آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

تجربیات: زینر پر قدرت

محیاجان

کاربر
2019-12-11
436
991
زاهدان
درود

منظور شما از اینکه فرمودید با دو دور ۳۳ ولت بگیرم یعنی چی ؟
منظورت اینه که با دو دور ۳۳ ولت میده ؟
دراینصورت با توجه به اینکه من ۳ دور سیم در تصویر می بینم نه دو دور ، لذا یکدور کم کن ۲۲ ولت میده و مناسبه .
اما بنظرم خطای قابل توجهی در اندازه گیری دارید زیرا ۱۱ ولت برای هر دور باورکردنی نیست و دراینصورت سیم پیچ خروجی
باید ۶ دور باشه که بسیار بعیده .

همون ۳۳ ولت را به مقاومت آجری حدود ۲۰۰ اهم متصل کن ببین چقدر افت میکنه ؟
بنظر میرسه ترانسی که استفاده کردی ترانس قدرت نیست.
آیا دو سیم خروجی این ترانس به کابل مثبت و منفی منتهی شده؟

سپاس

درود استاد

دو دور سیم پیچیدم و اون سیم سومی که تو تصویر مشاهده کردید مربوط به سنسور دما بود که ارتباطی نداشت
bh9i_cm201222-17060701.jpg

kmov_cm201222-03240301.jpg

اینکه فرمودید خروجی های ترانس به مثبت و منفی منتهی میشه
عرض کنم
دو سر اولیه ترانس به دیودهای شاتکی و دو سر دوم به خروجی مثبت منتهی میشه
مقاومت اجری ۲۹۰ اهم رو بهش وصل کردم کوچکترین افت ولتاژی مشاهده نشد جهت اطمینان بار ۳۳۰ اهمی آجری بهش وصل کردم بازم افت ولتاژی مشاهده نشد دو دقیقه تأمل کردم مقاومت نمیشد دست زد ولی افت ولتاژ نداشت

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,711
درود استاد

دو دور سیم پیچیدم و اون سیم سومی که تو تصویر مشاهده کردید مربوط به سنسور دما بود که ارتباطی نداشت

kmov_cm201222-03240301.jpg

اینکه فرمودید خروجی های ترانس به مثبت و منفی منتهی میشه
عرض کنم
مقاومت اجری ۲۹۰ اهم رو بهش وصل کردم کوچکترین افت ولتاژی مشاهده نشد جهت اطمینان بار ۳۳۰ اهمی آجری بهش وصل کردم بازم افت ولتاژی مشاهده نشد دو دقیقه تأمل کردم مقاومت نمیشد دست زد ولی افت ولتاژ نداشت

درود

در تصویر کاملا مشخصه که ۳ دور پیچیدی.
اشکال شما اینه که تصور میکنی که سیم باید یکدور کامل بزنه تا یکدور محسوب بشه و لذا سیم های خارج از حلقه را که با انگشت نشون دادی میشماری درحالیکه تعداد سیم های داخل حلقه موثره نه خارج از حلقه .

همینکه یک سیم از حلقه عبور کنه یکدور محسوب میشه و در تصویر می بینم که ۳ سیم از حلقه عبور کرده .
یعنی اگه یک سیم مستقیم شبیه خودکار صاف و مستقیم از حلقه این ترانس عبور کنه ۱۱ ولت بهت میده و نیاز نیست سر سیم ها رو خم کنی و بهم نزدیک کنی .
چون یکدور الکتریکی با یکدور فیزیکی فرق داره .

درهر صورت اگه یک سیم را خارج و تست کنی می بینی اشتباه میکردی.
یک سیم از حلقه بیرون بکش که داخل حلقه فقط دو سیم باشه نه ۳ سیم.

ضمنا در تصویر این ترانس ، خیلی فسقلی بنظر میرسه نمیتونه ترانس قدرت اصلی باشه.
آیا ترانس دیگری نداره ؟
و چند دور سیم روی این ترانس هست ؟
آیا فقط یکسری سیم پیچ داره یا دو سیم پیچ داره ؟

فرمودی:
آیا منظور اینه که دو سیم ترانس بیکدیگر و دو سیم دیگه هم بیکدیگر متصل شده؟

سپاس

آخرین ویرایش:

محیاجان

کاربر
2019-12-11
436
991
زاهدان
درود

در تصویر کاملا مشخصه که ۳ دور پیچیدی.
اشکال شما اینه که تصور میکنی که سیم باید یکدور کامل بزنه تا یکدور محسوب بشه و لذا سیم های خارج از حلقه را که با انگشت نشون دادی میشماری درحالیکه تعداد سیم های داخل حلقه موثره نه خارج از حلقه .

همینکه یک سیم از حلقه عبور کنه یکدور محسوب میشه و در تصویر می بینم که ۳ سیم از حلقه عبور کرده .
یعنی اگه یک سیم مستقیم شبیه خودکار صاف و مستقیم از حلقه این ترانس عبور کنه ۱۱ ولت بهت میده و نیاز نیست سر سیم ها رو خم کنی و بهم نزدیک کنی .
چون یکدور الکتریکی با یکدور فیزیکی فرق داره .

درهر صورت اگه یک سیم را خارج و تست کنی می بینی اشتباه میکردی.
یک سیم از حلقه بیرون بکش که داخل حلقه فقط دو سیم باشه نه ۳ سیم.

ضمنا در تصویر این ترانس ، خیلی فسقلی بنظر میرسه نمیتونه ترانس قدرت اصلی باشه.
آیا ترانس دیگری نداره ؟
و چند دور سیم روی این ترانس هست ؟
آیا فقط یکسری سیم پیچ داره یا دو سیم پیچ داره ؟

فرمودی:

آیا منظور اینه که دو سیم ترانس بیکدیگر و دو سیم دیگه هم بیکدیگر متصل شده؟

سپاس

درود استاد عزیز
خیلی خیلی ببخشید بخدا جواب این پست کلا فراموش کرده بودم که حضرت عالی در تاپیک دیگری این گلایه رو عنوان کردید خیلی شرمنده شدم
دقیقا درست فرمودید بله من ۳ دور سیم دور ترانس حلقوی پیچیده بودم و ولتاژ ۳۳ ولت گرفتم با کم کردن یک دور سیم که در تصویر مشخصه با یک دیود وخازن یک میکرو 23.8 ولت گرفتم آزمایش ارزشمندی بود استاد خدا خیرتون بده وقتی بار اهمی (۲۷اهم ۵ وات) بهش وصل کردم ولتاژ به ۷ ولت افت کرد که با ضخامت سیم جبران میشه( البته دستگاه جوش مورد نظر مینی بود و ترانسش کوچیک بود)

فقط یک سوال استاد آیا همین یک عدد دیود و خازن یک میکرو جهت یکسو سازی کفایت می‌کنه یا بعدا این ولتاژ با دیود پل کاملا یکسو سازی کنم
سپاس
CM210305-00431102.jpg

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,711
درود استاد عزیز
خیلی خیلی ببخشید بخدا جواب این پست کلا فراموش کرده بودم که حضرت عالی در تاپیک دیگری این گلایه رو عنوان کردید خیلی شرمنده شدم
دقیقا درست فرمودید بله من ۳ دور سیم دور ترانس حلقوی پیچیده بودم و ولتاژ ۳۳ ولت گرفتم با کم کردن یک دور سیم که در تصویر مشخصه با یک دیود وخازن یک میکرو 23.8 ولت گرفتم آزمایش ارزشمندی بود استاد خدا خیرتون بده وقتی بار اهمی (۲۷اهم ۵ وات) بهش وصل کردم ولتاژ به ۷ ولت افت کرد که با ضخامت سیم جبران میشه( البته دستگاه جوش مورد نظر مینی بود و ترانسش کوچیک بود)

فقط یک سوال استاد آیا همین یک عدد دیود و خازن یک میکرو جهت یکسو سازی کفایت می‌کنه یا بعدا این ولتاژ با دیود پل کاملا یکسو سازی کنم
سپاس
مشاهده فایل‌پیوست 174149

درود

۱_ نکته مهمی که اغلب سیم پیچ ها نیز مطلع نیستند اینه که :

تعداد دور فیزیکی و تعداد دور الکتریکی متفاوتند که اکثرا اشتباه میکنند .
یعنی در سیم پیچی ها لزوما یکدور کامل بعنوان یکدور محسوب نمیشه.
مثلا در تصویر پیوست زیر که قبلا ارسال کردی بنظر میرسه در ترانس حلقوی ۲ دور پیچیدی اما ۳ دور محسوب میشه چرا ؟

چون بخش موثر سیم که در معرض شار مغناطیسی قرار میگیره اهمیت داره و بقیه سیم اساسا ثمری نداره چه دور را کامل کنی و چه کامل نکنی.

و در تصویر پیوست ارسالی بخش موثر ترانس ، داخل حلقه هسته است که ۳ سیم از درون حلقه عبور کرده و ۳ دور محسوب میشه نه ۲ دور .

در ترانس هایی با هسته E درواقع دو حلقه مستطیلی چپ و راست داریم که در آنها ، بخش موثر ترانس ، درون حلقه مستطیلی است و ازآنجاکه در این نوع هسته دو حلقه داریم ، بنابرین سیمی که از یک حلقه مثلا حلقه سمت چپ عبور کنه درواقع نیم دور محسوب میشه و اگه همان سیم ادامه داشته باشه و از حلقه سمت راست هم در همان جهت ( مثلا جهت عقربه ساعت ) عبور کنه یک دور کامل داریم.

ازآنجاکه این خطا ، فقط در ابتدا و انتهای سیم بروز میکنه و یک یا دو دور خطا در قبال تعداد دور بالا ، قابل اغماض و چشم پوشی است لذا در فرکانس ۵۰ هرتز که تعداد دور بسیار زیاد است مشکلی بروز نمیکنه بنابرین توجهی هم نمیشه و لذا سیم پیچ ها هم از خطای خود مطلع نمیشن.

اما ازآنجاکه تعداد دور در فرکانس بالا و سوئیچیگ بسیار کم است و همانطورکه دیدی با ۳ دور حدود ۳۰ ولت دریافت کردی و لذا یکدور خطا منجر به خطای ۱۰ ولتی میشه بنابرین دقت در فرکانس بالا بسیار مهم و ضروری است .

۲_ در خصوص دیود و خازن ۱ میکرو که فرمودی آیا برای استفاده از ولتاژ حاصله کافی است یا نه ؟
بدیهی است که ظرفیت خازن ۱ میکرو فقط بمنظور اندازه گیری ولتاژ استفاده شده نه بعنوان تامین انرژی بخش های الکترونیکی .
لذا اگه خواستی ، جریان قابل توجهی دریافت کنی باید ظرفیت خازن صافی متناسب با جریان و بسیار بزرگتر از ۱ میکرو باشه.

سپاس
همانطورکه در تصویر زیر با انگشت مشخص کردی و درسته که ۲ دور بنظر میرسه اما ازآنجاکه ۳ سیم از درون حلقه عبور کرده ۳ دور محسوب میشه و صحت این حقیقت را تست و تجربه و گزارش کردی .
زیرا ابتدا و انتهای سیم که خارج از حلقه است اهمیتی نداره که بیرون حلقه ، دایرهٔ دور سیم را کامل کنه و یا بمحض خروج از حلقه قطع و استفاده بشه.

آخرین ویرایش:

محیاجان

کاربر
2019-12-11
436
991
زاهدان
بدیهی است که ظرفیت خازن ۱ میکرو فقط بمنظور اندازه گیری ولتاژ استفاده شده نه بعنوان تامین انرژی بخش های الکترونیکی .
لذا اگه خواستی ، جریان قابل توجهی دریافت کنی باید ظرفیت خازن صافی متناسب با جریان و بسیار بزرگتر از ۱ میکرو باشه.
درود استاد عزیز
چون قبلا با خازن ظرفیت بالا تست کرده بودم دیود و خازن و سیم سوختن که البته تو همون تاپیک فرمودید از دیود معمولی استفاده کرده بودم لذا اینبار از دیود fr104 استفاده کردم و سیم هم ضخیمتر انتخاب کردم ولی جرات نکردم خازن ظرفیت بالا تست کنم
استاد برای جریان در حد 1 تا 1.5 آمپر از خازن 1000میکرو و از دوتا دیود موازی جهت یکسوسازی استفاده کنم ایرادی نداره یا ظرفیت خازن مناسب نیست چون فرمول انتخاب خازن درک نکردم
سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,711
درود استاد عزیز
چون قبلا با خازن ظرفیت بالا تست کرده بودم دیود و خازن و سیم سوختن که البته تو همون تاپیک فرمودید از دیود معمولی استفاده کرده بودم لذا اینبار از دیود fr104 استفاده کردم و سیم هم ضخیمتر انتخاب کردم ولی جرات نکردم خازن ظرفیت بالا تست کنم
استاد برای جریان در حد 1 تا 1.5 آمپر از خازن 1000میکرو و از دوتا دیود موازی جهت یکسوسازی استفاده کنم ایرادی نداره یا ظرفیت خازن مناسب نیست چون فرمول انتخاب خازن درک نکردم
سپاس

درود

خازن ۱۰۰ میکرو ۵۰ ولتی و یک دیود مناسب فرکانس بالا کافیه.
اتفاقی نمیافته.

سپس

بالا