آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

پرسش و پاسخ بخش {مدارات الكترونيك}

mehran76gh

VIP+ افتخاری
کاربر
2016-06-17
1,537
7,066
IRANTK
سلام
من یه تردمیل دارم که هنگامی که از آن استفاده می کردیم یکدفعه دور آن به نهایت حد خود رسید و فیوز 250 ولت 15 آمپر آن جرقه زد و سوخت.

برای بار دوم که فیوز را عوض کردم دوباره مدار را متصل کردم و دوباره دور موتور تا آخرین حد زیاد شد و فیوز جرقه زد و سوخت و سیاه شد. می خواستم از شما کمک بخواهم که مرا راهنمایی کنید که مشکل از کجای این مدار هست که باعث سوختن آن می شود.؟؟؟؟
دوست عزیز شما میبایست در بخش تردمیل تایپیک ایجاد میکردید
لطفا رعایت کنید
https://www.irantk.ir/forums/798-بخش-تعمیرات-تردمیل-Treadmill

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

chavooshi

VIP+ افتخاری
کاربر
2009-02-17
405
689
قم
سلام خدمت اساتید محترم
من یک ماژول آماده منبع تغذیه ولتاژ متغییر 0 الی 50 ولت 10آمپر از بازار تهیه کردم، برخلاف گفته فروشنده که مدار در مقابل اتصال کوتاه مقاومه با اولین اتصال کوتاه یکی از ترانزیستورهای قدرت سوخت و ایشون بی کیفیتی و تقلبی بودن قطعاتو علتش گفتن
در مدار 7 عدد ترانزیستور منفی tip35c موجوده میخواستم بدونم نمونه مشابهی با جریان بالاتر میشه بجاش استفاده کرد یا خیر؟
مثال 2n6060 یا 2n6062
اساتید لطفا نمونه مشابه با قدرت بالاتر که در بازار موجود باشد معرفی کنید!
یک فروشنده tip35cw ظاهرا اصلی دارد،من در دیتاشیت این دو تفاوتی ندیدم،میتونم tip35cw بجای tip35c استفاده کنم؟
باتشکر

آخرین ویرایش:
  • Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
سلام خدمت اساتید محترم
من یک ماژول آماده منبع تغذیه ولتاژ متغییر 0 الی 50 ولت 10آمپر از بازار تهیه کردم، برخلاف گفته فروشنده که مدار در مقابل اتصال کوتاه مقاومه با اولین اتصال کوتاه یکی از ترانزیستورهای قدرت سوخت و ایشون بی کیفیتی و تقلبی بودن قطعاتو علتش گفتن
در مدار 7 عدد ترانزیستور منفی tip35c موجوده میخواستم بدونم نمونه مشابهی با جریان بالاتر میشه بجاش استفاده کرد یا خیر؟
مثال 2n6060 یا 2n6062
اساتید لطفا نمونه مشابه با قدرت بالاتر که در بازار موجود باشد معرفی کنید!
یک فروشنده tip35cw ظاهرا اصلی دارد،من در دیتاشیت این دو تفاوتی ندیدم،میتونم tip35cw بجای tip35c استفاده کنم؟
باتشکر

درود

متاسفانه مدل و مارک و عکس و نقشه ای ارسال نفرمودی تا ارزیابی بشه
بدون تردید باید ساخت وطن باشه ولی اگر ساخت آمریکا هم باشه قطعا طراحی ناقصی داره و هیچ قطعه پرقدرتی قادر به جبران این ضعف دستگاه نیست
یعنی هر قطعه ای ًاستفاده کنی با اتصال کوتاه خواهد سوخت

البته بخش شیرین خرید شما اینه که میتونی براحتی مشکل را رفع کنی اما لازمه اینکار دسترسی به نقشه آن است و اگه نقشه نداره بخش محدود کننده جریان را خودت بکش تا ببینم مشکلش چیه
آخه عزیزم درحالیکه نقشه های جالب و بسیار ساده ای برای ساخت منبع تغذیه وجود داره که در جریان مونتاژ آن اطلاعات و تجربیات فراوانی هم کسب میکنی چرا مبلغ قابل توجهی صرف کردی
از جمله این نقشه که خودم مونتاژ و تست کردم و واقعا عالیه ، بخصوص که از روش جدیدی جهت محدود کردن جریان استفاده شده که حقیقتا بی نظیره و موجب سادگی محشر آن شده
https://www.irantk.ir/threads/97995-تحلیل-ساده-ترین-منبع-تغذیه-طراحی-۹۷-با-کنترل-جریان-و-ولتاژ

سپاس

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: chavooshi

chavooshi

VIP+ افتخاری
کاربر
2009-02-17
405
689
قم
درود

متاسفانه مدل و مارک و عکس و نقشه ای ارسال نفرمودی تا ارزیابی بشه
بدون تردید باید ساخت وطن باشه ولی اگر ساخت آمریکا هم باشه قطعا طراحی ناقصی داره و هیچ قطعه پرقدرتی قادر به جبران این ضعف دستگاه نیست
یعنی هر قطعه ای ًاستفاده کنی با اتصال کوتاه خواهد سوخت

البته بخش شیرین خرید شما اینه که میتونی براحتی مشکل را رفع کنی اما لازمه اینکار دسترسی به نقشه آن است و اگه نقشه نداره بخش محدود کننده جریان را خودت بکش تا ببینم مشکلش چیه
آخه عزیزم درحالیکه نقشه های جالب و بسیار ساده ای برای ساخت منبع تغذیه وجود داره که در جریان مونتاژ آن اطلاعات و تجربیات فراوانی هم کسب میکنی چرا مبلغ قابل توجهی صرف کردی
از جمله این نقشه که خودم مونتاژ و تست کردم و واقعا عالیه ، بخصوص که از روش جدیدی جهت محدود کردن جریان استفاده شده که حقیقتا بی نظیره و موجب سادگی محشر آن شده
https://www.irantk.ir/threads/97995-تحلیل-ساده-ترین-منبع-تغذیه-طراحی-۹۷-با-کنترل-جریان-و-ولتاژ

سپاس
متاسفانه اومدم کارو سریع جمع کنم و مثلا ی دستگاه بی عیب داشته باشم که نتیجش این شد،حالا سعی میکنم عکسهای دقیقی از مدار درسایت آپلود کنم تا درصورت امکان مشکلو حل کنم

• Like

chavooshi

VIP+ افتخاری
کاربر
2009-02-17
405
689
قم

پیوست‌ها

• 2.9 مگابایت بازدیدها: 142
  • 2.6 مگابایت بازدیدها: 129
  • Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
درود

نقشه ای که کشیدی چندان تفاوتی با عکس برد نداره
فقط تصویر قطعات را نقاشی کردی بطوریکه مشخصه برخی از قطعات در تصاویر قابل تشخیصه ولی نقاشی شما از این نظر هم فقیرتره
ببین از طریق فروشگاهی که خریدی تهیه نقشه مقدوره ؟
چه خبر آپ امپ هم استفاده کرده
بهتره بکوبی از نو بسازی
اگه مشکل نقشه را حل کنی همینو درست می کنیم که جریان و ولتاژ بخوبی کنترل بشه ولی اینهمه آپ امپ موجب صدمه زودرس میشه و لذا هر زمانی ناگزیر به تعویض هر آی سی شدی حتما براش سوکت نصب کن که تعویضش براحتی مقدور بشه.

سپاس

IMG_20190118_023114_241.jpg

آخرین ویرایش:

chavooshi

VIP+ افتخاری
کاربر
2009-02-17
405
689
قم
درود

نقشه ای که کشیدی چندان تفاوتی با عکس برد نداره
فقط تصویر قطعات را نقاشی کردی بطوریکه مشخصه برخی از قطعات در تصاویر قابل تشخیصه ولی نقاشی شما از این نظر هم فقیرتره
ببین از طریق فروشگاهی که خریدی تهیه نقشه مقدوره ؟
چه خبر آپ امپ هم استفاده کرده
بهتره بکوبی از نو بسازی
اگه مشکل نقشه را حل کنی همینو درست می کنیم که جریان و ولتاژ بخوبی کنترل بشه ولی اینهمه آپ امپ موجب صدمه زودرس میشه و لذا هر زمانی ناگزیر به تعویض هر آی سی شدی حتما براش سوکت نصب کن که تعویضش براحتی مقدور بشه.

سپاس

مشاهده فایل‌پیوست 153443

ممنون بابت نظرتون
متاسفانه فضا کم بود نوشتن کد قطعات ممکن نبود
در اولین فرصت نقشه رو کامل میکنم

• Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
ممنون بابت نظرتون
متاسفانه فضا کم بود نوشتن کد قطعات ممکن نبود
در اولین فرصت نقشه رو کامل میکنم

درود
مشخصات قطعات کمک میکنه ولی انصافا بررسی چنین نقشه ای زمان زیادی نیاز داره خصوصا که باید ضعف نقشه ای را پیدا کم که خیلی شلوغش کرده و تا جایی که تونسته آپ امپ اضافه کرده
با اینحال حرفی نیست ولی عجله نکن و غیرمنصفانه اذیت نکن لذا همانطور که عرض کردم سعی کن بطریقی نقشه را پیدا کنی اما اگه پس از تلاش کافی موفق نشدی سعی کن نقشه بخش محدود کننده جریان را بکشی و اگه قادر به تشخیص اون بخش نیستی بناگزیر باید کل نقشه را بکشی تا خودم پیدا کنم و نسبت به اصلاح طراحی اقدام کنیم ولی شما تصویر برد را نقاشی کردی

و قطعا تصور کردی با یک فوت درست میشه اما قرار نیست عیب یابی بشه بلکه باید ضعف طراحی مشخص بشه که بسیار متفاوته
اگه نقشه معقولی بود بی وقفه شروع میکردم اما با این شرایط ابتدا باید به شکل ترسیمی یا تجسمی و ذهنی نقشه شما را تبدیل به نقشه استاندارد کنم بعد تحلیل کنم تا ضعف طراحی مشخص بشه که انتظار منصفانه ای نیست

با توجه به شرایط فوق ، توقع خود را تعدیل کن و لذا مقدمات لازم رافراهم کن تا بررسی لازم در زمان کمتری در حد بضاعتم میسر بشه
با چه قیمتی خریدی ؟

سپاس

chavooshi

VIP+ افتخاری
کاربر
2009-02-17
405
689
قم
سلام مجدد خدمت اساتید عزیز
نقشه رو با کد قطعات تکمیل کردم
قطعاتی که فقط یک کد دارند smd هستن و من فقط کد قطعه رو گذاشتم، قطعاتی که علامت سوال دارن یعنی کدشون پاک شده و تقصیر من نیست
http://s9.picofile.com/file/8350119026/madar2.jpg
با تشکر

• Like

chavooshi

VIP+ افتخاری
کاربر
2009-02-17
405
689
قم
درود
مشخصات قطعات کمک میکنه ولی انصافا بررسی چنین نقشه ای زمان زیادی نیاز داره خصوصا که باید ضعف نقشه ای را پیدا کم که خیلی شلوغش کرده و تا جایی که تونسته آپ امپ اضافه کرده
با اینحال حرفی نیست ولی عجله نکن و غیرمنصفانه اذیت نکن لذا همانطور که عرض کردم سعی کن بطریقی نقشه را پیدا کنی اما اگه پس از تلاش کافی موفق نشدی سعی کن نقشه بخش محدود کننده جریان را بکشی و اگه قادر به تشخیص اون بخش نیستی بناگزیر باید کل نقشه را بکشی تا خودم پیدا کنم و نسبت به اصلاح طراحی اقدام کنیم ولی شما تصویر برد را نقاشی کردی

و قطعا تصور کردی با یک فوت درست میشه اما قرار نیست عیب یابی بشه بلکه باید ضعف طراحی مشخص بشه که بسیار متفاوته
اگه نقشه معقولی بود بی وقفه شروع میکردم اما با این شرایط ابتدا باید به شکل ترسیمی یا تجسمی و ذهنی نقشه شما را تبدیل به نقشه استاندارد کنم بعد تحلیل کنم تا ضعف طراحی مشخص بشه که انتظار منصفانه ای نیست

با توجه به شرایط فوق ، توقع خود را تعدیل کن و لذا مقدمات لازم رافراهم کن تا بررسی لازم در زمان کمتری در حد بضاعتم میسر بشه
با چه قیمتی خریدی ؟

سپاس
اگر بازهم در نقشه جدید ضعف میبینید بگید تا با
Proteus براتون بکشمش

• Like
بالا