آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

خارج کردن ال ای دی smd از روی بورد لامپ، به صورت سالم

J1375

کاربر
2021-03-26
184
329
زیر سایه خدا
سلام خدمت همه اساتید و تعمیرکاران
بنده تجربیات خودم در مورد تعمیر لامپ های کم مصرف رو با شما به اشتراک میگذارم امیدوارم مفید واقع بشه
این تجربیات حاصل تعمیر و اوراق کردن بیش از بیست LED حبابی و استوانه ای هست
[hide]1.برای باز کردن لامپ و جدا کردن حباب یا استوانه از اجسام نوک تیز باریک مثل پیچ گوشتی ساعتی استفاده کنید.حباب یا استوانه هم به چسب آغشته شده اند هم داخل شیار جا خورده اند.ابتدا از همه طرف کمی با فشار حباب رو جدا کنید تا کمی فاصله ایجاد بشه و بعد با فشار دست تلاش کنید تا کاملا جدا بشه.
2.برای جدا کردن صفحه دقت کنید تا بعدا بخاطر آسیب دیدن صفحه و اتصالاتش اذیت نشید .بعضی از صفحات خیلی ساده هستند و فقط به خنک کننده پیچ شده اند.اما بعضی ها دو رشته سیم فاز و نول داخل دوتا پین گیر افتاده و باید با سوزن گشادشون کنید بعد صفحه رو خارج کنید.بعضی لامپ ها هم برد تغذیه بین دوتا پین گیر افتاده و باید از سوزن یا نوک پنس برای گشاد کردن پین استفاده کنید.
به طور کلی جدا کردن صفحه کار حساسی هست ، دقت کنید تا آسیبی وارد نکنید.
3.تعویض LED های سوخته:یا تعداد سوخته ها کمتر از حدود 10 درصد هست یا بیشتر
اگر کمتر از 10 درصد سوخته بودند میتونید برای استفاده از باقی مانده عمر مفید LED های سالم سوخته ها رو اتصال کوتاه بکنید و حتی میتونید با مطلب آموزشی استاد کمالی جریان رو محدود کنید.برای توضیحات بیشتر اینجا رو مشاهده کنید
تجربه اثبات کرده تعویض چندتا از LED ها گزینه بدردبخوری نیست زیرا LED ها در 3 ،6 ،9 ولت و توان های نیم و 1 موجود هستند ،بجز هزینه خریدغیر عمده ، ریسک ناسازگاری جدیدها با قدیمی ها هم هست.یعنی شاید شما ولتاژ هر LED رو با منبع تغذیه فهمیدی و مثلا 9 ولت نو جایگزین 9 ولت های سوخته کردی اما بخاطر تفاوت در توان (وات) جریان کمتر یا بیشتری از نو ها نسبت به کهنه ها عبور میکنه و هرکدوم جریان بیشتری عبور بده زودتر میسوزه.حتی اگر عین کهنه ها جایگزین بشه بخاطر سپری شدن عمده عمر مفید کهنه ها باز اونا میسوزند و این یعنی برای صفحات ارزون هزینه و وقت نامعقول صرف کردن (آفتابه خرج لحیم).هزینه برق یا گاز رو به هزینه LED نو اضافه کنید و بسنجید.
اما اگر یه صفحه دیدید که تعداد زیادی از LEDها سوخته بودند و سالم ها هم سیاه شده بودند و صفحه آلومینیومی ضخیم بود و خنک کننده مناسبی داشت بنظرم میصرفه که تمام LED ها رو تعویض کنید.ولتاژ حتما مثل سوخته ها باشه و توان هم معادل یا بیشتر.
مواظب دستتون باشید که همه ی LED ها ارزش یه سوختگی شدید رو نداره.بخصوص با این هزینه های درمان
برای تعویض LED ها هویه خالی جواب نمیده چون صفحه خودش خنک کننده هست و گرما رو میگیره پس باید از زیر بهش گرما بدید.دیگه شرایط خودتون رو بسنجید اگه کارگاه مجهزی دارید که گیره و مانند اون در دسترس هست میشه از فندک و شعله استفاده کنید،اما اگه مثل من فقط دوتا دست و چنتا پنس دارید بنظرم هیتر برقی یا اتو بخصوص نمونه های قدیمی که لباس رو برق میندازند گزینه خونگی خوبی باشند.اتو رو باز کنید ،پیچ تنظیم ترموکوبل رو به مقداری ببندید که در مرز حرارت ذوب لحیم باشه تا با کم و زیاد کردن درجه اتو دمای دلخواه خودتون رو بدست بیارید.دمای ذوب لحیم ها متفاوته (سرب 327 درجه و قلع 232 درجه.ترکیب 37-63 درصد در 188 درجه ذوب میشه)پس باید بتونید دما رو به حدی بالا بیارید که لحیم ها ذوب بشه اما صفحه سیاه نشه و LED های جدید آسیب نبینند.البته نمیشه از کمی تغییر رنگ و تیره شدن صفحه و LED های نو جلوگیری کرد چون بالاخره ما با کارخانه و ربات های مونتاژ SMD فاصله زیادی داریم.ایرادی هم نداره چون بازتاب نور خیلی کاهش پیدا نمیکنه.
حتما پنل رو با پنس ثابت کنید و بعد LEDها رو تعویض کنید.به قطب LED ها توجه کنید.اگر لحیم تازه میزنید حتما با فشار دادن LED اضافه اون رو از کنارش خارج کنید تا خوب به صفحه بنشینه و تبادل حرارت مناسبی داشته باشه.البته فشار زیاد میتونه باباشو دربیاره.پس دقت کنید.عجله نکنید،اگر دما مناسب باشه، لحیم سرد نمیشه LED ها خراب نمیشن و تغییر رنگ زیادی نمیدهند.با صفحه های کوچک تمرین کنید.
اگر صفحه سالم بود ولی مدار تغذیه (که جدا هست در بعضی موارد) ایراد داشت و قابل برطرف کردن نبود حتما قبل دور انداختن برد ، مقاومت های کم اهم و سلف و پل دیودش رو برای تعمیر یا اصلاح نمونه های مشابه (طبق آموزش استاد کمالی) نگه داری کنید
اگر هم صفحه و هم برد تغذیه ضایعاتی شدند ، میتونید از حباب و سرپیچ استفاده کنید و از صفحه های (تغذیه سرخود) موجود در بازار استفاده کنید
بعد تعمیر اگر صفحه خنک کننده جدا داشت حتما خمیر سیلیکون بزنید و بعد حباب یا استوانه رو جا بزنید.اگر میخواهید کار به ضربه مقاوم باشه هم قبل جازدن حباب چسب بزنید که اینجا دوستان تجربیات ارزشمندشون رو قرار داده اند.حذف حباب با اینکه باعث افزایش نوردهی و کاهش دمای صفحه میشه اما ایراداتی داره.تیزی نور گرفته نمیشه و اذیت کننده هست،رطوبت به صفحه و برد تغذیه آسیب میزنه.
[/hide]

daniyal18

کاربر vip
کاربر
2022-11-26
364
188
29
Yazd
با سلام و تشکر از هر دو دوست عزیز
آیا خودتون از این روشها استفاده کردین؟
اگه ممکنه بیشتر توضیح بدین. مثلاً چطوری از اتو استفاده میشه، چه نوع اتویی؟ روی چه دمایی و ...؟
من از هویه و هیتر به صورت همزمان استفاده کردم. قلع تازه هم ریختم بازم قلعش آب نشد. دما رو بالا بردم اما نه تنها قلع آب نشد بلکه پلاستیک روی ال ای دی هم آسیب دید و در واقع دیگه قابل استفاده نبود.
درود دوست گرامی میتونید از چیپ های اماده برای تعمیر این نوع لامپ ها استفاده کنید که خیلی راحت تر و به صرفه تره

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: Ferydon62

daniyal18

کاربر vip
کاربر
2022-11-26
364
188
29
Yazd
درود دوست گرامی میتونید از چیپ های اماده برای تعمیر این نوع لامپ ها استفاده کنید که خیلی راحت تر و به صرفه تره
همچینین برای تست حباب لامپ های کم مصرف از بیزر کمک بگیرید و درحالت صدا حباب لامپ سالم بوده و عدم روشن شدم مربوط به قسمت مدار میباشد که بیشترین خرابی رو رگولاتور ها دارن

daniyal18

کاربر vip
کاربر
2022-11-26
364
188
29
Yazd
دوست عزیز به نظر من بهترین روش همون اطو هستش من خودم دسته اطو رو به گیره می بندم وبرد ال ای دی روی اطو میزارم وخیلی راحت با یه دونه پنس led,smdروعوض میکنم فقط یکم مواظب دستتون باشید که نسوزید
درود با سپاس ازاشتراک تجربیاتتون دوست عزیز حدودا رو چه دمایی اتو رو تنظیم میکنید و اینکه ال ای دی های دیگه از جای خود خارج نمیشه ؟

tahatala

کاربر vip
کاربر
2019-05-22
13
8
با سلام خدمت همه اساتید و همکاران محترم بنده همه کارم تعمیر لامپ هستش که تجربیاتم امیدوارم به دردتون بخوره برای درست کردن صفحه برای تعمیر لامپ بهترین گزینه اینه که از قسمت جای قوری کتری برقیها استفاده کنید و بعد دو تا دیگه المنت زیرش جاگذاری کنید بنده خودم از صفحه های اتو مو استفاده میکنم به جای هیتر هویه هم چهارتا از این المنتهای کرسی برقی به صورت افقی تو اندازه تقریبا ده سانتی از هم دیگه روی یه پایه بعد از یه موتور یخچال برای باد از داخل المنت کرسی یه هیتر هویه چهار خروجه دارم که احتیاج به نگه داشتن هم نداره و چون سوراخ المنت کوچیکه دقیق زیر یه ال ای دی رو حرارت میده وبه یه شیر معمولی باده موتوره یخچالو کنترل میکنم ینی از عر هیتر هویه ای بهتر عالی تر کار میکنه

tahatala

کاربر vip
کاربر
2019-05-22
13
8
دوسته عزیز سلام نوشته قبلی منو بخونید احتمال نود د درصد جواب میده برای تعمیر لامپ اصلا ابزارهای تو بازار رو بی خیال بشید شما یه کرسی برقی یا المنهاشو تهیه کنید بعد یه سرامیکه اتو مو روش بزارین به راحتی هر چه تمام تر لامپهارو عوض کنید بعد هم برای جایگزین کردن هم از یک یا چند لامپو اوراق کنید ونصبت به ولتاژشون از لامپهای اونا استفاده کنید اول لامپهای خرابو پیدا کنید با هویه ۸۰تا صد وات ورشون دارید از رو وبعد از تمیزکاری لامپها رو جای گزین کنید پیشنهاد میشه جاهایی رو که نمیخواید حرارت ببینه با فویل الومینیومه ضخیم بپوشونید

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: habbib

tahatala

کاربر vip
کاربر
2019-05-22
13
8
متشکرم. به شرط اینکه رفقا همراهی کنن و ایده ها و تجربیاتشون رو ارائه بدن
دوستان این راهی که قبلا عرض کردم صدرصد جواب میده اولا لامپهای سوخته رو علامت بزنید بعد لامپه سوخته رو روش سیم یا قلع بریزید تا جدا بشه کار اخر هم اگه به اتوی مو والمنتش دسرسی نداشتین یه المنته کچی کرسی برقی با یه دم باریک عایق مستقیم چیپو بزارید روش وبا پنس عایق هم لامپتون جایگزین کنید قبلش غز سیم لحیم یا خمیر قلع کمی روی جای لامپ بریزید هر کجا هم که میخوایید حرارت کمتر ببینه با فویل الومینیوم از زیر بپوشونید من امتحان کردم الانم دارم کار میکنم برای ایمنیبیشتر بهتر ه سرامیک اتو مو تهیه کنید

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: habbib

mh_karimitor

کاربر vip
vip
کاربر
2012-06-02
46
30
سلام و عرض ادب
برای دوستانی که نمیخوان هزینه کنن و فقط میخوان لامپ های خودشون رو تعمیر کنن بهترین وسیله برای برداشتن ال ای دی های سوخته استفاده از اطو هست فرقی نمیکنه اطوی بخار باشه یا معمولی، اگر دیمر دارید اطو رو با دیمر استفاده کنید که بتونید دمای اطو رو کنترل کنید در غیر اینصورت وقتی اطو روشن میشه و به حداکثر دما میرسه ممکنه به برد و ال ای دی ها آسیب برسونه، البته برای لامپ های توان بالا که برد بزرگتری دارن آسیبی وارد نمیکنه، عیب استفاده از اطو این هست که مصرف برق بالایی داره، مورد بعد اینکه شما باید توان و ولتاژ ال ای دی رو بدونید تا بتونید ال ای دی نو رو جایگزین کنید، وقتی ال ای دی سوخته رو برداشتید یه مقدار کم قلع همراه با روغن لحیم یا روغن فلاکس بزنید و بعدش ال ای دی نو رو جایگزین کنید، برای لامپ هایی که خیلی کار کردن، به دلیل اینکه عمر ال ای دی ها رو به اتمام هست تمام ال ای دی ها رو عوض کنید، ولی لامپ هایی که کم کارکرد هستن فقط ال ای دی های سوخته رو تعویض کنید کفایت میکنه
یه روش خیلی ابتدایی هست که دوام زیادی نداره و اونم اینکه ال ای دی های سوخته رو اتصال کوتاه میکنن، این روش توی لامپ هایی که خیلی کار کردن چند روز بیشتر جواب نمیده ولی اگه لامپی باشه که خیلی کار نکرده باشه و ال ای دی هاش تمیز باشه تا چند ماه هم جواب میده، البته بدیهی هست که با اتصال کوتاه ال ای دی ها، توان و نور لامپ کم میشه
در ضمن اینکه شما از چه وسیله ای برای برداشتن ال ای دی ها استفاده کنید بیشتر تجربی هستش، ولی خب اطو در دسترس تر هست و توی هر خونه ای به راحتی پیدا میشه
موفق باشید و در پناه خدا

آخرین ویرایش:
بالا