آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: تجهیزات هواپیماها و هلی کوپترها و قایق و خودرو و انواع موتور های دو فاز و سه فاز (براشلس)

WHIT WOLF

کاربر
2013-01-25
4
13
سلام
راه انداز این موتورها یک اینورتر سه فاز است که ولتاژ dc را به یک شکل موج سه فاز تبدیل میکند من یک نمونه ازمایشی ساده بدون کنترلر را ساختم اینم عکسش Untitled.jpg

WHIT WOLF

کاربر
2013-01-25
4
13
سلام شرمنده که دیر به سایت سر میزنم
قسمت اول مدار که گوشه چپ پایین میبینید با یک پتانسیومتر و آسی555 نوسان ساز مدار هست که یه LEDسبز رنگ برای دیدن درستی کارکرد آن تو خروجیش گذاشتم آی سی بعدی که دورش دیودها جفتک میندازن 4017 هست که خروجی نوسان ساز به ورودی پالسش وصل میشه این آی سی یک شمارنده جوهانسون مبنای 10هست باهر پالس ورودی به ترتیب و یکی یکی پایه Q0 تا Q9 یک میشوند
برای ساخت شکل موج سه فاز اول یک سیکل 360 درجه را به شش قسمت60 درجه تقسیم کردم در هر یک از این مراحل طبق شکل موج تعدادی از ترانزیستورهای پل شش ترانزیستوری روشن باید بشن مثلا ترازیستور +فاز Aو -فازB در 60 درجه اول برای این کار از پایهQ0 آی سی4017 برای فرمان این ترازیستورها استفاده کردم در مرحله بعدی ترازیستور +فاز Aو -فازCباید روشن شوند ازپایه های Q0 تا Q5 برای شش مرحله استفاده کردم با دیدن عکس بازار دستون میاد در ضمن آی سی سمت راستی بافر هست امیدوارم توضیحات ناقصم بدردتون بخوره
Untitled1.png

Zirnevis

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2007-08-21
523
3,679
شیراز
این مدار شما برای استپ موتور هم جواب گو هست مثل موتور هارد ؟

بالا