یا جای پایه هاش رو برد؟

برادر من اهم سلف رو میخوایم چیکار

در آوردن آی سی ذکر شده ( این سومین باره به در آوردن آی سی تاکید میکنم ولی شما اصلا ازش اسم نمیبرید ) و بعد اهم چک روی مدار هر دو طرف سلف ها بنحوی که ارتباط قطع شده باشه

اگه نتونید دقیق به نکات خواسته شده جواب بدین فکر نمیکنم به نتیجه برسیم .مخصوصا دو تا نکته به این عرضم قوت میده یکی اینکه خیلی مهارت بالایی ندارید دوم نداشتن نقشه و بردویو

آخرین ویرایش:

Mcbluesky

کاربر vip
کاربر
2019-02-18
137
113
27
برادر من اهم سلف رو میخوایم چیکار

در آوردن آی سی ذکر شده ( این سومین باره به در آوردن آی سی تاکید میکنم ولی شما اصلا ازش اسم نمیبرید ) و بعد اهم چک روی مدار هر دو طرف سلف ها بنحوی که ارتباط قطع شده باشه

اگه نتونید دقیق به نکات خواسته شده جواب بدین فکر نمیکنم به نتیجه برسیم .مخصوصا دو تا نکته به این عرضم قوت میده یکی اینکه خیلی مهارت بالایی ندارید دوم نداشتن نقشه و بردویو
سلام وقت بخیر
برادر عزیزم بنده اگه مهارت بالایی داشتم که مشکلم رو تو این انجمن مطرح نمی‌کردم. متاسفانه منظور شما رو بد متوجه شدم و عذرخواهی می کنم.چون واسه من جای سوال بود چرا باید اهم سلف رو اندازه گیری کرد در صورتی که وظیفه اش روی برد فقط عبور جریان هست به خاطر همین اقدام خاص دیگه ای انجام ندادم. بنده امروز آی سی رو جدا می کنم و اهم پایه های سلف روی برد رو خدمتتون اعلام می کنم.

آخرین ویرایش:

ali m.g

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
کاربر
2008-01-04
1,869
11,843
TEHRAN
دوست من هیچکس تو این شغل و کار حرفه ای نیست خود من خیلی مواقع در اینجا از دوستان دیگه راهنمایی میگیرم .همه مون نیاز به استفاده از تجربه همدیگه داریم .منتهی تجارب و مهارت نسبی هست . من در خدمتم

بالا