آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: خرابی ماژول کاهنده 20 آمپری DC-DC با کنترل ولتاژ و جریان 300W

Mahdi258258

کاربر vip
vip
کاربر
2010-10-08
181
2,225
اراک...
لطفا میشه توصیح بدید کجا باید مقاومت رو وصل کرد دو تا ولوم داره یکی جریان یکی ولتاژ دقیقا کدومشو و کدوم پایش ببخشید من یکم تازه کارم ولی تا الان دوتا از اینا رو سوزوندم و نمیدونم چرا حتی من از یک محافظ اتصال کوتاه هم استفاده کردم ولی متاسفانه بازم سوخت البته اشتباهم این بود که محافظ اتصال کوتاه اتوماتیک بود
به سر وسط ولوم ولتاژ...

aliasaeed

کاربر
2022-11-03
3
0
34
جناب فقط حداقل مقاومتی که میشه استفاده کرد چقدر هست؟

meysam.juni

کاربر
2016-12-21
2
0
سلام واسه منم همین مشکل رو داره یعنی دو سیم مولتی ترن خورد به هم و الان ماژول خاموشه و خروجی نمیده یعنی ای سی LM5116 سوخته؟

Mahdi258258

کاربر vip
vip
کاربر
2010-10-08
181
2,225
اراک...
سلام واسه منم همین مشکل رو داره یعنی دو سیم مولتی ترن خورد به هم و الان ماژول خاموشه و خروجی نمیده یعنی ای سی LM5116 سوخته؟
سلام..مدار فیدبک با حداقل مقاومت 330 اهم باید به خط مثبت وصل بشه که متاسفانه در نمونه های موجود در بازار مستقیم متصل شده و با صفر اهم شدن ولوم ای سی در جا میسوزه..

meysam.juni

کاربر
2016-12-21
2
0
سلام..مدار فیدبک با حداقل مقاومت 330 اهم باید به خط مثبت وصل بشه که متاسفانه در نمونه های موجود در بازار مستقیم متصل شده و با صفر اهم شدن ولوم ای سی در جا میسوزه..
میشه ای سی رو عوض کرد؟ و اگه ای سی عوض بشه کار میده مثل قبل؟

Navid-Aref

کاربر vip
vip
کاربر
2008-11-23
385
797
میشه ای سی رو عوض کرد؟ و اگه ای سی عوض بشه کار میده مثل قبل؟
درود. برای یه ماژول معمولی کاهنده، آی سی 20 پایه نسبتا گرونی هست و به احتمال زیاد ارزش تعویض نداشته باشه. چند تا فروشگاه اینترنتی با قیمت 136 هزار تومن دارن.
تقریبا در همه ماژول های چینی داخل بازار از قطعات کپی و غیر اصل استفاده میشه و برای همین قیمت کل ماژول از آی سی خالی آن هم کمتره. این غیر اصل بودن تا حدی پیش میره که در برخی موارد کلا یه قطعه دیگه با ساختار و حتی پایه های متفاوت ولی با همان نام اصلی روی ماژول هست! مثلا در ماژول آمپلی فایر 60 وات تک کانال مونو چینی مدل TPA3118 کلاس D، از سه مدل آی سی TPA3118 استفاده شده که یکی تعداد پایه هاش 28 تاس و اون یکی هم 16 تا و بدنه آنها هم کاملا پلاستیکیه. در حالی که آی سی اصلی TPA3118 ساخت شرکت تگزاس اینسترومنتز دارای 32 پایه و کفی فلزی برای خنک کاری بهتر است (آی سی ماژول سمت چپ عکس سوخته و جداش کردم و زیرش پلاستیکیه - ماژول وسط هم زیر بورد و دقیقا زیر آی سی یک مستطیل فلزی لحیم شده گذاشتن تا خنک بشه - سمت راست هم نوع شبه اصلیه)!
نکته مهم دیگه اینکه حتی اگر قطعه جایگزین گران را خریدید و پایه هاش هم مشابه بود، باز هم به دلیل چند لایه بودن PCB این ماژول ها و همچنین ریز بودن قطعات و فشردگی زیاد آنها نسبت به هم، ممکن است موقع تعویض قطعه به مشکل بخورید و ایراد دستگاه درست نشود.

پیوست‌ها

• 266.9 کیلوبایت بازدیدها: 16
آخرین ویرایش:

Mahdi258258

کاربر vip
vip
کاربر
2010-10-08
181
2,225
اراک...
همانطوری که در مدار می‌بینید rfb2 که در نمونه های موجود در بازار بجایش مولتی ترن گذاشته اند به هیچ عنوان نباید صفر اهم بشود...از آنجایی که rfb1 مقدار اهمی رو زیاد قرار دادن تا بازه افزایش یابد لذا حجوم ولتاژ تهاجمی لحظه ای به پایه فیدبک سبب سوختن ای سی میشه ...

پیوست‌ها

• 24.2 کیلوبایت بازدیدها: 16
بالا