آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

تجربیات: Pcb و تحلیل و عیب یابی ساده ترین و دقیق ترین تغذیهٔ طراحی غزال

J1375

کاربر
2021-03-26
185
331
زیر سایه خدا
پاسخ : تحلیل و عیب یابی ساده ترین و دقیق ترین تغذیهٔ طراحی غزال

صیح بخیر
طبق نقشه شما عمل کردم و بدون مشکل تغذیه ولتمتر تهیه شد
البته با توجه به اینکه Dropout رگولاتور 7805 حدود 2 ولت هست و مصرف کننده من هم 300 میلی آمپر جریان میکشه برای اینکه 5 ولت با ثبات داشته باشم 6.8 ولت متناوب تهیه کردم
در حال روشن بودن ولتمتر 7.4 ولت در ورودی و 5.01 در خروجی 7805 رؤیت شد.گرما هم ناچیز

با توجه به اینکه ترانس جدید توان بالایی داره باید چنتا 0.68 موازی کنم؟
ولتاژ روی 12 بود یه لحظه دو سر خروجی اتصال کوتاه شد محدود کننده جریان روشن شد و دیگه خاموش نشد.بررسی کردم 0.68 آجری سوخته بود.
مگه تو همون چند صدم ثانیه از مقاومت جریان عبور میکنه و میسوزونتش؟آیا با اتصال کوتاه شدن خروجی و فرض نسوختن 0.68 جریان عبور میکنه اما ولتاژ صفر میمونه؟یا محدود کننده جریان جلوشو بعد چند صدم ثانیه میگیره؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764

صیح بخیر
طبق نقشه شما عمل کردم و بدون مشکل تغذیه ولتمتر تهیه شد
البته با توجه به اینکه Dropout رگولاتور 7805 حدود 2 ولت هست و مصرف کننده من هم 300 میلی آمپر جریان میکشه برای اینکه 5 ولت با ثبات داشته باشم 6.8 ولت متناوب تهیه کردم
در حال روشن بودن ولتمتر 7.4 ولت در ورودی و 5.01 در خروجی 7805 رؤیت شد.گرما هم ناچیز

با توجه به اینکه ترانس جدید توان بالایی داره باید چنتا 0.68 موازی کنم؟
ولتاژ روی 12 بود یه لحظه دو سر خروجی اتصال کوتاه شد محدود کننده جریان روشن شد و دیگه خاموش نشد.بررسی کردم 0.68 آجری سوخته بود.
مگه تو همون چند صدم ثانیه از مقاومت جریان عبور میکنه و میسوزونتش؟آیا با اتصال کوتاه شدن خروجی و فرض نسوختن 0.68 جریان عبور میکنه اما ولتاژ صفر میمونه؟یا محدود کننده جریان جلوشو بعد چند صدم ثانیه میگیره؟

درود

در شکلی که روی کاغذ کشیدی رگلاتورئ نگذاشته بودی و منم مطابق آن ولتاژ مناوب را توصیه کردم .اما اشکالی نداره

مقاومتی که سوخت چند وات بود ؟ حتما کمتر از 5 وات بوده ،

نیاز به موازی کردن چند مقاومت نیست.
سپاس

J1375

کاربر
2021-03-26
185
331
زیر سایه خدا

درود

در شکلی که روی کاغذ کشیدی رگلاتورئ نگذاشته بودی و منم مطابق آن ولتاژ مناوب را توصیه کردم .اما اشکالی نداره

مقاومتی که سوخت چند وات بود ؟ حتما کمتر از 5 وات بوده ،

نیاز به موازی کردن چند مقاومت نیست.
سپاس

5 وات بود

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764

درود

۵ وات نباید میسوخت ، یا فکر میکنی ۵ وات بود و یا تغذیه اشکالی داره و بدرستی مونتاژ نکردی و یا زینر مربوط به آی سی را برای جریان های بالاتر از ۳ آمپر نصب کردی و مطابق توصیع عمل نکردی زیرا معلومه که دوست داری جریان تغذیه بینهایت باشه.اما حرص نزن و ابتدا ۳ آمپر درست کن و اگرچه بیشتر از ۳ امپر نیاز نداری اما بعدا دنبال هزار آمپر باش ، نه الان که تجربه ای نداری

با توجه به لامپ که روشن مانده بود احتمالا مقاومت کمتر از ۵ وات بوده .
آیا دقیقا دو سیم خروجی تغذیه بهم متصل شد یا جای دیگری متصل شد ؟

سپاس

آخرین ویرایش:

J1375

کاربر
2021-03-26
185
331
زیر سایه خدا

درود

۵ وات نباید میسوخت ، یا فکر میکنی ۵ وات بود و یا تغذیه اشکالی داره و بدرستی مونتاژ نکردی.

با توجه به لامپ که روشن مانده بود احتمالا مقاومت کمتر از ۵ وات بوده .
آیا دقیقا دو سیم خروجی تغذیه بهم متصل شد یا جای دیگری متصل شد ؟

سپاس

روش نوشته بود 5 وات
بله دقیقا به همدیگر متصل شدند
البته گراند تغذیه با گراند پل دیود خارج از مدار یکی شده
مقاومت بخرم جایگزین کنم؟چه تعداد؟
نه من هزار آمپر نمی‌خوام فقط می‌خوام محافظ اتصال کوتاه به درستی کار بکنه
زینر معمولی گذاشته بودم
مقاومت بعد سوختن ۱/۸ کیلو مقاومت داشت
چیا رو چک کنم؟

آخرین ویرایش:

J1375

کاربر
2021-03-26
185
331
زیر سایه خدا

وقتی مقاومت سوخته در مدار بود و 741 هم بود محدود کننده جریان پیوسته روشن بود
اما با خارج کردن مقاومت سوخته و قرار دادن 741 دیگه محدود کننده جریان آروم گرفت
البته به خاطر نبود ولتاژ مدار خروجی نداشت
منظور شما از زینر چی بود؟من ولتاژ زینر ها رو بررسی کردم ایرادی نداشتند

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: Poomm

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764

روش نوشته بود 5 وات
مقاومت بخرم جایگزین کنم؟چه تعداد؟
نه من هزار آمپر نمی‌خوام فقط می‌خوام محافظ اتصال کوتاه به درستی کار بکنه
زینر معمولی گذاشته بودم
مقاومت بعد سوختن ۱/۸ کیلو مقاومت داشت
چیا رو چک کنم؟

درود

فرمودی

یعنی خروجی مثبت به گراند پل متصل شده بود ؟

چطور گراند تغذیه به گراند پل دیود خارج از مدار یکی شد ؟

اگر مقاومت ۶۸/. اهم ۵ وان بوده و محدود کننده جریان هم ماکزیمم یعنی ۳ آمپر بوده و دراینحالت که بدترین شرایط است هم خروجی تغذیه برای ۱۰ روز هم اتصال کوتاه شده باشه نباید کوچکترین خسارتی وارد میشد .

لذا یا محدود کننده ایرادی داره و یا قطعاتی با مشخصات تقریبی استفاده کردی . بعد از تعوی آی سی و مقاومت ، محدود کننده را روی حداقل جریان تنظیم کن که چراغ خاموش باشه و ولتاژ حدود ۱۰ ولت باشه ، بعد مقاومت های ۵ الی ۱۰۰ اهم بصورت لحظه ای به خروجی متصل و تست کن . ببین لامپ جریان غیرمجاز روشن میشه یا نه ؟

اگه با هیچ مقاومتی روشن نشه بخش محدود کننده اشکالی داره.

سپاس

J1375

کاربر
2021-03-26
185
331
زیر سایه خدا

درود

فرمودی

یعنی خروجی مثبت به گراند پل متصل شده بود ؟

چطور گراند تغذیه به گراند پل دیود خارج از مدار یکی شد ؟

اگر مقاومت ۶۸/. اهم ۵ وان بوده و محدود کننده جریان هم ماکزیمم یعنی ۳ آمپر بوده و دراینحالت که بدترین شرایط است هم خروجی تغذیه برای ۱۰ روز هم اتصال کوتاه شده باشه نباید کوچکترین خسارتی وارد میشد .

لذا یا محدود کننده ایرادی داره و یا قطعاتی با مشخصات تقریبی استفاده کردی . بعد از تعوی آی سی و مقاومت ، محدود کننده را روی حداقل جریان تنظیم کن که چراغ خاموش باشه و ولتاژ حدود ۱۰ ولت باشه ، بعد مقاومت های ۵ الی ۱۰۰ اهم بصورت لحظه ای به خروجی متصل و تست کن . ببین لامپ جریان غیرمجاز روشن میشه یا نه ؟

اگه با هیچ مقاومتی روشن نشه بخش محدود کننده اشکالی داره.

سپاس

امیدوارم گزارش کاملی ارائه کنم
ابتدا تغذیه بدون مشکل جواب میداد
تمام قطعات پیشنهادی نصب شده بودند فقط ترانزیستور Q1 B778 بود
با ترانس 13 ولت متناوب دو سر خازن صافی مدار(6800) حدود 16 ولت بود و تا 13.7 ولت هم قابل دریافت بود. اون ترانس بقول شما ضعیف بود ولی عملکرد مدار مشکلی نداشت،محدود کننده جریان بدرستی کار میکرد و ولتاژ قابل تنظیم بود.
بخاطر جریان کشی و داغ شدن رگولاتور 7805 ولتمتر آمپرمتر خودم زینر 5 ولت و مقاومت 2 کیلو رو حذف کردم و با ثانویه جدا ولتمتر رو تغذیه کردم (گراند مشترک)
یه ترانس بسیار قوی جایگزین کردم که با سیم 1.5 پیچیده شده بود و 22.8 ولت متناوب داشت
دو سر خازن صافی 31.8 ولت افتاده بود و بدون مشکل ولتاژ از صفر تا 28.7 قابل تنظیم بود. همه قطعات خنک بودند و محدود کننده جریان هم بدرستی کار میکرد
تا اینکه با اتصال کوتاه شدن خروجی مقاومت 0.68 پنج وات سوخت و مقدار مقاومت قطعه به 1.5 کیلو تغییر پیدا کرد و مدام محدود کننده روشن میموند
مقاومت 0.68 و 741 به دستور شما تعویض شدند
وقتی تغذیه رو روشن کردم از سمت LM317 دود بلند شد و ولتاژ ولتمتر روی حداکثر (31.7)میخکوب مونده بود و کم نمیشد
دقت کردم دیدم 317 خنک هست و مقاومت 220 اهم جزغاله شده
همون ترانس ضعیف رو گذاشتم خرابی بیشتری به بار نیاد و قطعات رو بررسی کردم متوجه شدم TIP35 هم خداحافظی کرده و امیتر کلکتورش اتصال کوتاه شدند
ولی B778 هنوز سالمه خدا رو شکر و LM317 سالمه
TIP35 رو خارج کردم
ولتاژ از صفر تا 13.7 قابل کنترل هست و محدود کننده هم کار میده. هر دو 741(کهنه و جدید) سالم هستند
لطفا بفرمایید چه قطعاتی رو بررسی کنم و چه قطعاتی بخرم تا دوباره خرج برام درست نشه
اگه هم لازمه از دورهای ترانس کم بکنم

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764

امیدوارم گزارش کاملی ارائه کنم
ابتدا تغذیه بدون مشکل جواب میداد
تمام قطعات پیشنهادی نصب شده بودند فقط ترانزیستور Q1 B778 بود
با ترانس 13 ولت متناوب دو سر خازن صافی مدار(6800) حدود 16 ولت بود و تا 13.7 ولت هم قابل دریافت بود. اون ترانس بقول شما ضعیف بود ولی عملکرد مدار مشکلی نداشت،محدود کننده جریان بدرستی کار میکرد و ولتاژ قابل تنظیم بود.
بخاطر جریان کشی و داغ شدن رگولاتور 7805 ولتمتر آمپرمتر خودم زینر 5 ولت و مقاومت 2 کیلو رو حذف کردم و با ثانویه جدا ولتمتر رو تغذیه کردم (گراند مشترک)
یه ترانس بسیار قوی جایگزین کردم که با سیم 1.5 پیچیده شده بود و 22.8 ولت متناوب داشت
دو سر خازن صافی 31.8 ولت افتاده بود و بدون مشکل ولتاژ از صفر تا 28.7 قابل تنظیم بود. همه قطعات خنک بودند و محدود کننده جریان هم بدرستی کار میکرد
تا اینکه با اتصال کوتاه شدن خروجی مقاومت 0.68 پنج وات سوخت و مقدار مقاومت قطعه به 1.5 کیلو تغییر پیدا کرد و مدام محدود کننده روشن میموند
مقاومت 0.68 و 741 به دستور شما تعویض شدند
وقتی تغذیه رو روشن کردم از سمت LM317 دود بلند شد و ولتاژ ولتمتر روی حداکثر (31.7)میخکوب مونده بود و کم نمیشد
دقت کردم دیدم 317 خنک هست و مقاومت 220 اهم جزغاله شده
همون ترانس ضعیف رو گذاشتم خرابی بیشتری به بار نیاد و قطعات رو بررسی کردم متوجه شدم TIP35 هم خداحافظی کرده و امیتر کلکتورش اتصال کوتاه شدند
ولی B778 هنوز سالمه خدا رو شکر و LM317 سالمه
TIP35 رو خارج کردم
ولتاژ از صفر تا 13.7 قابل کنترل هست و محدود کننده هم کار میده. هر دو 741(کهنه و جدید) سالم هستند
لطفا بفرمایید چه قطعاتی رو بررسی کنم و چه قطعاتی بخرم تا دوباره خرج برام درست نشه
اگه هم لازمه از دورهای ترانس کم بکنم

درود
زمانیکه مقاومت ۶۸/ سوخت یعنی خیلی بیشتر از ۳ امپر عبور کرده

اساسا قرار نبود خودسرانه تست کنی و قبل از اینکه آزمایشات لازم انجام بشه خروجی را شورت کنی .

هر وقت تغذیه راه افتاد اطلاع بده تا برای تست محدود کننده جریان آزمایشاتی اعلام کنم.

فعلا ولتاژ زینر‌ها رو اعلام کن.

مطمئنم عملیات مدرج کردن ولوم جریان که در پست های اول هست ، انجام ندادی و نمیدونی در زمان اتصال کوتاه چند آمپر انتخاب کرده بودی . اگر

مطابق پست های اول اجرا میکردی هیچ مشکلی پیش نمی آمد
قطعا محدود کننده ای که. مونتاژ کردی با خطایی بسیار بیشتر از ۳ آمپر میتونه انتخاب کنه و باباشو دربیاره

ضمنا نتیجه هایی اعلام کردی که محدود کننده درست بود و تغذیه درست بود

.اگه درست بود نمیسوخت. و من باید میگفتم درسته یا نه
شما باید پاسخ آزمایشاتی که اعلام کردم گزارش میکردی که من نتیجه بگیرم نه تو.
چطور فهمیدی محدود کننده جریان درسته؟
.

سپاس

آخرین ویرایش:

J1375

کاربر
2021-03-26
185
331
زیر سایه خدا

اساسا قرار نبود خودسرانه تست کنی و قبل از اینکه آزمایشات لازم انجام بشه خروجی را شورت کنی
من فکر نمیکردم برای ترانس جدید باید آزمایشات جدید انجام بدم

مطمئنم عملیات مدرج کردن ولوم جریان که در پست های اول هست ، انجام ندادی و نمیدونی در زمان اتصال کوتاه چند آمپر انتخاب کرده بودی
بله حق با شماست تغذیه بیرون جعبه قرار داشت و احتمالا ولوم تا انتها باز بوده

قطعا محدود کننده ای که. مونتاژ کردی با خطایی بسیار بیشتر از ۳ آمپر میتونه انتخاب کنه و باباشو دربیاره
یعنی اگه من جریان رو محدود نکنم اتصال کوتاه خروجی زیان آوره؟

شما باید پاسخ آزمایشاتی که اعلام کردم گزارش میکردی که من نتیجه بگیرم نه تو
من طبق دستور شما 741 و مقاومت نو انداختم که گفتم چه اتفاقی افتاد،220 اهمی داغ کرد و خروجی کنترل نمیشد.ظاهرا با مقاومت، TIP35 هم سوخته بوده

چطور فهمیدی محدود کننده جریان درسته؟
سابقا با ترانس ضعیف بی مشکل جواب میداد و با این ترانس هم بخوبی کار میکردومیشد بجای ولتاژ جریان رو کم کرد تا ولتاژ رو کنترل بکنه.یه لامپ اتاقک ماشین وصل کردم و امتحان کردم

هر وقت تغذیه راه افتاد اطلاع بده تا برای تست محدود کننده جریان آزمایشاتی اعلام کنم.

فعلا ولتاژ زینر‌ها رو اعلام کن
برم ترانزیستور نو بخرم و بعد ولتاژ گیری کنم؟با ترانس ضعیف یا قوی؟

بالا