آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

تجربیات: Pcb و تحلیل و عیب یابی ساده ترین و دقیق ترین تغذیهٔ طراحی غزال

gheybi

کاربر
2020-06-26
318
355
پاسخ : ساده ترین و دقیق ترین منبع تغذیه با تحلیل و عیب یابی

درود

به تغذیه کاری نداری و سیم های ترانس همینطور باشه
حالا دو تا سیم از ترانس خارج کن که حدود ۹ الی ۱۰ ولت متناوب بده که بعد از یکسوسازی ۱۲ ولت مفید داشته باشه.

البته میتونی از یک سیم فعلی ترانس استفاده کنی و نقطه دیگری از سیم پیچ ترانس پیدا کن که نسبت به یک سیم فعلی ترانس حدود ۹ الی ۱۰ ولت داشته باشه .
ترانس هم داغ نمیکنه نگران نباش مگه میخوای کولر بهش وصل کنی ؟

سپاس

خیر یک فن ۱۲ ولت ۸۰در۸۰ میای متر به اصطلاح فن کیس

پس من فردا شروع میکنم و مرحله ب مرحله عکس میدم بهتون کمکم کنین ممنون شب خوش

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

ali hoshmand

کاربر vip
کاربر
2014-01-27
221
268

با سلام ودردود
بیشتر پستها رو خوندم و به بیشتر جواب سوالاتم رسیدم
چنتا سوال برام به وجود اومد برای افزایش خازن 3300هر تعداد بزاریم تفاوتی نداره البته 50 ولت؟؟؟؟
دوم اینکه من میخوام با زدن کلید خاموش روشن ولتمتر هم خاموش بشه و یه ledسبزروی پنل جلو اضافه کنم با اتصال برق همیشه روشن باشه میشه ببینین کارم درست بوده ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

6kwd_silk3_d_(1).png

سوم تعدادی از دوستان از ترانزیزستورهای دیگری بجای ttip35 استفاده کردن مثل قابلمه ای و..... کدومش بهتره و طول عمر بیشتری داره
2n3055C3320
BD911
2sc5200
ومیشه فعلا که tip35چنتا داریم چنتا رو برد و هیتسینک کار بزاریم برای فشار کمتر بدون جاگزاری مقاومت اجری 0.68؟؟؟؟؟؟؟؟؟
چهرم میخوام یه فن با ntcبزارم بیزحمت ببینین درست نقاشی کردم و تغذیه سویچینگ جدا بزارم توی کیس بهتر نیست تا از برد منبع استفاده کنم ادابتور 12 ولت بسیار زیاد موجود دارم دو امپر
cb57_silk3_d.png

آخرین ویرایش:
  • Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762

با سلام ودردود
بیشتر پستها رو خوندم و به بیشتر جواب سوالاتم رسیدم
چنتا سوال برام به وجود اومد برای افزایش خازن 3300هر تعداد بزاریم تفاوتی نداره البته 50 ولت؟؟؟؟
دوم اینکه من میخوام با زدن کلید خاموش روشن ولتمتر هم خاموش بشه و یه ledسبزروی پنل جلو اضافه کنم با اتصال برق همیشه روشن باشه میشه ببینین کارم درست بوده ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

6kwd_silk3_d_(1).png

سوم تعدادی از دوستان از ترانزیزستورهای دیگری بجای ttip35 استفاده کردن مثل قابلمه ای و..... کدومش بهتره و طول عمر بیشتری داره
2n3055C3320
BD911
2sc5200
ومیشه فعلا که tip35چنتا داریم چنتا رو برد و هیتسینک کار بزاریم برای فشار کمتر بدون جاگزاری مقاومت اجری 0.68؟؟؟؟؟؟؟؟؟
چهرم میخوام یه فن با ntcبزارم بیزحمت ببینین درست نقاشی کردم و تغذیه سویچینگ جدا بزارم توی کیس بهتر نیست تا از برد منبع استفاده کنم ادابتور 12 ولت بسیار زیاد موجود دارم دو امپر
cb57_silk3_d.png

درود

۳۳۰۰ میکرو هر چقدر بیشتر باشه بهتره
Tip35 که داری خوبه بشرطی که واقعی باشه و برای ۳ آمپر یه دونه کافیه
برای موازی کردنش باید از مقاومت استفاده کنی که نقشه آنرا در پست های نخستین تقدیم کردم
البته برای جریان پایین نیاز به مقاومت نیست و اساسا با یه دونه هم بخوبی کار میکنه ولی هر ترانزیستوری در هر تغذیه ای داغ میکنه و باید تهویه بشه.

برای فن هم مقاومت R مشکی نیاز نیست و ntc مناسب تهیه کن که در سرما مقاومت بزرگی داشته باشه و وقتی گرم شد ولتاژ کافی به فن برسونه . چند نوع ntc تهیه و با توجه به ولتاژ خازن بزرگ و جریان فن تست کن .

برای تغذیه فن هم اگه از تغذیه مجزا یا آداپتور استفاده کنی اشکالی نداره و بهتر هم هست.

سپاس

آخرین ویرایش:

ali hoshmand

کاربر vip
کاربر
2014-01-27
221
268

درود

۳۳۰۰ میکرو هر چقدر بیشتر باشه بهتره
Tip35 که داری خوبه بشرطی که واقعی باشه و برای ۳ آمپر یه دونه کافیه
برای موازی کردنش باید از مقاومت استفاده کنی که نقشه آنرا در پست های نخستین تقدیم کردم
البته برای جریان پایین نیاز به مقاومت نیست و اساسا با یه دونه هم بخوبی کار میکنه ولی هر ترانزیستوری در هر تغذیه ای داغ میکنه و باید تهویه بشه.

برای فن هم مقاومت R مشکی نیاز نیست و ntc مناسب تهیه کن که در سرما مقاومت بزرگی داشته باشه و وقتی گرم شد ولتاژ کافی به فن برسونه . چند نوع تهیه و با توجه به ولتاژ خازن بزرگ و جریان فن تست کن .

سپاس
با تشکر فردا سوال دو رو هم وفت کردین جواب بدین ممنون

• Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762

با تشکر فردا سوال دو رو هم وفت کردین جواب بدین ممنون

درود

من عمدا کلید پاور را بگونه ای پیش بینی کردم که دارای مزایای قابل توجهی باشه و با توجه به مرور زمان ، موارد زیر را با بررسی اجمالی و سطحی بخاطر دارم .

۱_ تغذیه با کوچکترین کلید و با کمترین جریان خاموش میشه و درواقع با جریان ناچیزی میتونه جریان بالا را خاموش و روشن کنه و از این حیث که کوچکترین جرقه ای تولید نمیکنه تا ابد سالم میمونه مگر با عوامل خارجی از قبیل چکش و رطوبت .

۲_ ازآنجاکه جرقه ای تولید نمیشه لذا نویز شدید ناشی از جرقه هم منتفی میشه و صدمه ای به دستگاههای مجاور وارد نمیکنه .
گاهی که از صدمه دستگاه های مجاور تعجب میکنی که بی جهت در فصل سرما و با ولتاژ نرمال چرا سوخت بهمین دلایل اتفاق میافته که دستگاهی در مجاورت آن با کلید ساده پاور ، بدلیل خاموش و روشن کردن تصادفی در اوج و ماکزیمم ولتاژ ، قویترین نویز را تولید کرده و بابای دستگاه مجاورو درآورده .

۳_ از روشنایی ولتمتر آمپرمتر درواقع بعنوان لامپ استند بای با زیبایی بیشتر از لامپ ساده استفاده کردم ، بطوریکه اگر به دلایلی از جمله خرابی ، روشن نباشه ، متوجه ایراد خواهی شد و میدونی سیم های خروجی تغذیه ممکنه ولتاژ و جریانی داشته باشه و مشخص نیست چقدره و لذا سیم های تغذیه را از قطعات و فلزات دور میکنی و لذا بروز حادثه ناهنجار از این حیث به حداقل میرسه.

لذا اگه خاموشی ولتمتر آمپرمتر پنلی ، واقعه عادی باشه احتمال خسارت در صورت خرابی آن افزایش می یابد.

من در طول سال هرگز حتی همین کلید را خاموش نمیکنم و پس از استفاده از آن بجای خاموش کردن کلید ، جریان را بقدری کم میکنم که لامپ جریان غیرمجاز روشن بشه و سیم خروجی بی خطر بشه و بهمین علت در نقشه اولیه بیزر پیش بینی نکرده بودم و هرگز بیزر استفاده نمیکنم و با اصرار علاقمندان به نقشه اضافه کردم .

بدلیل مرور زمان دلیل دیگری بخاطر نیاوردم و ممکنه دلایل بیشتری داشته باشه که با بررسی عمقی نقشه مشخص میشه.
اما اگه شما میخوای کلید ساده و لامپ led ساده در ورودی برق شهر یا ثانویه ترانس نصب کنی ، مختار هستی و صلاح مملکت خویش خسروان دانند .
دراینصورت از کلید قوی مناسب استفاده کن و از پشت کلید برای لامپ استند بای با یک دیود و بزرگترین مقاومت سری مناسب استفاده کن .
سپاس

آخرین ویرایش:

saeid24680

کاربر
2018-10-27
3
4
37

سلام غزال عزیز.باتشکراززحمات وراهنمایی های ارزنده شما.دریکی ازتاپیک های انجمن روش متغیرساختن وتعمیرپاورسویچینگ۱۲ولتی تابلوروان روگذاشتین خیلی مفیدوارزنده بود.سوالی داشتم آیامیشه ولتاژهمین منبع روتا۳۶ولت افزایش داد؟لطفأراهنمایی کنید.باتشکرفراوان

ali hoshmand

کاربر vip
کاربر
2014-01-27
221
268

با سلام
رفتم خلازیر اینا رو پیدا کردم
rbfu_1.jpeg

nimy_2.jpeg

7m6x_3.jpeg

چنتا کوچولو مچولو 12 ولت گرفتم احتمالا اخری پیچیده شدست 999درصد 36 ولته
وتشکر از راهنمایی پست 535 کلید نمیزارم
کدوم ترانس بکارتره نظرم اینکه اولیه حیفه دستکاریش کنم اخری رو باز کنم از دور سیم های خرو جیش باز کنم ولتاژش بیاد پایین؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
reb5_v.jpeg
fzly_vv.jpeg

این بالایی خروجیش 12 ولته با سری کردن یه مقاومت 0.68در حالت 10a امپر متر 9 امپر نشون میده ممکنه 9 امپر باشه یا به علت کاهش ولتاژ امپر رو بالا نشون میده؟

آخرین ویرایش:

Poomm

کاربر
2018-06-27
378
1,371
تهران

با سلام
رفتم خلازیر اینا رو پیدا کردم
rbfu_1.jpeg

nimy_2.jpeg

7m6x_3.jpeg

چنتا کوچولو مچولو 12 ولت گرفتم احتمالا اخری پیچیده شدست 999درصد 36 ولته
وتشکر از راهنمایی پست 535 کلید نمیزارم
کدوم ترانس بکارتره نظرم اینکه اولیه حیفه دستکاریش کنم اخری رو باز کنم از دور سیم های خرو جیش باز کنم ولتاژش بیاد پایین؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
reb5_v.jpeg
fzly_vv.jpeg

این بالایی خروجیش 12 ولته با سری کردن یه مقاومت 0.68در حالت 10a امپر متر 9 امپر نشون میده ممکنه 9 امپر باشه یا به علت کاهش ولتاژ امپر رو بالا نشون میده؟

بسیار عالی
با اجازه از استاد غزال
برای جریان کشی مقاومت با خروجی ترانس موازی بسته میشود و ولتاژ دو سر مقاومت رو اندازه گیری کنید اگر افت ولتاژ ناچیزی داشت درست هست
اگر ترانس تصویر اول سیم ها یک پارچه باشند از یر ۱۱۰ ولت و ۹۰ ولت استفاده کنید . منتظر استاد غزال هستم که بیان و استفاده کنیم

آخرین ویرایش:

ali hoshmand

کاربر vip
کاربر
2014-01-27
221
268

ترانس 12 ولته که دیگه هیچی دیگه زور نداره امپر مترو پر نور کنه فکر کنم زیر یک امپره
ترانس دومی که لیبل زرد داره 36 ولتی رو باز کردم پیچیده شده هست ولتمترم باتریش تموم شد فردا سر 19 ولت براش پیدا میکنم

آخرین ویرایش:
  • Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762

سلام غزال عزیز.باتشکراززحمات وراهنمایی های ارزنده شما.دریکی ازتاپیک های انجمن روش متغیرساختن وتعمیرپاورسویچینگ۱۲ولتی تابلوروان روگذاشتین خیلی مفیدوارزنده بود.سوالی داشتم آیامیشه ولتاژهمین منبع روتا۳۶ولت افزایش داد؟لطفأراهنمایی کنید.باتشکرفراوان

درود

پاسخ این سوالو بابت این تغذیه در پست های اول تقدیم کردم و به اختصار اینه؛

ازآنجاکه آپ امپ ها در ولتاژ بالاتر از ۳۰ ولت در معرض آسیب قرار میگیرن لذا یکی از دلایلی که توصیه کردم در ولتاژ بالاتر از ۲۵ ولت استفاده نکنید همینه.

ازآنجاکه که بسیار بندرت نیاز به ولتاژ بالاتر از ۱۴ ولت دارید لذا در صورت استفاده از ولتاژ بالا ، اختلاف ولتاژ کلکتور امیتر ترانزیستور قدرت زیاد میشه و در جریان پایین هم بشدت داغ میکنه که ناگزیر به استفاده از رله های متعدد هستید تا ولتاژ ترانس بصورت پله ای به سیستم ، تغذیه بشه و بی جهت موجب پیچیدگی تغذیه میشد.

باوجودیکه من کارهای صنعتی انجام میدم و نیاز به ولتاژ بالا محتمله با این وجود بسیار بسیار بندرت نیاز داشتم و در اینگونه مواقع دو منبع تغذیه را سری میکنم.

وگرنه همین تغذیه که مدعی هستم در صورت توجه به نکات مورد نظر پست های اول ، از جمله اگر از ترانس حدود ۱۸ ولت یا کمتر استفاده کنید هرگز نمیسوزه معذالک تا ۴۰ ولت هم کار میکنه اما احتمال صدمه زیاد میشه و شما هم نیازی نخواهید داشت و شبیه اوایل فعالیت خودم فقط حرص میزنید که کاملتر باشه.

در خصوص افزایش ولتاژ تابلوی روان هم نباید ولتاژ تغذیه را بیشتر از حدود ۲ برابر افزایش دهید چون بشدت آسیب پذیر میشه هرچند آپ امپ نداشته باشه.
اما از طریق افزایش تعداد دور ثانویه ترانس اشکالی نداره و میتونی ۱۰۰ ولت هم دریافت کنی ولی در اینصورت ولتاژ های پایین نداری مثلا میتونی از 8 ولت تا ۱۰۰ ولت داشته باشی که با تمهیداتی رفع میشه اما خیلی ساده نیست.

سپاس

آخرین ویرایش:
بالا