آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

آموزشی: تحلیل و عیب یابی گرداک 952 و یاکسان 701,702 بخش هیتر

mohasalman

کاربر
2021-04-20
81
104
سلام گورداک 952 دیجیتال دارم از مدل های که جدیدا به بازار امده .هویه اش از ابتدا دیر گرم میشد.اولین ترایاک از دست چپ را ازمایش کردم سالم بود با مولتی متر ولی با دستگاه تستر خودش را بشکل ترانزیستور نشان میداد تعویض شد با نوع بهتر 16 امپر.بقیه ترایاک ها هم خودشان را بشکل مقاومت نشان دادند با ماژول تستر.انها نیز با مدل 16 امپر تعویض شدند دستگاه بعد از کالیبره شده به درستی کار میکند.خواستم این تجربه را به اشتراک بگذارم شاید مفید واقع شود.و سوالی دارم و ان اینکه چرا ترایاک های این دستگاه که در تست مولتی متر سالم بودند در تست با مولتی تستر mtester که بشکل ماژول عرضه میشود خودشان را بشکل مقاومت نشان دادند.جدیدا چند ترایاک مرغوب گرفتم که در ماژول تستر خودشان را بشکل ترایاک نشان دادند.ایا جایگذاری اینها به عملکرد بهتر دستگاه کمک میکند.پرسش دیگر اینکه ایا اتصال زمین در این دستگاه الزامی است چون پریز ما اتصال زمین ندارد.ممنون برای توجه و پاسخگویی اساتید و دوستان با تجربه.

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,711
سلام گورداک 952 دیجیتال دارم از مدل های که جدیدا به بازار امده .هویه اش از ابتدا دیر گرم میشد.اولین ترایاک از دست چپ را ازمایش کردم سالم بود با مولتی متر ولی با دستگاه تستر خودش را بشکل ترانزیستور نشان میداد تعویض شد با نوع بهتر 16 امپر.بقیه ترایاک ها هم خودشان را بشکل مقاومت نشان دادند با ماژول تستر.انها نیز با مدل 16 امپر تعویض شدند دستگاه بعد از کالیبره شده به درستی کار میکند.خواستم این تجربه را به اشتراک بگذارم شاید مفید واقع شود.و سوالی دارم و ان اینکه چرا ترایاک های این دستگاه که در تست مولتی متر سالم بودند در تست با مولتی تستر mtester که بشکل ماژول عرضه میشود خودشان را بشکل مقاومت نشان دادند.جدیدا چند ترایاک مرغوب گرفتم که در ماژول تستر خودشان را بشکل ترایاک نشان دادند.ایا جایگذاری اینها به عملکرد بهتر دستگاه کمک میکند.پرسش دیگر اینکه ایا اتصال زمین در این دستگاه الزامی است چون پریز ما اتصال زمین ندارد.ممنون برای توجه و پاسخگویی اساتید و دوستان با تجربه.

درود

هرچند استفاده از ارت مزایایی داره اما ضروری نیست.
در خصوص سوال اول که چرا تست ترایاکی با مولتیمتر ، سالمه و با تستر مجهول ، پاسخ متفاوتی دریافت میکنید ، چنین سوالی قابل پاسخگویی نیست .
زیرا ارزیابی هر پدیده ای نیاز به اطلاعات جامع و لازم داره .
مثلا درحالیکه تب بدنم و فشار خون و سنم مشخص نیست و نمیتونم اعلام کنم ، چنانچه سوال کنم چرا دستم درد میکنه ؟ پاسخی ارزشمندی نداره .

اینکه ترایاکی را با روش نامشخص تست کردید که پاسخ اون روش را سلامت در نظر میگیرید و ضمنا تستر نامشخصی دارید که نقشه و اطلاعاتی از اون هم ندارید ، حالا با توجه به شرایط فوق سوال کنید که چرا این ترایاک با مولتیمتر و روش شما ، سالم و با تستر ، ناسالم بنظر میرسه.

فقط در این حد قابل پاسخگویی هست که قابل ارزیابی نیست و پاسخ ارزشمندی نداره.

سپاس

آخرین ویرایش:

mohasalman

کاربر
2021-04-20
81
104
سلام
ممنون برای توجه اساتید و دوستان
قبلا گفتم که از علاقه مندان اماتور الکترونیک هستم و تست ترایاک را از اینترنت اموخته ام.درباره ماژول تستر خیلی به افراد مبتدی کمک میکند.و اکثرا در تست خازن نتایج خوبی دارد مخصوصا در رنج میکرو .

• Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,711
سلام
ممنون برای توجه اساتید و دوستان
قبلا گفتم که از علاقه مندان اماتور الکترونیک هستم و تست ترایاک را از اینترنت اموخته ام.درباره ماژول تستر خیلی به افراد مبتدی کمک میکند.و اکثرا در تست خازن نتایج خوبی دارد مخصوصا در رنج میکرو .

درود

درخواست شما مشابه داروی مجهولی است که موثر بوده و موجب درمان شده و میفرمایید چرا این داروی نامشخص عامل درمان شده و خواستار ارزیابی عوامل معالجه شده اید.

اما تا زمانیکه ترکیبات دارو و مشخصات لازم ، معلوم نباشه قابل ارزیابی نیست .

لذا روشی از اینترنت اموختید که بنظر شما مفیده ولی من اطلاعی ندارم چه روشی هست و نیز تستری تهیه فرمودید که اطلاعات اونم نامشخص هست و اینم مفیده اما این دو شیوه مفید نتایج متفاوتی اعلام کرده اند که ثابت میکنه لااقل یکی از آنها مفید نیست ولی با توجه به این مجهولات انتظار دارید تحلیل و بررسی کنم که چرا این دو شیوه مفید ، پاسخ متفاوتی دارند که بدون اطلاعات لازم خارج از توانایی من هست و زمانی قادر به تحلیل و بررسی هستم که از عملکرد تستر و شیوه تست مورد نظر شما مطلع باشم.

سپاس

mohasalman

کاربر
2021-04-20
81
104
منمون برای توجه اساتید و دوستان عزیزپیشتر منظورم کیفیت پایین و عدم اطمینان قطعات یدکی موجود در بازار بود.و اشکالات عجیبی که پیدا میکنند.

mohasalman

کاربر
2021-04-20
81
104
سلام تست ترایاک که در فیلم اموزشی اینترنت بود به این شکل است که :قطعه خارج مداراست. درحالت تست دیود پایه t1 و t2 از هیچ طرفی بهم راه نمیدهند .t1 و گیت از هر دو طرف بهم راه میدهند . t2 و گیت از هیچ طرفی بهم راه نمی دهند.و همچنین در این تست ها نباید صدای بازر را بشنویم که نشانه اتصال کوتاه می باشد و خرابی قطعه.اساتید و دوستان با تجربه ایا این شیوه تست را تایید می نمایند.

آخرین ویرایش:
  • Like

kaywan206

کاربر
2018-01-11
71
49
پاسخ : تحلیل و عیب یابی گرداک 952 بخش هیتر

درودخسته نباشید
استاد هیتر من کرداک هستش ولی مقاومتهای که روی برد هستش تا r39 داره که برای ۷یب یابی هیتر فرموده بودید r41مة۲ل كنید لط۵ا راهنمایی بفرمایید
سپاسگذآرم

kaywan206

کاربر
2018-01-11
71
49
تحلیل و عیب یابی هیتر گرداک 952 بخش باقیمانده ( هیتر )
بسیار شبیه یاکسان 701 و 702 است بطوریکه بنظر میرسه تغییرات بسیار جزئی و بی ثمر آنها با این هدف اعمال شده که بگه کپی نیست.

درود

قسمت اول تحلیل و عیب یابی ایندستگاه ( بخش هویه ) در تاپیک زیر تقدیم گردید
http://www.irantk.ir/irantk42976/

اما ازآنجاکه پس از ارائه تحلیل و عیب یابی هویه طی پست های عدیده سوالاتی از سوی دوستان و همکاران گرامی مطرح گردیده و موجب وقفه و خلط مبحث شده و لذا چنانچه بخش تکمیلی را در همان تاپیک تقدیم میکردم بهره برداری علاقمندان با توجه به آشفتگی موصوف دشوار میگردید لذا بخش تکمیلی تحلیل ( هیتر ) در ابتدای تاپیک مستقل حاضر تقدیم میگردد تا حتی المقدور موجبات تسهیل مطالعه فراهم گردد .

با توجه به اینکه نمونه ایندستگاه را دراختیار ندارم و بتبع آن تست های کامل جهت اطمینان از صحت تحلیل مقدورم نیست لذا چنانچه خطایی مشاهده فرمودید لطفا مطلع فرمایید تا ضمن اصلاح خطای احتمالی موجبات پیشگیری از خسارات احتمالی دوستان نیز فراهم گردد.

بسیار ممنون و سپاسگزارم

اینم نقشه اصلی و خوانا
http://www.irantk.ir/attachment.php?attachmentid=138781&d=1477760586

فایل های مختلف نقشه گرداک 952

درود به شما
مهندس جان خسته نباشید و ببخشید که مزاحمتون شدم سوال داشتم وقتی هیتر گرداک روشن میکنیم و درجه گرما را تا اخر باز میکنیم ولی گرما تا مقداری مثل 140درجه گرم میکنه و بالاتر نمیره به نظر جنابعالی مشکل از کدام قسمت از مدار برد میتونه باشه .
سپاسگذار

• Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,711
درود به شما
مهندس جان خسته نباشید و ببخشید که مزاحمتون شدم سوال داشتم وقتی هیتر گرداک روشن میکنیم و درجه گرما را تا اخر باز میکنیم ولی گرما تا مقداری مثل 140درجه گرم میکنه و بالاتر نمیره به نظر جنابعالی مشکل از کدام قسمت از مدار برد میتونه باشه .
سپاسگذار

درود

گرامی ارجمند :
نقشه هیتر شما در دسترس نیست و من بدون نقشه نمیتونم راهنمایی کنم.
اما حیرتم از اینه که در پست ۱۶۵ تاپیک زیر فرمودید.
https://www.irantk.ir/threads/42976...کسان-701-و-702?p=648742&viewfull=1#post648742

این انجمن خیلی بی خوده
به کسانی که تقاضای کمک خواستن ببین چه جوری باهاشون برخورد میکنند طوری برخورد میکنند که طرف دلش از همه چی سیاه میشه و انقدر گیر میدن ایراد میگیرند که سوال کننده پشیمون میشه که تقاضای کمک کرده اقا اگر میخواهی واقعا کمک کنی دیگه بهش گیر نده مگر انجمانهای دیگی نیستن که ادم دوست داره باهاشون حرف بزنه .خواهشا کمتر گیر بدین.و اینو بدونید که من اصلا از این انجمن راضی نبودم و کسی به من کمکی نکرد و فقط حرفهای قولومبه سلومبه شنیدم و از این انجمن میرم بیرون خیلیها مثل من هستن داخل گفتگوه را نگاه کنید همه چیو میبینید خیلی ناراحت کنندست.که اسم خودشونو گذاشتن استاد .وای بر ما .
...

و در پست ۲۲۸ همین تاپیک هم فرمودید نباید از من سوال میکردی چون قادر به پاسخگویی نیستم.

لذا درحالیکه فرمودی انجمن های دلخواه و عالی و پاسخگو وجود داره و فرمودید این انجمن بی خوده و از این انجمن خارج میشی ولی در این مدت طولانی بی وقفه و بصورت رگباری پست های تکراری در تاپیک های مختلف ارسال میکنی و باوجودیکه قبلا تذکر و اطلاع دادم که این اعمال خلاف مقرراته ، معذالک توجه میکنی.
عجیب تر اینکه از من سوال میکنی که تشخیص دادی ، نباید ازمن سوال میکردی .

ضمنا درسته که حق عضویت کلانی پرداختی ، اما عضویت ، فقط برای استفاده از اطلاعات موجود انجمن است و کسی موظف به پاسخگویی نیست اما اگه سوال و شخصیت سائل مورد توجه اساتید محترم انجمن قرار بگیره خارج از وظیفه و داوطلبانه ، پاسخگو هستند.
با چه استدلالی تصور کردی بقیه را استخدام کردی و موظف به پاسخگویی هستن؟

معذالک با توهین هایی که کردی اگرچه مستحق کمک و دریافت پاسخ نبودی و اگه میتونستم کمکت کنم هم نباید کمک میکردم ، اما امتناع من از پاسخگویی ارتباطی به توهین های شما نداشته و همانطور که قبلا گفتم ، بدلیل فقدان نقشه دستگاه ، واقعا نمیتونم کمکت کنم.
بنابرین هر وقت نقشه پیدا کردی از من سوال کن و اینقدر برخلاف مقررات ، پست تکراری ارسال نکن .
البته بنظر میرسه اطلاعات و تجربیات شما برای تعمیر گرداک کافی نیست و بهترین گزینه برای شما مراجعه به تعمیرکار است.

در پایان این تاپیک را مطالعه فرمایید
https://www.irantk.ir/threads/11184...-خوش-شانس-کنیم?p=631321&viewfull=1#post631321

سپاس

آخرین ویرایش:

MajiDAmieE

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2018-06-24
239
309
سلام ،
هیتر من سوپر گرداک 952 هستش
میخوام میزان باد خروجی هیتر ، رو حالت مینیموم کمتر باشه

با تعویض ولوم و استفاده از یک ولوم با مقاومت بیشتر مشکلی پیش نمیاد ؟

• Like
بالا