آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

آموزشی: تحلیل و عیب یابی تغذیه سوئیچینگ تابلوهای روان

arash_hj23

کاربر vip
کاربر
2008-10-13
155
412
مهندس درست شد
ایرادمال مقاومت مقاومتr31 بود که از مثبت خروجی میومد باr29 که 2.2 اهم سری بود و میرفت به پایه یک ایسی سردی لحیم داشت
از جناب مندس غزال تشکر میکنم که راهنمایی ایشون بود که تونستم ایراد مدار رو کشف کنم
وقتی فرمودین از مثبت خروجی5 ولت پاور با یه مقاومت یک کیلو پل زدم به پایه یک ایسی ولتاژ درست شد پس شک کردم به مسیر و سردی لحیم کشف شد
مقدار مقاومتR31 که از مثبت خروجی پاور اومده 1.2 کیلو هست ومقدار مقاومت R29 همون2.2 اهم میباشد
البته روی برد من
بنظر میرسه مقاومتR29 فقط بعنوان پل استفاده شده بخاطر محدودیت
پاور رو گزاشتم زیر بار ایشالله مشکل دیگه ای نداشته باشه

خداروشکر که مشکلتون حل شد و شایسته تقدیره زحمات استاد غزال گرامی که دلسوزانه دوستان رو راهنمایی می کنن ، ما که فقط در حد توانمون دکمه تشکر بر میاد . اگر توجه میکردین قبلا پست 596 عرض کرده بودم مسیر فیدبک ولتاژ از خروجی پاور که میاد سمت ای سی یکجا قطعی یا مشکل داره .

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
خداروشکر که مشکلتون حل شد و شایسته تقدیره زحمات استاد غزال گرامی که دلسوزانه دوستان رو راهنمایی می کنن ، ما که فقط در حد توانمون دکمه تشکر بر میاد . اگر توجه میکردین قبلا پست 596 عرض کرده بودم مسیر فیدبک ولتاژ از خروجی پاور که میاد سمت ای سی یکجا قطعی یا مشکل داره .

درود

نظر لطف شماست
بله تشخیص شما درست بود
اما R31 اگه ۱،۲ کیلو باشه دراینصورت با مقاومت ۱ کیلو بین پایه ۱ و ولتاژ خروجی ، نباید ولتاژ خروجی بیشتر از ۵ ولت میشد ولی فرمودند ولتاژ خروجی ۵،۳۲ ولت شد که در هر شرایط قابل تصور که پایه R31 کاملا قطع باشه یا کاملا قطع نباشه ولتاژ خروجی با مقاومت ۱ کیلو باید کمتر از ۵ ولت میشد حتی اگه R31 کاملا قطع بوده .

احتمالا از مقاومت بزرگتر از ۱ کیلو برای تست استفاده شده

کلا آقا رسول کمی در گزارش سهل انگاری دارند و خودشون و پاسخگو را اذیت میکنن .

سپاس

arash_hj23

کاربر vip
کاربر
2008-10-13
155
412
درود

نظر لطف شماست
بله تشخیص شما درست بود
اما R31 اگه ۱،۲ کیلو باشه دراینصورت با مقاومت ۱ کیلو بین پایه ۱ و ولتاژ خروجی ، نباید ولتاژ خروجی بیشتر از ۵ ولت میشد ولی فرمودند ولتاژ خروجی ۵،۳۲ ولت شد که در هر شرایط قابل تصور که پایه R31 کاملا قطع باشه یا کاملا قطع نباشه ولتاژ خروجی با مقاومت ۱ کیلو باید کمتر از ۵ ولت میشد حتی اگه R31 کاملا قطع بوده .

احتمالا از مقاومت بزرگتر از ۱ کیلو برای تست استفاده شده

کلا آقا رسول کمی در گزارش سهل انگاری دارند و خودشون و پاسخگو را اذیت میکنن .

سپاس

ارادتمند

بله من پست ایشون توی یادم بود که گفتن خروجی 8 ولت حدودا داشتن بجای 5 ولت ، طبق تجربه پاورهای این چنینی که برخوردم وقتی ولتاژ خروجی بیش از حد افزایش غیر عادی پیدا می کنه مشکل از فیدبک گرفتن اشتباه ای سی از ولتاژ خروجی هست و به دلیلی ولتاژ خروجی رو درست نمیخونه که طبق اون عرض کردم . و البته که ما خدمت شما بدون شک درس پس میدیم

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,686
10,169
گنبد کاووس
درود

تحلیل و عیب یابی تغذیه سوئیچینگ تابلوهای روان

در فرصت های آتی و بتدریج
تحلیل نقشه تغذیه پیوست
سپس نحوه عیب یابی
و نهایتا تمهیداتی جهت تبدیل این تغذیه به منبع تغذیه 0 الی 24 ولت 10 آمپر با محدود کننده جریان و سیستم های حفاظتی تقدیم میگردد.

نقشه اصیل مربوطه در پست 1 تاپیک زیر

https://www.irantk.ir/threads/85618...همت-استاد-غزال?p=494336&viewfull=1#post494336
attachment.php

تبدیل این تغذیه به تغذیه آزمایشگاهی با کنترل ولتاژ و جریان

برای متغیر شدن ولتاژ از ۰ الی ۲۴ ولت

۱- ابتدا و انتهای یک ولوم ۵ کیلو را به خروجی تغذیه و سر وسط را به پایه ۱ آی سی متصل کنید
۲- مقاومت ۲۰۰ اهم را با R30 موازی کنید تا ولتاژ کمتر از ۲،۵ ولت هم قابل انتخاب گردد و خروجی از صفر الی ۲۴ ولت قابل استفاده شود.
۳- اگر مقاومت R40 را آزاد کنید بهتر است اما ضروری نیست.

قابلیت محدود سازی جریان بدلخواه از صفر آمپر الی حداکثر جریان تغذیه

۱- کلکتور امیتر Q5 را اتصال کوتاه کنید ( درصورتیکه ولتاژ خروجی را از صفر ولت قابل انتخاب ساخته اید ، مجاز به اتصال کوتاه کردن کلکتور امیتر هستید )
۲- مقاومت R21 بمقدار 68k را با سر وسط و انتهای یک ولوم ۱۰ کیلو سری کنید بطوریکه سر وسط به مقاومت R21 متصل شود و ابتدای ولوم را به گراند متصل کنید.
دراینصورت چنانچه سر وسط ولوم با گراند نزدیک و متصل شود جریان خروجی صفر آمپر خواهد شد
و هر چه سر وسط از گراند دورتر شود و بسمت انتهای ولوم (vref) نزدیکتر شود ، دریافت جریان بیشتر از خروجی ممکن میشود.

سپاس

ضمن عرض تبریک و تهنیت به مناسبت بزرگداشت روز معلم امیدوارم در جوار شما سالیان سال علم آموزی نماییم
استاد بزرگوار سه تا سوال در رابطه با نقشه تاپیک فوق دارم لطفا مرحمت فرمایید

اول در رابطه با ترانزیستور قدرت میباشد که در تغذیه های مختلف 12ولتی که زیاد تعمیر کردم مقاومتهای پایه بیس و کلکتور برام جای سوال داره
در برخی از تغدیه ها مقاومت متصل به کلکتور 390 کیلو میباشد و در برخی دیگر 148 کیلو اهم
مقاومت متصل به بیس نیز همینطور و از 1اهم الی 3 هم قرار داده اند
در این تغذیه ها آیا میتوانیم به جای 148 کیلو از 390 کیلو و یا به جای 1 اهمی از مقاومت 3 اهنی در بیس ترانزیستور استفاده نماییم ؟

۲۰۲۰۰۵۰۳_۰۲۱۹۲۱.png

سوال بعد در رابطه با مقدار ظرفیت خازنهای خروجی میباشد که در نقشه از مقدار 3300 میکرو استفاده شده است
آیا استفاده ار این مقدار ظرفیت درخروجی مدار سوییچینگ درست و لارم میباشد ؟

۲۰۲۰۰۵۰۳_۰۲۲۱۴۹.png

سوال آخر در رابطه با اضافه نمودن آمپر متر پنلی میباشد
سیمهای کلفت قرمز و مشکی آمپر متر رو به کدام مدار متصل نمایم ؟
آیا بخشی مدار خروجی رو برش بدم و سیم آمپر متر رو بین بین بخش برش خورده و خروجی متصل نمایم ؟

سپاس بی پایان

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
ضمن عرض تبریک و تهنیت به مناسبت بزرگداشت روز معلم امیدوارم در جوار شما سالیان سال علم آموزی نماییم
استاد بزرگوار سه تا سوال در رابطه با نقشه تاپیک فوق دارم لطفا مرحمت فرمایید

اول در رابطه با ترانزیستور قدرت میباشد که در تغذیه های مختلف 12ولتی که زیاد تعمیر کردم مقاومتهای پایه بیس و کلکتور برام جای سوال داره
در برخی از تغدیه ها مقاومت متصل به کلکتور 390 کیلو میباشد و در برخی دیگر 148 کیلو اهم
مقاومت متصل به بیس نیز همینطور و از 1اهم الی 3 هم قرار داده اند
در این تغذیه ها آیا میتوانیم به جای 148 کیلو از 390 کیلو و یا به جای 1 اهمی از مقاومت 3 اهنی در بیس ترانزیستور استفاده نماییم ؟

مشاهده فایل‌پیوست 165754

سوال بعد در رابطه با مقدار ظرفیت خازنهای خروجی میباشد که در نقشه از مقدار 3300 میکرو استفاده شده است
آیا استفاده ار این مقدار ظرفیت درخروجی مدار سوییچینگ درست و لارم میباشد ؟

مشاهده فایل‌پیوست 165755

سوال آخر در رابطه با اضافه نمودن آمپر متر پنلی میباشد
سیمهای کلفت قرمز و مشکی آمپر متر رو به کدام مدار متصل نمایم ؟
آیا بخشی مدار خروجی رو برش بدم و سیم آمپر متر رو بین بین بخش برش خورده و خروجی متصل نمایم ؟

سپاس بی پایان

درود

۱_ گاهی ممکنه مقادیر و مشخصه قطعات ناشی از شرایط متفاوت باشه که در حاشیه نقشه طی جدول و یا توضیحاتی منظور میشه
مثلا میگه در تلویزیون های ۲۱ و ۲۹ اینچ فلان خازن و مقاومت بقرار زیر است.

گاهی تغییرات آتی ناشی خطاهای طراح است که پس از مدتی نمایان میشه زیرا اولا کلیه قطعات دارای تلرانس و خطا هستند که ممکنه در کل منجر به اختلال بشه.
ثانیا مقدار محاسبه شده وجود نداره و مثلا خازن ۴،۶۴ میکرو یا مقاومت ۷،۲۹ وجود نداره و و طراح ناگزیر به انتخاب مقادیر موجود تولیدی است که کمی بیشتر یا کمتر از مقدار محاسبه شده انتخاب کنه.
ثالثا علم کنونی ما ، بخش ناچیزی از علم مطلق است و قادر به محاسبه عوامل شناخته شده است اما در عمل کلیه عوامل دخالت میکنه و به همین علت پس از طراحی باید مقادیر تعیین شده مکررا با سعی و خطا اصلاح بشه که در برخی از مواقع قبل از تولید مشخص نمیشه و لذا نواقصی که مدتی پس از تولید نمایان میشه دستخوش اصلاحیه های بعدی تولید کننده خواهد شد .

۲_ خازن صافی متناسب با جریان و ولتاژ تغذیه تعیین میشه .
لذا هر چقدر جریان تغذیه بالاتر و ولتاژ خروجی پایین تر باشه ، بانک خازنی بزرگتری میطلبد .

۳- باید سیم قرمز آمپرمتر به خروجی تغذیه متصل بشه و سیم مشکی آمپرمتر بعنوان خروجی نهایی تغذیه ها مورد استفاده قرار گیرد چون آمپرمتر باید با خروجی تغذیه سری بشه.

سپاس

آخرین ویرایش:

saeid24680

کاربر
2018-10-27
3
4
37
سلام استادعزیزوقت شمابخیر.ازراهنمایی های ارزنده شمااستفاده کردم وبی نهایت تشکروقدردانی میکنم.سوالی دارم بزرگواری کنیدوراهنمایی کنیدمتشکرمیشم.دقیقأهمین منبع تغذیه و همین دیاگرام روچطورمیشه تغییر داد که ولتاژخروجی تا۳۰یا۳۶ولت بالاتربره لطفأراهنمایی بفرمایید

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
سلام استادعزیزوقت شمابخیر.ازراهنمایی های ارزنده شمااستفاده کردم وبی نهایت تشکروقدردانی میکنم.سوالی دارم بزرگواری کنیدوراهنمایی کنیدمتشکرمیشم.دقیقأهمین منبع تغذیه و همین دیاگرام روچطورمیشه تغییر داد که ولتاژخروجی تا۳۰یا۳۶ولت بالاتربره لطفأراهنمایی بفرمایید

درود

در تاپیک «« ساده ترین و دقیق ترین تغذیه »» هم این سوال را مطرح فرمودی و پاسخ دادم بطوریکه اگر افزایش ولتاژ بیش از دو برابر بخوای و بروش تغییر طراحی مقدور هم باشه صحیح نیست ، چون بشدت آسیب پذیر میشه.

اما با افزایش تعداد دور سیم پیچ ثانویه دستیابی به هر ولتاژی حتی ۱۰۰ یا ۱۰۰۰ ولت هم مقدوره ، اما دراینصورت ولتاژهای پایین نداری و رفع آن ، نیاز به تمهیدات اضافه و نسبتا پر دردسر داره.

سپاس

آخرین ویرایش:

رسول21

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2009-09-04
200
409
با سلام
یه پاور 5ولت دارم که خازنهای فیلتر خروجی باد کرده بودن با تعویض این خازنها ولتاژ بالا اومد ولی یه مشکل عجیب داره و اونم اینه که پاور وقتی به مصرف کننده وصل هست به برق وصل میکنی روشن نمیشه ولی وقتی بار رو قطع میکنی روشن میشه ودر این حالت روشن زیر بار میبرم بدون مشکل کار میکنه
تا حالا همچین چیزین دیده بودم
مشکل از کجاست؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
با سلام
یه پاور 5ولت دارم که خازنهای فیلتر خروجی باد کرده بودن با تعویض این خازنها ولتاژ بالا اومد ولی یه مشکل عجیب داره و اونم اینه که پاور وقتی به مصرف کننده وصل هست به برق وصل میکنی روشن نمیشه ولی وقتی بار رو قطع میکنی روشن میشه ودر این حالت روشن زیر بار میبرم بدون مشکل کار میکنه
تا حالا همچین چیزین دیده بودم
مشکل از کجاست؟

درود

دو حالت ممکنه
یا بار زیادی بهش متصل میکنی
یا محدود کننده جریان بدرستی عمل نمیکنه بواسطه نشتی خازن های الکترولیت و بویژه خازن vcc
اگه کلکتور امیتر Q5 شورت بشه این مشکل رفع میشه ولی باید عیب را پیدا کنی.

سپاس

رسول21

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2009-09-04
200
409
مهندس یادم رفت بگم خازن تغذیه ایسی 47 میکرو 50 ولتی بود که با 100 ولتی تعویض کردم و بعد چند بار خاموش روشن شدن باد کرد
بارم یه لامپ جلو پراید 12 ولت 100 وات هست که رو بقیه پاورها هم با همین تست میکردم مشکلی نداشت

بالا