آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

آموزشی: دیگه ساده تر از این نمیشه ( تحلیل سوئیچینگ )

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729

سلام

دقیقا همینطوره

برای لمس موضوع اگر یک ترانس معمولی 6 ولتی تهیه کنید و دوسر 220 ولت آنرا به لامپ فازمتر متصل کنید و یک باطری را به دو سر سیم پیچ 6 ولت ترانس متصل کنید و همینطور متصل نگهدارید خواهید دید که لامپ فازمتر فقط لحظه اول ، روشن و برای همیشه خاموش می شه

لذا باوجودیکه باطری همچنان متصله اما فقط لحظه اول ، میتونه لامپ را روشن کنه (البته در لحظه قطع باطری هم ولتاژ بیشتری تولید میکنه که مورد بحث ما نیست)

دلیل علمی این رفتار را در تاپیکی تقدیم کردم
و هرچند مطلب مورد نظر را کمی جستجو کردم و پیدا نکردم اما تاپیک زیر هم جان کلام را میرسونه

http://www.irantk.ir/irantk36121-2/#post189968

اگر برق شهر در تغذیه برقرار است و بطریقی آی سی را یک لحظه خاموش کنیم (مثلا 14 ولت را یک لحظه قطع و مجددا وصل کنید) چرا دیگه تغذیه کار نمیکنه و حتما باید برق شهر را قطع و مجددا وصل کنید تا راه اندازی بشه؟

همانطور که در تست و توضیحات بالا اشاره کردم بمحض ورود برق DC به هر ترانسی یک لحظه کلیه سیم پیچ ها دارای ولتاژ میشه
و بعد از این لحظه اولیه ، هرچقدر ولتاژ DC متصل بمونه دیگه خبری نیست و فقط لحظه اول ، این ولتاژ تولید میشه (مگر اینکه آی سی تغذیه ای باشه که بعد از لحظه اول ، مدام ولتاژ dc را قطع و وصل کنه که این ولتاژ برای همیشه تولید بشه )

بنابرین بمحض اتصال برق به ترانس ، این ولتاژ لحظه ای ، برای لحظه اول تولید میشه و برق راه اندازی آی سی را تامین میکنه و پس از راه اندازی هم آی سی مدام ولتاژ dc را قطع و وصل میکنه و لذا تا زمانیکه آی سی کار میکنه و قطع و وصل میکنه ترانس هم مدام فکر میکنه لحظه اوله و لذا 14 ولت تغذیه آی سی هم مدام تولید میشه.

حالا اگه یک لحظه آی سی را خاموش کنیم بشرطی که برق اصلی (۳۱۰ولت) قطع نشه دراینصورت آی سی قطع و وصل نمیکنه و چون برق اصلی هم برقراره لذا لحظه اول را نداریم که راه اندازی کنه و بنابرین دیگه ترانس تا ابد لحظه اول را نمی بینه و به این ترتیب به خواب میره و دیگه برقی تولید نمیکنه.

اینجاست که مجبوریم تغذیه را از برق بکشیم و مجددا به برق بزنیم تا لحظه اول را برای ترانس بسازیم که ۱۴ ولت یک لحظه تولید و آی سی راه اندازی بشه.
البته اگه با آداپتور یا هر منبع دیگری هم یک لحظه 14 ولت راه اندازی لحظه اول را بهش برسونی دراینصورت هم راه می افته.

سوال:
چرا در تغذیه ای که بدلیل فوق ، بخواب رفته ، باوجودیکه برق شهر را قطع و وصل میکنیم ، گاهی اوقات
روشن نمیشه ؟

سپاس

درود

عیب های خفن تغذیه
پاسخ سوال انتهای پست ۲۳ که بشرح فوق کپی شده و تاکنون مورد بررسی و تحلیل قرار نگرفته پرده از عیب های خفن تغذیه برمیداره
که به عقل جن هم نمیرسه و اینگونه مواقع غالبا ناگزیر به استفاده از تغذیه متفرقه میشن و یا دستگاهو بکلی اوراق میکنن.

لذا فکر میکنی این جن کجا خوابیده و چه عاملی باعث میشه تغذیه ای که خرابه ولی همه قطعاتش سالم سالمه چرا بدون شوک دستی اصلا راه نمی افته ولی پس از راه اندازی دستی بدرستی کار میکنه
بطوریکه همین عامل گاها در تغذیه سالم هم ظهور میکنه و باوجودیکه تغذیه سالمه اما با این وجود ، قطع و وصل برق شهر هم گاهی افاقه نمیکنه و گاهی روشن نمیشه .
چرا؟

سپاس

آخرین ویرایش:

مهندس فرزاد

کاربر vip
کاربر
2015-12-19
24
31
سلام و خسته نباشید
بسیار مطالب عالی با سادگی بیان و انتقال مفهومی قوی.
تشکر از وقتی که گذاشتید

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
سلام و خسته نباشید
بسیار مطالب عالی با سادگی بیان و انتقال مفهومی قوی.
تشکر از وقتی که گذاشتید

درود

قطعا وقوف به میزان تاثیر و قابلیت تشریح و بویژه و بویژه تر اطلاع از نواقص و کاستی های اثر ، خالق انگیزه و بسیار امیدبخش است.
بابت اظهار لطف حضرت عالی سپاسگزارم

nishgon64

کاربر
2013-08-08
481
939
تهران
www.funpatogh.com
درود

عیب های خفن تغذیه

پاسخ سوال انتهای پست ۲۳ که بشرح فوق کپی شده و تاکنون مورد بررسی و تحلیل قرار نگرفته پرده از عیب های خفن تغذیه برمیداره
که به عقل جن هم نمیرسه و اینگونه مواقع غالبا ناگزیر به استفاده از تغذیه متفرقه میشن و یا دستگاهو بکلی اوراق میکنن.

لذا فکر میکنی این جن کجا خوابیده و چه عاملی باعث میشه تغذیه ای که خرابه ولی همه قطعاتش سالم سالمه چرا بدون شوک دستی اصلا راه نمی افته ولی پس از راه اندازی دستی بدرستی کار میکنه
بطوریکه همین عامل گاها در تغذیه سالم هم ظهور میکنه و باوجودیکه تغذیه سالمه اما با این وجود ، قطع و وصل برق شهر هم گاهی افاقه نمیکنه و گاهی روشن نمیشه .
چرا؟

سپاس

استاد به این علت هست که گاهی اوقات گیت ترانزیستور ماسفت در حالت تحریک باقی می مونه و پایه درین و سورس در حال هدایت است
و برای اینکه تغذیه درست بشه یا باید بزاریم که چند دقیقه بمونه تا گیت از تحریک در بیاد و بعد منبع رو به برق بزنیم یا اینکه 3 پایه ماسفت رو یک لحظه اتصال کوتاه کنیم البته قبلش باید ولتاژ خازن های ورودی رو تخلیه کنیم
حالا نمیدونم درسته یا خیر

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
استاد به این علت هست که گاهی اوقات گیت ترانزیستور ماسفت در حالت تحریک باقی می مونه و پایه درین و سورس در حال هدایت است
و برای اینکه تغذیه درست بشه یا باید بزاریم که چند دقیقه بمونه تا گیت از تحریک در بیاد و بعد منبع رو به برق بزنیم یا اینکه 3 پایه ماسفت رو یک لحظه اتصال کوتاه کنیم البته قبلش باید ولتاژ خازن های ورودی رو تخلیه کنیم
حالا نمیدونم درسته یا خیر

درود

اینکه رفتار فت آزاد را بدقت بررسی و با پاسخ سوال مرتبط ساختی قابل تحسین و از لوازم نوآوری و خلاقیته
اما پاسخ سوال نیست زیرا مواردی که فرمودید بدلایلی در فت آزاد اتفاق میافته ولی قطعات متصل به فت داخل مدار مانع این رفتار میشه که اگه موارد مورد اشاره را داخل مدار آزمایش کنی متوجه میشی داخل مدار به شکلی که فرمودی عمل نمیکنه

و لذا پاسخ سوال نیست .

سپاس

آخرین ویرایش:

nishgon64

کاربر
2013-08-08
481
939
تهران
www.funpatogh.com
استاد این حالتی که پیش میاد و گاهی منبع تغذیه حتی با دوباره به برق زدن هم روشن نمیشه ربطی به اینکه توی خروجی بار هم داشته باشیم داره یا خیر؟ یعنی در حالت بی باری هم این مشکل ممکنه پیش بیاد؟
اساسا این مشکل در تغذیه آی سی پیش میاد و گاهی اوقات تغذیه به ای سی نمیرسه ؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
استاد این حالتی که پیش میاد و گاهی منبع تغذیه حتی با دوباره به برق زدن هم روشن نمیشه ربطی به اینکه توی خروجی بار هم داشته باشیم داره یا خیر؟ یعنی در حالت بی باری هم این مشکل ممکنه پیش بیاد؟
اساسا این مشکل در تغذیه آی سی پیش میاد و گاهی اوقات تغذیه به ای سی نمیرسه ؟

درود
قابل راهنمایی نیست.

سپاس

nishgon64

کاربر
2013-08-08
481
939
تهران
www.funpatogh.com
من امروز یک منبع تغذیه کامپیوتر رو به عمد زرد و مشکی رو اتصال دادم که مدار محافظ عمل کنه و خاموش بشه
بعد از اینکه خاموش شد حتی کابل برق رو بیرون کشیدم و دوباره جا زدم باز هم کار نکرد با اینکه حتی ولتاژ تغذیه آی سی برقرار بود و ولتاژ استندبای هم داشتم و ...
ولی به محض اینکه سیم سبز و مشکی که اتصال داشت قطع کردم و دوباره به هم وصل کردم پاور دوباره روشن شد
البته امتحان کردم اگر برق ورودی رو بالافاصله قطع و وصل کنیم پاور روشن نمیشه ولی چند دقیقه بگذره کابل برق هم بکشیم و دوباره جا بزنیم پاور روشن میشه
استاد این تاخیری که باید ایجاد بشه تا پاور روشن بشه آیا ربطی داره به اینکه خازن های ورودی هنوز دشارژ نشدند؟

nishgon64

کاربر
2013-08-08
481
939
تهران
www.funpatogh.com
استاد یک تحقیق دیگه امروز انجام دادم که نتیجش رو میگم
من خروجی منبع تغذیه رو اتصال کوتاه کردم پاور خاموش شد و با مولتی ولتاژ خازن های ورودی هم همزمان میگرفتم که هر خازن 150 ولت داشت
وقتی خاموش میشد بلافاصله که کابل برق رو می کشم و میزنم روشن نمیشه کابل برق رو کشیدم و وقتی 10 ثانیه که صبر میکنم ولتاژ خازن کم کم میاد روی 2-3 ولت و برق رو که وصل میکنم پاور روشن میشه
یعنی این قضیه مسلما به تخلیه خازن های ورودی مربوطه تا زمانی که ولتاژ خازن حتی 30 ولت داشت روشن نمیشد و زیر 10 ولت که اومد برق وصل کردم روشن شد

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال
بالا