آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

تحلیل و روش عیب یابی منبع تغذیه 0 - 30 ولت 3 آمپر

mohammad1385

کاربر
2023-05-15
6
7
تبریز
درود

اگر با شاکله پست‌ها آشنایی ندارید ، اشکالی نداره .
اما اینکه طبق گزارش شما ، این تغذیه که مونتاژ کردید از نظر توانایی تغییر ولتاژ تغذیه ایرادی نداره ، یعنی از حیث ولتاژ ایرادی نداره ولی با این وجود تست‌هایی کردی که ثابت میکنه بدنبال رفع ایراد ولتاژ هستید ، قابل توجیه نیست.

از طرفی در تهیه گزارش عیب‌یابی چند عدد و رقم اعلام کردی و معلوم نیست در چه شرایطی حاصل شده .
چطور تشخیص دادی آی‌سی ۳ سالمه؟
اگه گزارش شما در هر شرایطی اینه ، دراینصورت جریان هم بدرستی میده و ایرادی نداره .
و اگه نتیجه تست‌ها در هر شرایطی اینگونه نیست ، باید مطابق عیب‌یابی پاسخ تست‌های بخش جریان را تنظیم و ارسال کنی چون من نمیدونم نتیجه کدوم تست ها را اعلام کردی .
فرمودی :
««« ایسی ۳ ماکزیمم ۳۸ ولت»»»
اگه ممکنه ترجمه کن یعنی چی ؟
مگه آین آی‌سی فقط یک پایه داره که ماکزیمم ۳۸ ولت اعلام کردی ؟

بنظر میرسه دنبال کسی هستی که بگه اینکارو کن و اونو عوض کن.
نمیخوای خودت تلاش و حتی کمی مطالعه کنی.
آیا آی سی ۳ را آزاد کردی ببینی جریاندهی درست میشه یا نه؟
در صورت آزاد کردن u3 باید جریان کمتر از ۳ آمپر بکشی و اگه خروجی اتصال کوتاه بشه تغذیه صدمه می‌بینه مراقب باش.

سپاس
استاد در پست ۱ که سوال پرسیدن من هم جواب دادم مثلا دیگه نتونستم بنویسم که پایه ایسی ۶ مثلا ۳۲ ولت هست ببخشید کوتاهی کردم.بنده مطالعه کردم و روی برد انجامش دادم نتایجش رو به شما ارائه دادم،چشم ایسی ۳ رو هم از برو جدا میکنم ایا اگه مشکل درست شد ایراد از ایسی ۳ هست؟!

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
استاد در پست ۱ که سوال پرسیدن من هم جواب دادم مثلا دیگه نتونستم بنویسم که پایه ایسی ۶ مثلا ۳۲ ولت هست ببخشید کوتاهی کردم.بنده مطالعه کردم و روی برد انجامش دادم نتایجش رو به شما ارائه دادم،چشم ایسی ۳ رو هم از برو جدا میکنم ایا اگه مشکل درست شد ایراد از ایسی ۳ هست؟!

درود

عزیز گرامی وقتی میگی

چه معنایی داره ؟
یعنی در چه شرایطی ماکزیمم ۳۸ ولته ؟
در شرایطی که داری تست میکنی و فقط خودت میدونی داری چه جریانی میکشی اندازه گیری و گزارش کردی.

حالا من چجوری بفهمم تغذیه در چه شرایطی بوده یا کدوم بند از عیب یابی چنین نتیجه‌ای داده ؟

ضمنا توصیه کردم ، پست‌های اولیه را مطالعه کن.
ولی با توجه به اینکه در پست اول تاکید شده به پست‌هایی از جمله پست 68 و 69 مراجعه و مطالعه کنید.

بعید میبینم توجهی به تاکیدات ‌پست اول کرده باشی ،
پست اول بجهت سرنخ بشما معرفی شد که ازش استفاده کنی ولی قطعا با خودت گفتی پست اول رو مطالعه کردم و کافیه و نیازی نیست به پست 68 و 69 مراجعه کنم.

برای رفع مشکل خودت باید از هر فرصتی استفاده کنی ولی دوست داری یکنفر بجای شما جستجو و مطالعه کنه و نهایتا راهنمایی کنه که نیاز به جستجو و مطالعه نداشته باشی.

باید از عیب یابی بخش جریان استفاده کنی .
آی سی رو آزاد و نتیجه را اعلام کن.

سپاس

آخرین ویرایش:

daniyal18

کاربر vip
کاربر
2022-11-26
364
188
29
Yazd
سلام
اگرچه منابع تغذیه قدیمی فرکانس پایین ، با گسترش و رواج سوئیچینگ ، منسوخ شده اما مزیت منابع سوئیچینگ صرفا ، وزن و حجم کم آنهاست و اتفاقا دارای معایب بزرگی از جمله انتشار نویز و اختلال سیستم تحت تغذیه و سیستم های مجاور هستند

لذا در راستای اهداف نعمیراتی و بویژه در مصارف تحقیقاتی و آزمایشگاهی و آزمایش مدارها ، متناسب با شرایط مالی کاربران محترم ، ایده آلترین منبع تغذیه به نظر حقیر ، منبع تغذیه ای است که استاد عزیزم جناب آقای رجبی در تاپیک زیر ارائه فرمودند

http://www.irantk.ir/showthread.php?t=1075&p=4086&viewfull=1#post4086

مشاهده فایل‌پیوست 67425

منبع تغذیه موصوف با هزینه و قطعات بسیار نازل و ارزان بسادگی قابل مونتاژ است و من باوجودیکه انواع منبع سوئیچینگ را دارم اما همیشه در تعمیرگاه و امور تحقیقاتی و غیره از همین منبع مورد اشاره استفاده میکنم و سه نمونه از آنرا مونتاژ کرده ام و کارآیی و کیفیت آن بالاتر از ایده آل است

بنابمراتب ازآنجاکه تحلیل این منبع در راستای اهداف آموزشی و نیز جهت رفع مشکلات و رفع عیوب آن بسیار موثر و مفید است ، لذا تحلیل آنرا بشرح پست های آتی آغاز و تقدیم میدارم و درصورت علاقه و تمایل دوستان تا انتها ادامه خواهد یافت

عیب یابی و کالیبره کردن در پست 68 و 69

بعد از پیشنهاد برخی از علاقمندان عیب یابی پست ۶۸ را اینجا کپی کردم
سلام
عیب یابی این تغذیه

نکات مهم
نکته 1 - استفاده از سوکت برای هر آی سی جهت تسریع و تسهیل تعمیر
بویژه كه میتوانید کلیه آی سی ها را در سوکت u1 تست کنید به این صورت که اگر در محل u1 نصب کنید باید پایه ۶ دارای ولتاژ ۱۱.۲ ولت باشه درغیراینصورت اون آی سی سوخته

نکته2- هرچند این تغذیه برای 0 الی 30 ولت تعریف و طراحی شده اما بمنظور افزایش طول عمر آن بهتر است ولتاژ متناوب ترانس کمتر از 21 ولت باشد ( یعنی ولتاژ c1 کمتر از 30 ولت باشد )

لذا اگر ولتاژ c1 بیشتر از 30 ولت است بروش زیر و بسادگی ولتاژ ترانس را بمقدار مناسبی کم کنید.

انجمن تخصصی تعمیرکاران ایران | Electronic Forum | تعمیرکار | tamirkaran| tamirkar

درغیراینصورت شاهد صدمه زود هنگام و پیاپی آی سی ها خواهید بود.

نکته 3-
جهت اندازه گیری ولتاژها پروب مشکی ولتمتر را به پین منفی C1 و یا به منفی خروجی متصل کنید.
attachment.php

عیب یابی
1- اندازه گیری ولتاژ زینر D7
اگر 5/6 ولت نیست قطعات R2, R3,C3,C2,D5,D6 را تست و بررسی کنید

2- بررسی و تست ولتاژ تغذیه آی سی ها ( پین 4و7 )

3- D9 , Q1 را آزاد کنید

4- تست ولتاژ پین 6 آی سی U1 ، بطوریکه اگر 11/2 ولت نباشد U1 سوخته

5- تست ولتاژ پین 3 آی سی U2، بطوریکه با تغییر پتانسیومتر ولتاژ ( P1 ) باید از صفر تا 11/2 ولت تغییر کند
درغیراینصورت U2 را خارج کنید اگر تغییرات فوق درست شد U2 سوخته و اگر بازم درست نشد باید ولتاژ سه پین P1 را بررسی کنید بطوریکه باید یکطرف P1 صفر ولت و طرف دیگر 11/2 ولت و سر وسط 0 الی 11/2 قابل تغییر باشد.

6- P1 را از مینیمم تا ماکزیمم بچرخانید که دراینصورت پین 6 آی سی U2 باید از صفر ولت تا ماکزیمم ( حدود 25 الی 30 ولت ) تغییر کند اگر تغییر نکرد یک پایه R15 را آزاد کنید
الف ) اگه حالا ولتاژ پایه ۶ با تغییر p1 بازم تغییر نکرد دراینصورت U2 سوخته
ب ) اگه پایه ۶ تغییر کرد u2 سالمه و Q2 یا Q4 سوخته ( احتمال صدمه Q4 بیشتره )

7- با تغییر P1 باید ولتاژ امیتر Q2 , Q4 هم از صفر ولت تا ماکزیمم تغییر کند در غیراینصورت ابتدا Q4 را آزاد کنید اگر با تغییر P1 ولتاژ خروجی قابل تغییر شد در اینصورت Q4 سوخته
و اگر خروجی بازم قابل تغییر نشد Q2 سوخته لذا تعویضش کنید تا خروجی تغذیه از صفر تا ماکزیمم تغییر کند.

8- یک مقاومت 10 کیلو را جهت تست ، بین پین 2 و 4 آی سی U3 متصل کنید که دراینصورت باید ولتاژ پین 6 آن ماکزیمم شود
سپس مقاومت 10 کیلو را بین پین 2 و 7 همین آی سی U3 متصل کنید که باید ولتاژ پین 6 آن مینیمم (منفی) شود

اگر اینگونه نشد دراینصورت U3 سوخته

9- پس از تعویض قطعات معیوب ، D9 و Q1 را در محل خود نصب کنید و از منبع تغذیه استفاده کنید

تست جریان و صحت تغذیه و مدرج کردن پتانسیومتر جریان ( P2) در پست آتی

سپاس
ممنون از زحماتتون برای تحلیل

• Like

daniyal18

کاربر vip
کاربر
2022-11-26
364
188
29
Yazd
سلام
اگرچه منابع تغذیه قدیمی فرکانس پایین ، با گسترش و رواج سوئیچینگ ، منسوخ شده اما مزیت منابع سوئیچینگ صرفا ، وزن و حجم کم آنهاست و اتفاقا دارای معایب بزرگی از جمله انتشار نویز و اختلال سیستم تحت تغذیه و سیستم های مجاور هستند

لذا در راستای اهداف نعمیراتی و بویژه در مصارف تحقیقاتی و آزمایشگاهی و آزمایش مدارها ، متناسب با شرایط مالی کاربران محترم ، ایده آلترین منبع تغذیه به نظر حقیر ، منبع تغذیه ای است که استاد عزیزم جناب آقای رجبی در تاپیک زیر ارائه فرمودند

http://www.irantk.ir/showthread.php?t=1075&p=4086&viewfull=1#post4086

مشاهده فایل‌پیوست 67425

منبع تغذیه موصوف با هزینه و قطعات بسیار نازل و ارزان بسادگی قابل مونتاژ است و من باوجودیکه انواع منبع سوئیچینگ را دارم اما همیشه در تعمیرگاه و امور تحقیقاتی و غیره از همین منبع مورد اشاره استفاده میکنم و سه نمونه از آنرا مونتاژ کرده ام و کارآیی و کیفیت آن بالاتر از ایده آل است

بنابمراتب ازآنجاکه تحلیل این منبع در راستای اهداف آموزشی و نیز جهت رفع مشکلات و رفع عیوب آن بسیار موثر و مفید است ، لذا تحلیل آنرا بشرح پست های آتی آغاز و تقدیم میدارم و درصورت علاقه و تمایل دوستان تا انتها ادامه خواهد یافت

عیب یابی و کالیبره کردن در پست 68 و 69

بعد از پیشنهاد برخی از علاقمندان عیب یابی پست ۶۸ را اینجا کپی کردم
سلام
عیب یابی این تغذیه

نکات مهم
نکته 1 - استفاده از سوکت برای هر آی سی جهت تسریع و تسهیل تعمیر
بویژه كه میتوانید کلیه آی سی ها را در سوکت u1 تست کنید به این صورت که اگر در محل u1 نصب کنید باید پایه ۶ دارای ولتاژ ۱۱.۲ ولت باشه درغیراینصورت اون آی سی سوخته

نکته2- هرچند این تغذیه برای 0 الی 30 ولت تعریف و طراحی شده اما بمنظور افزایش طول عمر آن بهتر است ولتاژ متناوب ترانس کمتر از 21 ولت باشد ( یعنی ولتاژ c1 کمتر از 30 ولت باشد )

لذا اگر ولتاژ c1 بیشتر از 30 ولت است بروش زیر و بسادگی ولتاژ ترانس را بمقدار مناسبی کم کنید.

انجمن تخصصی تعمیرکاران ایران | Electronic Forum | تعمیرکار | tamirkaran| tamirkar

درغیراینصورت شاهد صدمه زود هنگام و پیاپی آی سی ها خواهید بود.

نکته 3-
جهت اندازه گیری ولتاژها پروب مشکی ولتمتر را به پین منفی C1 و یا به منفی خروجی متصل کنید.
attachment.php

عیب یابی
1- اندازه گیری ولتاژ زینر D7
اگر 5/6 ولت نیست قطعات R2, R3,C3,C2,D5,D6 را تست و بررسی کنید

2- بررسی و تست ولتاژ تغذیه آی سی ها ( پین 4و7 )

3- D9 , Q1 را آزاد کنید

4- تست ولتاژ پین 6 آی سی U1 ، بطوریکه اگر 11/2 ولت نباشد U1 سوخته

5- تست ولتاژ پین 3 آی سی U2، بطوریکه با تغییر پتانسیومتر ولتاژ ( P1 ) باید از صفر تا 11/2 ولت تغییر کند
درغیراینصورت U2 را خارج کنید اگر تغییرات فوق درست شد U2 سوخته و اگر بازم درست نشد باید ولتاژ سه پین P1 را بررسی کنید بطوریکه باید یکطرف P1 صفر ولت و طرف دیگر 11/2 ولت و سر وسط 0 الی 11/2 قابل تغییر باشد.

6- P1 را از مینیمم تا ماکزیمم بچرخانید که دراینصورت پین 6 آی سی U2 باید از صفر ولت تا ماکزیمم ( حدود 25 الی 30 ولت ) تغییر کند اگر تغییر نکرد یک پایه R15 را آزاد کنید
الف ) اگه حالا ولتاژ پایه ۶ با تغییر p1 بازم تغییر نکرد دراینصورت U2 سوخته
ب ) اگه پایه ۶ تغییر کرد u2 سالمه و Q2 یا Q4 سوخته ( احتمال صدمه Q4 بیشتره )

7- با تغییر P1 باید ولتاژ امیتر Q2 , Q4 هم از صفر ولت تا ماکزیمم تغییر کند در غیراینصورت ابتدا Q4 را آزاد کنید اگر با تغییر P1 ولتاژ خروجی قابل تغییر شد در اینصورت Q4 سوخته
و اگر خروجی بازم قابل تغییر نشد Q2 سوخته لذا تعویضش کنید تا خروجی تغذیه از صفر تا ماکزیمم تغییر کند.

8- یک مقاومت 10 کیلو را جهت تست ، بین پین 2 و 4 آی سی U3 متصل کنید که دراینصورت باید ولتاژ پین 6 آن ماکزیمم شود
سپس مقاومت 10 کیلو را بین پین 2 و 7 همین آی سی U3 متصل کنید که باید ولتاژ پین 6 آن مینیمم (منفی) شود

اگر اینگونه نشد دراینصورت U3 سوخته

9- پس از تعویض قطعات معیوب ، D9 و Q1 را در محل خود نصب کنید و از منبع تغذیه استفاده کنید

تست جریان و صحت تغذیه و مدرج کردن پتانسیومتر جریان ( P2) در پست آتی

سپاس
ممنون از زحماتتون برای تحلیل
پاسخ : تحلیل منبع تغذیه 0 - 30 ولت 3 آمپر

آفرین
کاملا صحیح و زیبا فرمودید.
ازآنجاکه مبنای u1 و u2 ولتاژ خروجی است که با خطوط قرمز و سبز مشخص کردم لذا خروجی u1, u2 در هر لحظه بر پایه مقدار خروجی تغذیه مقایسه و اصلاح میشود نه بر اساس گراند خام قبل از R7

بطوریکه مقسم ولتاژ R12 و R11 نمونه ای از خروجی را به U2 میفرستد و لذا اگر ذره ای از مقدار انتخابی کمتر یا بیشتر باشد بلافاصله دستور افزایش یا کاهش ولتاژ را صادر میکند تا ورودی منفی و مثبت آپ امپ مساوی شوند

مثلا در ولتاژ 5 ولت و صفر آمپر ، ولتاژ خروجی تغذیه نسبت به پشت و جلوی R7 مقدار 5 ولت است اما در 3 آمپر که 1/41 ولت در R7 افت میکند ولتاژ خروجی نسبت به پشت R7 مقدار 6/41 ولت میشود که نسبت به جلوی R7 یا نسبت به سیم منفی خروجی همان 5 ولت شود و لذا چه صفر آمپر و چه 3 آمپر بکشید همیشه خروجی 5 ولت است.

مشاهده فایل‌پیوست 79095
درود چه تحلیل جالبی اینجور اموزش تو اعماق ذهن میمونه

• Like

mohammad1385

کاربر
2023-05-15
6
7
تبریز
درود

اگر با شاکله پست‌ها آشنایی ندارید ، اشکالی نداره .
اما اینکه طبق گزارش شما ، این تغذیه که مونتاژ کردید از نظر توانایی تغییر ولتاژ تغذیه ایرادی نداره ، یعنی از حیث ولتاژ ایرادی نداره ولی با این وجود تست‌هایی کردی که ثابت میکنه بدنبال رفع ایراد ولتاژ هستید ، قابل توجیه نیست.

از طرفی در تهیه گزارش عیب‌یابی چند عدد و رقم اعلام کردی و معلوم نیست در چه شرایطی حاصل شده .
چطور تشخیص دادی آی‌سی ۳ سالمه؟
اگه گزارش شما در هر شرایطی اینه ، دراینصورت جریان هم بدرستی میده و ایرادی نداره .
و اگه نتیجه تست‌ها در هر شرایطی اینگونه نیست ، باید مطابق عیب‌یابی پاسخ تست‌های بخش جریان را تنظیم و ارسال کنی چون من نمیدونم نتیجه کدوم تست ها را اعلام کردی .
فرمودی :
اگه ممکنه ترجمه کن یعنی چی ؟
مگه آین آی‌سی فقط یک پایه داره که ماکزیمم ۳۸ ولت اعلام کردی ؟

بنظر میرسه دنبال کسی هستی که بگه اینکارو کن و اونو عوض کن.
نمیخوای خودت تلاش و حتی کمی مطالعه کنی.
آیا آی سی ۳ را آزاد کردی ببینی جریاندهی درست میشه یا نه؟
در صورت آزاد کردن u3 باید جریان کمتر از ۳ آمپر بکشی و اگه خروجی اتصال کوتاه بشه تغذیه صدمه می‌بینه مراقب باش.

سپاس
سلام ایسی رو خارج کردم بین ۰ تا ۹ ولت تغییر میکنه‌.

• Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
سلام ایسی رو خارج کردم بین ۰ تا ۹ ولت تغییر میکنه‌.
درود

آره گزارش گنگ و مبهم و کوتاه خوبه که خسته نشی.
بین ۰ تا ۹ ولت تغییر میکنه‌.
منم جستجو و تحقیق میکنم بلکه بفهمم منظورت چیه؟

سپاس

بالا