آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

تجربیات: Pcb و تحلیل و عیب یابی ساده ترین و دقیق ترین تغذیهٔ طراحی غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
پاسخ : ساده ترین و دقیق ترین منبع تغذیه با تحلیل و عیب یابی

درود بر استاد عزیز
با تشکر از لطف شما بابت تهیه منبع تغذیه فوق
بالاخره وقت ازاد پیدا کردم و دیروز نقشه روی برد سوراخ دار پیاده کردم و از ترانس ۱۲ ولت دوبل اماده که دم دست داشتم استفاده کردم ولتاژ از ۰تا۳۰ ولت قابل تنظیمه محدود کننده جریان هم به درستی کار میکنه فقط به یه مشکلی که بر خوردم کار نکردن بیزره از ۱۰ تا بیزر مختلف هم استفاده کردم که از روی قطعات مختلف در اوردم ولی بازم جواب نداد متاسفانه بیزر نو توی بازار هم زیر ۵ ولت پیدا نکردم با بیزر مادربرد هم که اصلا کار نکرد (در واقع به این نتیجه رسیدم که بیزرهایی که روی قطعات کامپیوتر نصب میشن با ولتاژ دی سی راه اندازی نمیشن و نیاز به پالس دارن)
الان با بیزر نو و یا دست دوم که داشتم فقط یه صدای خیلی ریز داره که باید خیلی دقت کنی و گوش نزدیکش ببری تا صداشو بشنوی
موقع عمل کردن محدود کننده دو سر ال ای دی ۱.۸ ولت داریم برای رفع مشکل فوق نیاز به راهنمایی شما بزرگوار دارم

درود

هر قطعه مشخصاتی داره و همانطور که هر ترانزیستوری بجای ترانزیستورهای هر نقشه قابل استفاده نیست بیزر هم باید مطابق مشخصات نقشه بیزر کوچک 3 ولتی باشه و بدون تردید بیزرهایی که تست کردی بیشتر از 3 ولتی بوده و یا بیزر بزرگی بوده.

اما اگه اصرار داری بیزر مطابق نقشه نخری بجای یک led دو led نصب کن ولی حتما از بیزر کوچک استفاده کن.

سپاس

مشاهده فایل‌پیوست 156785

144287928

کاربر vip
کاربر
2009-07-17
93
901
اصفهان

درود

هر قطعه مشخصاتی داره و همانطور که هر ترانزیستوری بجای ترانزیستورهای هر نقشه قابل استفاده نیست بیزر هم باید مطابق مشخصات نقشه بیزر کوچک 3 ولتی باشه و بدون تردید بیزرهایی که تست کردی بیشتر از 3 ولتی بوده و یا بیزر بزرگی بوده.

اما اگه اصرار داری بیزر مطابق نقشه نخری بجای یک led دو led نصب کن ولی حتما از بیزر کوچک استفاده کن.

سپاس

مشاهده فایل‌پیوست 156785

درود
استاد بیزرهایی که گرفتم همرو به عنوان سه ولتی بهم دادن ولی متاسفانه تو مدار جواب ندادن
دو ال ای دی بصورت سری یا موازی؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762

درود
استاد بیزرهایی که گرفتم همرو به عنوان سه ولتی بهم دادن ولی متاسفانه تو مدار جواب ندادن
دو ال ای دی بصورت سری یا موازی؟

درود

در پست قبل تاکید کردم یکی از مشخصات بیزر ولتاژ ۳ ولتی است و دیگری جریان ناچیز آن است و بتبع آن باید کوچیک باشه.
لذا اگه ۳ ولتی بودن دراینصورت بزرگ بودن و جریان قابل توجهی نیاز داشتن.

باید دو led سری جایگزین یک led کنی تا بیزرهای شما در این نقشه کار کنه .

سپاس

144287928

کاربر vip
کاربر
2009-07-17
93
901
اصفهان

درود

در پست قبل تاکید کردم یکی از مشخصات بیزر ولتاژ ۳ ولتی است و دیگری جریان ناچیز آن است و بتبع آن باید کوچیک باشه.
لذا اگه ۳ ولتی بودن دراینصورت بزرگ بودن و جریان قابل توجهی نیاز داشتن.

باید دو led سری جایگزین یک led کنی تا بیزرهای شما در این نقشه کار کنه .

سپاس

درود
استاد دو ال ای دی بصورت سری جایگزین کردم بیزر با صدای خیلی کمی شروع بکار کرد ولی مشکلی که الان داره فقط از ولتاژ ۶.۵ تا ۸.۵ ولت بیزر صدا میکنه و اگه ولتاژ از ۶.۵ پائین تر بیاد بیزر خاموش و ال ای دی ها کم نور میشن و هرچه ولتاژ خروجی کمتر بشه ال ای دی هم کم نور تر میشه و اگه ولتاژ خروجی ۲.۵ ولت باشه محدود کننده کار میکنه و ولتاژ خروجی قطع میشه ولی نه ال ای دی روشن میشه نه بیزر و اگه ولتاژ خروجی از ۸.۵ ولت هم بیشتر بشه فقط ال ای دی ها پر نور روشن میشن
و تست بدون بار هم اگه پتانسیو متر جریان رو محدود کنیم که ال ای دی ها بدون بار خروجی روشن بشن اگه ولتاژ خروجی زیر ۲.۵ ولت باشه ال ای دی ها خاموش و با این حال محدود کننده عمل میکنه با زیاد کردن ولتاژ از ۲.۵ ولت ال ای دی ها کم نور روشن و تا ولتاژ ۱۵ ولت به حداکثر نور خودشون میرسن و لی بیزر همچنان در همون محدوده ولتاژ کار میکنه
متاسفانه مثل اینکه فعلا سایت مشکل داره و نتونستم عکس بیزر هارو ارسال کنم ولی بیزر کوچیکی هست به قطر ۱۱ میلیمتر و ارتفاع ۹ میلیمتر از چند مارک مختلف

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762

درود
استاد دو ال ای دی بصورت سری جایگزین کردم بیزر با صدای خیلی کمی شروع بکار کرد ولی مشکلی که الان داره فقط از ولتاژ ۶.۵ تا ۸.۵ ولت بیزر صدا میکنه و اگه ولتاژ از ۶.۵ پائین تر بیاد بیزر خاموش و ال ای دی ها کم نور میشن و هرچه ولتاژ خروجی کمتر بشه ال ای دی هم کم نور تر میشه و اگه ولتاژ خروجی ۲.۵ ولت باشه محدود کننده کار میکنه و ولتاژ خروجی قطع میشه ولی نه ال ای دی روشن میشه نه بیزر و اگه ولتاژ خروجی از ۸.۵ ولت هم بیشتر بشه فقط ال ای دی ها پر نور روشن میشن
و تست بدون بار هم اگه پتانسیو متر جریان رو محدود کنیم که ال ای دی ها بدون بار خروجی روشن بشن اگه ولتاژ خروجی زیر ۲.۵ ولت باشه ال ای دی ها خاموش و با این حال محدود کننده عمل میکنه با زیاد کردن ولتاژ از ۲.۵ ولت ال ای دی ها کم نور روشن و تا ولتاژ ۱۵ ولت به حداکثر نور خودشون میرسن و لی بیزر همچنان در همون محدوده ولتاژ کار میکنه
متاسفانه مثل اینکه فعلا سایت مشکل داره و نتونستم عکس بیزر هارو ارسال کنم ولی بیزر کوچیکی هست به قطر ۱۱ میلیمتر و ارتفاع ۹ میلیمتر از چند مارک مختلف

درود

در هر پست یک مشخصه لازم بیزر را ملاک قرار میدهید
عرض کردم دو مشخصه لازم داره اگر هزار نوع بیزر جریان بالا تست کنید یکی از آنها هم کار نمیکنه
اگه با دو led بجای یک led استفاده کنید و ولتاژ بیزر بالاتر از ۵ ولت باشه بازم کار نمیکنه

آیا قبل از اینکه دو led استفاده کنید تغذیه مشکلی نداشت ؟
یعنی با یک led مشکلاتی که فرمودید وجود نداره و بدرستی کار میکننه ؟
البته جایگزینی دو ledرا بررسی عمقی نکردم و حدس میزنم بیزر ۵ ولتی جریان پایین با دو led کار کنه
آیا بیزرهای ۳ولتی با ولتاژ ۳ ولت و ۵ ولتی با ولتاژ ۵ ولت منبع تغذیه کار میکنه یا تست نکردی ؟
led از چه نوعی هست ایا از اوراقی تهیه کردی یا نو هست ؟
الان با یک led تست کن ببین مانند گذشته سالمه یا دیگه با یک led هم تغذیه بدرستی کار نمیکنه؟

سپاس

آخرین ویرایش:

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,688
10,175
گنبد کاووس

با درود
استاد بزرگوار
در پستی که با اصرار زیادی تمایل داشتید بدانید بنده led رو چطور تست نموده ام و بنده نیز متوجه حساسیت و اصرار بالای شما نبودم

الان کاملا متوجه اون حساسیت بسیار بالای شما شدم
و با تست led های مختلف کاملا لمس نمودم که وقتی led بدون مقاومت به منبع تغذیه متصل گردد چه مشکلاتی را میتواند بوجود بیاورد
اینکه میفرمودید led ممکنه سالم باشد و روشن هم بشود
ولی جریان بالایی میکشد رو اصلا درک نمیکردم
ولی اخیرا با تست روی led های مختلف این موضوع کاملا برایم مفهوم گردید
و دبگه هبچ موقع led رو بدون مقاومت سری تست نخواهم نمود

در رابطه با بیزر
بنده نیز اصلا نتونستم بیزر 3 ولتی پیدا کنم چه رسد به جریان پایین و صدای بیزر 5 ولتی هم بسیار ضعیف میباشد طوری که از متصل نمودنش کلا منصرف شدم
لذا اگر توسط تمهیدی بشود صدای بیزر 5ولتی با قدرت داشته باشیم خیلی خوب میشود

ضمنا جهت اطلاع دنبال کنندگان
تعذیه فوق رو با بیرحمی تمام ، زیر بار با جریان بالا تست نمودم و در تایمی نسبتا طولانی هر جور بلایی سرش آوردم
گویی این منبع اصلا چیزی به نام سوختن قطعات در مرامش نمیباشد
هیت سینگ زیر فشار بار زیاد از شدت حرارت توسط قطره آب جیز میکند و در همین شرایط نیز به کار خود ادامه میدهد ولی تغذیه آخ نمیگوید
هر چی تقلا کردم بسوزونم،،، نسوخت

البته ممکنه توسط تزریق ولتازهای بالا به تغدیه آسیب وارد گردد که دیگر نامردی بود و تست ننمودم

دسخوش و مرحبا به این طراحی

با سپاس بیکران

144287928

کاربر vip
کاربر
2009-07-17
93
901
اصفهان

درود

در هر پست یک مشخصه لازم بیزر را ملاک قرار میدهید
عرض کردم دو مشخصه لازم داره اگر هزار نوع بیزر جریان بالا تست کنید یکی از آنها هم کار نمیکنه
اگه با دو led بجای یک led استفاده کنید و ولتاژ بیزر بالاتر از ۵ ولت باشه بازم کار نمیکنه

آیا قبل از اینکه دو led استفاده کنید تغذیه مشکلی نداشت ؟
یعنی با یک led مشکلاتی که فرمودید وجود نداره و بدرستی کار میکننه ؟
البته جایگزینی دو ledرا بررسی عمقی نکردم و حدس میزنم بیزر ۵ ولتی جریان پایین با دو led کار کنه
آیا بیزرهای ۳ولتی با ولتاژ ۳ ولت و ۵ ولتی با ولتاژ ۵ ولت منبع تغذیه کار میکنه یا تست نکردی ؟
led از چه نوعی هست ایا از اوراقی تهیه کردی یا نو هست ؟
الان با یک led تست کن ببین مانند گذشته سالمه یا دیگه با یک led هم تغذیه بدرستی کار نمیکنه؟

سپاس

درود
خیر استاد قبل از استفاده از دو ال ای دی تنها مشکلی که داشت کار نکردن بیزر بود
بیزرهایی که تهیه کردم چه نو و چه اوراقی همگی با ولتاژ خروجی منبع چک کردم از ولتاژ ۱.۸ ولت شروع بکار میکنن و با ولتاژ ۲ ولت صدای خوبی دارن و تا ولتاژ ۵ ولت صداشون کامل میشه و از ۵ ولت به بالا هرچه ولتاژ بیشتر بشه صداشون بریده بریده میشه
ال ای دی نو تهیه کردم قرمز خود رنگ
با یک ال ای دی تست کردم و بعد از چند لحظه که محدود کننده جریان فعال بود مقاومت r7 ۲۲ اهمی دودش در اومد و سوخت با تعویض مقاومت ایندفعه فوری سوخت
ایسی که در اوردم دیگه نسوخت الان ولتاژ خروجی با چرخاندن ولوم ولتاژ تعقیر میکنه ولی محدود کننده ندارم دیگه

144287928

کاربر vip
کاربر
2009-07-17
93
901
اصفهان

با درود
استاد بزرگوار
در پستی که با اصرار زیادی تمایل داشتید بدانید بنده led رو چطور تست نموده ام و بنده نیز متوجه حساسیت و اصرار بالای شما نبودم

الان کاملا متوجه اون حساسیت بسیار بالای شما شدم
و با تست led های مختلف کاملا لمس نمودم که وقتی led بدون مقاومت به منبع تغذیه متصل گردد چه مشکلاتی را میتواند بوجود بیاورد
اینکه میفرمودید led ممکنه سالم باشد و روشن هم بشود
ولی جریان بالایی میکشد رو اصلا درک نمیکردم
ولی اخیرا با تست روی led های مختلف این موضوع کاملا برایم مفهوم گردید
و دبگه هبچ موقع led رو بدون مقاومت سری تست نخواهم نمود

در رابطه با بیزر
بنده نیز اصلا نتونستم بیزر 3 ولتی پیدا کنم چه رسد به جریان پایین و صدای بیزر 5 ولتی هم بسیار ضعیف میباشد طوری که از متصل نمودنش کلا منصرف شدم
لذا اگر توسط تمهیدی بشود صدای بیزر 5ولتی با قدرت داشته باشیم خیلی خوب میشود

ضمنا جهت اطلاع دنبال کنندگان
تعذیه فوق رو با بیرحمی تمام ، زیر بار با جریان بالا تست نمودم و در تایمی نسبتا طولانی هر جور بلایی سرش آوردم
گویی این منبع اصلا چیزی به نام سوختن قطعات در مرامش نمیباشد
هیت سینگ زیر فشار بار زیاد از شدت حرارت توسط قطره آب جیز میکند و در همین شرایط نیز به کار خود ادامه میدهد ولی تغذیه آخ نمیگوید
هر چی تقلا کردم بسوزونم،،، نسوخت

البته ممکنه توسط تزریق ولتازهای بالا به تغدیه آسیب وارد گردد که دیگر نامردی بود و تست ننمودم

دسخوش و مرحبا به این طراحی

با سپاس بیکران

درود
باز حداقل دمشون گرم فروشندهایی که رفتی پیششون گفتن نداریم جنس اشتباهی بهت ندادن
به من که بیزر ۵ ولتی دادن به جای ۳ ولتی روی بیزر هم هیچ مشخصه ای نداره برای ولتاژ کاری و جریان

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,688
10,175
گنبد کاووس

درود
خیر استاد قبل از استفاده از دو ال ای دی تنها مشکلی که داشت کار نکردن بیزر بود
بیزرهایی که تهیه کردم چه نو و چه اوراقی همگی با ولتاژ خروجی منبع چک کردم از ولتاژ ۱.۸ ولت شروع بکار میکنن و با ولتاژ ۲ ولت صدای خوبی دارن و تا ولتاژ ۵ ولت صداشون کامل میشه و از ۵ ولت به بالا هرچه ولتاژ بیشتر بشه صداشون بریده بریده میشه
ال ای دی نو تهیه کردم قرمز خود رنگ
با یک ال ای دی تست کردم و بعد از چند لحظه که محدود کننده جریان فعال بود مقاومت r7 ۲۲ اهمی دودش در اومد و سوخت با تعویض مقاومت ایندفعه فوری سوخت
ایسی که در اوردم دیگه نسوخت الان ولتاژ خروجی با چرخاندن ولوم ولتاژ تعقیر میکنه ولی محدود کننده ندارم دیگه

با درود بر شما
البته بنده در ابتدا جهت تست بیزری از داخل کیس منزل درآردم و چون از ولتاژ کاری اون و حساسیت مدار بیخبر بودم سر led و بیزز خیلی باهاش کلنجار رفتم
در آخر نیز با اشاره استاد متوجه ایراد گشتم
بعد هم چه داخل نت و چه داخل شهر نتوتستم بیزر 5 ولتی پیدا کنم و داستان بیزر معلق موند

علی ایحال مطالبی که عرض شد بیشتر از این جهت میباشد که بدانید سر همین دو قطعه چقدر معطل و چقدر با تغذیه ور رفتم و بالا و پایین نمودم ولی از بخت خوش بابت طراحی بی نقص با تمامی انگولکهایی که روی مدار پیاده نمودم هبچگونه آسیبی به مدار وارد نگردید

حال اینکه
فرمودید مقاومت r7 دود شد
از اونجاییکه قطعات را روی برد سوراخدار متصل نمودید ممکن اتصالی ناخواسته و یا اتصالات کم جون باعث این مشکل گردیده باشد
من که نتونستم هیچکدام از قزعات اصلی رو بسوزونم و قطعا قطعات شما نیز سالم میباشد
لذا اتصالات و مقادیر قطعات رو با دقت چک نمایید مشکل مرتفع خواهد گردید
زنر zd3 روهم روی مدار چک کن باید فیکس 2.5 یا 2.2 ولت باشد

واگر بسوزد محدودکننده غیرفعال میگردد

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,688
10,175
گنبد کاووس

ضمنا دوست گرامی جناب 144287928 در صورت ممکن تصویری از مدار خود نیز ارسال نمایید
تا ببینیم شما چه کردید
آیا ولت متر و آمپرمتر نیز تهیه نموده اید؟
اگر تهیه نکردید حتما دورنگش رو بگیرید که بسیار زیباتر میباشد
بنده دو تا 100 ولتی 10 آمپر تهیه نمودم ولی جالب اینکه توسط آمپرمترش تا 15 آمپر رو هم از نمایشگرش دریافت نمودم

اتفاقا در حال طراحی باکسی برای منبع میباشم
یک جعبه اسپیکر اوراقی از یکی از همکاران تهیه نمودم میخواهم متعدقات را داخل ان انتقال دهم
ابعاد جعبه ۱۵×۲۰ ارتفاعش هم ۲۰ میباشد
جعبه به این صورت میباشد
دوستان عزیز هم اگر محبت نمایند و در جایگذاری ولوم و خروجی ها و یا هر چیز دیگری نظر خودشون رو عنوان نمایند
سپاسگزار خواهم گردید
چیدمان تغریبی بنده به این صورت میباشد
( فصای خالی زیر نمایشگر پوشانیده میگردد )

۲۰۲۰۰۵۳۱_۰۲۱۵۱۶.jpg

با سپاس

بالا