آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: آموزش قطعات و تعمیرات کامپیوتر

به نظرتون اینگونه تایپیک ها خوب هست یا نه؟

• مجموع رای دهندگان
    71

ebrahim298

کاربر
2011-09-08
22
49
کرج
مشاهده فایل‌پیوست 127738
مثلا این قطعه و البته خودتون میدونید که از این قطعات خیلی زیاد داریم رو مادربردها.[emoji58]

Sent from my SM-G7102 using Tapatalk

سلام
این قطعه smd سه پایه می تواند ترانزیستور دوقطبی NPN یا PNP ، ترانزیستور ماسفت کانال N یا p ، دیودهای آند مشترک ، دیود های کاتد مشترک و کلا دو دیود باشد که با توجه به دیتا شیت مشخص می شود. چند نمونه در عکس زیر مشخص شده.

1.jpg

oliayee

کاربر
2012-10-06
73
559
bandar abbas
با سلام خدمت اقای محبی
مهندس جان در مبحث چیپست های bga فرموده بودید که زمانی که چیپ ها دمای آنرمال داشته باشند بایستی ریسولد و ریبال بشوند .من بشخصه تا بحال به چنین موردی که سردی لحیم باعث افزایش دمای چیپ بشود برخورد نکرده ام و تمام موردهای این چنینی خود چیپست سوخته بوده است.خواهش می کنم در این مورد توضیح بفرمائید.
با تشکر

omidm11

VIP+ افتخاری
کاربر
2010-01-19
310
508
تهران
با سلام خدمت اقای محبی
مهندس جان در مبحث چیپست های bga فرموده بودید که زمانی که چیپ ها دمای آنرمال داشته باشند بایستی ریسولد و ریبال بشوند .من بشخصه تا بحال به چنین موردی که سردی لحیم باعث افزایش دمای چیپ بشود برخورد نکرده ام و تمام موردهای این چنینی خود چیپست سوخته بوده است.خواهش می کنم در این مورد توضیح بفرمائید.
با تشکر
سلام و خسته نباشید
با توجه به فرمایشات دوست عزیزمون،بنده هم به شخصه تو مادربردهای مختلف به چیپهایی برخورد کرده ام که به شدت داغ میکنن(برای مثال یه چیپ جنوبی روی یه مادربرد اینتل بود که به شدت داغ میشد و نمیشد در حد سه ثانیه هم دست روش نگه داشت) و نمیشه انگشت روش نگه داشت.با توجه به شدت حرارت به مشتری گفتم که به زودی مادربرد از قسمت چیپ خراب میشه ولی الان یه ساله میرن و میان و هر وقت میپرسم میگن نه هنوز کار میکنه!!!
خب اون شدت حرارت عادی نبود و مطمئنم مشکل داره ولی هم تصویر داشت و هم کار میکرد.
آیا با اون شدت حرارت کار کردن عادیه یا من اشتباهی گفتم به مشتری؟
ممنون

Sent from my SM-G7102 using Tapatalk

اسماعیل محبی

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2014-03-11
657
6,186
استان زنجان
سلام دوستان و سروران گرامی

داغ شدن چیپ در بعضی اوقات از خود چیپ نیست کریستال کنار چیپ جنوبی یا آی سی کلاک در چیپ شمالی و همینطور خازن های نیمه سوخته با ظاهر سالم

نیز باعث جریان کشی در مدار شده و حرارت چیپ رو بالا میبره مواردی که فرمودید درست است اما باید بدانید در تعمیرات از هزینه کم شروع بکنید ریسولد کردن هزینه کمی

نسبت به تعویض چیپ در بر خواهد داشت اگر درست نشد به سراغ تعویض چیپ باید رفت تعویض خازنها بعد از تعویض چیپست از خاطر نرود البته باز تاکید میکنم خازنهایی

با تلرانس خطای کمتر که در بازار ایران کم پیدا میشه .

سپاس و گذشت کنید مدتی نتوانستم به سایت سر بزنم .
موفق باشید

بالا