آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: تحلیل و عیب یابی تغذیه سوئیچینگ تابلوهای روان

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,763
با سلام وعرض ادب خدمت استاد غزال بزرگوار
بابت تاخیر در پاسخ عذر بنده را بپذیرید چون روز گذشته هردو پاور در اختیار من نبود.
یک نکته که تمام پاورهای 12ولت که من دارم تمامی بدون ZD3 میباشند و تمام پاورهای 5ولت دارای ZD3 .با توجه به اینکه نقشه این تایپیک مربوط به پاور 12 ولت میباشد من نتونستم پاور 12 ولت که ZD3 داشته باشه پیدا کنم بهمین دلیل یکسری آزمایشها روی پاور 5ولت دارای ZD3 و پاور 12 ولت بدون ZD3 انجام دادم که نتایج آن در ذیل میباشد:
چون ZD3 مربوط به اتصال کوتاه هست بنابراین من تست ها را روی این قضیه انجام دادم.
لازم بذکر هست من اتصال کوتاه را شبیه سازی کردم یعنی یکی از پایه های R31 که به بیس Q5 متصل هست را قطع کردم
و یک بار هم بصورت واقعی خروجی را اتصال کوتاه کردم.
اندازه گیری ها بشرح ذیل میباشد:
-پاور 12 ولت
الف) حالت عادی
V+=+12v
Vcc=15.5v
VcQ5=0
V4IC=0.5v
ب)حالت قطع پایه مقاومت R31
V+=4.5v
Vcc=7v
VcQ5=3.4v
V4IC=3
ج)حالت اتصال کوتاه واقعی
V+=0
Vcc=7
VcQ5=3.5v
V4IC=3v
-پاور 5ولت
الف)حالت عادی
V+=5v
Vcc=22.3v
VZD3=13v
VcQ5=0
V4IC=0.5v
ب)قطع پایه مقاومت R31
V+=3.2v
Vcc=13.5v
VZD3=4.4v
VcQ5=3.2v
V4IC=2.6V
ج)اتصال کوتاه واقعی
V+=0
VCC=13.5v
VZD3=4.4
VcQ5=3.2v
V4IC=2.6
لازم بذکر است
VcQ5 یعنی ولتاژپایه کلکتور Q5
+Vیعنی ولتاژ خروجی پاور
V4IC یعنی ولتاژ پایه 4 آی سی
VZD3 یعنی ولتاژ نقطه اتصال R33 و ZD3
امیدوارم این اندازه گیری ها مفید واقع بشود.
اما نتیجه گیری خودم:
فکر میکنم بخاطر اپ امپ داخلی آی سی که بین پایه 4 و 5 آی سی قرار داره بایستی حتما ولتاژ پایه 4 کمتر از 3 ولت بشه چون VP-P پالس دندانه اره ای کریستال که به پایه 5 وصله تقریبا 3.3 ولت میباشد.
با سپاس فراوان

درود بر شما

بسیار عالی
هرچند گزارش بسیار سودمندی تنظیم فرمودی ولی من فعلا نیازی به آزمایش ندارم بلکه قرار شد شما از آزمایشاتی که انتخاب و اعلام میکنی ، دلیل وجود زینر را پیدا کنی که چرا ناگزیر به استفاده از زینر در نقشه تاپیک هستیم .

اگر قصد داریم فلسفه ضرورت قطعه ای را کشف کنیم باید ببینیم بدون حضور قطعه چه اتفاقی میافته و چه اختلالی بروز میکنه
پس از مشاهده اختلال که مشخص میکنه وجود زینر برای پیشگیری از این اختلاله ، حالا باید توجیه علمی و ارتباط منطقی بین پدیده های مذکور پیدا کنی که درواقع فلسفه حضور زینر است.

ضمنا به این نکته توجه کن که پس از رفع اتصال کوتاه ، آیا تغذیه بحالت عادی کار میکنه یا دیگه روشن نمیشه و ناگزیر به قطع و وصل برق هستی؟

توجه : ازآنجاکه vcc در تغذیه ۱۲ ولتی شما متناسب با نیاز و لذا پایینه و در حالت اتصال کوتاه 7 ولته و بمقدار کافی از زینر عبور نمیکنه لذا تعداد دور سیم پیچ راه انداز در نقشه تاپیک بیشتر از تغذیه شماست و لذا در تغذیه خودت نمیتونی از زینر ۶ ولتی استفاده کنی ( مگر vcc را هم متناسب با روش زینری بالا ببری ) لذا زینر را روی تغذیه ۱۲ ولتی خودت جایگزین نکن زیرا تحت فشار شدیدی قرار میگیره و احتمال صدمه تغذیه بسیار بسیار زیاد خواهد شد.

برای تست اتصال کوتاه ، اگر بجای اتصال کوتاه خروجی ، از مقاومت کوچکی استفاده کنی که ولتاژ خروجی نزدیک به صفر شود از صدمه احتمالی تغذیه در آزمایشات ناصحیح هم پیشگیری میشه ( مثلا حدود ۳/. اهمی )

سپاس

alirezarasol

کاربر
2014-01-03
138
603
با سلام و تشکر از شما استاد بزرگوار
در پاسخ به سوال شما در خصوص رفع اتصالی :بله بعد از رفع اتصالی پاور شروع به کار میکنه و نیاز به قطع و وصل برق نمیباشد.
در خصوص آزمایش بعدی از شما سوالی دارم:
آیا میتونم در پاور 5 ولتی که ZD3 داره دو سر ZD3 را اتصال کنم و آزمایش اتصال کوتاه را انجام بدم؟
با سپاس فراوان

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,763
با سلام و تشکر از شما استاد بزرگوار
در پاسخ به سوال شما در خصوص رفع اتصالی :بله بعد از رفع اتصالی پاور شروع به کار میکنه و نیاز به قطع و وصل برق نمیباشد.
در خصوص آزمایش بعدی از شما سوالی دارم:
آیا میتونم در پاور 5 ولتی که ZD3 داره دو سر ZD3 را اتصال کنم و آزمایش اتصال کوتاه را انجام بدم؟
با سپاس فراوان

درود

مهمترین آزمایش همین حذف زینره
مقصود من از وضعیت تغذیه بعد رفع اتصال کوتاه این نبود بلکه در آزمایشات بعدی و بعد از اعمال تغییر ، ممکنه نیاز داشته باشی و برای تحلیل وظیفه زینر کمکت کنه.

سپاس

alirezarasol

کاربر
2014-01-03
138
603
با سلام خدمت شما استاد بزرگوار
با تشکر مجدد از وقتی که می گذارید همانطور که خیلی از پست های شما کلاس درس برای من بوده و من از راهمائی های شما به دوستان دیگر استفاده میکردم امیدوارم این چند پست اخیر نیز مفید واقع شود.
در ادامه آزمایش با از مدار خارج کردن ZD3 و اندازه گیری به نتایج ذیل رسیدم:
-حالت عادی
Vcc=22.3v
VcQ5=0
V4IC=0.46v
V+=5v
-حالت اتصال کوتاه
Vcc=10V
VcQ5=6.6v
V4IC=6v
واینکه بعد از رفع اتصالی دیگه پاور روشن نمیشه و حتما بایستی برق اصلی قطع و وصل بشه.
وبنظر من چون ولتاژ پایه 4 آی سی از Vref بیشتر شده دیگه بعد از رفع اتصالی ولتاژ خروجی بالا نمیره تا Q5 ران بشه و حالت Soft Start انجام بشه.
با سپاس فراوان
بعد از کمی تفکر دلیل دیگه ای هم به ذهن من رسید و برای همین پست دوباره ویرایش کردم:
وقتی ZD3 جامپر شد بعد از رفع اتصالی در خروجی پاور ولتاژ+V تقریبا 1.5 ولت شد ونمیتونه Q5 فعال کنه. در صورتی که ZD3 وجود داشت ولتاژ +V بعد از رفع اتصالی 3.2 ولت بوده بنابرای وقتی ZD3 وجود نداره ولتاژ پایه 4 آی سی بیشتر از 5 ولت میشه و آی سی کاملا خاموش میشه بهمین دلیل برای روشن شدن پاور بایستی دوباره برق قطع و وصل بشه.
با سپاس فراوان

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,763
با تشکر مجدد از وقتی که می گذارید همانطور که خیلی از پست های شما کلاس درس برای من بوده و من از راهمائی های شما به دوستان دیگر استفاده میکردم امیدوارم این چند پست اخیر نیز مفید واقع شود.
-حالت عادی
Vcc=22.3v
VcQ5=0
V4IC=0.46v
V+=5v
-حالت اتصال کوتاه
Vcc=10V
VcQ5=6.6v
V4IC=6v
واینکه بعد از رفع اتصالی دیگه پاور روشن نمیشه و حتما بایستی برق اصلی قطع و وصل بشه.
وبنظر من چون ولتاژ پایه 4 آی سی از Vref بیشتر شده دیگه بعد از رفع اتصالی ولتاژ خروجی بالا نمیره تا Q5 ران بشه و حالت Soft Start انجام بشه.
با سپاس فراوان
بعد از کمی تفکر دلیل دیگه ای هم به ذهن من رسید و برای همین پست دوباره ویرایش کردم:
وقتی ZD3 جامپر شد بعد از رفع اتصالی در خروجی پاور ولتاژ+V تقریبا 1.5 ولت شد ونمیتونه Q5 فعال کنه. در صورتی که ZD3 وجود داشت ولتاژ +V بعد از رفع اتصالی 3.2 ولت بوده بنابرای وقتی ZD3 وجود نداره ولتاژ پایه 4 آی سی بیشتر از 5 ولت میشه و آی سی کاملا خاموش میشه بهمین دلیل برای روشن شدن پاور بایستی دوباره برق قطع و وصل بشه.
با سپاس فراوان

درود

پیشنهاد من که پس از حذف زینر به رفتار سیستم پس از اتصال کوتاه و رفع اتصال کوتاه توجه کنی به این خاطر بود که بسادگی تغییری در سیستم نمی بینی و لذا با مشاهده این تغییر عملکرد تغذیه به مقصود اصلی برسی

زیرا این رفتار تغذیه چندان اختلالی محسوب نمیشه یعنی اگه با حذف زینر ، فقط اشکال این باشه که پس از اتصال کوتاه و رفع اتصال کوتاه ناگزیر به قطع و وصل تغذیه باشیم اشکال بزرگی نیست و حتی بسیاری از تغذیه ها با چنین عملکردی استفاده میشه.

حذف زینر باید موجب اختلال شدیدی بشه که شما بسادگی نمی بینی زیرا نیاز به شرایطی داره ، ولی در عمل افراد عادی و نابلد هم می بینن و اعتراض میکنن ( بهمین دلیل توصیه کردم لااقل به حالت اتصال کوتاه توجه کنی )
اگه بیشتر راهنمایی کنم جستجوی شما متوقف میشه و از نکات مهم و ارزنده غافل میشی و پرش میکنی .

مثلا چنانچه خودم وظیفه زینر را در یک جمله مشخص میکردم دراینصورت کماکان مانند تحلیل فعلی توجه نمیکردی که وجود هر قطعه ای باید از بروز اختلال جلوگیری کنه نه از بروز رفتار بی خطر و بی اثر که مزاحمتی نداره.
اینکه پس از اتصال کوتاه ناگزیر به قطع و وصل تغذیه باشیم عیبی محسوب نمیشه و تغذیه بخوبی تا لحظه اتصال کوتاه قابل استفاده است و موجب خسارتی نمیشه و برای رفع کردن اتصال کوتاه هم خودبخود ناگزیر به قطع برق هستیم
بهمین دلیل اغلب تغذیه با همین رفتار استفاده میشن.

لذا زینر به این خاطر اضافه نشده و تحلیل کامل و موثری میطلبد.

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,763
-حالت عادی
Vcc=22.3v
VcQ5=0
V4IC=0.46v
V+=5v
-حالت اتصال کوتاه
Vcc=10V
VcQ5=6.6v
V4IC=6v
با سپاس فراوان
با سپاس فراوان

درود

مقاومتی در خروجی یکسوساز تغذیه نقشه تاپیک دارای لوکیشن R16 و مقدارش ۳۳۰ اهمه و احتمالا در تغذیه ۵ ولتی شما کوچیکتره
این مقاومت در تغذیه ۵ ولتی چند اهمه ؟
و یک پایه این مقاومت را آزاد کن و ببین بازم پس از اتصال کوتاه نیاز به قطع و وصل برق داره ؟
احتمالا کمکت میکنه

سپاس

5[/ATTACH] IMG_20190721_220516_185_2.png

آخرین ویرایش:

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,688
10,175
گنبد کاووس

ضمنا بسیار خلاصه نحوه تبدیل تغذیه تابلو روان به تغذیه متغیر با کنترل ولتاژ و جریان را برای علاقمندان توضیح بده
تست ها و آزمایشاتی که انجام شد نیاز نیست بلکه فقط قطعات و اتصالات و عملیاتی که لازمه تا مانند تغذیه خودت قابل استفاده باشه اعلام و گزارش کن .

یعنی فقط همین مقدار که آداپتور چند ولتی را به کجا متصل کردی و ولوم کنترل ولتاژ و جریان را کجا نصب کردی تا هر کسی با اجرای توصیه و توضیحات شما بتونه این تغذیه را به تغذیه متغیر با کنترل ولتاژ و جریان تبدیل کنه.(بسیار خلاصه)

سپاس

درود بر استاد گرامی
جهت تبدیل تغذیه تابلوی روان فوق طبق کمک و راهنمایی استاد بزرگوار منبع ۱۲ ولتی ۲۰ آمپر رو تبدیل به منبعی با ولتاژ متغیر از 0 الی 24 ولت با کنترل جریان و همچنین لامپ هشدار بابت جریان غیر مجاز نمودیم
تصاویر به همراه فیلمی کوتاه به پیوست تقدیم به علاقمندان میگردد
9fw_۲۰۱۹۰۷۲۰_۲۳۰۸۱۱.jpg

ctr7_۲۰۱۹۰۷۲۱_۰۱۴۵۲۹.jpg

fqg7_۲۰۱۹۰۷۲۱_۰۱۴۸۰۵.jpg

توضیحات رو در پست بعد عرض خواهم نمود

http://uupload.ir/filelink/QQahHKJU7dsi/lyrs_۲۰۱۹۰۷۲۱_۰۱۰۴۴۱.mp4
lyrs_۲۰۱۹۰۷۲۱_۰۱۰۴۴۱.mp4

سپاس

آخرین ویرایش:

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,688
10,175
گنبد کاووس
درود

۱- ولوم جریان را در هر تغذیه ای کم کنیم همین پرشی که گزارش کردی اتفاق میافته و لذا اشتباه میکنی وقتی ولوم جریان زیاد باشه چنین اتفاقی نمیافته و محاله.
درواقع بنظر میرسه از عملکرد ولوم جریان اطلاعی نداری که بنحو زیر است.

الف ) اگه ولوم جریان حداکثر باشه یعنی ولوم جریان ، صفر اهم است و دقیقا شبیه حالت اصلی خودشه که ولوم اضافه نشده بود و گویا ولوم جریان نداریم .

ب) اما فرض کن ولوم را برای نیم آمپر تنظیم کنیم و با توجه به دو مقاومت سری حدود ۳ وات که در ولتاژ بالا داغ میکنه و همیشه به خروجی متصل و لحیم کردی (بجای R16 نقشه)
که برای درک ساده موضوع فرض کنیم دو مقاومت فوق مثلا رویهم ۱۰ اهمی است و در اینصورت چنانچه ولتاژ را برای ۲ ولت انتخاب کنیم باوجودیکه باری به خروجی هم متصل نکردیم اما همون دو مقاومت که جمعا ۱۰ اهمه جریان ۲۰۰ میلی آمپر میکشه و چون کوچکتر از نیم آمپره درنتیجه محدود کننده جریان فعال نمیشه و کاری نداره و دخالت نمیکنه.

اما اگه ولتاژ را بالا و بالاتر ببریم و به ۵ ولت برسه یعنی همون دو مقاومت داره نیم آمپر میکشه که کار محدود کننده آغاز میشه و اگه هرچقدر ولتاژ را بالا ببریم دیگه ولتاژ بالا نمیره و همون ۵ ولت میمونه چرا؟
چون اگه مثلا ۱۰ ولت بشه دراینصورت ۱ آمپر از ۱۰ اهمی عبور میکنه درصورتیکه محدود کننده بیشتر از نیم آمپر اجازه نمیده و لذا باوجودیکه باری به خروجی متصل نکردیم هیچوقت ولتاژ بیشتر از ۵ ولت نمیشه

حالا فرض کن یک ۱۰ اهمی هم خودمون به خروجی متصل کنیم و ولوم جریان هم همون نیم آمپر باشه ، دراینصورت درواقع مقاومت بار دو تا ۱۰ اهمی موازی هست و لذا مقاومت بار معادل ۵ اهم میشه و لذا ولتاژ خروجی تا ۲،۵ ولت که کمتر از نیم آمپر میکشه ، بالا میره و دیگه هرچقدر بخوای ولتاژ را بالاتر ببری هرگز بیشتر از ۲،۵ وات نمیشه مگر ولوم جریان را زیاد کنی

بنابرین ولوم جریان باید کمی بیشتر از جریان مورد نیاز تنظیم بشه
مثلا اگه بار شما نیاز به ۲ آمپر داره باید ولوم جریان کمی بیشتر از ۲ آمپر تنظیم بشه تا بتونی ولتاژ را کم و زیاد کنی

ولوم جریان شما مشکلی نداره ، ولوم جریان را صفر اهم کن (یعنی حداکثر جریان) و دراینحالت می بینی دیگه هیچ دخالتی نمیکته و مثل سابق میشه
سپس بتدریج که از عملکرد ولوم جریان مطلع شدی استفاده کن که فوق العاده مهمه و از سوختن تغذیه و صدمه زدن به بار جلوگیری میکنه

ب) در مورد استفاده از میکرو سوئیچ هیچ مانعی نیست جز پیچیده شدن تغذیه که نیاز به آی سی میکرو و برنامه نویسی داره و بهمین علت اولا مقرون بصرفه نیست
و ثانیا استفاده از آن دشوارتره زیرا زمان بیشتری برای تنظیم ولتاژ یا جریان نیاز داره.

اما بابت احتمال خرابی ولوم
تغذیه های من بیشتر از ۳۰ سال کار کرده و هرگز ولوم خراب نشده زیرا مانند پخش یا دستگاههای دیگه استفاده مداوم نداره و گاهی نیاز میشی
و لذا تصور نمیکنم تا پایان عمرم نیاز به تعویض ولوم تغذیه های خودم داشته باشم.
بخصوص که عمر میکرو سوئیچ ها بیشتر از عمر ولوم نیست.
در مورد دیود نوری ، نتیجه بسیار خوبه و دل زدن ولتاژ هم خوبه زیرا زمانی دل میزنه که جریان غیرمجاز بکشی که باید فورا رفع کنی و قرار نیست در جریان غیرمجاز از تغذیه استفاده کنی
با توجه به Q5 که بلااستفاده شده و برای لامپ هشدار قابل استفاده است در پست بعدی آزمایش تازه ای جهت استفاده از Q5 برای لامپ هشدار مطرح کردم.

در مورد گزارش نحوه تبدیل تغذیه هم هر زمانی فرصت داشتی گزارش کن که تصور میکنم بیشتر از ۶ یا ۷ سطر نیاز نداره
فقط اینکه ولوم ولتاژ را کجا نصب کنند و مقاومت ۲۰۰ اهم موازی کجا نصب بشه و ولوم جریان هم کجا و چگونه نصب بشه (فوق العاده مختصر و کامل)

سپاس

درود بی پایان خدمت استاد بزرگوار که محبتهای بیدریغشان در این سایت از احدی پنهان نمیباشد
ولطفهای ایشان همیشه یاور و پناه کاربران میباشد

در ابتدا بابت متغیر شدن ولتاژ از 0 الی 24 ولت

یک ولوم 5k رو به بخشی از مدار یا باکس تغذیه اضافه میکنیم
به این ترتیب که پایه های ابتدا و انتهای ولوم رو به خروجی تغذیه
و پایه وسط رو به پایه شماره 1 آیسی tl949 متصل مینماییم

بدین ترتیب ولتاژ از 5 تا 24 ولت مهیا خواهد گردید
از اونجاییکه آیسی تغذیه کمتر از 5ولت خاموش خواهد شد
تغذیه فوق نیز در حدود 5 ولت ناکارآمد خواهد شد
برای رفع این مشکل همچنین دسترسی به ولتاژ کمتر از 5 ولت طبق تصویری که پیوست نمودم

باید توسط منبع جداگونه ای تغذیه آیسی رو فراهم نماییم

طبق فرایشات استاد غزال گرامی ترانس یا منبعی اضافه نمودم( من یک ترانس۱۴ ولت اضافه نمودم که در تصویر نمایان میباشد )
9fw_۲۰۱۹۰۷۲۰_۲۳۰۸۱۱.jpg

به این صورت که vcc رو توسط آزاد کردن پایه های هر دو دیود یکسوساز از مدار خارج نموده
و ترانس کوچک رو جایگزین vcc نمودم

طبق نقشه مقاومت با لوکیشن r30 (در تغذیه بنده r24 اهم 5) رو هم از مدار خارج نمودم و مقاومت 2کیلویی رو جایگزین کردم
البته استاد غزال در پست مربوطه فرموده بودند مقاومت بزرگتری مثل ۱۰۰ یا ۲۰۰ اهم رو با مقاومت فوق موازی نماییم

بر طبق آزمایشیهای متعددی که روی تغذیه خودم انجام دادم اگر بجای مقاومت فوق مقاومت بزرگتری قرار میدادم
هنگام کم و زیاد نمودن ولوم ولتاژ یا جریان
پرش ولتاژ بسیار زیادی حادث میگردید

ولی الان تغذیه بنده هبچ گونه پرشی ندارد و ولتاژ بسیار عالی و روون کم و زیاد میشه

بدین ترتیب ولتاژ تا صفر ولت نیز قابل دسترس میباشد

ctr7_۲۰۱۹۰۷۲۱_۰۱۴۵۲۹.jpg

بابت کنترل و متغیر شدن جریان

ابتدای یک ولوم 10k ( بنده فقط 50k داشتم )
رو به گراند
و یک پایه مقاومت 68k : بر طبق نقشه لوکیشن r21 ( در تغذیه بنده r23 )
رو از مدار خارج نموده و به پایه وسط ولوم متصل کردم
پایه انتهای ولوم هم به مدار متصل میشه
بعبارتی دیگر مقاومت فوق رو بصورت سری بین پایه وسط و انتهای ولوم متصل میکنیم
در مرحله بعد

کلکتور و آمیتر ترانزیستور Q5 رو هم شورت نموده و بدین ترتیب

جریان از صفر الی 20 آمپر قابل دسترس خواهد شد

بابت لامپ هشدار :

از ترانزیستور q5 که قبلا بابت تغییراتی که بوجود آوردیم شورت و بیکاره مونده
استفاده کردیم

بدین صورت که:
پایه آمیتر سرجای خودش متصل به مدار میباشد
کلکتور و بیس رو از مدار خارج نمودیم مقاومت 10k رو بین پایه 3آیسی و بیس q5 متصل نمودیم

یک لامپ ال ای دی رو توسط یک مقاومت 4k بین کلکتور ترانزیستور q5 که آزاد میباشد و vcc متصل کردیم ( کاتد led به سمت کلکتور میباشد )

حال زمانیکه ولتاژ بالا میباشد و جریان رو باز میکنیم (ولتاژ افت پیدا میکنه )
لامپ فوق روشن میشه که به منزله هشدار بابت جریان غیر مجاز میباشد .
fqg7_۲۰۱۹۰۷۲۱_۰۱۴۸۰۵.jpg

در آخر سپاس و تشکر فراوان از استاد غزال گرامی دارم که با حوصله و دقت بینظیری بنده رو راهنمایی فرمودند
تا بتونم یک منبع متغیر برای خودم بسازم

واینکه اگر جایی رو اشتباه گفتم و یا کاستیی وجود داشته باشد
عذر خواهی میکنم

بدرود...

آخرین ویرایش:

alirezarasol

کاربر
2014-01-03
138
603
درود

مقاومتی در خروجی یکسوساز تغذیه نقشه تاپیک دارای لوکیشن R16 و مقدارش ۳۳۰ اهمه و احتمالا در تغذیه ۵ ولتی شما کوچیکتره
این مقاومت در تغذیه ۵ ولتی چند اهمه ؟
و یک پایه این مقاومت را آزاد کن و ببین بازم پس از اتصال کوتاه نیاز به قطع و وصل برق داره ؟
احتمالا کمکت میکنه

سپاس

5[/ATTACH]مشاهده فایل‌پیوست 157986
با سلام خدمت استاد غزال عزیز
با تشکر از وقتی که میگذارید.شاید جواب صریح راحت ترین کار باشد ولی یاد دادن به شاگرد برای پیدا کردن پاسخ بسیار کار سخت و طاقت فرسا میباشد.از شما سپاسگزارم که پاسخ های نادرست ما را گوش میکنید و سعی بر این دارید که با پیدا کردن پاسخ به دانش ما افزوده شود.لذا اگر جواب دور از موضوع اعلان میکنم به بزرگواری خودتان ببخشید تا این شاگرد تنبل هم بتونه خودشو به بقیه برسونه.

مقاومت 51 اهم میباشد.
همانطور که فرمودید یک پایه مقاومت فوق را آزاد کردم و در این حالت بعد از رقع اتصالی پاور روشن میشه و نیازی به قطع و وصل برق نمیباشد.
در این حالت وقتی اتصال کوتاه شد صدای جیر جیر ترانس در میاد که در صورتی که ZD3 در مدار باشد ترانس صدای جیر جیر نمیده .

فکر کنم بخاطر اینه که از مسیر Vcc چون ZD3 وجود نداره جریان کشیده میشه و برای همین ترانس صدا میده.
با سپاس فراوان

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,763
با سلام خدمت استاد غزال عزیز
با تشکر از وقتی که میگذارید.شاید جواب صریح راحت ترین کار باشد ولی یاد دادن به شاگرد برای پیدا کردن پاسخ بسیار کار سخت و طاقت فرسا میباشد.از شما سپاسگزارم که پاسخ های نادرست ما را گوش میکنید و سعی بر این دارید که با پیدا کردن پاسخ به دانش ما افزوده شود.لذا اگر جواب دور از موضوع اعلان میکنم به بزرگواری خودتان ببخشید تا این شاگرد تنبل هم بتونه خودشو به بقیه برسونه.

مقاومت 51 اهم میباشد.
همانطور که فرمودید یک پایه مقاومت فوق را آزاد کردم و در این حالت بعد از رقع اتصالی پاور روشن میشه و نیازی به قطع و وصل برق نمیباشد.
در این حالت وقتی اتصال کوتاه شد صدای جیر جیر ترانس در میاد که در صورتی که ZD3 در مدار باشد ترانس صدای جیر جیر نمیده .

فکر کنم بخاطر اینه که از مسیر Vcc چون ZD3 وجود نداره جریان کشیده میشه و برای همین ترانس صدا میده.
با سپاس فراوان

درود
نظر لطف شماست.

معمایی جز وظیفه زینر مورد هدف نیست.
لذا کلیه راهنمایی ها به این منظوره که نظر شما را به عملکرد تغذیه جلب کنم لذا جیر جیر و غیره مورد هدف نیست

من با توجه به تحلیل عملکرد زینر ، پاسخ سیستم را حدس میزنم تا پس از آزمایش و تایید شما بعنوان راهنمای تحلیل استفاده کنید.
بنابرین توجه شما را به چند رفتار ناشی از عملکرد تغذیه جلب کردم که اگه بصورت معگوس از این اطلاعات و رفتار تغذیه استفاده کنی وظیفه زینر مشخص میشه.

باید از خودت سوال کنی ، پس از رفع اتصال کوتاه چرا تغذیه با بار ۵۱ اهمی روشن نمیشه ولی بدون بار ۵۱ اهمی روشن میشه ؟
۲- ملزومات روشن شدن تغذیه چیه ؟
۳- پس نتیجه میگیری اون نیازها با جدا شدن بار ۵۱ اهمی رفع میشه و روشن میشه.
۴- چگونه وجود یا عدم وجود ۵۱ اهمی موجب نیاز یا عدم نیاز به اون فاکتور میشه ؟

و به این تزتیب چنین سوالاتی باید در ذهن شما مطرح بشه تا پاسخ آنها ، شما رو به وظیفه زینر برسونه
اگر به رفتارهایی که مشاهده کردی دقت کنی به وظیفه زینر بسیار نزدیک شدی.

حالا آزمایش زیر را انجام بده

فقط زینر حذف باشه
در بین بارهایی که در اختیار داری ببین بزرگترین باری که به خروجی متصل میکنی و تغذیه از ابتدا روشن نمیشه چند اهمه ؟
از حدود ۲۰ اهم شروع کن و بتدریج کم کن چون احتمالا باید کوچکتر از ۱۰ اهم باشه تا بدون زینر اساسا از ابتدا روشن نشه .

مقاومت وات بالا باشه و ابتدا به خروجی متصل کن و یکلحظه کوتاه به برق بزن و ببین روشن میشه یا نه که مقاومت نسوزه.

سپاس

آخرین ویرایش:
بالا