آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

طریقه تست خازن

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,711

با سلام و احترام
مقاومت رو میشه روی برد تست کرد ولی خازن روی
برد درست نشان نمی دهد و نمیشه مطمئن بود
و چون سایر قطعاتی که در برد هستند در تست
تأثیر گذار هستند بهتره یک پایه مقاومت رو از برد 
بیرون بکشی و لازم نیست مقاومت رو خارج کنی
ولی برای تست خازن حتما باید از برد بیاد بیرون
و مقاومت و خازن اس ام دی هم اگر مشکوک 
بودند و در هنگام تست غیر عادی بودند
باید هر دو برای تست دقیق از برد خارج
شوند.سپاس​

درود

هیچ تستری قادر نبوده و قادر نخواهد بود هیچ قطعه ای را داخل مدار تست کنه .چرا ؟

دلیل بسیار ساده ای داره .
فرض کنید دو تا قطعه باهم موازی هستن و زمانیکه یکی از آنها را تست میکنی آیا دیگری تست نمیشه ؟
بدیهی است که هر قطعه ای با دیگر قطعات و غالبا با تعدادی از قطعات مرتبط است و قطعات دیگه موجب گمراهی تستر میشه و لذا هرگز تستری داخل مدار قادر به تست قطعات نیست.

اما تست قطعات با روش ها و آزمایشاتی مقدوره که برخی از موارد ساده را مطرح کردم بطوریکه برای تشخیص قطعات معیوب نیاز به خارج کردن قطعات و یا آزاد کردن یک پایه آنها هم نیست.
و شما هم میتونین با استفاده از رفتار قطعات راهکارهایی برای تشخیص خرابی قطعات داخل مدار پیدا کنید.

سپاس

darsek7

کاربر
2012-01-18
1
0
درود بر شما
احتمال داره که نول لامپ قطع باشه و زمانی که کلید را می‌زنید از سیم‌کشی داخل ساختمان بجای نول استفاده می‌کنه
احتمال دوم این‌که سیم داخل کلید شل شده و برق دزدی داره و باعث اختلال در یکی از مصرف کننده ها میشه مخصوصاً اگر فاز استفاده شده در لامپ و پریز این دستگاه مشترک باشه
من تجربهٔ این کار را در مورد دوتا لامپ ال ای دی که با کلید دوپل روشن می‌شد دارم که بعلت برق دزدی لامپ بصورت چشمک زن کار می‌کرد

aryamon

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-10-25
1,306
2,937
برق کارا اکثرا 7تا بیجاری کار می کنند فاز ونو براشون مهم نیست و توی سیم کشی ساختمان نول نباید پشت کلید بیاد برای قطع شدن بلکه فاز باید توسط کلید قطع بشه و یه نکته دیگه اکثر کلید ها برق دارای نشانگر لامپ نئون مثل فازمتر دارند که اینو باید از مدار خارج کرد

nima20-20

کاربر vip
کاربر
2007-03-18
156
108
استاد غزال عزیز لطفا از نحوه اندازه گیری و تست خازن یه فیلم تهیه کنید تا بچه هایی که مثل من زیاد تجربه ندارن هم استفاده کنن
همچنین مدل ولت متر عقربه ای که استفاده میکنید هم بگید که از اون تهیه کنیم

خیلی ممنون

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,293
ایران
استاد غزال عزیز لطفا از نحوه اندازه گیری و تست خازن یه فیلم تهیه کنید تا بچه هایی که مثل من زیاد تجربه ندارن هم استفاده کنن
همچنین مدل ولت متر عقربه ای که استفاده میکنید هم بگید که از اون تهیه کنیم

خیلی ممنون
سلام صبح همگی بخیر . در مورد خازن و نحوه تست آن استاد عزیز در بین تاپیک ها به مواردی اشاره کردن . با مطالعه پست ها پیدا میکنی .
در مورد تست خازن . خازن های الکتولیتی . ولتاژ DC به خازن اعمال کنید . مدت کوتاهی صبر کنید . و ولتاژ گیری کنید . اگر افت ولتاژ نداشت و به صورت منظم دشارژ شد خازن سالم است . در غیر اینصورت خراب است . و روشهای دیگری هم استاد عزیز اشاره کردن.
مثلا در مورد خازن های سرامیکی یا پلی استر پیکوفاراد . با برق شهری با افت ولتاژ روی خازن سالم بودن خازن را تست کنی . فقط باید پست های استاد را مطالعه کنید .
متشکرم

nima20-20

کاربر vip
کاربر
2007-03-18
156
108
یعنی برق شهر وصل کنم؟
خازن منفجر نمیشه؟
من چون تازه واردم برای همین گفتم از فیلم باشه خیلی راحتتر میشه فهمید که چیکار باید بکنم
خیلی ممنون میشم فیلمی اگه در این زمینه دارید بفرستید تا هم من و هم بقیه دوستان بتونن استفاده کنن
با تشکر

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,293
ایران
یعنی برق شهر وصل کنم؟
خازن منفجر نمیشه؟
من چون تازه واردم برای همین گفتم از فیلم باشه خیلی راحتتر میشه فهمید که چیکار باید بکنم
خیلی ممنون میشم فیلمی اگه در این زمینه دارید بفرستید تا هم من و هم بقیه دوستان بتونن استفاده کنن
با تشکر
سلام
نحوه تست خازن . در یوتیوب یا آپاراد در موردش خیلی حرف زدن با یک جستجو میتونی پیدا کنی و مطالعه کنی .
متشکرم

nima20-20

کاربر vip
کاربر
2007-03-18
156
108
سلام
نحوه تست خازن . در یوتیوب یا آپاراد در موردش خیلی حرف زدن با یک جستجو میتونی پیدا کنی و مطالعه کنی .
متشکرم
من میخاستم که خود استاد غزال فیلم تهیه کنن تا دیگه نیاز به هیج جایی نباشه
حالا باز استاد هر طور صلاح بدونن

hevakk

کاربر vip
کاربر
2009-02-19
24
6
مقدار ولتاژی که خازن از دست میدهد. هر چقدر کمتر باشد و به صفر نزدیکتر باشد بهتر است.اگر از 3 بیشتر باشد خازن معیوب است حتی اگه ظاهرش سالم باشد

ایلیا۹۱

VIP+ افتخاری
کاربر
2021-10-16
462
287
با درود بارها شده که خازن الکترولیت با انکه ظرفیتش درست است اما به دلیل امپدانس داخلی بالا خوب وظیفه خودش را انجام نمیدهد در خازنهای ظرفیت بالا امپدانس داخلی خازن خیلی مهم است و در خازنهایی که در جایی قرار که کار دکوپلاژ را انجام میدهند نشتی خازن بسیار اهمیت دارد

آخرین ویرایش:
بالا