آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

سوال: از کار افتادن هیتر گرداک 952

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
لیبل نداره روی پمپش...بنظرتون میشه با۲۲۰ خالی تستش کرد ؟؟از صحت موتور مطمئن بشیم

درود

مگه نگفتی کار میکنه ولی فشار هوا ضعیفه ؟
وقتی فشار هوا کمتر از نرمال باشه سیم پیچش سالمه و قطعات مکانیکی پمپ ایراد داره.

و قطعا ۲۲۰ ولته.
و اگه اهمی نشون میده سیم پیچش سالمه و میتونی با ۲۲۰ ولت یا ۱۱۰ ولت تست کنی.
ولی اگه سیم پیچش اهمی داشته باشه و سر و صدایی هر چند ناچیز نداشته باشه دراینصورت مدار اشکال داره .
عزیزم اگه از الگوریتم عیب یابی استفاده کنی قطعه معیوب فوری مشخص میشه.
اینجوری میخوای دونه دونه مراحل الگوریتم را بهت بگم انجام بدی که خودت مطالعه نکنی ؟
خب خودت بخون و انجام بده.

سپاس

آخرین ویرایش:

79mojtaba

کاربر
2020-09-23
27
25
درودمگه نگفتی کار میکنه ولی فشار هوا ضعیفه ؟وقتی فشار هوا کمتر از نرمال باشه سیم پیچش سالمه و قطعات مکانیکی پمپ ایراد داره.و قطعا ۲۲۰ ولته.و اگه اهمی نشون میده سیم پیچش سالمه و میتونی با ۲۲۰ ولت یا ۱۱۰ ولت تست کنی.ولی اگه سیم پیچش اهمی داشته باشه و سر و صدایی هر چند ناچیز نداشته باشه دراینصورت مدار اشکال داره .عزیزم اگه از الگوریتم عیب یابی استفاده کنی قطعه معیوب فوری مشخص میشه.اینجوری میخوای دونه دونه مراحل الگوریتم را بهت بگم انجام بدی که خودت مطالعه نکنی ؟خب خودت بخون و انجام بده.سپاس
بله گفتم کمه .دستگاه رو درست کردم دادم مشتری برد.چند روز کارکرد باش الان گفت یهو ایستاده پمپ هواش.از طریق الگوریتم رفتم جلو تا سوکتی که پمپ وصل میشه ۱۱۰ ولت میده.میخواستم مطمئن بشم ببینم پمپش چند ولته که بیرون مدار تستش کنم.

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
بله گفتم کمه .دستگاه رو درست کردم دادم مشتری برد.چند روز کارکرد باش الان گفت یهو ایستاده پمپ هواش.از طریق الگوریتم رفتم جلو تا سوکتی که پمپ وصل میشه ۱۱۰ ولت میده.میخواستم مطمئن بشم ببینم پمپش چند ولته که بیرون مدار تستش کنم.

درود

نباید ۱۱۰ ولت ثابت باشه.
باید. با ولوم پمپ ولتاژ تا ۲۲۰ ولت بالا بره
اگه پمپ را ازاد نکرده باشی و ۱۱۰ ولت بهش برسه باید صدای ویز ویز از پمپ شنیده بشه.
قرار شد مقاومت پمپ را تست کنی ببین چند اهمه؟

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762

این الگوریتم عیب یابی پمپ هست که هر چقدر گفتم مطالعه و استفاده نکردی برات کپی کردم
که برای تست پمپ کهفیه مرحله ۲ را اجرا کنی و اینقدر در چندین پست نپرسی ۱۱۰ ولته یا ۲۲۰ ولت و چجوری تست کنم و غیره

در مرحله ۲ باید A1 و A2 را بهم متصل کنی ببینی پمپ روشن میشه یا نه ؟
آیا اینکارو کردی ؟

اینم الگوریتم عیب یابی پمپ
ببینم زحمت مطالعه و تست ها رو به خودت میدی ؟

سه بند اول عیب یابی هیتر را انجام دهید و تست های زیر را جهت عیب یابی بخش پمپ آزمایش کنید .

1- کلید دستگاه روشن باشه
الف) اگر پمپ روشن شد تست 3 را اجرا کنید
ب ) اگر پمپ روشن نشد تست 2 را اجرا کنید

2- پایه A1 , A2 ترایاک T9 را شورت کنید
الف)اگه پمپ روشن نشد پمپ خرابه
ب ) اگه پمپ روشن شد عیب در بخش کنترل فشار پمپ است ( در قطعات سمت چپ بالای نقشه از قبیل ترایاک T9 , دیود پل و غیره )

حالا ادامه بند الف تست 1 = که اگر دستگاه را روشن کردید و پمپ روشن شد گفتیم باید تست 3 را اجرا کنید .
3-حالا دستگاه را خاموش کن
الف ) خروجی کوپلر یعنی پایه 4 و 6 کوپلر U1 را شورت کنید که باید پمپ روشن بشه
ب) مقاومت R34 را آزاد کنید که باید پمپ خاموش بشه
نتیجه تست 3
اگه دو حالت الف و ب تست 3 بدرستی جواب نداد ترایاک T1 سوخته
اگه دو حالت الف و ب تست 3 بدرستی جواب داد تست 4 را اجرا کنید.

4- الف) ورودی کوپلر U1 ( پایه 1 و 2 کوپلر ) را شورت کن که باید پمپ خاموش بشه.
ب ) مقاومت تست 1 کیلو ( متصل به سیم آزمایش قرمز ) را به پایه 1 کوپلر U1 متصل کن که باید پمپ روشن بشه .
نتیجه تست 4
اگر دو حالت الف و ب تست 4 بدرستی جواب نداد کوپلر U1 سوخته
اگر دو حالت الف و ب تست 4 بدرستی جواب داد تست 5 را اجرا کنید

5- الف ) مقاومت تست 1K ( متصل به سیم آزمایش قرمز ) را به پایه 9 متصل کنید که باید پمپ خاموش بشه ( البته هیتر روشن میشه )
ب) مقاومت تست 200 اهم ( متصل به سیم آزمایش مشکی) را به 9 متصل کنید که باید پمپ روشن بشه.( البته هیتر خاموش میشه )
نتیجه تست 5
اگر دو حالت الف و ب تست 5 بدرستی جواب نداد آی سی سوخته
اگر دو حالت الف و ب تست 5 بدرستی جواب داد شورتی دو سر سنسور را آزاد کنید و خازن 47 میکرو متصل به سنسور را تعویض کنید
الف ) اگر عیب دستگاه رفع نشد سنسور خرابه .
ب ) اگر دستگاه درست شد کار تمام است.

سپاس

آخرین ویرایش:

79mojtaba

کاربر
2020-09-23
27
25
درودنباید ۱۱۰ ولت ثابت باشه.باید. با ولوم پمپ ولتاژ تا ۲۲۰ ولت بالا برهاگه پمپ را ازاد نکرده باشی و ۱۱۰ ولت بهش برسه باید صدای ویز ویز از پمپ شنیده بشه.قرار شد مقاومت پمپ را تست کنی ببین چند اهمه؟سپاس
منتظرم بیارش .اوردش خبرشو میدم بهتون..ممنون بابت پیگیریتون

• Like

79mojtaba

کاربر
2020-09-23
27
25
این الگوریتم عیب یابی پمپ هست که هر چقدر گفتم مطالعه و استفاده نکردی برات کپی کردم
که برای تست پمپ کهفیه مرحله ۲ را اجرا کنی و اینقدر در چندین پست نپرسی ۱۱۰ ولته یا ۲۲۰ ولت و چجوری تست کنم و غیره

در مرحله ۲ باید A1 و A2 را بهم متصل کنی ببینی پمپ روشن میشه یا نه ؟
آیا اینکارو کردی ؟

اینم الگوریتم عیب یابی پمپ
ببینم زحمت مطالعه و تست ها رو به خودت میدی ؟

سه بند اول عیب یابی هیتر را انجام دهید و تست های زیر را جهت عیب یابی بخش پمپ آزمایش کنید .

1- کلید دستگاه روشن باشه
الف) اگر پمپ روشن شد تست 3 را اجرا کنید
ب ) اگر پمپ روشن نشد تست 2 را اجرا کنید

2- پایه A1 , A2 ترایاک T9 را شورت کنید
الف)اگه پمپ روشن نشد پمپ خرابه
ب ) اگه پمپ روشن شد عیب در بخش کنترل فشار پمپ است ( در قطعات سمت چپ بالای نقشه از قبیل ترایاک T9 , دیود پل و غیره )

حالا ادامه بند الف تست 1 = که اگر دستگاه را روشن کردید و پمپ روشن شد گفتیم باید تست 3 را اجرا کنید .
3-حالا دستگاه را خاموش کن
الف ) خروجی کوپلر یعنی پایه 4 و 6 کوپلر U1 را شورت کنید که باید پمپ روشن بشه
ب) مقاومت R34 را آزاد کنید که باید پمپ خاموش بشه
نتیجه تست 3
اگه دو حالت الف و ب تست 3 بدرستی جواب نداد ترایاک T1 سوخته
اگه دو حالت الف و ب تست 3 بدرستی جواب داد تست 4 را اجرا کنید.

4- الف) ورودی کوپلر U1 ( پایه 1 و 2 کوپلر ) را شورت کن که باید پمپ خاموش بشه.
ب ) مقاومت تست 1 کیلو ( متصل به سیم آزمایش قرمز ) را به پایه 1 کوپلر U1 متصل کن که باید پمپ روشن بشه .
نتیجه تست 4
اگر دو حالت الف و ب تست 4 بدرستی جواب نداد کوپلر U1 سوخته
اگر دو حالت الف و ب تست 4 بدرستی جواب داد تست 5 را اجرا کنید

5- الف ) مقاومت تست 1K ( متصل به سیم آزمایش قرمز ) را به پایه 9 متصل کنید که باید پمپ خاموش بشه ( البته هیتر روشن میشه )
ب) مقاومت تست 200 اهم ( متصل به سیم آزمایش مشکی) را به 9 متصل کنید که باید پمپ روشن بشه.( البته هیتر خاموش میشه )
نتیجه تست 5
اگر دو حالت الف و ب تست 5 بدرستی جواب نداد آی سی سوخته
اگر دو حالت الف و ب تست 5 بدرستی جواب داد شورتی دو سر سنسور را آزاد کنید و خازن 47 میکرو متصل به سنسور را تعویض کنید
الف ) اگر عیب دستگاه رفع نشد سنسور خرابه .
ب ) اگر دستگاه درست شد کار تمام است.

سپاس

:nightmare:??????ممنون

• Like

mahdibayat

کاربر
2009-05-07
12
11
سلام خدمت استاد گرامی راستش منم یه مشکلی که با هیتر دارم اینه که وقتی روشن میکنم دما تا جایی که میتونه بالا میره و قطع نمیشه تا اینکه از برق بکشم، طبق الگوریتم هیتر پیش رفتم هیچ جوابی نگرفتم و تغییری در عملکرد دستگاه نداشت لطفا راهنماییم کنید
ببخشید که پر حرفی کردم

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: jac
بالا