آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

تجربیات: Pcb و تحلیل و عیب یابی ساده ترین و دقیق ترین تغذیهٔ طراحی غزال

gheybi

کاربر
2020-06-26
318
355
پاسخ : ساده ترین و دقیق ترین منبع تغذیه با تحلیل و عیب یابی

درود

باید همینطور باشه و مفهومش اینه که جریان صفر انتخاب کردی و ازآنجاکه سیستم جریان ناچیزی مصرف میکنه لذا میگه جریان بیشتر از صفر هست و لذا غیرمجاز تشخیص داده و اتفاقا نشانه سلامت تغذیه است.

تابحال تقریبا جملگی علاقمندانی که بدون دخل و تصرف مونتاژ کردند بدون مشکل جواب داده ولی شما در شرایط آشفته و نامطلوبی مونتاژ کرده بودی و حسابی هم انگولک کرده بودی .

حالا اگه برای آی سی سوکت نصب کردی میتونی آپ امپ های مشکوک و مشابه رو هم باهاش تست کنی .

سپاس

سلام استاد ببخشید اذیتتون کردم
وقتی که بار وصل میکنم مثلا الان یه فن وصل کردم ۱۲ولت ۲۰ میلی امپر
خروجی تغذیه روی مولتی متر ۱۲ نشون میده
اما روی ولت متر امپر متری ک‌ه برای تغذیه استفاده کردم ۱۴.۱ الی ۱۳.۸ هی کمو زیاد میشه میخکوب نیست
جریان هم از ۳۲ میلی امپر تا ۲۹ هی کمو زیاد میشه
شما تو اون پی دی افه گفتین میخکوب میشه که
البته پتانسیومتر VR1 را هم‌ طوری تنظیم کردم که ولتاژ خروجی ۰ ولت شد هم در ولت متر امپر متر هم در مولتی متر ۰ شد
ولی وقتی زیاد میکنم اختلاف چشم گیری بوجود میاد چیکار‌کنم ؟

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,711

سلام استاد ببخشید اذیتتون کردم
وقتی که بار وصل میکنم مثلا الان یه فن وصل کردم ۱۲ولت ۲۰ میلی امپر
خروجی تغذیه روی مولتی متر ۱۲ نشون میده
اما روی ولت متر امپر متری ک‌ه برای تغذیه استفاده کردم ۱۴.۱ الی ۱۳.۸ هی کمو زیاد میشه میخکوب نیست
جریان هم از ۳۲ میلی امپر تا ۲۹ هی کمو زیاد میشه
شما تو اون پی دی افه گفتین میخکوب میشه که
البته پتانسیومتر VR1 را هم‌ طوری تنظیم کردم که ولتاژ خروجی ۰ ولت شد هم در ولت متر امپر متر هم در مولتی متر ۰ شد
ولی وقتی زیاد میکنم اختلاف چشم گیری بوجود میاد چیکار‌کنم ؟

درود

اگه منظورتون اینه که دو آمپرمتر و دو ولتمتر به خروجی متصل کردید که ولتمتر آمپرمتر ارزون قیمت بصورت غیرعادی نشون میده دراینصورت اون ولتمتر امپرمتر که احتمالا پنلی هست اشکال داره .

بهتره با مولتیمتر آنالوگ تست کنی تا هرگونه تغییر لحظه ای را هم نشون بده .

معمولا ولتمتر آمپرمترهای پنلی کوچیک راضی کننده و دقیق نیست و البته با پتانسیومتر پشتش تا حدودی قابل اصلاحه.

اما برای تست تغذیه نباید از لوازمی مانند فن استفاده کنید زیرا جریان ثابتی ندارن و اگه هر عاملی از جمله باد محیط موجب کاهش سرعتش بشه جریان بیشتری مصرف میکنه.
بخصوص تغییر چند میلی آمپری بدیهی است.

لذا مقاومت حدود ۱۰ الی ۴۷ اهم آجری یا لامپ تنگستنی ( حبابی ۱۲ یا ۶ ولت ) به خروجی متصل کن و با مولتیمتر انالوگ تست کن تا از سلامت تغذیه مطمئن بشی و عیوب احتمالی را در صورت نیاز رفع کنی.
سپس ولتمتر امپرمتر را نصب کن و نسبت به اصلاح خطای آن اقدام کن .

اما اگر در هر شرایطی ولتاژ خروجی با ولتمتر مطمئن میخکوب نشد اشکالی داره و باید رفع بشه.
البته اگر بیش از توانایی ترانس ، جریان بکشی این حادثه اتفاق میافته که عیب بخش الکترونیکی نیست و ناشی از ضعف و ناتوانی ترانس است.

سپاس

آخرین ویرایش:

gheybi

کاربر
2020-06-26
318
355

درود

اگه منظورتون اینه که دو آمپرمتر و دو ولتمتر به خروجی متصل کردید که ولتمتر آمپرمتر ارزون قیمت بصورت غیرعادی نشون میده دراینصورت اون ولتمتر امپرمتر که احتمالا پنلی هست اشکال داره .

بهتره با مولتیمتر آنالوگ تست کنی تا هرگونه تغییر لحظه ای را هم نشون بده .

معمولا ولتمتر آمپرمترهای پنلی کوچیک راضی کننده و دقیق نیست و البته با پتانسیومتر پشتش تا حدودی قابل اصلاحه.

اما برای تست تغذیه نباید از لوازمی مانند فن استفاده کنید زیرا جریان ثابتی ندارن و اگه هر عاملی از جمله باد محیط موجب کاهش سرعتش بشه جریان بیشتری مصرف میکنه.
بخصوص تغییر چند میلی آمپری بدیهی است.

لذا مقاومت حدود ۱۰ الی ۴۷ اهم آجری یا لامپ تنگستنی ( حبابی ۱۲ یا ۶ ولت ) به خروجی متصل کن و با مولتیمتر انالوگ تست کن تا از سلامت تغذیه مطمئن بشی و عیوب احتمالی را در صورت نیاز رفع کنی.
سپس ولتمتر امپرمتر را نصب کن و نسبت به اصلاح خطای آن اقدام کن .

اما اگر در هر شرایطی ولتاژ خروجی با ولتمتر مطمئن میخکوب نشد اشکالی داره و باید رفع بشه.
البته اگر بیش از توانایی ترانس ، جریان بکشی این حادثه اتفاق میافته که عیب بخش الکترونیکی نیست و ناشی از ضعف و ناتوانی ترانس است.

سپاس

سلام استاد ولوم فاین چطوری نصب کنم ؟ پایه هایه ولوم اصلیو وصل کنم به فاین و ولوم فاینو بزنم ب مدار؟ یا چطور

• Like

ali hoshmand

کاربر vip
کاربر
2014-01-27
221
268

سلام من منبع رو کامل کردم و از محافظ اتصال کوتاهش خیلی خوشم اومند خدا سلامتی بده به کسانی که طراحی و اجراش کردن مشکلی که من دارم ناپایدار بودن ولتاژه وقتی میخوام با پتانسیو متر صفر کنم به سختی صفر میشه و هی بالا پایین میشه با ولوم هم تنظیم ولتاژ برام راحت نیسن هنوز پشت برد رو تمیز نکردم شاید از اونه
وقتیه که به سختی صفر کردم نمیدونم چرا علاقه به 0.03 منفی داره تست با مولتی متر
اولش
-0.002
-0.003
-0.23
بازی میکنه
هنوز ولت متر پنلی رو کالیبره نکردم
مثلا من ولتاژ رو گزاشتم 4.4 امپر رو میبرم بالا یجایی بوق میزنه led روشن میشه اون چه انپریه

ولتمتر یچیز میگه پنلی یچیز میگه در کل عالیه باید تنظیمش کنم ممنون

آخرین ویرایش:
  • Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,711

سلام استاد ولوم فاین چطوری نصب کنم ؟ پایه هایه ولوم اصلیو وصل کنم به فاین و ولوم فاینو بزنم ب مدار؟ یا چطور

درود

هرچند نیازی به فاین نداره و چنین دقتی مورد نیاز نیست اما میتونی ولومی مشابه ولوم ولتاژ ولی حدود ۲۰۰ الی ۵۰۰ اهم با ولوم ولتاژ سری کنی
بطوریکه شبیه ولوم ولتاژ ، ابتدا یا انتهای ان با پایه وسط متصل باشه
و اگه ولومی با این مقاومت پیدا نکردی میتونی از هر ولومی تا ۵ کیلو استفاده کنی ولی مقاومت حدود ۲۰۰ اهمی باهاش موازی کن و با ولوم ولتاژ سری کن.

مشکل تغییر ولتاژ چی شد؟
نباید کوچکترین تغییراتی داشته باشه .

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,711

سلام من منبع رو کامل کردم و از محافظ اتصال کوتاهش خیلی خوشم اومند خدا سلامتی بده به کسانی که طراحی و اجراش کردن مشکلی که من دارم ناپایدار بودن ولتاژه وقتی میخوام با پتانسیو متر صفر کنم به سختی صفر میشه و هی بالا پایین میشه با ولوم هم تنظیم ولتاژ برام راحت نیسن هنوز پشت برد رو تمیز نکردم شاید از اونه
وقتیه که به سختی صفر کردم نمیدونم چرا علاقه به 0.03 منفی داره تست با مولتی متر
اولش
-0.002
-0.003
-0.23
بازی میکنه
هنوز ولت متر پنلی رو کالیبره نکردم
مثلا من ولتاژ رو گزاشتم 4.4 امپر رو میبرم بالا یجایی بوق میزنه led روشن میشه اون چه انپریه

ولتمتر یچیز میگه پنلی یچیز میگه در کل عالیه باید تنظیمش کنم ممنون

درود

ولتمتر آمپرمتر پنلی موجود بازار مرغوب و راضی کننده نبوده و باید خطای آنرا تا حد امکان با پتانسیومترهای پشتش اصلاح کنی
چیزی که مولتیمتر مطمئن نشون میده ملاک است و هرگونه خطای ولتمتر آمپرمتر پنلی ارتباطی با سلامت تغذیه نداره .

برای تنظیم صفر ولت احتمالا پتانسیومتر vr1 ، مشکل داره
و یا جریان را نزدیک به صفر آمپر انتخاب میکنی لذا جریان را کمی از صفر آمپر دورتر کن و صفر ولت را تنظیم کن
ایا از پتانسیومتر مستعمل و یا با اهم بزرگتر از ۲ کیلو استفاده کردی ؟

روشن شدن led مفهومم نشد که آیا بدون انکه بار به خروجی متصل کنی روشن میشه ؟

این تغذیه را با حداقل قطعات و حداکثر توانایی و قابلیت و دقت و بسیار سخت جون طراحی کردم که اگه اتصال نابجایی نبینه و حرارت ترانزیستور قدرت به مرز غیرمجاز نرسه هرگز نمیسوزه .

و حتی بسیاری از اتصالات نابجا را هم پیش بینی کردم که تحمل کنه و موجب صدمه تغذیه نشه.
اگه در مونتاژ خطایی نداشته باشی با مشکلی مواجه نمیشی.
موضوع پرش را به وضوح توضیح بده ببینم منظورت چیه تا رفع کنم.
ضمنا بنظر میرسه از مولتیمتر دیجیتال استفاده میکنی که حتی باطری را بدون تغییر نشون نمیده بویژه با حساسیت مورد انتظار صدم ولت که مولتیمتر دیجیتال چنین توانایی نداره و بدلیل ساختاری بین دو سه رقم همیشه بازی میکنه و لذا بنظر میرسه حساسیت غیرعادی داری .
در هر صورت اگر با عبور جریان ، تغییر ولتاژ دیدی گزارش کن اشکالو مشخص کنم.

سپاس

مشاهده فایل‌پیوست 156457

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,711

درود

برای استفاده از منابع تغذیه ، بهتره هیچوقت خاموشش نکنید و فقط ولوم جریان را در حدود صفر آمپر بگذارید که هیچ خطری نداشته باشه و هیچگونه جریانی نده.

منبع تغذیه ای که من استفاده میکنم در طول سال با شرایط فوق همیشه روشن و آماده استفاده است و فقط با قطع شدن برق شبکه خاموش میشه .

سپاس

gheybi

کاربر
2020-06-26
318
355

درود

هرچند نیازی به فاین نداره و چنین دقتی مورد نیاز نیست اما میتونی ولومی مشابه ولوم ولتاژ ولی حدود ۲۰۰ الی ۵۰۰ اهم با ولوم ولتاژ سری کنی

بطوریکه شبیه ولوم ولتاژ ، ابتدا یا انتهای ان با پایه وسط متصل باشه
و اگه ولومی با این مقاومت پیدا نکردی میتونی از هر ولومی تا ۵ کیلو استفاده کنی ولی مقاومت حدود ۲۰۰ اهمی باهاش موازی کن و با ولوم ولتاژ سری کن.

مشکل تغییر ولتاژ چی شد؟
نباید کوچکترین تغییراتی داشته باشه .

سپاس

سلام یعنی پایه وسط ولوم ۵ کیلو رو اتصال بدم به سر یا ته ولوم ۵۰۰ اهم ؟ همین؟

ولتاژ هم با مولتی متر درسته ولی ولت مترو امپر مترو هرکاری میکنم اوکی نمیشه
ولتاژم ۲۰ تاس تو امپر متر تا ۲۵.۵ میره بالا

• Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,711

سلام یعنی پایه وسط ولوم ۵ کیلو رو اتصال بدم به سر یا ته ولوم ۵۰۰ اهم ؟ همین؟

ولتاژ هم با مولتی متر درسته ولی ولت مترو امپر مترو هرکاری میکنم اوکی نمیشه

درود

استنباط شما بابت پتانسیومتر فاین درست نیست ابتدا یک پتانسیومتر ۲۰۰ اهم الی ۵۰۰ اهم تهیه کن و شبیه ولوم ولتاژ باید انتها یا ابتدای آنرا به پایه وسط متصل کنی .

حالا دو پایه داری که باید با ولوم ولتاژ سری کنی ولی کار بیهوده ای است و نیاز نمیشه و چنین دقتی خصوصا برای تعمیرات نیاز نداری.
من برای تحقیقات هم بسیار بندرت نیاز به چنین دقتی پیدا میکنم.
که بدون فاین هم میتونم رفع کنم

اما بابت ولتمتر آمپرمتر ، گزارش ناقص و کوتاه دادی و نفهمیدم و اساسا این عبارت معنی نداره که فرمودی :

تلگرافی نوشتی و فقط خودت میدونی معنیش چیه ؟
شاید سیم ها را بدرستی متصل نمیکنی و جابجاست.
سیم مشکی نازک را جدا کن ببین چه تغییری میکنه ؟

سپاس

آخرین ویرایش:

ali hoshmand

کاربر vip
کاربر
2014-01-27
221
268

درود

ولتمتر آمپرمتر پنلی موجود بازار مرغوب و راضی کننده نبوده و باید خطای آنرا تا حد امکان با پتانسیومترهای پشتش اصلاح کنی
چیزی که مولتیمتر مطمئن نشون میده ملاک است و هرگونه خطای ولتمتر آمپرمتر پنلی ارتباطی با سلامت تغذیه نداره .

برای تنظیم صفر ولت احتمالا پتانسیومتر vr1 ، مشکل دارهبا سلام مشکل نوسانات ولتاژ با تعویض پتانسیو متر حل شد با سپاس
و یا جریان را نزدیک به صفر آمپر انتخاب میکنی لذا جریان را کمی از صفر آمپر دورتر کن و صفر ولت را تنظیم کن
ایا از پتانسیومتر مستعمل و یا با اهم بزرگتر از ۲ کیلو استفاده کردی ؟ 2کیلو بود ولی از اوراقی برداشته بودم با تعویض اوکی شد

روشن شدن led مفهومم نشد که آیا بدون انکه بار به خروجی متصل کنی روشن میشهمن با امپر مشکل دارم ترانس من سه امپر میده ولوم امپر هیچ چیزی رو تغییر نمیده و فقط در انتهای باز شدن باعث روشن شدن بازر و ال ای دی میشه با اتصال کوتاه خروجی با اجر مقاومتی1.70 امپر میکشه و کل چراغ و پنل خاموش میشه در این حالت چرخاندن ولوم امپر متر هیچ تاثیری نداره

این تغذیه را با حداقل قطعات و حداکثر توانایی و قابلیت و دقت و بسیار سخت جون طراحی کردم که اگه اتصال نابجایی نبینه و حرارت ترانزیستور قدرت به مرز غیرمجاز نرسه هرگز نمیسوزه .
خدا برکت بده به کسب و کار شما
و حتی بسیاری از اتصالات نابجا را هم پیش بینی کردم که تحمل کنه و موجب صدمه تغذیه نشه.
اگه در مونتاژ خطایی نداشته باشی با مشکلی مواجه نمیشی.
موضوع پرش را به وضوح توضیح بده ببینم منظورت چیه تا رفع کنم.
ضمنا بنظر میرسه از مولتیمتر دیجیتال استفاده میکنی که حتی باطری را بدون تغییر نشون نمیده بویژه با حساسیت مورد انتظار صدم ولت که مولتیمتر دیجیتال چنین توانایی نداره و بدلیل ساختاری بین دو سه رقم همیشه بازی میکنه و لذا بنظر میرسه حساسیت غیرعادی داری .
در هر صورت اگر با عبور جریان ، تغییر ولتاژ دیدی گزارش کن اشکالو مشخص کنم.

سپاس

مشاهده فایل‌پیوست 156457
h5g_whatsapp_image_2020-07-06_at_12.20.49_pm.jpeg

http://uupload.ir/view/n2k1_1.mp4/

http://uupload.ir/view/x2au_whatsapp_video_2020-07-06_at_12.22.04_pm.mp4/

ممنون

آخرین ویرایش:
بالا