آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

تجربیات: Pcb و تحلیل و عیب یابی ساده ترین و دقیق ترین تغذیهٔ طراحی غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
پاسخ : ساده ترین و دقیق ترین منبع تغذیه با تحلیل و عیب یابی

با تشکر از جنابعالی
قصد ندارم جنابعالی را به زحمت بیاندازم.اگر مقدور است و وقت آنرا دارید وگرنه مزاحم نمیشوم.
با هر تغذیه ای تست بفرمایید تفاوتی ندارد تنها ولتاژ از 30 ولت بالاتر نرود ، حدود همان 5 ولت تست بفرمایید تا رگولاتور مربوطه هم صدمه نبیند.
هدف اینجانب این بود که ببینم با اتصال سیم مشکی نازک تغذیه ولتمتر/آمپرمتر ، در هر صورت ، نمایش جریان با خطای فاحش همراه است.البته در صورتیکه تغذیه ولتمتر/آمپرمتر و بار هر دو از یک منبع تامین شود.
با احترام

درود

الان هم ولتمتر آمپرمتر مشابه روی تغذیه ای که ۳ آپ امپ داره متصله و سیم مشکی ضخیم و نازک به یک نقطه یعنی گراند متصله و خطایی نداره
عمده این محصولات در داخل کشور تولید میشه و احتمال خطای مونتاژ زیاده و ممکنه سیم مشکی نازک شما به محل اصلی متصل نباشه ولی در صورت استفاده دائمی از آمپرمتر نیازی به سیم نازک مشکی نیست
بنظر میرسه خازن ۳۳۰۰ میکرویی با ولتاژ ۲۵ ولت استفاده کردید که دراینصورت صدمه میبینه زیرا ۱۶ ولت متناوب دارای ماکزیمم تقریبا ۲۳ ولته و حداقل خازن ۳۵ ولتی نیاز داره
و با توجه به ولتاژ متناوب ۱۶ ولت و ترانس ضعیف ، اگر خازن بزرگ دیگری موازی کنید یا ظرفیت آنرا افزایش دهید توانایی تغذیه افزایش و خطاها کاهش خواهد داشت.

قبلا ولتمتر آمپرمتر را بقیمت ۱۲ تومن و اخیرا البته قبل از عید همین نمونه که شما هم دارید ۴۵ تومن خریدم و احتمالا الان باید بابامو بفروشم بتونم بخرم.

سپاس

آخرین ویرایش:

smaeel

کاربر
2008-02-27
65
329

درود

الان هم ولتمتر آمپرمتر مشابه روی تغذیه ای که ۳ آپ امپ داره متصله و سیم مشکی ضخیم و نازک به یک نقطه یعنی گراند متصله و خطایی نداره
عمده این محصولات در داخل کشور تولید میشه و احتمال خطای مونتاژ زیاده و ممکنه سیم مشکی نازک شما به محل اصلی متصل نباشه ولی در صورت استفاده دائمی از آمپرمتر نیازی به سیم نازک مشکی نیست
بنظر میرسه خازن ۳۳۰۰ میکرویی با ولتاژ ۲۵ ولت استفاده کردید که دراینصورت صدمه میبینه زیرا ۱۶ ولت متناوب دارای ماکزیمم تقریبا ۲۳ ولته و حداقل خازن ۳۵ ولتی نیاز داره
و با توجه به ولتاژ متناوب ۱۶ ولت و ترانس ضعیف ، اگر خازن بزرگ دیگری موازی کنید یا ظرفیت آنرا افزایش دهید توانایی تغذیه افزایش و خطاها کاهش خواهد داشت.

قبلا ولتمتر آمپرمتر را بقیمت ۱۲ تومن و اخیرا البته قبل از عید همین نمونه که شما هم دارید ۴۵ تومن خریدم و احتمالا الان باید بابامو بفروشم بتونم بخرم.

سپاس

با سپاس و تشکر از شما
حقیقتا چشم تیزبینی دارید که نشانه تجربه بالای حضرتعالی است.
بله ، خازن مورد استفاده 25 ولتی است و باید عوض شود.بیشتر این قطعات مربوط به منبع تغذیه با سه آپ امپ بود و در آنجا از ترانس 8 ولتی AC استفاده کرده بودم که در این برد دوباره استفاده شد و همگی موقت و برای تست لحظه ای بود و آنها را اصلاح و تعویض خواهم کرد البته اگر جیب اجازه دهد چون من نه تعمیر کارم نه از این راه عایدی دارم.صرفا علاقه است و بس.خازن 4700 میکروفاراد 50 ولتی با مارکهای عجیب و غریب چینی که معلوم نیست از کجا آمده ، اینجا تهران با قیمت حدود 12 هزار تومن موجود است.ولتمتر/آمپرمتر هم با قیمت کمی پایینتر از آنچه فرمودید قابل تهیه است.هیت سینک ترانزیستور فقط نمایشی است و تقریبا اثری ندارد.پتانسیومتر کالیبراسیون ولتاژ هم 2.2 کیلو اهم نداشتم در عکس 10 کیلو اهم است و از زیر با یک مقاومت 2.7 کیلو اهم موازی کردم و بعضی موارد دیگر.
به هر حال برای استفاده دایمی باید تغییراتی بدهم و مثلا از یک پل دیود استفاده کنم که هم آمپر بالاتر و هم حجم کمتری دارد تا چهار دیود و خازن بزرگتر و ترانس قویتر و فن و ... که همگی نیاز به تغییر pcb دارد که گمان نمیکنم دیگر مجالی برای آن باشد.
با احترام

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762

با سپاس و تشکر از شما
حقیقتا چشم تیزبینی دارید که نشانه تجربه بالای حضرتعالی است.
بله ، خازن مورد استفاده 25 ولتی است و باید عوض شود.بیشتر این قطعات مربوط به منبع تغذیه با سه آپ امپ بود و در آنجا از ترانس 8 ولتی AC استفاده کرده بودم که در این برد دوباره استفاده شد و همگی موقت و برای تست لحظه ای بود و آنها را اصلاح و تعویض خواهم کرد البته اگر جیب اجازه دهد چون من نه تعمیر کارم نه از این راه عایدی دارم.صرفا علاقه است و بس.خازن 4700 میکروفاراد 50 ولتی با مارکهای عجیب و غریب چینی که معلوم نیست از کجا آمده ، اینجا تهران با قیمت حدود 12 هزار تومن موجود است.ولتمتر/آمپرمتر هم با قیمت کمی پایینتر از آنچه فرمودید قابل تهیه است.هیت سینک ترانزیستور فقط نمایشی است و تقریبا اثری ندارد.پتانسیومتر کالیبراسیون ولتاژ هم 2.2 کیلو اهم نداشتم در عکس 10 کیلو اهم است و از زیر با یک مقاومت 2.7 کیلو اهم موازی کردم و بعضی موارد دیگر.
به هر حال برای استفاده دایمی باید تغییراتی بدهم و مثلا از یک پل دیود استفاده کنم که هم آمپر بالاتر و هم حجم کمتری دارد تا چهار دیود و خازن بزرگتر و ترانس قویتر و فن و ... که همگی نیاز به تغییر pcb دارد که گمان نمیکنم دیگر مجالی برای آن باشد.
با احترام

درود

نظر لطف شماست
هرچند تصویر خازن بزرگ از نمای عمودی گرفته شده اما منطبق با حجم خازن ۲۵ ولت بنظر میرسه.
پتانسیومتر ۱۰ کیلو و حتی ۱۰۰ کیلو هم برای تنظیم ولتاژ بجای ۲ کیلو اشکالی نداره و مقاومت موازی هم نیاز نداره ولی تنظیم صفر ولت را کمی دشوارتر میکنه و ناگزیر به چرخاندن میکرومتری هستی ، فقط همین
اگر قصد تعویض ترانس را ندارید که بنظرم نیازی هم ندارید و حتی برای منم که ارتباط مستمری با الکترونیک دارم در ۹۹ درصد از امور ، همین ترانس برام کافیه و لذا در صورت استفاده از این ترانس بجز خازن بزرگ ، بقیه قطعات ازجمله دیود پل عالی و مناسبه.
حتی اگر با احتیاط استفاده کنید و جریان زیاد را در مدت زیاد استفاده نکنید نیاز به فن و حتی نیازی به رادیاتور فعلی هم نداره و من ۴۰ ساله با وجود حجم کار زیاد ، از منبع تغذیه ، بدون فن و بدون رادیاتور و با یک ترانزیستور استفاده کردم و فقط یکبار آپ امپ یکی از تغذیه ها سوخت اونم بدلیل ولتاژ بالای ترانس که پس از اصلاح ولتاژ ترانس هرگز صدمه ای به منابع تغذیه من وارد نشده.

درخصوص تامین قطعه همیشه توصیه میکنم بهترین و ارزون ترین قطعات در لوازم اوراقی است که هر روز بیشتر از دیروز میشه و میتونی با مبلغ یک خازن یک تلویزیون اوراقی تهیه کنی و شاسی را نگهداری و از گنجینه بزرگ قطعاتش استفاده کنی
مراکز فروش لوازم اوراقی فراوونه
اگه یکبار به این مراکز مراجعه کنی قول میدم معتادش میشی و علاوه بر تهیه لوازم و قطعات مناسب ضمنا دانشگاه بزرگی هم هست و لوازمی می بینی و میخری و با توجه به قیمت نازلش بدون دغدغه از صدمه احتمالی بررسی میکنی که موجب جهش علمی و تجربی هم میشه
اگر نقص یا پیشنهادی در خصوص این تغذیه ملاحظه فرمودید منعکس فرمایید تا زودتر رفع کنم و هدف اصلی محقق بشه و این قطعات بسیار ناچیز کلیه نیاز و خواسته متقاضیان تغذیه را مرتفع کنه و مورد اقبال عمومی قرار بگیره

سپاس

آخرین ویرایش:

Poomm

کاربر
2018-06-27
378
1,371
تهران

با سلام و باز هم تشکر از شما دو عزیز گرامی درحال منتاژ مجدد تغذیه هستم دومین هست.
در مورد خرید قطعات اورجینال انصافا حق یا شماست استاد غزال که از اوراق فروش خرید کنیم .لینک ارسال شده نمونه خرید ده هزار تومنی هفته پیش من هست

http://uupload.ir/files/uy8e_۲۰۱۹۰۴۲۴_۲۳۴۸۵۷.jpg
تازه اهم متر هم با خودم میبرم سرم کلاه نره.
ب پاس زحمات شما اگر نیاز به آدرس داشتید با کمال میل در خدمتم هستم. (البته تبلیغات محسوب نشود) حق با شماست که اعتیاد اور هم هست جمعه ها صب تا شب اونجا هستم
سپاس بسیار از شما دوستان عزیز

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762

با سلام و باز هم تشکر از شما دو عزیز گرامی درحال منتاژ مجدد تغذیه هستم دومین هست.
در مورد خرید قطعات اورجینال انصافا حق یا شماست استاد غزال که از اوراق فروش خرید کنیم .لینک ارسال شده نمونه خرید ده هزار تومنی هفته پیش من هست

http://uupload.ir/files/uy8e_۲۰۱۹۰۴۲۴_۲۳۴۸۵۷.jpg
تازه اهم متر هم با خودم میبرم سرم کلاه نره.
ب پاس زحمات شما اگر نیاز به آدرس داشتید با کمال میل در خدمتم هستم. (البته تبلیغات محسوب نشود) حق با شماست که اعتیاد اور هم هست جمعه ها صب تا شب اونجا هستم
سپاس بسیار از شما دوستان عزیز

درود

از اظهار لطف شما سپاسگزارم
محل ، مختص شخص خاصی نیست و تبلیغات محسوب نمیشه
اگر ده هزار محل هم بشناسم بازم علاقمندم اگه محل دیگری هست مطلع باشم
لطفا نام و آدرس محل را بفرمایید .
ضمنا اگر با مورد و نقص و ابهامی در این تغذیه مواجه شدید اعلام فرمایید

سپاس

اینم تصویر ارسالی شما که با مبلغ ده هزار تومن خریداری فرمودید
uy8e_۲۰۱۹۰۴۲۴_۲۳۴۸۵۷.jpg

آخرین ویرایش:

Poomm

کاربر
2018-06-27
378
1,371
تهران

سلام بر شما بنده از سید اسماعیل . سرپولک.میدان شوش ک متاسفانه جمع شدن چهار راه مولوی البته چند وقتی هست به آدرس های بالا نرفتم.
مترو نعمت آباد بازار (غلازیر خلازیر )جمعه بازار چند وقتی هست شدید ب اینجا اعتیاد پیدا کردم
چند جای دیگه هم بلد بودم حضور ذهن ندارم
سپاس

Poomm

کاربر
2018-06-27
378
1,371
تهران

استاد با عرض معذرت خواهی فراوان
جایی برای هیت سینک در نظر گرفته نشده روی pcb مدار قبلی چون از ترانزیستور قابلمه ای استفاده کردم و از طریق سیم کشی نصب شده رو برد هیت سینک رو کنار برد پیچ کردم.برای برد منتاژ شده جدید از tip۳۵ استفاده کردم نظری در مورد نصب هیت سینک ندارید ؟
سوال بعد از پل دیود pbu1005 استفاده کردم آیا بدرد این مدار میخوره پل دیود ذکر شده؟
سپاس از زحمات شما

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762

استاد با عرض معذرت خواهی فراوان
جایی برای هیت سینک در نظر گرفته نشده روی pcb مدار قبلی چون از ترانزیستور قابلمه ای استفاده کردم و از طریق سیم کشی نصب شده رو برد هیت سینک رو کنار برد پیچ کردم.برای برد منتاژ شده جدید از tip۳۵ استفاده کردم نظری در مورد نصب هیت سینک ندارید ؟
سوال بعد از پل دیود pbu1005 استفاده کردم آیا بدرد این مدار میخوره پل دیود ذکر شده؟
سپاس از زحمات شما

درود

دیود پل مورد اشاره شما مناسبه ولی ولتاژش برای این تغذیه امکان اضافی و مازاد است و ضروری نیست و فقط عامل گرانی ۱۰۰۵ هست و لذا ۱۰۰۲ که ۱۰۰ ولتی است براش کافیه که ارزون تره بنابرین ۱۰۰۵ مناسبه فقط گرون تره
برای هیت سینگ بنظر من باید بصورت پلیت و در همون ضلع برد که tip35 قرار داره محکم بشه و البته با توجه به پایه های tip 35 که میتونه به استقرار رادیاتور کمک کنه اگه ففط با یک پیچ به برد محکم بشه هم کافیه و پیشنهاد ایده آلم در رادیاتوری است که در شکل زیر پیوست میکنم .

بطوریکه اگه رادیاتور در ضلعی که tip 35 هست قرار بگیره با دو پیچ به برد محکم میشه و میتونه منطبق با محل دو پیچی باشه که برد را نصب و محکم میکنه. و اگرچه پیچ شدن در دو نقطه متفاوت هم مقدور و بلااشکال است.

با توجه به تصمیم مجدد که مصمم به مونتاژ دومین نمونه شده اید ، بنظر میرسه نظر شما رو جلب کرده هرچند قابلیت های دیگری داره که بدلایلی از جمله بواسطه حجم پست های اولیه عنوان نکردم و انتظار دارم از سوی علاقمندان و در جریان آزمایشات مطرح بشه و من حیث المجموع امیدوارم به هدفم که برتر از تغذیه های رایج و با توانایی های تازه و کامل تر باشه رسیده باشم .

و باوجودیکه تابحال نقصی مشاهده نشده و در آزمایشات مقدماتی و مفصلی که قبل از ارائه نیز انجام شده نقص و ضعفی مشاهده نشده اما هنوز به تعداد کافی مونتاژ نشده که نظر خودم تامین بشه بویژه که اصلاحاتی از جمله مقاومت ۲ کیلو سری با زینر آمپرمتر ولتمتر که با ترانس ۱۶ ولت پاسخگو نبود و در جریان مونتاژ و گزارش آقای اسماعیل مشخص شد و یحتمل در جریان مونتاژ های متعدد و با شرایط مختلف دیگری اصلاحیه های لازم دیگری ممکنه مشخص بشه.

و لذا هرچند در صورت رعایت شرایط و مشخصات ترانس تغذیه که در پست ۱ اعلام شد مشکل و نقصی گزارش نشده و به این ترتیب مقاومت مذکور نیز برای شرایط متفرقه و ترانس مختلف اصلاح میشه و نقصی بشمار نمیاد ولی لازمه قطعات برای شرایط مختلف و با ترانس های دلخواه پیش بینی بشه و محدود به شرایط و ولتاژ و ترانس خاص نباشه .

سپاس

IMG_20190425_022631_546.png

و یا این رادیاتور

IMG_20190425_114845_245.png

آخرین ویرایش:

Poomm

کاربر
2018-06-27
378
1,371
تهران

درود

دیود پل مناسبه ولی ۱۰۰۲ براش کافیه که ارزون تره
لذای هیت سینگ بنظر من باید بصورت پلیت و در همون ضلع برد که tip35 قرار داره محکم بشه و البته با توجه به پایه های tip 35 که میتونه به استقرار رادیاتور کمک کنه اگه ففط با یک پیچ به برد محکم بشه هم کافیه و پیشنهاد ایده آلم در رادیاتوری است که در شکل زیر پیوست میکنم .

سپاس

سپاس از شما پل دیود ۱۰۰۵ رو موجود دارم

Poomm

کاربر
2018-06-27
378
1,371
تهران

سلام بر شما
استاد تغذیه دوم رو منتاژ کردم یک مشکل داره البته شاید به نظر بنده مشکل باشه وقتی پتانسیومتر کالیبراسیون رو رو صفر ولت تنظیم میکنم ولتاژ خروجی هم پایین میاد ایا مشکل هست یا نه؟ چند تا از قطعات رو از تغذیه اول برداشتم ک رو اون هم امتحان کنم البته برای پتانسیومتر کالیبراسیون از ۱۰ کیلو استفاده کردم باقی قطعات طبق نقشه هست بجز دیود پل ک از pbu1005 استفاده شده

آخرین ویرایش:
بالا