آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: ناتوانی در تعمیر یک چراغ قوه معمولی !

david6357

کاربر
2012-02-12
26
53
مشهد
سلام

زینر برای پیشگیری از صدمه دیود نوری لازمه اما کافی نیست و زینر موازی از صدمه دیود نوری جلوگیری نمیکنه

مقاومت سری مناسب برای پیشگیری از سوختن قطعات واجبه بطوریکه مقاومت مناسب در ولتاژ نرمال بی اثر و برای ولتاژ های بالاتر موجب افت ولتاژ میشه و بنحو چشمگیری از صدمه دیود نوری و هر قطعه دیگری پیشگیری میکنه.

مثلا درحالیکه دیود نوری بدون مقاومت سری ، با تغییرات جزئی ولتاژ نرمال میسوزه اگه از مقاومت سری حدود 4 اهم استفاده کنی با ولتاژ نرمال تقریبا بی اثره ولی با اتصال به ولتاژ بالاتر موجب افت ولتاژ اضافه میشه و لذا با ولتاژ بیش از دو برابر ولتاژ نرمال هم نمیسوزه
بهمین دلیل
اگه از مقاومت سری مناسب در هر قطعه و سیستمی استفاده کنید به این سادگی ها نمیسوزه
و بهمین دلیل در پایه تغذیه کلیه آی سی ها باید از مقاومت سری استفاده بشه وگرنه عمر طولانی نمیکنه
و بهمین علت کلیه دستگاههای پدر و مادردار مملو از این مقاومت های سری است.

سپاس

با سلام
استاد چطور و با چه فرمولی میشه مقاومت مناسب با توجه به ولتاژ انتخاب کرد.

سپاس

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

david6357

کاربر
2012-02-12
26
53
مشهد

دوست عزیز فرهاد35 جان

خروجی شارژ پایه های - + که برای شارژ باتری حدودا" 16 ولت میفرستد خود باتری اگر سالم باشد آن را تا 4.5 الی 6 ولت میرساند
وحال اگر باتری خراب شد بازدن به برق و روشن کردن چراغ الی دی ها میسوزد

راه کار
برای بار اضافی استفاده دیود زینر در خط ولتاژ ای دی ها میباشد که بدون باتری به الی دی ها صدمه نمی زند
ولی این نو شارژ برای چراغ های اضطراری توصیه نمی شود

در عکس زیر مشاهده میکنید

hidden content may not be quoted

با سلام
من یه چراغ قوه چینی داشتم که خراب شد . شارژر و و ولتاژ خروجی برد که باتری رو شارژ میکنه رو تست کردم درست بود و مطمئن شدم که باتری خراب شده
یه باتری دیگه با کیفت خریدم توو اولین شارژ بعد چند ساعت آب از باتری بیرون زد و خراب شد
به نظرتون مشکل از کجاس
سپاس

• Like

@morteza

کاربر vip
کاربر
2017-10-21
126
134
دوست بزرگوار جسارت نشه اما این یکی از ساده ترین چیزایی بود که نیاز به پرسش نداشت به نظر بنده
ببینید شما وقتی که چراغ قوه رو به برق وصل میکنید خروجی مدار شارژ هم چیزی حدود 220 ولت میباشد  ولی با آمپر بسیار پایین  که وقتی به باتری متصل بشه اضافه ولتاژ کم میشه و شما اگر در حین شارژ ولتاژ سرباتری سالم زو اندازه بگیرید حدود پنج شش ولت بیشتر نیس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
با سلام
استاد چطور و با چه فرمولی میشه مقاومت مناسب با توجه به ولتاژ انتخاب کرد.

سپاس

درود

روش بسیار ساده پیدا کردن ایده آلترین مقاومت سری محافظ ،
بزرگترین مقاومتی که با هر سیستمی سری کنید و موجب اختلال سیستم نشه همون مقاومت ایده آلترین مقاومت سری است.
مثلا با یک تغذیه مقاومت ۱ اهم سری میکنید و می بینید در بدترین شرایط هم کوچکترین خللی در عملکرد دستگاه مشاهده نشد
از مقاومت ۵ اهم و ۱۰ و ۱۵ استفاده میکنید و مشکلی پیش نیومد اما مقاومت ۱۶ اهم موجب اختلال ناچیزی شد.
به این ترتیب مقاومت حدود ۱۳ یا ۱۴ اهم ایده آلترین مقاومت سری است.

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
با سلام
من یه چراغ قوه چینی داشتم که خراب شد . شارژر و و ولتاژ خروجی برد که باتری رو شارژ میکنه رو تست کردم درست بود و مطمئن شدم که باتری خراب شده
یه باتری دیگه با کیفت خریدم توو اولین شارژ بعد چند ساعت آب از باتری بیرون زد و خراب شد
به نظرتون مشکل از کجاس
سپاس

درود

اگه باطری از انواع مرغوب بوده دراینصورت نحوه شارژ ایراد داشته
با احتمال زیاد مدت زیادتر از زمان لازم تحت شارژ بوده یعنی جریان شارژ بعد از شارژ کامل هم متوقف نشده

سپاس

david6357

کاربر
2012-02-12
26
53
مشهد
درود

روش بسیار ساده پیدا کردن ایده آلترین مقاومت سری محافظ ،
بزرگترین مقاومتی که با هر سیستمی سری کنید و موجب اختلال سیستم نشه همون مقاومت ایده آلترین مقاومت سری است.
مثلا با یک تغذیه مقاومت ۱ اهم سری میکنید و می بینید در بدترین شرایط هم کوچکترین خللی در عملکرد دستگاه مشاهده نشد
از مقاومت ۵ اهم و ۱۰ و ۱۵ استفاده میکنید و مشکلی پیش نیومد اما مقاومت ۱۶ اهم موجب اختلال ناچیزی شد.
به این ترتیب مقاومت حدود ۱۳ یا ۱۴ اهم ایده آلترین مقاومت سری است.

سپاس
سلام
سپاس فراوان

• Like

azezkmsf

کاربر
2011-04-17
133
116
درود

چیزی که شما میخوای باید از بازار تهیه کنی
یک کلید و یک لامپ قوی و یک باطری پرقدرت بخری و همگی را سری کنی چراغ قوه است که نیاز به قاب داره
اگه عدسی هم میخوای اونم باید بخری
نحوه تولید عدسی و باطری و لامپ خارج از امور این انجمن است .
یه دونه آداپتور یا شارژر هم تهیه کن باطری رو شارژ کن.

سپاس
سلام دوست گرامی
خوب توی بازار من میگردم کسی دقیق راهنمایی نمیکنه
چطور میشه ولتاز مناسب برای نمونه لامپ led cobزیر رو فهمید
LAT-SMD-COB.jpg

• Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
سلام دوست گرامی
خوب توی بازار من میگردم کسی دقیق راهنمایی نمیکنه
چطور میشه ولتاز مناسب برای نمونه لامپ led cobزیر رو فهمید
مشاهده فایل‌پیوست 157344

درود

صحیح ترین راه دستیابی به ولتاژ این لامپ دیتاشیت است.
اما اگه دیتاشیت قطعه را پیدا نکردی دراینصورت
یک ولتمتر به لامپ متصل کن و منبع ولتاژ را با مقاومت حدود ۱۰ الی ۲۰ اهم سری کن و به لامپ متصل کن
حالا ولتاژ منبع را از صفر ولت بتدریج بالا ببر تا جایی که ولتاژ لامپ یا ولتمتر با افزایش ولتاژ منبع تغییر نمیکنه دراینصورت ولتاژی که می بینی ولتاژ لامپه.

البته وقتی دیدی ولتاژ منبع را حدود ۱ ولت و نهایتا با توجه به قدرت این لامپ حدود ۲ ولت اضافه کردی و دیدی ولتاژ لامپ تغییر نکرد دیگه ولتاژ منبع را بیشتر نکن و همینجا کار تمومه درغیراینصورت باباش درمیاد.

سپاس

Hossein1400

کاربر
2021-07-03
1
0
سلام مقاومت ها smd که دربرد چراغ اضطراری dp730 سوختند .مقدارشون رو چطوری بفهمیم؟ممنون

بالا