آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

آموزشی: تحلیل و عیب یابی محافظ یخچال

hossein1354

کاربر vip
کاربر
2010-05-03
229
263
زمین خدا
سلام به استاد غزال
1111.jpg
استاد قطعاتی که خط کشیدم دورش کارش کم کردن ولتاژ 220 است یا کار دیگری انجام می دهد

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

hossein1354

کاربر vip
کاربر
2010-05-03
229
263
زمین خدا
سلام استاد
در پست 57 تحلیل و عیب یابی محافظ یخجال
درباره یکسو کردن قبل از D5 بود که کمی قابل فهم نیست
مشاهده فایل‌پیوست 176884
این دیودی که مشخص کردین سیکل منفی را یکسو می کنه
ایا مسری را که کشیدم درست است اگر درست نیست شما با کشیدن شکل چگونگی یکسو را رسم کنید ممنون از محبت شما بزرگوار

[h=2][/h]
[h=2][/h]

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,711
سلام استاد
در پست 57 تحلیل و عیب یابی محافظ یخجال
درباره یکسو کردن قبل از D5 بود که کمی قابل فهم نیست
مشاهده فایل‌پیوست 176884
این دیودی که مشخص کردین سیکل منفی را یکسو می کنه
ایا مسری را که کشیدم درست است اگر درست نیست شما با کشیدن شکل چگونگی یکسو را رسم کنید ممنون از محبت شما بزرگوار

[h=2][/h]
[h=2][/h]

درود

ابتدا جناب fixsrop پاسخ را اعلام فرمایید و تاپیک را ناقص نکنید.
از طرفی پاسخ ندادن به راهنما ، توهین به وی محسوب میشه.

اما پاسخ سوالات شما
بله خازن ۶۸۰ نانو و مقاومت ۱۰۰ الی ۲۰۰ اهم بمنظور کاهش ولتاژ استفاده شده
و فایلی که بابت سوال دوم ارسال فرمودید قابل استفاده نیست و مجددا فایل زیر را ارسال فرمایید تا سوال شما مشخص بشه.

مشاهده فایل‌پیوست 176884

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,711
سلام استاد دست درد نکنه
استاد خازن موجود که گفتم چه کاری انجام می ده این خازن چلو شک برق 220 را می گیرد
این هم عکس دوم
مشاهده فایل‌پیوست 176885

درود

بابت این جمله که فرمودی
استاد خازن موجود که گفتم چه کاری انجام می ده این خازن ( خازن ۶۸۰ نانو) چلو شک برق 220 را می گیرد
اگر جمله خبری است دراینصورت بابت تحلیل و انتقال دانش خود که به اطلاعم رساندی از شما ممنونم
و اگه جمله سوالی است و سوال کردی ، در اینصورت در پست قبل پاسخ دادم که موجب افت ولتاژ میشه.

در خصوص یکسوسازی این بخش از نقشه به دو طریق یکسو میکنه
۴ دیود در یکسوسازی تمام موج استفاده میشه
و یک دیود که با قلم قرمز مشخص کردم یکسوسازی نیم موج را بعهده داره تا نمونه ای از ولتاژ شبکه تهیه کنه.

سپاس

آخرین ویرایش:

hossein1354

کاربر vip
کاربر
2010-05-03
229
263
زمین خدا
سلام استاد
منظور شما از افت ولتاژ کم کردن ولتاژ است
مگه ولتاژ از خازن عبور می کنه ولتاژ باید از مقاوت عبور کرده و ولتاژ کم کنه درسته ؟
شما بزرگوار می گید که دیود قرمز رنگ نیم سیک را یکسو می کنه دیود موازی با آن چه کاره است؟
بعد نیم سیک منفی را یکسو می کنه؟
ممنون از شما بزرگوار

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,711
سلام استاد
منظور شما از افت ولتاژ کم کردن ولتاژ است
مگه ولتاژ از خازن عبور می کنه ولتاژ باید از مقاوت عبور کرده و ولتاژ کم کنه درسته ؟
شما بزرگوار می گید که دیود قرمز رنگ نیم سیک را یکسو می کنه دیود موازی با آن چه کاره است؟
بعد نیم سیک منفی را یکسو می کنه؟
ممنون از شما بزرگوار

درود

اطلاعات و بضاعت علمی من همونه که عرض کردم و اگه اشتباه میکنم بدلیل ضعف علمی است و مجبور نیستی بپذیری .
کمااینکه دیودی موازی با دیود قرمز نمی بینم ولی شما می بینی .

سپاس

آخرین ویرایش:

hossein1354

کاربر vip
کاربر
2010-05-03
229
263
زمین خدا
اطلاعات و بضاعت علمی من همونه که عرض کردم و اگه اشتباه میکنم بدلیل ضعف علمی است و مجبور نیستی بپذیری
به استاد غزال
من می دونم که شما اطلاعات خوبی دارید
من چیزی نمدانم با دلیل ان موضوع را بیان کنید کار یه استاد یا معلم همینه که شاگردش چیزی نفهمید جور دیگری بگه که بفهمه
من با شکل برای شما توضیع دادم اگه اشتباه شما بگید سیگنال از این قسمت حرکت می کنه و به این قسمت وارد میشه تا ما متوجه بشیم
منظورم که موازی در ظاهر موازی است
سیگنال منفی از D2 عبور میکنه از D3 و D4 نمی تونه عبور کنه یا به زمین برود یا خازن باشد از خازن عبور کرده و از D1 عبور کنه
این چیزی که گفتم درسته اگه اشتباه درستش شما بمن بگید تا چیزی از شما یاد بگیریم
2333.jpg
بعد شما بقیه سوال منه جواب ندادید
اگه راضی نیستی جواب بدید مشکلی من همیشه به شما افتخار می کنم مقداری علمی که دارید به ما می گید من خیلی از شما استفاده کردم
باز از شما متشکرم

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,711
اطلاعات و بضاعت علمی من همونه که عرض کردم و اگه اشتباه میکنم بدلیل ضعف علمی است و مجبور نیستی بپذیری
به استاد غزال
من چیزی نمدانم با دلیل ان موضوع را بیان کنید کار یه استاد یا معلم همینه که شاگردش چیزی نفهمید جور دیگری بگه که بفهمه
من با شکل برای شما توضیع دادم اگه اشتباه شما بگید سیگنال از این قسمت حرکت می کنه و به این قسمت وارد میشه تا ما متوجه بشیم
سیگنال منفی از D2 عبور میکنه از D3 و D4 نمی تونه عبور کنه یا به زمین برود یا خازن باشد از خازن عبور کرده و از D1 عبور کنه
مشاهده فایل‌پیوست 176890
اگه راضی نیستی جواب بدید مشکلی من همیشه به شما افتخار می کنم مقداری علمی که دارید به ما می گید من خیلی از شما استفاده کردم
باز از شما متشکرم

درود

من دوست دارم اطلاعاتی که دارم منتقل کنم بویژه که علاوه بر شما ، هر خواننده ای استفاده میکنه.
اما باید موثر و مفید و قابل درک باشه.
شبیه اینه که شخصی جمع و تفریق نمیدونه و تحصیلات ابتدایی نداره و میگه تفریق یعنی چی ؟
و با اینحال میخواد مفاهیم دروس دانشگاهی مانند دیورژانس را آموزش ببینه .

البته ناممکن نیست اما در صورتی ممکنه که ابتدا تحصیلات دبستان و دبیرستان را آموزش ببینه و پس از کسب مقدمات و زمینه های لازم ، دیورژانس را یاد بگیره.

وقتی با مفاهیم افت ولتاژ و موازی بیگانه هستی که ابتدا و الفبای الکترونیکه ولی اطلاع نداری ، دراینصورت چطور تحلیل نقشه ها رو برات قابل فهم کنم؟

با این وجود هم سوال شما رو بی پاسخ نگذاشتم و لذا گفتم خازن ۶۸۰ نانو وظیفه افت ولتاژ را بعهده داره .
اما گفتی اولا افت ولتاژ چیه؟ و ثانیا گفتی اشتباه میکنم چون جریان از خازن عبور نمیکنه و جلوی شوک را میگیره و مقاومت ، موجب کاهش ولتاژ میشه.

بنابرین از طرفی مقدمات الکترونیک را نمیدونی و از طرفی خطاهای منو اصلاح میکنی که لااقل مقدمات الکترونیک را میدونم.

لذا شما که میتونی خطاهای منو اصلاح کنی قطعا خیلی خیلی بیشتر از من میدونی و بمن نیاز نداری.

توصیه میکنم لقمه مناسب بردار و ابتدا رفتار قطعات الکترونیک و مقدمات الکترونیک را مطالعه کن که مباحث آن در انجمن وجود داره
.

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,711
به استاد غزال
مشاهده فایل‌پیوست 176890
باز از شما متشکرم

درود
همانطور که در پست های قبل گفتم ۴ دیود پل ، در این نقشه دو نوع ولتاژ دراختیار میگذاره
خروجی دیود پل ولتاژ یکسو شده تمام موج است که بواسطه خازن ۶۸۰ نانو و مقاومت ۱۰۰ اهم کاهش یافته و با استفاده از زینر و خازن صافی ولتاژ حدود ۲۰ ولت تهیه میشه .

اما برای نمونه گیری از برق شهر دو خروجی سمت چپ بالا منظور شده که فقط از دیود قرمز استفاده و یکسوسازی نیم موج شده چون جریان ناچیزی برای نمونه گیری نیاز داریم .

بنابرین دیود قرمز ، دقیقا شبیه شکل پایینی عمل میکنه که ولتاژ متناوب فقط با یک دیود یکسو میشه.
درواقع در هر تغذیه ای که از ۴ دیود پل استفاده شده چنانچه از یک خروجی پل و یک ورودی پل استفاده کنید ولتاژ یکسو شده نیم موج خواهید داشت مثلا

اگر از خروجی منفی و ورودی نول استفاده کنید
یا از خروجی مثبت و ورودی نول استفاده کنید
در هر یک از حالات فوق یکسوساز نیم موج ، ولتاژ ۳۱۰ ولت را در اختیارمون میگذارد .

سپاس

IMG_20210619_184816_082.jpg

IMG_20210619_185701_064.jpg

آخرین ویرایش:
بالا