آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

تجربیات: Pcb و تحلیل و عیب یابی ساده ترین و دقیق ترین تغذیهٔ طراحی غزال

144287928

کاربر vip
کاربر
2009-07-17
93
901
اصفهان
پاسخ : ساده ترین و دقیق ترین منبع تغذیه با تحلیل و عیب یابی

با درود
اتفاقا بنده نیز از گزارش شما تعجب کردم
ولی هنگامی که ولتاژ های قید شده بیزر رو دیدم متوجه اختلاف شدم
بیزر بنده با حدود ۶ ولت روشن میشه و شروع به بوق زدن میکنه
بنده به نام 5 ولتی تهیه کردم
با جریان خیلی ضعیف هم کار نمیکنه
طبق گزارش شما بیزر از 2.8 شروع به بوق زدن میکته
بیزر بنده حدود 4 ولت خیلی ضعیف شروع به بوق زدن میکنه و حدود ۷ ولت تغریبا صداش خوب میشه
البته بنده مقاومت چاق و وات بالا استفاده کردم که کمی گرم هم میشه
برای بیزر بنده ۲۰۰ اهم صدای خوبی داره و مقاومت وات بالا کمی گرم میشه
با مقاومت ۳۰۰ اهم هم صدای خوبی داره و مقاومت حرارت خیلی پایینی داره

با سپاس

درود
پس شما هم گرفتار فروشندهایی شدین که جنس اشتباه میدن به مشتری فقط میخان بفروشن به من ۵ ولتی دادن بجای ۳ ولتی ولی حداقل با ولتاژ ۳ ولت یه صدایی داره
من برای تست از ولوم استفاده کردم مقاومت وات بالا استفاده نکردم
ولی با همون ولوم و جریان پائین هم بخوبی کار میکنه

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,688
10,175
گنبد کاووس

درود
پس شما هم گرفتار فروشندهایی شدین که جنس اشتباه میدن به مشتری فقط میخان بفروشن به من ۵ ولتی دادن بجای ۳ ولتی ولی حداقل با ولتاژ ۳ ولت یه صدایی داره
من برای تست از ولوم استفاده کردم مقاومت وات بالا استفاده نکردم
ولی با همون ولوم و جریان پائین هم بخوبی کار میکنه

البته بنده اصلا ۳ ولتی پیدا نکردم تو نت هم موجود نبود و به ناچار 5 ولتی رو اینترنتی تهیه نمودم
بنده هم ابتدا با ولوم تست نمودم و بعد روی همان رنجی که صدای بیزر در اومد مقاومتش رو اندازه گیری نمودم و مقاومت مربوطه رو بجای ولوم جایگزین نمودم

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768

درود
استاد فرمایشات شما انجام دادم
نتیجه تست
ولتاژ دو سر خازن صافی ۲۶.۸۵
اهم ولوم ۱۰ کیلو برای کار کردن بیزر ۷۲۰ اهم
ولتاژ دو سر ولوم ۱۰ کیلو هنگام کار بیزر۱۳.۹۸

در ضمن به عرض برسونم که همین بیزر به تنهاییی وقتی به خروجی منبع متصل میشه با ولتاژ ۱.۸ ولت شروع بکار میکنه البته با صدای ضعیف و وقتی ولتاژ به ۳ ولت برسه صدای خوبی داره و با ولتاژ ۴ ولت صداش کامل میشه و از این ولتاژ بالاتر یه خورده صداش بیشتر میشه و تا ۵ ولت صداش خوبه و بیشتر که بشه از روی صدای خروجی حس میکنم داره بهش فشار میاد

درود

حالا حدود مشخص شده و خوبه
ولی بدون تردید اشتباهی در تست شما رخ داده.
گزارش شما میگه بیزر با ۱۳ ولت کار میکنه و جریانش حدود ۲۰ میلی آمپره که معقولتر از گزارشات قبلی بنظر میرسه ولی در هر صورت بیزر شما جریان قابل توجهی نیاز داره که بطریقی درستش میکنیم لذا موارد زیر را مشخص کن بگم چکار کنی درست بشه

قطعا ولتاژ خازن را قبل از اتصال بیزر اندازه گیری کردی
و زمان اندازه گیری مقاومت پتانسیومتر کمی تکون خورده

به هر شکل حالا با مقاومت ثابت ۱ کیلو و ۱،۵ کیلو بجای پتانسیومتر تست کن و اگه با ۱،۵ کیلو صدای بیزر خوب بود بازم مقاومت را بزرگتر کن تا جایی که صدا قابل استفاده نباشه.
یعنی ببین بزرگترین مقاومتی که با بیزر میتونی سری کنی و قابل استفاده باشه چه مقاومتی است ؟ تا بهت بگم چکار کنی درست بشه و صداش آدمو کر کنه.

سپاس

آخرین ویرایش:

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,688
10,175
گنبد کاووس

درود

گزارش شما میگه بیزر با ۱۳ ولت کار میکنه و جریانش حدود ۲۰ میلی آمپره که معقولتر از گزارشات قبلی بنظر میرسه ولی در هر صورت بیزر شما جریان قابل توجهی نیاز داره که بطریقی درستش میکنیم لذا موارد زیر را مشخص کن بگم چکار کنی درست بشه

به هر شکل حالا با مقاومت ثابت ۱ کیلو و ۱،۵ کیلو بجای پتانسیومتر تست کن و اگه با ۱،۵ کیلو صدای بیزر خوب بود بازم مقاومت را بزرگتر کن تا جایی که صدا قابل استفاده نباشه.
یعنی ببین بزرگترین مقاومتی که با بیزر میتونی سری کنی و قابل استفاده باشه چه مقاومتی است ؟ تا بهت بگم چکار کنی درست بشه و صداش آدمو کر کنه.

سپاس

با درود

بیزر بنده با مقاومت 250 اهم صدا بسیار قوی و عالی میباشد
با 500 الی 700 اهم کمی ضعیفتر میگردد( ولتاژ 24 ولت خروجی تغذیه )
با 1000 اهم یا 1 کیلو فقط تیک میکنه

نتیجه ای که بنده از بیزر خودم گرفتم این بیزر حدود 10 الی 12 ولتی بوده که به جای ۳ یا ۵ ولت به ما قالب کرده بودن
حال ببینیم نتیجه گزارش دوست بزرگوار چه میباشد

با سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768

با درود

بیزر بنده با مقاومت 250 اهم صدا بسیار قوی و عالی میباشد
با 500 الی 700 اهم کمی ضعیفتر میگردد( ولتاژ 24 ولت خروجی تغذیه )
با 1000 اهم یا 1 کیلو فقط تیک میکنه

نتیجه ای که بنده از بیزر خودم گرفتم این بیزر حدود 10 الی 12 ولتی بوده که به جای ۳ یا ۵ ولت به ما قالب کرده بودن
حال ببینیم نتیجه گزارش دوست بزرگوار چه میباشد

با سپاس

درود

تصور میکنم ابتدا که خریدی اینطور نبوده و الان صدمه دیده ولی اشکال نداره مدار زیر را ببند با مقاومت بزرگ هم صدای قوی میده که صدمه ای به قطعات وارد نشه.

بجای مقاومت ، پتانسیومتر ۱۰ کیلو نصب کن که درواقع براحتی بتونی مقاومت های مختلف را تست کنی ولی پتانسیومتر را کمتر از حدود ۱۰۰ اهم نکن که دود میشه یعنی برای بزرگتر از ۵۰۰ اهم باید تست کنی بطوریکه با بزرگترین مقاومت ممکن کار کنه.

ضمنا حتما باید ولتاژ خازن قبلا نصب بشه و فقط بیزر را قطع و وصل کنی تا بجای کوپلر تست بشه.
اگه دو پایه بیزر به مدار متصل باشه و ولتاژ خازن بزرگ را قطع و وصل کنی صدای خوبی نداره و این حالت هیچوقت با کوپلر اتفاق نمیافته .

پس ولتاژ خازن بزرگ و کل نقشه زیر را نصب کن و فقط یک پایه بیزر قطع باشه و بعد از روشن کردن تغذیه ، پایه بیزر را وصل کن و مجددا قطع و وصل کن .

اگر پتانسیومتر دائما در مدار باشه اشکالی نداره اما میتونی مقاومت مناسب را با چرخاندن پتانسیومتر بفهمی و مقاومت ثابتی جایگزین کنی.
البته باید بیزر قطع باشه و پتانسیومتر را بچرخونی و سپس بیزر را وصل کنی ببینی صدا خوبه یا نه
و بهمین ترتیب تکرار کن تا بزرگترین مقاومت مشخص بشه
مطمئنم با ۱ کیلو صدای خوبی داره ولی شاید با مقاومت بزرگتر هم کار کنه .

سپاس
خازن بزرگ با قلم قرمز متعلق به تغذیه است
و کلید فقط بمعنای قطع و وصل بیزر از این نقطه است و لذا کلید نیاز نداره
IMG_20200605_023739_901.jpg

آخرین ویرایش:

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,688
10,175
گنبد کاووس

درود

تصور میکنم ابتدا که خریدی اینطور نبوده و الان صدمه دیده ولی اشکال نداره مدار زیر را ببند با مقاومت بزرگ هم صدای قوی میده که صدمه ای به قطعات وارد نشه.

بجای مقاومت ، پتانسیومتر ۱۰ کیلو نصب کن که درواقع براحتی بتونی مقاومت های مختلف را تست کنی ولی پتانسیومتر را کمتر از حدود ۱۰۰ اهم نکن که دود میشه یعنی برای بزرگتر از ۵۰۰ اهم باید تست کنی بطوریکه با بزرگترین مقاومت ممکن کار کنه.

ضمنا حتما باید ولتاژ خازن قبلا نصب بشه و فقط بیزر را قطع و وصل کنی تا بجای کوپلر تست بشه.
اگه دو پایه بیزر به مدار متصل باشه و ولتاژ خازن بزرگ را قطع و وصل کنی صدای خوبی نداره و این حالت هیچوقت با کوپلر اتفاق نمیافته .

پس ولتاژ خازن بزرگ و کل نقشه زیر را نصب کن و فقط یک پایه بیزر قطع باشه و بعد از روشن کردن تغذیه ، پایه بیزر را وصل کن و مجددا قطع و وصل کن .

اگر پتانسیومتر دائما در مدار باشه اشکالی نداره اما میتونی مقاومت مناسب را با چرخاندن پتانسیومتر بفهمی و مقاومت ثابتی جایگزین کنی.
البته باید بیزر قطع باشه و پتانسیومتر را بچرخونی و سپس بیزر را وصل کنی ببینی صدا خوبه یا نه

سپاس
مشاهده فایل‌پیوست 167057

با درود
بیزر سالم میباشد ولی ضاهرا با تستهای مختلف تازه گلوش باز شده و صدلش در اومده خصوصا که توسط برچسبی جلوی دریجه کوچک بیزر مسدود بود و زمانیکه برچسب رو برداشتم از صدای تولید شده اش دلهره گرفتم
صدا واقعا بلند و دور از انتظارم بود
اتفاقا از همین بیزر دو عدد تعیه کرده بودم بدین ترتیب تست سلامت بیزر زیر تست را مرتب کنترل میکنم و سلامتش مورد تایید میباشد

امشب خیلی خسته هستم و با اجازه صبح تست رو انجام میدهم و اعلام مینمایم
هر چند بنده تغذیه رو جنع کرده ام و بیشتر جهت همراهی با دوست بزرگوار و علاقه به نتیجه کار پیگیر می باشم
امیدوارم تغذیه ایشان نیز زودتر به سرانجام برسد و لذتش را ببرتد

با سپاس

144287928

کاربر vip
کاربر
2009-07-17
93
901
اصفهان

درود

سپاس

درود استاد انجام دادم و با مقاومت ۹۰۰ اهمی صداش دیگه قابل استفاده نیست دیگه صدا نیست یجور نویز خیلی ضعیف

144287928

کاربر vip
کاربر
2009-07-17
93
901
اصفهان

درود

سپاس
مشاهده فایل‌پیوست 167057

درود
استاد این تست انجام دادم
با مقاومت ۱۱۶۰ اهم صدای خوبی داشت
البته با این روش اضافه کردن خازن تا انتهای ولوم ۱۰ کیلو هم بازر صدا داشت فقط خیلی ضعیف میشد یجورایی میشه گفت توی لحظه اول نیاز به جریان بیشتری برای راه اندازی داره و بعد با جریان پائین تر کار میکنه
سپاس

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,688
10,175
گنبد کاووس

درود
باید بیزر قطع باشه و پتانسیومتر را بچرخونی و سپس بیزر را وصل کنی ببینی صدا خوبه یا نه
مطمئنم با ۱ کیلو صدای خوبی
مشاهده فایل‌پیوست 167057

با درود
تست فوق انجام گردید ، اضافه نمودن خازن همانطور که حدس میزدید توسط مقاومت 1 کیلو به خوبی پاسخگو میباشد صدا کمی ضیفتر از تست گذشته ( تست گذشته گوش کر کن بود ) میباشد ولی با همین صدا هم بسیار عالی و رضایت بخش میباشد
حتی با 1.5 الی 2 کیلو هم صدا دارد البته خیلی ضعیفتر میگردد

لازم به ذکر میباشد بنده ولوم 10 کیلو ندارم و تستها رو توسط ولوم 500 کیلویی انجام دادم

با سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768

با درود
تست فوق انجام گردید ، اضافه نمودن خازن همانطور که حدس میزدید توسط مقاومت 1 کیلو به خوبی پاسخگو میباشد صدا کمی ضیفتر از تست گذشته ( تست گذشته گوش کر کن بود ) میباشد ولی با همین صدا هم بسیار عالی و رضایت بخش میباشد
حتی با 1.5 الی 2 کیلو هم صدا دارد البته خیلی ضعیفتر میگردد

لازم به ذکر میباشد بنده ولوم 10 کیلو ندارم و تستها رو توسط ولوم 500 کیلویی انجام دادم

با سپاس

درود

عالی
با پتانسیومتر ۵۰۰ کیلو اطمینان از مقدار ۱ کیلو دشواره اما با تست شما مقصود حاصل شده و ممنونم بخصوص که ایشان هم با نتیجه موفق تست فرمودند .

سپاس

بالا