آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

روش لحیم کاری آیسی آنبرد یا قیری

mmzhr

VIP+ افتخاری
کاربر
2010-08-29
341
13,043
33
همدان
[hide]سلام دوستان نحوه ساخته شدن آیسی های قیری رو براتون میذارم البته زبان انگلیسی هست و ترجمه نشده

در این مقاله نحوه ساخته شدن یه مولتی متر با آیسی قیری رو نشون میده

How Chip-On-Boards are Made

Victor DMM

On our 2014 China trip we got the opportunity to visit with Victor, one of our digital multimeter (DMM) manufacturers. We have toured their factory before but this tour was special for two reasons:

1. After the seizure of yellow multimeters, it was important to talk with Victor to figure out our other color options (you can see find our new gray DMMs here!).
  2. While taking the second tour, I asked how the COB, or chip-on-board, manufacturing process happened. I expected it to be outsourced to a different facility but was surprised to hear it was done on a different floor of the same building. We excitedly asked to see it and our tour guide was nice enough to show us how it’s done!
Here you can see workers putting the through hole components in to the main PCB of a multimeter. The black blob is the main IC of the device. Many devices use COB or chip-on-board to reduce the cost of components and manufacturing.

COB Manufacturing

Shown above is a tray of controller silicon dies that serve as the brain of the multimeter. These ICs are made by a different company and are ordered with features that are desired in the overall feature set of the DMM. While I shouldn’t have been surprised, it was interesting to think about the fact that there are companies setup to create nothing but DMM controller ICs. What I now understand is that few multimeter companies own the entire tool-chain to create a DMM. Instead, there are companies that specialize in small cottage industries: manufacturing the DMM displays, the batteries, the control ICs, and assembly of the parts into a final DMM.
Very similar to how LEDs are made, the first step is to glue the silicon die to the PCB. I’m not entirely sure if the adhesive is conductive or not, but, judging by the exposed pad, it probably is.
With a pair of tweezers the dies are placed by hand(!). The adhesive sets within 5 minutes. This was another moment that caught me off guard: I assumed COB required a clean room with precision tools and ultra-accurate placement. It turns out, just like SMD soldering in a hot plate; you can have a lot of variance and still have a fully functional board.
The PCB is then inserted into an amazing automated wire bonding machine that bonds a very thin wire from the IC to the PCB. You can see the operator has to tell the visual recognition system a few alignment spots once in awhile, but in general, the machine quickly solders all the connections.
From one of our readers manton:
It would be unlikely that the wire bonding process is done by soldering the wires. Usually this is done using thermosonic bonding, which uses a combination of heat, pressure, and ultrasonic vibrations to bond the wires.
Very good point! Thanks Manton. I thought it was soldering because that’s what I know but this is thermosonic bonding.
In the video above, you can see that the machine requires some operator input to bond the last connection, completes it, and the board is done. You also get a sense for how rough the boards can be handled without damaging the connections. I expected the hair like connections to be quite fragile, but, instead, the boards can be handled regularly. This is very similar to how liquid solder paste holds SMD components solidly in place before they enter the reflow oven.
Forty one connections later, and the die is all connected up. As you can see, the small theta rotation of the IC doesn’t make much of a difference.
The next step is to squirt a small dab of potting compound over the entire structure. This material electrically and physically protects the die and wire bonds from damage.
The viscosity of the compound must be tightly controlled to prevent the hairs from bending over and connecting with neighboring wires.
The liquid compound is then cured in an oven for four hours. Once complete the boards are tested and continue down the process of becoming a multimeter.

Now, whenever you see those black blobs on an electronic device, such as the ones on our 16x2 basic LCD, you’ll know how they are made!

[/hide]

آخرین ویرایش:

actioncut

کاربر
2011-08-29
90
442
اصلا نگران ترجمه نباشید.
[hide]در گردش 2014 چین فرصتی یافتیم تا با ویکتور، یکی از سازندگان مولتی متر دیجیتال (DMM) ملاقات کنیم. ما قبلا مجبور بودیم کارگاه آنها را بازدید کنیم اما این تور، تور ویژه بود به دو دلیل:
1- بعد از تصرف مولتی مترهای زرد، می بایست با ویکتور صحبت می کردیم تا رنگهای دیگر را نیز ببینیم ( شما می توانید مولتی مترهای طوسی ما را اینجا ببینید).
2- هنگام اجرای تور دوم، من پرسیدم چگونه فرایند COB (چیپ روی برد) اتفاق افتاد. من انتظار داشتم که منبع آن جای دیگری باشد اما وقتی شنیدم که این کار در طبقه دیگری از همان ساختمان انجام می شود سورپرایز شدم (بسیار تعجب کردم). ما از روی کنجکاوی از آنها درخواست کردیم که آن را ببینیم و رهبر تور ما اینقدر ناز بود که به ما نشان داد این کار چگونه انجام می شود.
در اینجا شما می توانید ببینید که کارگران قطعات را از آشیانه برمی دارند و روی PCB اصلی مولتی متر می گذارند. قطره ی سیاه، آیسی اصلی دستگاه می باشد. بسیاری از دستگاهها به منظور کاهش هزینه ی دستگاه و کاهش هزینه ی تولید، از تکنولوژی COB (Chip On Board) استفاده می کنند.
تولید COB
آنچه در بالا نشان داده شده است، یک سینی از کنترلرهای سیلیکونی است که بعنوان مغز مولتی متر به کار می رود. این آیسی ها توسط شرکت دیگری ساخته می شوند و با امکانات خواسته شده از میان دسته امکانات مولتی متر سفارش داده می شوند. جایی که برای من تعجب آور نبود، جالب بود که در مورد این واقعیت بیندیشم که شرکتهایی وجود دارند که تأسیس نشده اند مگر برای ساختن آیسی های مولتی متر. چیزی که الان می دانم این است که تعداد اندکی شرکت مولتی متر وجود دارند که تمام زنجیره ی ساخت مولتی متر را دارا می باشند. در عوض شرکتهایی وجود دارند که بطور خاص در یکی از صنعتهای نمایشگرها، باطریها، آیسیها و مونتاژ قطعات مولتی متر دیجیتال فعالیت می کنند.

همانطور که ال ای دی ها ساخته می شوند، اولین گام، چسباندن قالب سیلیکون روی پی سی بی است. من کاملا مطمئن نیستم که آیا آن چسب رسانا است یا نه، اما از آنجا که آن را بی حفاظ می گذارند تصور می کنم رسانا باشد.

با یک انبرک، قالبها توسط دست نصب می شوند. چسب در مدت 5 دقیقه خشک می شود. این یکی دیگر از اتفاقهایی بود که مرا متعجب کرد، من گمان می کردم COB به یک کلین روم با ابزار دقیق و نصب دقیق احتیاج دارد ولی دانستم که تنها مانند لحیم کاری اس ام دی در یک صفحه داغ است. شما می توانید تفاوت زیادی ببینید ولی با اینحال یک برد کاملا کاربردی است.سپس PCB در یک فرایند جالب سیم کشی و لحیم کاری سیمها قرار می گیرد. معمولا این کار با لحیمکاری دما صوت انجام می شود، که ترکیبی از گرما، فشار و آلتراسونیک جهت لحیمکاری سیمها استفاده می شود.
در ویدئی بالا، می توانید ببینید که ماشین به ورودیهای کاربر نیاز دارد تا آخرین اتصالها را انجام دهد و آن را کامل کند. همچنین دریافتید که چگونه بردهای سخت می توانند بدون خراب شدن اتصالات با دست حمل شوند. من تصور می کردم اتصالات مویی باید خیلی شکننده باشند اما در برعکس، به بردها می توان بارها دست زد. این خیلی شبیه به نحوه نصب قطعات اس ام دی با خمیر قلع است پیش از انکه وارد کورده شوند.

چهل و یک اتصال و سینی کاملا متصل می شوند. همانطور که شما می توانید ببینید، چزخش اندک آیسی نمی تواند اختلاف چندانی ایجاد کند.

گام بعدی چکاندن قطره کوچکی از مرکب بر روی کل ساختار است. این ماده، اتصالات را از تخریب فیزیکی و الکتریکی حفظ می کند. گرانروی ماده باید به دقت کنترل شود تا مانع از اتصال سیمهای مویی با اتصالات جانبی شود.

سپس ماده مایع در یک کوره به مدت 4 ساعت حرارت می بیند. زمانیکه برد نهایی تکمیل شد و فرایند به پایان رسید یک مولتی متر درست می شود.
حالا هرگاه شا این قطره های سیاه را روی وسایلی الکترونیکی از قبیل یکی از ال سی دی های 16 در 2 دیدید می دانید که آنها چگونه ساخته شده اند. [/hide]

آخرین ویرایش:

actioncut

کاربر
2011-08-29
90
442
سلام تشکر فکر کنم با گوگل ترجمه شده چون جمله بندیش نامنظم هست
سلام! همچنین تشکر از شما بخاطر این متن.
ولی با گوگل ترجمه نشده. خودم ترجمه کردم. اگه جمله هاش فارسی سلیس نیست بخاطر اینه که نخواستم اصل متن دستکاری بشه و رعایت امانت بشه وگرنه ویرایشش کاری نداره.

آخرین ویرایش:

mmzhr

VIP+ افتخاری
کاربر
2010-08-29
341
13,043
33
همدان
سلام! همچنین تشکر از شما بخاطر این متن.
ولی با گوگل ترجمه نشده. خودم ترجمه کردم. اگه جمله هاش فارسی سلیس نیست بخاطر اینه که نخواستم اصل متن دستکاری بشه و رعایت امانت بشه وگرنه ویرایشش کاری نداره.

لطف کردید

بالا