آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

تجربیات: Pcb و تحلیل و عیب یابی ساده ترین و دقیق ترین تغذیهٔ طراحی غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
پاسخ : ساده ترین و دقیق ترین تغذیه طراحی غزال با تحلیل و عیب یابی

سلام استاد عزیز بابت زحمات و راهنماییتون خیلی خیلی ممنونم یه دنیا تشکر استاد
ترانسش ضعیف بود بخاطر اون در امپر بالا ولتاژ افت میکرد و از اونجایی که گفته بودن۳۰ امپر تضمینی من فکر میکردم ایراد از برد منبع هست ولی مشکل ترانس بود شمارم خیلی اذیت کردم استاد شرمنده یه دنیا تشکر
چنتا برد دیگه ام دارم نیاز به عیب یابی دارن اگه اجازه بدین برم تست کنم مشکلاتشونو بیان کنم راهنمایی کنین
و اینکه میخاستم بدونم میشه در وردی مدار یه دستکاری کرد به جایه ورودی متناوب ac ورودی dc بهش داد ؟
مثلا یه تغذیه ۲۴ ولت دی سی بهش میدیم با این منبع تغذیه هایه سوئیچینگ ۲۴ ولت ۳۰ امپر مثلا یا هر امپری
اینطوری هم از شر ترانس راحت میشیم که معایب خودشو داره و دستگاه بدون ترانس زیاد اعتماد کردنی نیست اما مزایای خودشم داره که میشه این امرو نادیده گرفت مثل هزینه ارزان حجم و وزن کم جابجایی راحت و ...
سپاس

درود

یعنی تا حالا با ترانس ضعیف تست میکردی و انتظار ۳۰ آمپر داشتی ؟
صحبت پست های اولیه شما این بود که ترانس بزرگ میلیونی تهیه کردی الکی بود ؟

اساسا اگه ترانس سوئیچینگ به درد میخورد اینهمه دردسر تحمل نمیکردیم و تغذیه های دیگه باید منقرض میشدن.

اما سوئیچینگ ۲ زار نمی ارزه و مصیبته و خصوصا برای تعمیرات و تحقیقات ، بزرگترین گمراه کننده است چون منبع نویز های وحشتناکه

و نمیتونی از سوئیچینگ بجای ترانس استفاده کنی.
ولی جون مادرت دیگه منو آلوده کارهات نکن که بابامو درآوردی .
تا حالا زیاد روی این تغذیه تجربه کردی خودت تلاش کن کاری نداره ، این تغذیه آب خوردنه و می بینی هر کسی شروع میکنه فوری تمومش میکنه و به ایرادی برخورد نمیکنه و باید اسمشو بذاریم راحت الحلقوم .
هم سخت جون و هم دقیق و هم ساده و ارزون

همین پست ۹۰۹ قبل از شما آقای هوشمند فقط اعلام کرده که دو تا دیگه مونتاژ و تموم کرده و بقدری ساده انجام شده که فقط نتیجه رو اعلام کرده و به کوچکترین مشکلی برخورد نکرده که مطرح کنه
البته ۳۰ آمپر شوخی نیست و کار بزرگی هست اما نه اینجور که پدرمو درآوردی .
عاقبت پاسخ ندادی که برادرت ۳۰ آمپر رو میخواد بجای تغذیه ماینر استفاده کنه ؟

سپاس

آخرین ویرایش:

gheybi

کاربر
2020-06-26
318
355

درود

یعنی تا حالا با ترانس ضعیف تست میکردی و انتظار ۳۰ آمپر داشتی ؟
صحبت پست های اولیه شما این بود که ترانس بزرگ میلیونی تهیه کردی الکی بود ؟

اساسا اگه ترانس سوئیچینگ به درد میخورد اینهمه دردسر تحمل نمیکردیم و تغذیه های دیگه باید منقرض میشدن.

اما سوئیچینگ ۲ زار نمی ارزه و مصیبته و خصوصا برای تعمیرات و تحقیقات ، بزرگترین گمراه کننده است چون منبع نویز های وحشتناکه

و نمیتونی از سوئیچینگ بجای ترانس استفاده کنی.

سپاس

درود
خیر استاد من از سایت سما موتور خریدم ترانسو زده بود ۷۲۰ وات ۲۴ ولت ۳۰ امپر تضمینی
اول اینکه ۲۶ ولت بود
دوم اینکه ازش امپر بالا میکشیدی ولتاژ افت میکرد خب معلومه عیبه ترانسه وقتی ۳۰ امپر کشیدم ازش ولتاژ تغذیه اومد روی ۲ ولت که این به منظور ضعف ترانسه ولی در جریان هایه پایین کارشو میکرد اگه ایراد منبع بود در جریان پایین هم نباید درست کار میکرد
این ترانس در طول ۱۵ سانت عرض ۶ سانت و ارتفاع ۱۲.۵ سانت بود
و از اونجایی که من تو عمرم اولین تجربم بود همچین تغذیه و ترانسو دمو دستگاهی بخاطر اون از ابعاد ترانس نمیتونستم تخمین بزنم ۳۰ امپر میده یا ن چند سریم به شما گفتم فکر کنم مشاهده نکردین بالاخره خوبو بد هرچی بود سر هم کردم دادم رفت منبع خوبی شد ترانسشم عوض شه امپر بالاتر بده عالی میشه ترانسو ۱ میلیون تهیه کردم فکر میکردم ۳۰ امپر بده ولی زوری ۱۰ امپرم بدون افت ولتاژ میداد
بابت چند تغذیه دیگری که دارم و نیاز به عیب یابی دارن میتونم رو کمکتون حساب کنم باز ؟ لطف میکنین و این بزرگواری رو در حق بنده میکنین ؟
فقط این تغذیه ها فرق دارن ن محدودیت زمانی دارم ن چیز دیگه هرچی بگین انجام میدم حتی. اگه در طول روز یک یا دو پست بدین یا چند روز جواب ندین
سپاس

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729

درود
خیر استاد من از سایت سما موتور خریدم ترانسو زده بود ۷۲۰ وات ۲۴ ولت ۳۰ امپر تضمینی
اول اینکه ۲۶ ولت بود
دوم اینکه ازش امپر بالا میکشیدی ولتاژ افت میکرد خب معلومه عیبه ترانسه وقتی ۳۰ امپر کشیدم ازش ولتاژ تغذیه اومد روی ۲ ولت که این به منظور ضعف ترانسه ولی در جریان هایه پایین کارشو میکرد اگه ایراد منبع بود در جریان پایین هم نباید درست کار میکرد
این ترانس در طول ۱۵ سانت عرض ۶ سانت و ارتفاع ۱۲.۵ سانت بود
و از اونجایی که من تو عمرم اولین تجربم بود همچین تغذیه و ترانسو دمو دستگاهی بخاطر اون از ابعاد ترانس نمیتونستم تخمین بزنم ۳۰ امپر میده یا ن چند سریم به شما گفتم فکر کنم مشاهده نکردین بالاخره خوبو بد هرچی بود سر هم کردم دادم رفت منبع خوبی شد ترانسشم عوض شه امپر بالاتر بده عالی میشه ترانسو ۱ میلیون تهیه کردم فکر میکردم ۳۰ امپر بده ولی زوری ۱۰ امپرم بدون افت ولتاژ میداد
بابت چند تغذیه دیگری که دارم و نیاز به عیب یابی دارن میتونم رو کمکتون حساب کنم باز ؟ لطف میکنین و این بزرگواری رو در حق بنده میکنین ؟
فقط این تغذیه ها فرق دارن ن محدودیت زمانی دارم ن چیز دیگه هرچی بگین انجام میدم حتی. اگه در طول روز یک یا دو پست بدین یا چند روز جواب ندین
سپاس

درود

ابعاد ترانسی که گفتی فقط در شرایطی ۳۰ آمپر ۳۰ ولت نمیده که سیم ثانویه از سیم ضعیفی استفاده شده باشه.
برای تشخیص ضعف ترانس باید زمانیکه جریان میکشی و بهت نمیده ولتاژ خازن بزرگ را در همون لحظه اندازه بگیری اگه خیلی زیاد افت کرده باشه مربوط به ضعف ترانسه
مثلا اگه خروجی ۲۰ ولته و ۵ آمپر میکشی ولتاژ خروجی ۱۰ ولت میشه
حالا اگه ولتاژ خازن بزرگ ۱۱ ولت باشه معلومه که تغذیه نمیتونه ۲۰ ولت بهت بده و لذا ترانس ضعیفه و برد اشکالی نداره

اما اگه خازن بزرگ قبلا ۳۰ ولت بوده و در جریان فوق ۲۵ ولت شده دراینصورت باید تغذیه بهت ۲۰ ولت بده و اگه ۱۰ ولت میده تغذیه خرابهو باید عیبش پیدا بشه.

ولی من ترانس ۵ برابر ترانسی که گفتی بقیمت نهایتا ۱۰۰ تومن از سمساری میخرم مگه مجبوری نو بخری .
اتفاقا اجناس استوک سالم بسیار ارزشمندتر از نو هستن چون بعد از سال ها کار هنوز سالمه و یعنی جنسش عالیه.

سپاس

آخرین ویرایش:

gheybi

کاربر
2020-06-26
318
355

درود

ابعاد ترانسی که گفتی فقط در شرایطی ۳۰ آمپر ۳۰ ولت نمیده که سیم ثانویه از سیم ضعیفی استفاده شده باشه.
برای تشخیص ضعف ترانس باید زمانیکه جریان میکشی و بهت نمیده ولتاژ خازن بزرگ را در همون لحظه اندازه بگیری اگه خیلی زیاد افت کرده باشه مربوط به ضعف ترانسه
مثلا اگه خروجی ۲۰ ولته و ۵ آمپر میکشی ولتاژ خروجی ۱۰ ولت میشه
حالا اگه ولتاژ خازن بزرگ ۱۱ ولت باشه معلومه که تغذیه نمیتونه ۲۰ ولت بهت بده و لذا ترانس ضعیفه و برد اشکالی نداره

اما اگه خازن بزرگ قبلا ۳۰ ولت بوده و در جریان فوق ۲۵ ولت شده دراینصورت باید تغذیه بهت ۲۰ ولت بده و اگه ۱۰ ولت میده تغذیه خرابهو باید عیبش پیدا بشه.

ولی من ترانس ۵ برابر ترانسی که گفتی بقیمت نهایتا ۱۰۰ تومن از سمساری میخرم مگه مجبوری نو بخری .
اتفاقا اجناس استوک سالم بسیار ارزشمندتر از نو هستن چون بعد از سال ها کار هنوز سالمه و یعنی جنسش عالیه.

سپاس

درود استاد از کجا میتونم ترانسی ۵ برابر اینو ۱۰۰ هزار تومان تهیه کنم؟ میشه راهنمایی کنین؟
خیلی طلبه ساخت اینطور وسایلم ولی مکان هایی که میتونم بعضی وسایلارو مفت بخرم نمیشناسم و نمیتونم پیدا کنم سپاس

• Like

gheybi

کاربر
2020-06-26
318
355

درود البته وقتی سه سر کردم سیم سر وسط هرکاری کردم لحیم نگرفتم دورش سیم افشان پیچوندم و با انبر دست محکم کردمش و روش لحیم زدم سیم خوده ترانس لحیم برنداشت ولی افشان که خودم متصل کردم لحیم گرفت از روشم چسب سیلیکون زدمو عایق کاریو ... ممکنه از اون باشه؟
سپاس

• Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729

درود استاد از کجا میتونم ترانسی ۵ برابر اینو ۱۰۰ هزار تومان تهیه کنم؟ میشه راهنمایی کنین؟
خیلی طلبه ساخت اینطور وسایلم ولی مکان هایی که میتونم بعضی وسایلارو مفت بخرم نمیشناسم و نمیتونم پیدا کنم سپاس

باید ضایعاتی ها و جمعه بازارها و سمساری ها سر بزنی یک خروار وسیلع میگیری و پول یکی از اونا رو ازت نمیگیرن چون آهن و مس و آلمینیومش به دردشون میخوره و وزن میکنی و میخری

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729

درود البته وقتی سه سر کردم سیم سر وسط هرکاری کردم لحیم نگرفتم دورش سیم افشان پیچوندم و با انبر دست محکم کردمش و روش لحیم زدم سیم خوده ترانس لحیم برنداشت ولی افشان که خودم متصل کردم لحیم گرفت از روشم چسب سیلیکون زدمو عایق کاریو ... ممکنه از اون باشه؟
سپاس

حالا اینا رو میگی
سیم آلمینیومی اتصال خوبی برقرار نمیکنه و مصیبته مگه محل اتصالو جوش بدی یا با کابل شو و دستگاه محکم کنی
بهمین خاطر جریان نمیداده و ولتاژ محل اتصال افت میکرده.

سپاس

gheybi

کاربر
2020-06-26
318
355

حالا اینا رو میگی
سیم آلمینیومی اتصال خوبی برقرار نمیکنه و مصیبته مگه محل اتصالو جوش بدی یا با کابل شو و دستگاه محکم کنی
بهمین خاطر جریان نمیداده و ولتاژ محل اتصال افت میکرده.

سپاس

درود
استاد میشه سر ۲۶ ولتشو بدم به مدار ؟ یا مشکلی پیش میاد؟ دست من نیست ولی برادرم هم نمیتونه ازش ۳۰ تا بکشه من فکر میکردم ترانس ضعیفه تا اینکه یادم افتاد این مسئله شل بودن سر سوم
۲۶ ولتو بدیم به مشکل میخوره؟
سپاس

• Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729

درود
استاد میشه سر ۲۶ ولتشو بدم به مدار ؟ یا مشکلی پیش میاد؟ دست من نیست ولی برادرم هم نمیتونه ازش ۳۰ تا بکشه من فکر میکردم ترانس ضعیفه تا اینکه یادم افتاد این مسئله شل بودن سر سوم
۲۶ ولتو بدیم به مشکل میخوره؟
سپاس

درود

عکس ترانس را در کنار حجم مشخص بفرست
ولی بابت ولتاژ شاید ۲۰ بار سوال کردی و پاسخ تکراری دادم که هر چقدر ولتاژ بالاتر استفاده کنی عمرش کمتر میشه و ..
ولی میخوای اونقدر سوال کنی تا یکبار بگم میتونی ۱۰۰ ولت ۳۰۰ امپر بگیری که محاله عزیزم چرا اذیت میکنی .

خصوصا که برای ولتاژ بالا طراحی نکردم

بهتره سیم ثانویه را عوض کنی و چون تعداد دورش کمه براحتی عوض میشه و تجربه هم میکنی و زیاد بنفعت هست

بدون باز کردن هسته هم بصورت سوزنی میتونی باز کنی و مسی بپیچی.

عاقبت نفهمیدم مثلا در ۱۰ ولت نهایتا چند امپر بدون افت ولتاژ میده
در ۱۵ ولت چطور ؟
در ۲۰ ولت چطور ؟
در ۲۵ ولت چطور ؟
در ۳۰ ولت چطور ؟
نمیدونم تا چند سال این سوالو باید تکرار کنم که پاسخ بدی.
من بابت تایپ تکراری سوالات هلاک شدم ، ولی انتظار داری بازم همکاری کنم ؟

منو عاجز کردی .

سپاس

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,686
10,169
گنبد کاووس

درودعکس ترانس را در کنار حجم مشخص بفرستولی بابت ولتاژ شاید ۲۰ بار سوال کردی و پاسخ تکراری دادم که هر چقدر ولتاژ بالاتر استفاده کنی عمرش کمتر میشه و ..ولی میخوای اونقدر سوال کنی تا یکبار بگم میتونی ۱۰۰ ولت ۳۰۰ امپر بگیری که محاله عزیزم چرا اذیت میکنی .خصوصا که برای ولتاژ بالا طراحی نکردمبهتره سیم ثانویه را عوض کنی و چون تعداد دورش کمه براحتی عوض میشه و تجربه هم میکنی و زیاد بنفعت هستبدون باز کردن هسته هم بصورت سوزنی میتونی باز کنی و مسی بپیچی.عاقبت نفهمیدم مثلا در ۱۰ ولت نهایتا چند امپر بدون افت ولتاژ میدهدر ۱۵ ولت چطور ؟در ۲۰ ولت چطور ؟در ۲۵ ولت چطور ؟در ۳۰ ولت چطور ؟نمیدونم تا چند سال این سوالو باید تکرار کنم که پاسخ بدی.من بابت تایپ تکراری سوالات هلاک شدم ، ولی انتظار داری بازم همکاری کنم ؟منو عاجز کردی .سپاس

عرض خسته نباشید خدمت استاد مهربان و باگذشت
استاد عزیز طبق ابعاد ترانسی که مهندس غیبی در پستهای قبل اعلام نمودن یعنی 12.5 × 15 با عرض حدود 5 سانت ترانس ایشان باید 2 کیلو واتی باشد
حال از آنجاییکه ترانس ایشان زیر بارداره کم میاره برداشت و تصور بنده بدین صورت میباشد
با توجه به تصویری که در پستهای قبل از ثانویه آلومینیومی ترانس قرار داده بودند تغریبا کلفت بود ( احتمالا باید نمره 3 و شاید 4 میل باشه ) ولی باز هم جریانی نمیده
حال یا واقعا ایشون نمیتونن به درستی تست نمایند و یا این ترانس با اولیه نازک و ضعیفی پیچیده شده
بنده بیشتر شکم به همین مورد آخر یعنی نازک بودن اولیه ترانس وعریض بودن و کم بودن تعداد ورقه های هسته میباشد
بابت همین نقیصه ترانس فوق جریان ناچیزی میده
در انتظار کسب تجارب بیشتر میباشیم

با تشکر

بالا