آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

راهنمایی برای تعمیر آداپتور دیواری 12 ولت

zmojtaba161

کاربر vip
کاربر
2011-10-17
256
133
درود

خدمت اساتید و همکاران گرامی

یه آداپتور دیواری 12 ولت نیم آمپر برای مودم دی لینک خودم هستش که دچار اتصالی شده و بعد از باز کردن قابش متوجه شدم که مقاومت فیوزی ورودی، پل دیود، خازن صافی 400 ولت و آی سی پی دبلیو ام دچار خرابی شدند

آداپتور از لحاظ مالی ارزش تعمیر و وقت گذاشتن رو نداره ولی به جهت کسب تجربه می خوام تعمیرش کنم

دو تا سوال از عزیزان داشتم :

یکی اینکه ترانسی که با دایره مشخص شده چه وظیفه ای در مداره داره و فوت پرینت LF که کنار ترانس درج شده چه معنی ای داره ؟

دوم اینکه به جای مقاومت 20 اهم 2 وات ابتدای مدار که در بازار هم پیدا نمیشه، میشه مقاومت کربنی جایگزین کرد یا با سیم جامپرش کرد؟

ممنون که محبت می کنید و پاسخ می دید

پیوست‌ها

• 31.5 کیلوبایت بازدیدها: 15
  • 96.7 کیلوبایت بازدیدها: 12

electronium

VIP+ افتخاری
کاربر
2020-07-30
1,048
2,873
32
اگه پارت نامبر آیسی مشخص نیست و اینکه کارت خیلی سخت میشه کلی وقتت رو میگیره و نتیجه ای حاصل نمیشه

zmojtaba161

کاربر vip
کاربر
2011-10-17
256
133
اگه پارت نامبر آیسی مشخص نیست و اینکه کارت خیلی سخت میشه کلی وقتت رو میگیره و نتیجه ای حاصل نمیشه
ممنون دوست عزیز که پاسخ دادید
پارت نامبر آی سی F0035a1 هستش
خود آی سی هم موجود دارم
لطف می کنید جواب سوال های پرسیده شده رو بفرمایید

Navid-Aref

کاربر vip
vip
کاربر
2008-11-23
385
797
درود. اون ترانس نیست بلکه دو عدد سلف سری در مسیر فاز و نول برق ورودی هست و به لاین فیلتر EMI معروفه(برای جلوگیری از نویز دو طرفه از برق شهر به آداپتور و بالعکس به کار میره). در توان های مختلف تولید میشه و برای آداپتورهای کوچک از سایزهای کوچک آن استفاده میشه.
اگر شماره IC کنترلر PWM رو بنویسید خوبه. چون برخی از این آی سی ها با قیمت مناسب در بازار هست و حتی در صورت سوخته بودن آن هم تعمیر آداپتور معقوله. مثل آی سی 3706M-E1.

پیوست‌ها

آخرین ویرایش:

zmojtaba161

کاربر vip
کاربر
2011-10-17
256
133
درود. اون ترانس نیست بلکه دو عدد سلف سری در مسیر فاز و نول برق ورودی هست و به لاین فیلتر EMI معروفه(برای جلوگیری از نویز دو طرفه از برق شهر به آداپتور و بالعکس به کار میره). در توان های مختلف تولید میشه و برای آداپتورهای کوچک از سایزهای کوچک آن استفاده میشه.
اگر شماره IC کنترلر PWM رو بنویسید خوبه. چون برخی از این آی سی ها با قیمت مناسب در بازار هست و حتی در صورت سوخته بودن آن هم تعمیر آداپتور معقوله. مثل آی سی 3706M-E1.
ممنون که پاسخ دادید
سلف emi با خازن x یا y توامان مگه استفاده نمیشه؟
پارت نامبر آی سی سوئیچینگ frecom f0035a1 هستش
و مورد بعدی اینکه مقاومت فیوزی ورودی رو با مقاومت کربنی میشه جا به جا کرد چون روی برد اوراقی این مقاومت رو ندارم و اینکه در بازار هم به سختی گیر می آد؟

Navid-Aref

کاربر vip
vip
کاربر
2008-11-23
385
797
خواهش می کنم. چرا درستش اینه که تمام اجزای بخش فیلتر ورودی مثل لاین فیلتر و خازن های X , Y ، ترمیستور و فیوز قرار بگیرند. ولی به دلیل محدویت سایز و قیمت برخی حذف می شوند. این آی سی در بازار با قیمت مناسب موجود بوده و مطمئنا مجددا موجود میشه. در انجمن با حضور خودتون قبلا درباره اش بحث شده.
مقاومت رو می تونین با نوع 22 اهم دو وات معمولی تعویض کنین ولی مطمئنا مثل نوع فیوزی اصلی عمل محافظت را انجام نخواهد داد. البته کلا مقاومتهای فیوزی عملکرد فیوزهای شیشه ای و مخصوصا سرامیکی را ندارند و کندتر عمل می کنند.
چون این آداپتور تا اونجایی که متوجه شدم مربوط به مودم های D-link هست فکر کنم مطلب مشابه مربوط به آداپتورهای TP-link براتون مفید باشه.

پیوست‌ها

آخرین ویرایش:
بالا