آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

آموزشی: آموزش ساخت مدار لامپ تست و نرمال تست برای تعمیرکاران

علی تحیری 1

کاربر
2012-11-10
494
2,163
تهران- تهران پارس
بنام خدا :
این هم یک مدار عملی لامپ تست و نرمال تست. روش کار به این صورت است که اول دوشاخه دستگاه مشکوک را در پریز این مدار قرار دهید و بعد کلید دو حالته را، در وضعیت اتصال کوتاه قرار دهید سپس کلید مینیاتوری را در وضعیت روشن قرار دهید. اگر لامپ پر نور روشن شد، دستگاه دارای اتصالی است که باید رفع شود. اگر کم نور روشن شد، دارای اتصالی نیست اما آمپر مصرفی آن را با توان دستگاه در وضعیت کلید نرمال تست به سمت بالا مقایسه کنید. اگر اصلا روشن نشد دستگاه دارای اتصال باز ( OPEN) است. این هم نقشه مدار که کلیه قطعات در متن توضیح داده شده است.

LAMP TEST.PNG

aryakorush55

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
سلام

دوست عزیز این مدار صرفا جهت شورت وسایلی بکار میره که از وات کمی یوز کنند و مثلا برا دی وی دی و سی دی خوبه ولی برا تلویزیون هم خوبه ولی در لحظه ای که پی تی سی تلویزیون ازاد شه تی وی شروع به روشن و خاموش شدن میکنه و باید شما یه کلید میگزاشتید دو طرف لامپ صد یا دوشاخه در بیاد و در 220 ولت بخوره و عذر میخام تو تی وی های ال ای دی و ال سی دی به هیچ وجه استفاده نکنید چون پروتکت شدنش هم به ایپرام و هم مایکام ضرر میزنه موفق باشید

علی تحیری 1

کاربر
2012-11-10
494
2,163
تهران- تهران پارس
[h=2]با سلام خدمت شما کاربر گرامی : aryakorush55[/h]برای تلویزیون های ال سی دی و ال ای دی بزرگ از لامپ 200 وات استفاده شود. اما اگر این مدار در حالت تست اولیه اتصال کوتاه، یا (short) مشکلی نداشت، سپس آن را در وضعیت کلید تست نرمال بالا قرار می دهیم، چون در این حالت لامپ از مدار خارج و درست مثل اینکه ما دوشاخه تلویزیون را به برق مستقم 220 ولت زده ایم با این تفاوت که آمپر متر در این مرحله باید جریان مصرفی نرمال را طبق وات تلویزیون نشان دهد ( برای تلویزیون های 220 وات، باید 1 آمپر را نشان دهد). اما طبیعی است، اگر تلویزیون اتصال کوتاه نداشته باشد و در حالت تست اتصال کوتاه که با لامپ 100 وات سری شده باشد، ولتاژ 220 ولت به دو مصرف کننده سری (تلویزیون + لامپ) متصل و برق کم تری به تلویزیون و در نتیجه سبب چشمک زدن آن می شود. اما با قرار دادن آن در تست نرمال نباید این مشکل وجود داشته باشد.

aryakorush55

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
سلام

دوست عزیز

لامپ 200!!!!! به هیچ وجه عذر خاهی بنده رو بپذیرید لامپ 200 که همه ولتاژو لود میکنه بهتره میفرمودید لامپ 15 وات مثل یخچال صرفا این موردو گفتم که کاربران محترم در جریان باشند دوست عزیز جناب اقای تحیری تو مدار لامپ 100 واتی که تو تعمیر کارا مشهور به 110 هست بارها و بارها خرابی اینورتر مایکام ایپرام بوده با تشکر و سپاس موفق و پر توان باشید

علی تحیری 1

کاربر
2012-11-10
494
2,163
تهران- تهران پارس
سلام

دوست عزیز

لامپ 200!!!!! به هیچ وجه عذر خاهی بنده رو بپذیرید لامپ 200 که همه ولتاژو لود میکنه بهتره میفرمودید لامپ 15 وات مثل یخچال صرفا این موردو گفتم که کاربران محترم در جریان باشند دوست عزیز جناب اقای تحیری تو مدار لامپ 100 واتی که تو تعمیر کارا مشهور به 110 هست بارها و بارها خرابی اینورتر مایکام ایپرام بوده با تشکر و سپاس موفق و پر توان باشید
با سلام خدمت شما کاربر گرامی:
ضمن تشکر و قدر دانی از توجه و تذکر به مدار پیشنهادی، اگر منظور جنابعالی این است، که در تست اتصال کوتاه یا (SHORT) این گونه مدار ها نباید برای تلویزیون های ال سی دی و یا ال ای دی استفاده شود، چون سبب خرابی ایپرام و ... می شود، با توجه به تجربیات تعمیرکاران و کاربران و جنابعالی ما پیشنهاد تست اتصال کوتاه را با اهم چک و ... بدهیم. اما اگر مشکل در انتخاب قطعات ماننده لامپ است بفرمائید ما اصلاح کنیم. با آرزوی موفقیت برای شما کاربر گرامی.

mehdifull

مدیر بخش تعمیر پخش های ماشین و ستاپ باکس
مدیر تالار
2007-10-28
3,333
50,512
شوش شهر دانیال نبی (ع)
دوستان اصلا اپیدمی این مدار این است که اگر مدار شارتی یا نشتی دارد مورد آزمایش قرار بگیرد و تا به حال نشنیده و ندیده بودم خود باعث خرابی در مدار شود و دستگاه های حساس هم که ایپرام دارند بیشتر در نوسان شدید دچار مشکل میشوند
در زمان تست تلوزیون های معمولی هم باید سیم دگوزینگ را جدا کرده بعد به مدار تست زد

arstan

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-08-07
977
2,680
سلام
میبخشید . تلوزیون crt سامسونگ برای تعمیر آوردند که فیوز میسوزونه و شورتی داره . بنا به گفته اساتید هم برای تست بهتر است با سری کردن لامپ 100 امتحان کنم تا موقع امتحان با عث سوختن فیوز یا قطعات دیگه نشه . الان با توجه به گفته های شما موندم از لامپ سری استفاده کنم یا نه ؟ اگه در این مورد اساتید دیگه به صورت علمی نظر بدهند و به نتیجه برسیم که در چه صورت استفاده بکنیم یا نکنیم خیلی خوب میشه . سوال دیگه اینکه لامپ 40 کوچک رنگی را میشه استفاده کرد یا نه ؟ با تشکر

arstan

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-08-07
977
2,680
با تشکر . سوالم که در باره تعمیر نیست و تو قسمت تعمیرات مطرح کردم . سوالم در باره مدار لامپ است که به نتیجه برسیم و مربوط به همین بخش میشه . که مدار لامپ تست درست کنم . جملات اول را نوشتم که متوجه بشن برای چه کاری میخوام استفاده کنم . با تشکر

علی تحیری 1

کاربر
2012-11-10
494
2,163
تهران- تهران پارس
سلام
میبخشید . تلوزیون crt سامسونگ برای تعمیر آوردند که فیوز میسوزونه و شورتی داره . بنا به گفته اساتید هم برای تست بهتر است با سری کردن لامپ 100 امتحان کنم تا موقع امتحان با عث سوختن فیوز یا قطعات دیگه نشه . الان با توجه به گفته های شما موندم از لامپ سری استفاده کنم یا نه ؟ اگه در این مورد اساتید دیگه به صورت علمی نظر بدهند و به نتیجه برسیم که در چه صورت استفاده بکنیم یا نکنیم خیلی خوب میشه . سوال دیگه اینکه لامپ 40 کوچک رنگی را میشه استفاده کرد یا نه ؟ با تشکر

با سلام خدمت شما کاربر گرامی:
بله شما با سری کردن تلویزیون با 1 لامپ 100 وات می توانید بدون نگرانی آزمایش کنید. با لامپ های 40 وات هم می شود به همین صورت استفاده کرد. اما با لامپ 100 بخاطر پر نور بودنش بهتر لست.

بالا