آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

علت چسب زدن زیر خازن های الکترولیتی چیست؟؟؟؟؟؟

korosh1370

کاربر vip
کاربر
2017-04-05
41
21
سلام خدمت اساتید امپلی فایر دور خازن هاش چسب مشکی زده شبیه به چسب دور شیشه ماشین ولی جامد تره لطفا راهنمایی کنید از کدام چسب استفاده کنم

آخرین ویرایش:

fatim

VIP+ افتخاری
کاربر
2019-12-20
659
590
سلام خدمت اساتید امپلی فایر دور خازن هاش چسب مشکی زده شبیه به چسب دور شیشه ماشین ولی جامد تره لطفا راهنمایی کنید از کدام چسب استفاده کنم

سلام
چسب لازم نداره اگه خازن مشکل داره تعویضش کن
موفق باشی

fatim

VIP+ افتخاری
کاربر
2019-12-20
659
590

سلام
چسب لازم نداره اگه خازن مشکل داره تعویضش کن
موفق باشی

sajjad990

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2020-06-01
233
389
26
نیشابور
دوست عزیز چسب و استفاده از وارنیش دور پایه های ترانزیستور ها و فت ها فرکانس های کاذب رو حذف میکنه اسم چسبش udهست. چون خازن ها نزدیک هم هستن روی هم پارازیت میندازن دقیقا صدای کانال 1 ضعیف تر میوفته روی 2 و 3 و 4 که تو طراحی های حرفه ای امپ رو دوتیکه میسازن دوکانال دوکانال. و تو مسیر پری کانال 1و 2 از زینر دیود ها و دیود هایی استفاده میکنن که کمترین پارازیت رو بین دو کانال هم داشته باشه. چسب و وارنیش رو یادت نره موفق باشی همکار گرامی

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,763
درود

همانطورکه اساتید بزرگوار و عزیزم فرمودند و استفاده کردم
چسب هایی که در دستگاه های الکترونیکی استفاده میشه ۳ نوع هستند.

۱- چسب های نرم که قابلیت انعطاف دارند و عایق و میزان نارسانایی در اولویت اهمیت آنهاست و بنام ماستیک عرضه میشه و شبیه رنگ شیر یا کاغذ به رنگ سفید است و همیشه قابلیت انعطاف دارند و این چسب برای ۲ نوع قطعه استفاده میشه

الف ) برای قطعات سنگینی استفاده میشه که به هر دلیلی از جمله بدلیل تعداد ناچیز پایه امکان خدشه اتصال و آزاد شدن پایه آنها وجود داره

ب) برای قطعات سبکی که حرکت آنها موجب تغییر مشخصه مهم انها خواهد شد ، مانند سلف های سبک ، جهت پیشگیری از تغییر ظرفیت ناشی از حرکت.

تصویر چسب ماستیک پیوست است .

۲- چسب سخت
نام این چسب اِپوکسی است که بصورت دو قلو وجود داره و چسب بسیار محکم و محشری هست که در تصویر دوم پیوست ملاحظه میفرمایید و در دو نوع عرضه میشه
۱- سریع خشک
۲- دیر خشک
نوع سریع آن در یکربع و نوع تاخیری آن در ۲۴ ساعت خشک میشه و تقریبا شبیه آهن محکم میشه و غالبا برای نگهداری قطعات سنگینی که پایه ها بخوبی قادر به مهار و نگهداری آنها نیستند ، در دستگاه های پرتابل و سیار استفاده میشه مانند برخی از قطعات سنگین اینورتر جوشکاری .

۳- چسب آی سی ( احتمالا بنام چسب BGA ) برای برخی از آی سی ها استفاده میشه بویژه در بردهایی که خم شدن هر چند ناچیز محل آی سی محتمله , مانند بردهای موبایل
و البته اطلاعات جامعی در خصوص چسب آی سی ندارم و تابحال استفاده نکردم .
اما تجربه فراوانی در خصوص ماستیک و اپوکسی دارم .

چسب ماستیک
IMG_20200930_055257_817.jpg

نمونه ای از کاربرد ماستیک.
IMG_20201002_153900_217.jpg

چسب اِپوکسی
IMG_20200930_071548_312.jpg

آخرین ویرایش:

korosh1370

کاربر vip
کاربر
2017-04-05
41
21
دوست عزیز چسب و استفاده از وارنیش دور پایه های ترانزیستور ها و فت ها فرکانس های کاذب رو حذف میکنه اسم چسبش udهست. چون خازن ها نزدیک هم هستن روی هم پارازیت میندازن دقیقا صدای کانال 1 ضعیف تر میوفته روی 2 و 3 و 4 که تو طراحی های حرفه ای امپ رو دوتیکه میسازن دوکانال دوکانال. و تو مسیر پری کانال 1و 2 از زینر دیود ها و دیود هایی استفاده میکنن که کمترین پارازیت رو بین دو کانال هم داشته باشه. چسب و وارنیش رو یادت نره موفق باشی همکار گرامی

سلام دوست عزیز لطفا عکس از چسب می فرستید هر چی سرچ کردم چسب با اسم ud پیدا نکردم منظورتون چسب uv نیست؟

sajjad990

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2020-06-01
233
389
26
نیشابور
سلام دوست عزیز لطفا عکس از چسب می فرستید هر چی سرچ کردم چسب با اسم ud پیدا نکردم منظورتون چسب uv نیست؟
چسب رو از لوازم فروشی های تعمیرات بلندگو تحیه کن. من چند سالی هست که گرون شده و کم گیر میاد با ترکیب چسب آهن و رنگ مشکی تینری. و تینر خودم درست میکنم.

tahaali9095

مدیر تعمیرات مانیتور LED ، LCD ، CRT و پلاسما
مدیر تالار
2012-01-26
4,611
26,870
مشهد
درود

همانطورکه اساتید بزرگوار و عزیزم فرمودند و استفاده کردم
چسب هایی که در دستگاه های الکترونیکی استفاده میشه ۳ نوع هستند.

۱- چسب های نرم که قابلیت انعطاف دارند و عایق و میزان نارسانایی در اولویت اهمیت آنهاست و بنام ماستیک عرضه میشه و شبیه رنگ شیر یا کاغذ به رنگ سفید است و همیشه قابلیت انعطاف دارند و این چسب برای ۲ نوع قطعه استفاده میشه

الف ) برای قطعات سنگینی استفاده میشه که به هر دلیلی از جمله بدلیل تعداد ناچیز پایه امکان خدشه اتصال و آزاد شدن پایه آنها وجود داره

ب) برای قطعات سبکی که حرکت آنها موجب تغییر مشخصه مهم انها خواهد شد ، مانند سلف های سبک ، جهت پیشگیری از تغییر ظرفیت ناشی از حرکت.

تصویر چسب ماستیک پیوست است .

۲- چسب سخت
نام این چسب اِپوکسی است که بصورت دو قلو وجود داره و چسب بسیار محکم و محشری هست که در تصویر دوم پیوست ملاحظه میفرمایید و در دو نوع عرضه میشه
۱- سریع خشک
۲- دیر خشک
نوع سریع آن در یکربع و نوع تاخیری آن در ۲۴ ساعت خشک میشه و تقریبا شبیه آهن محکم میشه و غالبا برای نگهداری قطعات سنگینی که پایه ها بخوبی قادر به مهار و نگهداری آنها نیستند ، در دستگاه های پرتابل و سیار استفاده میشه مانند برخی از قطعات سنگین اینورتر جوشکاری .

۳- چسب آی سی ( احتمالا بنام چسب BGA ) برای برخی از آی سی ها استفاده میشه بویژه در بردهایی که خم شدن هر چند ناچیز محل آی سی محتمله , مانند بردهای موبایل
و البته اطلاعات جامعی در خصوص چسب آی سی ندارم و تابحال استفاده نکردم .
اما تجربه فراوانی در خصوص ماستیک و اپوکسی دارم .

چسب ماستیک
مشاهده فایل‌پیوست 170333

نمونه ای از کاربرد ماستیک.
مشاهده فایل‌پیوست 170386

چسب اِپوکسی
مشاهده فایل‌پیوست 170334

درود بر استاد غزال گرامی
استفاده کردیم از پست گرانقدرتان.
موفق باشید.

بالا