آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

سوال: استفاده از آداپتور DC جای AC

میسم

کاربر vip
کاربر
2013-07-03
131
87
31
مشهد
سلام
یه اسپیکر دارم ورودیش 12ولت AC هستش.
12 ولت ac وقتی میاد تو مدار همون اول با پل دیود و خازن صافی به DC تبدیل میشه.
حالا سوال اینجاست که آیا میشه به جای منبع تغذیه AC 12 V از DC 12 V استفاده کرد؟

hamid.elec

VIP+ افتخاری
کاربر
2014-08-22
571
2,006
آبیک-قزوین
اگر اداپتور شما ترانسی هستش میتونی بازش کنی و پل دیود رو خارج کنی.البته تا بحال امتحان نکردم ولی از اونجایی که داخل اسپیکر پل دیود هست شما اگر ادابتور دی سی هم بزنید مشکلی پیش نمیاد و باید کار کنه

mohsen zmr

مدیر بخش سخت افزار کامپیوتر و لپ تاپ
مدیر تالار
2010-10-29
823
7,078
اهواز
به نام خدا
سلام دوست عزیز.
در مورادی بوده که بنده به جای ترانس از تغذیه سوییچینگ با همان ولتاژ و جریان نامی دستگاه استفاده نموده ام وبه مشکلی هم برنخورده ام و به خوبی هم جواب داده و با رضایت کامل تحویل داده شده است.
خروجی تغذیه سوییچینگ را به خروجی پل دیود یا دو سر خازن dc وصل نمایید .
نکته کار این است که جریان تغذیه جایگزین معادل با ترانس خود دستگاه باشد .
موفق باشید .
با تشکر .

مجید89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-14
799
4,105
شمال
سلام
یه اسپیکر دارم ورودیش 12ولت AC هستش.
12 ولت ac وقتی میاد تو مدار همون اول با پل دیود و خازن صافی به DC تبدیل میشه.
حالا سوال اینجاست که آیا میشه به جای منبع تغذیه AC 12 V از DC 12 V استفاده کرد؟

سلام دوست عزیز.
چون مقدار ولتاژ AC پس از یکسو شدن و عبور از خازن صافی [hide]به صورت مقدار ماکزیمم تثبیت میشه و شما برای اینکه بتونی مستقیماً از تغذیه DC استفاده کنی باید این اختلاف ولتاژ رو لحاظ کنی. اگه ورودی با مولتی متر دیجیتال 12 ولت AC رو نشون میده شما حدود 16.8 ولت روی خازن خواهید داشت. باید دید آیا ولتاژ مورد نیاز مدارتون همین 16 ولته یا اینکه توی مدار از رگولاتور استفاده شده و 16 ولت رو مثلا به 12 ولت یا 5 ولت تبدیل کرده.[/hide] اون وقت میتونین متناسب با نیاز مدارتون از آداپتور مناسب استفاده کنین.

hamid7192

کاربر
2021-08-21
1
1
سلام . منم مشکل تقریبا مشابهی دارم . یک اسپیکر قدیمی دارم که سال ۷۴ گرفتیم . برچسب کنار ورودی برقش نوشته AC 24V /30W و آداپتورش هم گم شده . ام با آداپتور ۱۲ ولت دی سی روشن شد و خوب هم کار میکرد . میخوام بدونم استفاده از اون آداپتور دی سی تو بلند مدت برای دستگاه ضرری داره یا نه ؟

masoud5756

کاربر vip
کاربر
2022-05-23
26
15
WEST-AZ
سلام،قبلا تست شده این کار جواب میده در طولانیمدت هم مشکلی پیش نمیاد

بالا