آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: تحلیل مدار یک نمونه لامپ کم مصرف

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,765
به نام خدا
استاد امکانش هست تعقیر مد نظرتون رو بگید

سلام

استاد اسدی عزیز

تحلیل و بررسی و مطالعه عمقی مدار و بویژه اعمال تغییرات مستلزم صرف وقت قابل توجه و مشاهده بازتاب و اثر هر قطعه و تغییرات است .
لذا اولا زمان زیادی از موضوع سپری شده و پاسخ سوال شما مستلزم مطالعه مجدد و تداعی مطالب در زمان قابل توجه است.

ثانیا نیاز به نمونه ای جهت تست های لازم است که مکررا تقاضا کردم چنانچه نمونه ای در دسترس دوستان است اعلام فرمایند که خبری نشد.

و لذا ضمن پوزش ، با توجه به شرایط حاضر که زمان فراغت کمتری دارم متاسفانه بررسی مجدد موضوع درصورت وجود نمونه نیز مقدورم نیست.

سپاس

afshin.j

کاربر
2011-10-16
23
58
جنوب
با سلام
عذر خواهی من را بپذیرید، قبل از هر چیز من نمی دانم در کدام بخش یا انجمن پیام بگذارم تا شما رویت فرمایید به همین

سبب پیام شخصی می دهم لطفا راهنایی فرمایید.
من در دو مورد درخواست راهنمایی دارم.
اول لامپ کم مصرف : به توصیه شما خازن استارت یعنی بین دو فیلامان را جایگزین کردم البته پس از یک دقیقه کلا

ترانزیستتور ها سوختند. البته تحلیل لامپ کم مصرف شما را خواندم و بسیار مفید بود اما دلیل سوختن هر دو ترانزیستور را

درک نکردم. من نقشه برد را مطابق تحلیل شما رسم کردم و ارسال کردم. شما فرمودید c5 را جایگزین کنم من هم چنین

کردم البته ولتاژ خازن 1600 بود که 2000 قرار دادم و اصولا نباید مشکلی پیش بیاد اما پس از یک دقیقه سوخت.
c5=1600 ,c4=400v ,c3=1200v ,c2= 100v
OqDYm.jpg

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,765
با سلام
عذر خواهی من را بپذیرید، قبل از هر چیز من نمی دانم در کدام بخش یا انجمن پیام بگذارم تا شما رویت فرمایید به همین

سبب پیام شخصی می دهم لطفا راهنایی فرمایید.
من در دو مورد درخواست راهنمایی دارم.
اول لامپ کم مصرف : به توصیه شما خازن استارت یعنی بین دو فیلامان را جایگزین کردم البته پس از یک دقیقه کلا

ترانزیستتور ها سوختند. البته تحلیل لامپ کم مصرف شما را خواندم و بسیار مفید بود اما دلیل سوختن هر دو ترانزیستور را

درک نکردم. من نقشه برد را مطابق تحلیل شما رسم کردم و ارسال کردم. شما فرمودید c5 را جایگزین کنم من هم چنین

کردم البته ولتاژ خازن 1600 بود که 2000 قرار دادم و اصولا نباید مشکلی پیش بیاد اما پس از یک دقیقه سوخت.
c5=1600 ,c4=400v ,c3=1200v ,c2= 100v

درود
نظر به اینکه با امید به رفع مشکل زحمت قابل توجهی بابت نقشه تقبل کردی لذا
اگه عجله نداری و اگه ممکنه در شرایط مناسب تری بررسی کنم ولی حتما مشکل را رفع میکنم.

اما در این فاصله گزارش کاملی ارسال کن که تابحال چکار کردی و اینکه بعد از یک دقیقه سوخت توضیح شفافی نیست
آیا نور ضعیفی داشت و سوخت
آیا نور عادی داشت و سوخت
آیا هیچ نوری نداشت و با پت پت و یا بی پت پت سوخت
چه قطعه ای سوخت آیا منظور از سوختن ، ازکارافتادگی است یا مطمئن شده ای که قطعه ای سوخت؟
چند وا ته ؟ بنظر میرسه بیشتر از 20 وا ته .
آیا خطایی در قرائت مقادیر قطعات نداشتی و کاملا مطمئنی ؟
آیا سلامت و صحت حباب را در لامپ دیگری تست کردی ؟
کاملا شفاف و منجز گزارش کن که از راه دور منم بتونم همه شرایط را ببینم
مواردی که گزارش کردی ایرادی نداره

تصاویری از پشت و روی برد هم ارسال کن
موارد فوق را پاسخ بده و اگه احیانا فراموشم شد حدود یک هفته بعد از طریق پیام خصوصی یادآوری کن

سپاس

آخرین ویرایش:

mehrdad540

کاربر
2020-02-27
453
635
شیراز
با سلام خدمت اساتید و بزرگواران اهل فن
بنده مدار یه لامپ کم مصرف بالای 100 رو احتیاج دارم برای کاربرد های ولتاژ ولی هر مداری وصل میکنم خیلی سریع داغ میکنه و میخاد بسوزه مخصوصا سیم پیچها
کسی ظرفیت سیم پیچهارو میدونه چنده که خودم یه سیم پیچ قویتر براش بسازم؟
ممنونم

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,765
با سلام خدمت اساتید و بزرگواران اهل فن
بنده مدار یه لامپ کم مصرف بالای 100 رو احتیاج دارم برای کاربرد های ولتاژ ولی هر مداری وصل میکنم خیلی سریع داغ میکنه و میخاد بسوزه مخصوصا سیم پیچها
کسی ظرفیت سیم پیچهارو میدونه چنده که خودم یه سیم پیچ قویتر براش بسازم؟
ممنونم

درود

وقتی سیم پیچ داغ میکنه وای بحال ترانزیستور که باید ذوب بشه.
خودت مونتاژ کردی و داغ میکنه؟

سپاس

mehrdad540

کاربر
2020-02-27
453
635
شیراز
درود

وقتی سیم پیچ داغ میکنه وای بحال ترانزیستور که باید ذوب بشه.
خودت مونتاژ کردی و داغ میکنه؟

سپاس

ترانزیستورها 13007 هستن و روشون رادیاتور وصله گرمای شدیدی هم ندارن خیلی معمولیه میتونم 13009 هم بجاشون وصل کنم ولی دوتا خازن سری شده با خروجی که حدود 1200 ولتن خیلی داغ میکنن و ترانس خروجی
مدار بالاست یه لامپ کم مصرف حدود 50 وات هست بدون هیچ گونه تغییر من در آوردی فقط بار اول که تست کردم چون بدون مقاومت خروجی گذاشتم دیودهاش و 3 تا مقاومتش سوخت که 4007 داشتم انداختم اونارم با نمونه وات بالاتر داشتم تعویض کردم مدار شروع بکار کرد
در ضمن تو خروجی حتما باید یه مقاومت 15 اهم 10 وات بزارم وگرنه دوباره میترکه همین مقاومتم تازه در حد سوختن داغ میکنه
حالا چنتا سوال دارم
1-ظرفیت سیم پیچ لامپ کم مصرف استاندارد خاصی داره و آیا کم و زیاد بشه مدار کلا از کار میوفته یا اینکه فقط کمی فرکانس تغییر میکنه؟
2-میتونم ظرفیت سیم پیچ و اون خازنای ولتاژ بالا رو طوری تنظیم کنم که مدار بدون اون مقاومت 15 اهم 10 وات خروجی راحت بدون دردسر کار کنه؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,765
ترانزیستورها 13007 هستن و روشون رادیاتور وصله گرمای شدیدی هم ندارن خیلی معمولیه میتونم 13009 هم بجاشون وصل کنم ولی دوتا خازن سری شده با خروجی که حدود 1200 ولتن خیلی داغ میکنن و ترانس خروجی
مدار بالاست یه لامپ کم مصرف حدود 50 وات هست بدون هیچ گونه تغییر من در آوردی فقط بار اول که تست کردم چون بدون مقاومت خروجی گذاشتم دیودهاش و 3 تا مقاومتش سوخت که 4007 داشتم انداختم اونارم با نمونه وات بالاتر داشتم تعویض کردم مدار شروع بکار کرد
در ضمن تو خروجی حتما باید یه مقاومت 15 اهم 10 وات بزارم وگرنه دوباره میترکه همین مقاومتم تازه در حد سوختن داغ میکنه
حالا چنتا سوال دارم
1-ظرفیت سیم پیچ لامپ کم مصرف استاندارد خاصی داره و آیا کم و زیاد بشه مدار کلا از کار میوفته یا اینکه فقط کمی فرکانس تغییر میکنه؟
2-میتونم ظرفیت سیم پیچ و اون خازنای ولتاژ بالا رو طوری تنظیم کنم که مدار بدون اون مقاومت 15 اهم 10 وات خروجی راحت بدون دردسر کار کنه؟

درود

من فقط فهمیدم چیزی نفهمیدم ؟
قبلا سوال کردم آیا خودت مونتاژ کردی ؟
ایا مدار متعلق به لامپ است ولی دستکاریش کردی ؟
مقاومت ۱۵ اهم متعلق به خودشه یا ابتکاری اضافه شده؟
چطور مصرف کننده ۱۵ اهمی در خروجی سیستم گذاشتن که الکی مصرف کنه و کل مدار را تبدیل به اتو کنه .
چطور ممکنه همه قطعات داغ کنن و ترانزیستور خیلی کمتر داغ کنه ؟

در این لامپ همه چی هست جز علم و منطق
نقشه داری ارسال کن ببینم قضیه چیه ؟

سپاس

آخرین ویرایش:

mehrdad540

کاربر
2020-02-27
453
635
شیراز
درود

من فقط فهمیدم چیزی نفهمیدم ؟
قبلا سوال کردم آیا خودت مونتاژ کردی ؟
ایا مدار متعلق به لامپ است ولی دستکاریش کردی ؟
مقاچمت ۱۰ اهم متعلق به خودشه یا ابتکاری اضافه ش ؟
چطور مصرف کننده ۱۰ اهمی در خروجی سیستم گذاشتن که الکی مصرف کنه و کل مدار را تبدیل به اتو کنه .
چطور ممکنه همه قطعات داغ کنن و ترانزیستور خیلی کمتر داغ کنه ؟

در این لامپ همه چی هست جز علم و منطق
نقشه داری ارسال کن ببینم قضیه چیه ؟

سپاس

دوست عزیز عرض کردم خدمتتون بورد متعلق به یه لامپ کم مصرف حدود 50 واته که هیچگونه تغییری توش انجام ندادم
فقط مصرف کننده که یک کوئل هست چون مقاومت خیلی پایینی داشت ابتکاری با یه مقاومت 15 اهم 10 وات سری کردم و به خروجی بورد وصل کردم همین

همین مقاومت هم خیلی داغ میکنه
ترانس هم داغ میکنه
دوتا خازن ولتاژ بالای خروجیم داغ میکنن
ولی ترانزیستورها فقط گرم هستن یعنی به جریان کشی تا اون حدی که شما میگی نرسیدن که داغ کنن

در ضمن مقاومت لامپ کم مصرف در حالت عادی هم از حدود 2 اهم هست تا حدود 13 اهم
پس نباید با بار اهمی 15 اهم مشکل داشته باشه
ولی فعلا مشکل داره
نه فقط با این بورد
بوردهای ضعیفتر هم چک کردم اوناهم همین مشکلو دارن
نقششو ندارم مگر اینکه نقششو در بیارم

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,765
دوست عزیز عرض کردم خدمتتون بورد متعلق به یه لامپ کم مصرف حدود 50 واته که هیچگونه تغییری توش انجام ندادم
فقط مصرف کننده که یک کوئل هست چون مقاومت خیلی پایینی داشت ابتکاری با یه مقاومت 15 اهم 10 وات سری کردم و به خروجی بورد وصل کردم همین

همین مقاومت هم خیلی داغ میکنه
ترانس هم داغ میکنه
دوتا خازن ولتاژ بالای خروجیم داغ میکنن
ولی ترانزیستورها فقط گرم هستن یعنی به جریان کشی تا اون حدی که شما میگی نرسیدن که داغ کنن

در ضمن مقاومت لامپ کم مصرف در حالت عادی هم از حدود 2 اهم هست تا حدود 13 اهم
پس نباید با بار اهمی 15 اهم مشکل داشته باشه
ولی فعلا مشکل داره
نه فقط با این بورد
بوردهای ضعیفتر هم چک کردم اوناهم همین مشکلو دارن
نقششو ندارم مگر اینکه نقششو در بیارم

درود

پس هیچگونه دستکاری نکردی فقط بدترین دستکاری رو کردی ؟ !!!
کی میگه مقاومت لامپ ۵۰ وات ۱۵ اهمه که بجای لامپ مقاومت ۱۵ اهمی ابتکاری نصب کردی ؟

روی سر من شاخ سبز شده که چطور خروجی رو به ۱۵ اهم متصل کردی و همه چی دود نشده اونوقت میگی دستکاری نکردی ؟
مقاومت ۱۵ اهم یعنی بجای ۵۰ وات میخوای حدود ۱۰۰۰ وات از مدار بکشی و باباشو دربیاری و معلومه همه چی سرخ میشه ( البته این مدار نمیتونه ۱۰۰۰ وات بده و بهمین علت منفجر نشده ولی بشدت داغ میشه )

مقاومت ترانسی که اهم متر نشون میده هیچ ارتباطی با مقاومت ترانس و مقاومت بار نداره .
در هر صورت یک لامپ جایگزین مقاومت ۱۵ اهمی کن چیزی داغ نمیکنه و نیاز به تغییر نداری و مدار سالمه
ضمنا با این شرایط محاله که ترانزیستور تبدیل به اتو نشه اما اگه ندیدی به این علته که از ترس سوختن مقاومت با سرعت خاموشش کردی و اگه تامل کنی و بتونی به ترانزیستور دست بزنی و صدای جیزززز نشنوی جایزه داری .
برای اینکه حرارت ترانزیستور به رادیاتورش منتقل بشه زمان بیشتری نسبت به مقاومت نیاز داره و بهمین علت که زودتر خاموشش کردی حرا ت واقعی رو ندیدی . .

سپاس

آخرین ویرایش:

mehrdad540

کاربر
2020-02-27
453
635
شیراز
درود

پس هیچگونه دستکاری نکردی فقط بدترین دستکاری رو کردی ؟ !!!
کی میگه مقاومت لامپ ۵۰ وات ۱۵ اهمه که بجای لامپ مقاومت ۱۵ اهمی ابتکاری نصب کردی ؟

روی سر من شاخ سبز شده که چطور خروجی رو به ۱۵ اهم متصل کردی و همه چی دود نشده اونوقت میگی دستکاری نکردی ؟
مقاومت ۱۵ اهم یعنی بجای ۵۰ وات میخوای حدود ۱۰۰۰ وات از مدار بکشی و باباشو دربیاری و معلومه همه چی سرخ میشه ( البته این مدار نمیتونه ۱۰۰۰ وات بده و بهمین علت منفجر نشده ولی بشدت داغ میشه )

مقاومت ترانسی که اهم متر نشون میده هیچ ارتباطی با مقاومت ترانس و مقاومت بار نداره .
در هر صورت یک لامپ جایگزین مقاومت ۱۵ اهمی کن چیزی داغ نمیکنه و نیاز به تغییر نداری و مدار سالمه
ضمنا با این شرایط محاله که ترانزیستور تبدیل به اتو نشه اما اگه ندیدی به این علته که از ترس سوختن مقاومت با سرعت خاموشش کردی و اگه تامل کنی و بتونی به ترانزیستور دست بزنی و صدای جیزززز نشنوی جایزه داری .
برای اینکه حرارت ترانزیستور به رادیاتورش منتقل بشه زمان بیشتری نسبت به مقاومت نیاز داره و بهمین علت که زودتر خاموشش کردی حرا ت واقعی رو ندیدی . .

سپاس

مگه مقاومت حباب لامپ همون حدود 15 اهم نیست؟:50000000:
بابا من خودم با اهمتر گرفتم کمتر از اینام دیدم
دیود هم 1N4007 گذاشتم ولی مشکل بهم نزده
معنیش اینه مدار زیر 1 آمپر از برق شهر میکشه
1 آمپر که بگیره تازه میشه 220 وات
کو تا 1000 وات:32000000:

حالا چیکار کنم این حد توان میخام؟
ترانس و خازنهارو عوض کنم حداکثر ترانزیستورارم 13009 میزارم حلله فقط ترانس مشکله چیکارش کنم مهندس؟

آخرین ویرایش:
بالا