آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

جهت میدان مغناطیسی سیم لوله چرا با افزایش جریان ناگهانی مخالفت میکند در حالی که گاهی در جهت جریان قرار دارد ؟

میکروکنترلر

کاربر vip
کاربر
2020-04-08
98
200
43
کرج
همانطور که در عکسها می بینید جهت میدان مغناطیسی در سیم لوله اول با جهت جریان مخالفت دارد و می توان گفت که در صورت جهش جریان با آن مخالفت مکند ولی در سیم لوله دوم جهت جریان با میدان مطابقت دارد آیا می توان گفت که در سیم لوله دوم افزایش ناگهانی جریان و بدنبال آن میدان مغناطیسی بسیار بالا مانعی برای جریان نخاهد بود بلکه برعکس در جهت جریان اعمال شده مقاومت سیم را کاهش میدهد لطفا توضیح بدهید با تشکر
Untitled.png

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,301
ایران
همانطور که در عکسها می بینید جهت میدان مغناطیسی در سیم لوله اول با جهت جریان مخالفت دارد و می توان گفت که در صورت جهش جریان با آن مخالفت مکند ولی در سیم لوله دوم جهت جریان با میدان مطابقت دارد آیا می توان گفت که در سیم لوله دوم افزایش ناگهانی جریان و بدنبال آن میدان مغناطیسی بسیار بالا مانعی برای جریان نخاهد بود بلکه برعکس در جهت جریان اعمال شده مقاومت سیم را کاهش میدهد لطفا توضیح بدهید با تشکر مشاهده فایل‌پیوست 209755
سلام
تا جای که اطلاع دارم . تا جای که از اساتید عزیز یاد گرفتم و در ذهنم هست . به این صورت است.
سیم لوله یا سلف
سلف در جریان dc اتصال کوتاه هست .به جز اهم خود سیم پیچی شده.
سلف در جریان Ac یک مقاومت اهمی دارد . به غیر از اهم خود سیم پیچ . عامل دیگری هم مانع عبور جریان میشه . با هم میشه اهم سلف.
پس نتیجه میگیریم . اهم سلفی زمانی ایجاد میشه که جریان نسبت به زمان تغییر کنه .
.....................
الان یک سیم لوله داریم یک جریان متغیر نسبت به زمان از سیم لوله عبور میکنه . عبور جریان همان الکترون است . این الکترون به دور خودش میچرخه باعث ایجاد یک میدان مغناطیس در اطراف خودش میشه . این میدان مغناطیس ایجاد شده با خود به وجود آوردنش که حرکت الکترون است . مخالفت میکنه .
چطوری مخالفت میکنه .این طور فرض کن الکترون را یک آهنربا فرض کن . و میدان به وجود آمده را یک آهنربای دیگه فرض کن قطب های آهنربا جوری فرض کن که همدیگر را دفع میکنه .
....................
الکترون میخواد به راه خودش ادامه بده . با میدان که خودش به وجود آورد با حرکت اکترون مخالفت میکنه . به این مخالفت اهم سلفی میگن .
دیگه از این بعد بنویسم . خودم هم نمیدونم چی مینویسم .
متشکرم

mohammadhadi

مدیر تالار
مدیر تالار
2008-03-31
2,879
10,572
همانطور که در عکسها می بینید جهت میدان مغناطیسی در سیم لوله اول با جهت جریان مخالفت دارد و می توان گفت که در صورت جهش جریان با آن مخالفت مکند ولی در سیم لوله دوم جهت جریان با میدان مطابقت دارد آیا می توان گفت که در سیم لوله دوم افزایش ناگهانی جریان و بدنبال آن میدان مغناطیسی بسیار بالا مانعی برای جریان نخاهد بود بلکه برعکس در جهت جریان اعمال شده مقاومت سیم را کاهش میدهد لطفا توضیح بدهید با تشکر مشاهده فایل‌پیوست 209755
سلام

همه سیم لوله ها در برابر تغییر جریان مقاومت می کنند که به اون مقاومت القایی می گویند

این دو سیم لوله از نظر جهت چرخش عکس همدیگر هستند و به همین دلیل جهت جریان مغناطیسی اون ها برعکس میشه و استنباط شما در مورد آن ها درست نیست.

جهت جریان و جهت میدان مغناطیسی به صورت شکل زیر مشخص میشه .
Untitled.jpg

میکروکنترلر

کاربر vip
کاربر
2020-04-08
98
200
43
کرج
با سلام
ممنون که پاسخ دادین ولی بیشتر احساس میکنم منو پیچوندین تا جواب منو بدین اولان که اون شکلی که من گزاشتم سوال منه طبق قاعده دست راست جهت جریان و جهت میدان کاملا دقیق مشخص شده و اشتباه نیست ولی بردار جابجایی حرکت الکترون با میدان مغناطیسی در یک جهت قرار میگیره اگر این رو بپذیریم باید قبول کنیم تحت شرایط خاص سیم لوله با جهش جریان مخالفت نمیکنه هیچ بلکه موافق هم هست مگر اینکه شکل دو از نظر شما غلط باش توجه کنید که این شکل از کتاب درسی هستش اگر غلط هست دلیل خودتون بنویسید چون من متوجه نمیشم با عقل جور در نمیاد در ضمن من درباره جریان دی سی یا ای سی صحبت نکردم گفتم جهش جریان در یک لحضه
با تشکر لطفا بفرمایید آیا در شکل دو جهت میدان به اشتباه رسم شده یعنی کتاب درسی اشتباه کرده یا چی داستان چیه چرا بردار جابجایی حرکت جریان با بردار جابجایی حرکت میدان در یک جهت قرار گرفته لطفا توضیح بدید هر کی بلده ممنون ؟

mohammadhadi

مدیر تالار
مدیر تالار
2008-03-31
2,879
10,572
با سلام
ممنون که پاسخ دادین ولی بیشتر احساس میکنم منو پیچوندین تا جواب منو بدین اولان که اون شکلی که من گزاشتم سوال منه طبق قاعده دست راست جهت جریان و جهت میدان کاملا دقیق مشخص شده و اشتباه نیست ولی بردار جابجایی حرکت الکترون با میدان مغناطیسی در یک جهت قرار میگیره اگر این رو بپذیریم باید قبول کنیم تحت شرایط خاص سیم لوله با جهش جریان مخالفت نمیکنه هیچ بلکه موافق هم هست مگر اینکه شکل دو از نظر شما غلط باش توجه کنید که این شکل از کتاب درسی هستش اگر غلط هست دلیل خودتون بنویسید چون من متوجه نمیشم با عقل جور در نمیاد در ضمن من درباره جریان دی سی یا ای سی صحبت نکردم گفتم جهش جریان در یک لحضه
با تشکر لطفا بفرمایید آیا در شکل دو جهت میدان به اشتباه رسم شده یعنی کتاب درسی اشتباه کرده یا چی داستان چیه چرا بردار جابجایی حرکت جریان با بردار جابجایی حرکت میدان در یک جهت قرار گرفته لطفا توضیح بدید هر کی بلده ممنون ؟
سلام
هر دو شکل درسته
طبق قانون دست راست بردار جابه جایی حرکت الکترون و بردار میدان مغناطیسی عمود بر هم هستند و هیچ گاه در یک راستا قرار نمی گیرند .اشتباه از همین جا شروع شده که دو بردار را در یک راستا فرض کرده اید .جهت صحیح جریان الکترون را در شکل زیر با خط بنفش مشخص کرده ام

حالا اگر به دو سیم پیچ از سمتی که جریان وارد میشه نگاه کنیم سیم پیچ بالایی چپ گرده و سیم پیچ پایینی راست گرد . حالا طبق قانون دست راست از محلی که سیم پیچ شروع شده میدان مغناطیسی به سمت بیرون سیم پیچ میشه که درسته و در شکل بعدی که راست گرده جهت میدان مغناطیسی به سمت داخل سیم پیچ هست.
طبق شکل پست سوم هم که بخواهیم جهت میدان مغناطیسی را به دست بیاوریم همین نتیجه به دست میاد ( این شکل هم از قانون دست راست استفاده می کنه . انگشت شست جهت بردار میدان مغناطیسی را نشون میده و سایر انگشتان جهت جریان الکتریکی یا جهت جریان الکترون ها که باز هم اینجا دو بردار بر هم عمود هستند)

Untitled.jpg

آخرین ویرایش:

میکروکنترلر

کاربر vip
کاربر
2020-04-08
98
200
43
کرج
با تشکر از شما ولی قانع نشدم مسیر حرکت الکترون با میدان عمود ولی بردار جابجایی حرکت الکترون با نیرو در یک جهت در سیم لوله 2 .

میکروکنترلر

کاربر vip
کاربر
2020-04-08
98
200
43
کرج
باسلام
--- در ابتدا میخاستم عرض کنم اون دوتا برداری که در عکس بالا من کشیدم بردار جابجایی جریان و نه مسیر حکرت جریان و بردار نیرو در داخل سیم لوله می باشد .------------------
------ سوالم را تغیر میدهم اگر ما لوله را چه چب گرد سیم بپیچیم چه راست گرد سیم بپیچیم آیا فرقی در رفتار سیم لوله خاهیم دید در هنگام جهش جریان منظورم اینه که آیا سیم لوله اثر بازدارنده گی یکسانی در هنگام حجوم جریان خاهد داشت یا نه با تشکر ؟

mohammadhadi

مدیر تالار
مدیر تالار
2008-03-31
2,879
10,572
با تشکر از شما ولی قانع نشدم مسیر حرکت الکترون با میدان عمود ولی بردار جابجایی حرکت الکترون با نیرو در یک جهت در سیم لوله 2 .
سلام
مسیر حرکت الکترون را با راستای سیم پیچ اشتباه گرفته اید
الکترون ها درون سیم حرکت می کنند.حالا هر نقطه از سیم پیچ را که در نظر بگیریم جهت حرکت سیم بر راستای سیم پیچ عموده.برای راحتی کار نقطه ورود جریان را در نظر می گیریم .و می بینیم که راستای حرکت الکترون بر راستای سیم پیچ عموده

آخرین ویرایش:

mohammadhadi

مدیر تالار
مدیر تالار
2008-03-31
2,879
10,572
باسلام
--- در ابتدا میخاستم عرض کنم اون دوتا برداری که در عکس بالا من کشیدم بردار جابجایی جریان و نه مسیر حکرت جریان و بردار نیرو در داخل سیم لوله می باشد .------------------
------ سوالم را تغیر میدهم اگر ما لوله را چه چب گرد سیم بپیچیم چه راست گرد سیم بپیچیم آیا فرقی در رفتار سیم لوله خاهیم دید در هنگام جهش جریان منظورم اینه که آیا سیم لوله اثر بازدارنده گی یکسانی در هنگام حجوم جریان خاهد داشت یا نه با تشکر ؟
سلام
بردار جریان را اشتباه کشیده اید و اشکال از همین جا شروع شده :
بردار جا به جایی جریان دقیقا به شکل سیم لوله است.در هر نقطه از سیم لوله که بردار را بکشیم بردار جریان بر سیم لوله عمود است و مجاز نیستیم چون جریان از این نقطه وارد شده و از اون نقطه خارج شده شکل کلی جریان را بکشیم و بگیم این بردار جریانه .
-----------------
سیم لوله چپ گرد و راست گرد در مقابل تغییر جریان رفتار دقیقا یکسانی دارند. تفاوتشون در جهت میدان مغناطیسیه
Untitled.png

بالا