آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

آموزشی: تجربیات همکاران در تعمیرات مادربرد

mosaffa

VIP+ افتخاری
کاربر
2010-11-08
1,277
7,205
صومعه سرا
سلام
مادربرد بایواستار مدل P32-A7 کدی نمیداد و توسط پنل خاموش نمیشد[HIDEبا بررسی متوجه عدم تغذیه پل شمالی شدم.با تعویض ای سی FP6321 در موقعیت مکانی U7 مادربرد راه اندازی گردید.][/HIDE]

firstcartiba

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2017-02-27
613
1,796
سلام خدمت دوستان عزیز.
چند روز قبل مادربورد ESC G41T-M13 RV:1.0 به دستم رسید که تصویر نمی داد و مرتبا مادربورد ری استارت می شد و لحظه ری استارت دیباگر کد d1 می داد.
با توجه به اینکه سی پی یو داغ می شد و با کشیدن برق 4 پین cpu مادربورد کار می کرد ابتدا cpu رو تعویض کردم. بار اول که پاور رو سوییچ کردم مادربورد تصویر داد اما بعد از خاموش شدن دوباره به روال عادی برگشت. با خارج کردن رم و روشن کردن مادربورد ، مادربورد بدون ری استارت کار می کرد ولی با رم نه.
اسلات های رم و خود رم ها رو با تینر 10000 شستشو دادم و با جا زدن رم ها مشکل ری استارت شدن و تصویر ندادن حل شد.
قابل ذکر است که cpu خود مادربورد سوخته بود و باید تعویض می شد .

G41T-M13-02.jpg

hoss_bakh

VIP+ افتخاری
کاربر
2013-11-16
562
6,548
IRAN-Karaj
درود

مشتری یک مورد مادربرد Asrock G41M-VS3 آورده بود که مشکل شناسایی رم داشت (احتمالاً بر اثر برعکس زدن رم بود ) ولی اثر خرابی فیزیکی روی اسلات رم و اطرافش نبود و مدار مربوط به تغذیه رم هم سالم بود

دیباگر هم کد E000 و یا E0 رو میده که مربوط به اسلات رم میشه

آخر با صرف وقت زیاد و کمک یکی از همکارانی که فرد باتجربه ای هم هست مشکل حل شد... (کلا یه خرابی مرموزی بود که برای خودم تجربه خوبی شد)

مشکل از

[hide]
پارگی لاین زیر خازن الکترولیت 16 ولتی 100 میکرو که بین اسلات رم و سوکت 24 پین مادربرد هست و توی عکس هم مشخص کردم بود که با رفع دیسکانکنتی برطرف شد

IMG-20191103-WA0005.jpg 20191103_131941.jpg

[/hide]

آخرین ویرایش:

ali m.g

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
کاربر
2008-01-04
1,869
11,837
TEHRAN
درود

مشتری یک مورد مادربرد Asrock G41M-VS3 آورده بود که مشکل شناسایی رم داشت (احتمالاً بر اثر برعکس زدم رم بود ) ولی اثر خرابی فیزیکی روی اسلات رم و اطرافش نبود و مدار مربوط به تغذیه رم هم سالم بود

دیباگر هم کد E000 و یا E0 رو میده که مربوط به اسلات رم میشه

آخر با صرف وقت زیاد و کمک یکی از همکارانی که فرد باتجربه ای هم هست مشکل حل شد... (کلا یه خرابی مرموزی بود که برای خودم تجربه خوبی شد)

مشکل از

hidden content may not be quoted

درود و تشکر
زنده باشید
برا منم پیش اومده دقیقا همین مورد
حالا چرا تایپک زدم .:
دقیقا از این مسیر یکی از ولتاژهای رم مستقیم از سوکت پاور (۳/۳ ولت ) در این مادر بورد تامین میشود
موفق باشید

ali m.g

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
کاربر
2008-01-04
1,869
11,837
TEHRAN
سلام
تجربه امروز
مادربرد گیگابایت
Ga-h61m-s2pv

اشکال : بعد از پاور ، بوق بایوس منقطع سریع و خاموشی مین بعد از لحظاتی و پاور مجدد دوباره بعد از چن ثانیه
با ارور ۵۳

قطع بودن ولتاژ پین ۵ اسلت رم از بالا سمت cpu که وجود و قطع شدن آن عدم وجود رم رو با بوق های اشاره شده اعلام میکنه
در این مادربرد این ولناژ از لاین ولتاژی پایه ۴ بایوس (( دو بایوسه ) تامین میشود . در این مسیر مقاومت فیوزی صفر اهم استفاده شده
که این مقاومت سوخته بود
که در عکس با اطمینان از عیب یابی و صحت این کار من قبل از یافتن مقاومت مذکور ، این مسیر رو شورت کردم و بعد از داشتن تصویر مقاومت نیز تعویض و مین تعمیر شد .
موفق باشید

پیوست‌ها

آخرین ویرایش:

ali m.g

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
کاربر
2008-01-04
1,869
11,837
TEHRAN
درود
تجربه امروز
مادربرد گیگابایت
Ga-H61M-s2pt
با وصل سوکت پاور ، مین روشن میشد و بعد از چند لحظه روی ارور 74 خاموش می شد و و دیگه با پاور روشن نمی شد
بعد از عیب یابی و بررسی احتمالات ، نهایتا

با تعویض آی سی smd 6 pin (c966j ) کنار f پنل اشکال برطرف شد و مادربرد تعمیر شد
موفق باشید​

آخرین ویرایش:

reza.93

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2015-03-13
477
1,423
سلام
مادربرد ASUS H61M-LE rev. 1.02
مشکل : سوختگی زیر اسلات رم

تا حالا چندین مورد این شکلی داشتم و تقریبا همشون هم ایسوس h61 بودن به این صورت که مادربرد روشن میشود ولی بوق رم میزند و هر دو اسلات کار نمیکنند.
[hide]
البته مثل اینکه در رویژن های بعدی این مادربرد شرکت ایسوس متوجه شایع بودن این مشکل شده و برای این لاین بین دو اسلات یک فیوز قرار دادن

همانطور که توی تصویر مشخص کردم برای حل این مشکل باید اون قسمت کنار اسلات رم رو بتراشید و با سیم لاکی به پدی که مشخص شده لحیم کنید میتونید سیم لاکی رو زیر اسلات ( قسمت بالای اسلات که پین وجود نداره) پنهان کنید تا ظاهر مادربرد هم خراب نشه.

20191113_131143.jpg[/hide]

آخرین ویرایش:

bsglobal

کاربر
2015-01-26
58
85
39
اصفهان
سلام
مادربرد ASUS H61M-LE rev. 1.02
مشکل : سوختگی زیر اسلات رم

تا حالا چندین مورد این شکلی داشتم و تقریبا همشون هم ایسوس h61 بودن به این صورت که مادربرد روشن میشود ولی بوق رم میزند و هر دو اسلات کار نمیکنند.
hidden content may not be quoted
سلام و تشکر بابت راهنمایی شما
فقط امکان داره واضح تر بیان کنید؟؟
یعنی این دو تا پین رو بهم وصل کنیم؟آیا اگه اسلت رم ولتاژهای لازم رو داشت و خطای رم میداد بازم باید این کار رو انجام بدیم؟
منم خطای 2e که ظاهرا مربوط به رم هست توی مادربرد h61 دارم.بدن رم هم کد 53 میده و بوق ممتد میکشه.
ممنون از پاسخگویی شما

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: ali m.g

reza.93

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2015-03-13
477
1,423
سلام و تشکر بابت راهنمایی شما
فقط امکان داره واضح تر بیان کنید؟؟
یعنی این دو تا پین رو بهم وصل کنیم؟آیا اگه اسلت رم ولتاژهای لازم رو داشت و خطای رم میداد بازم باید این کار رو انجام بدیم؟
منم خطای 2e که ظاهرا مربوط به رم هست توی مادربرد h61 دارم.بدن رم هم کد 53 میده و بوق ممتد میکشه.
ممنون از پاسخگویی شما

سلام
خواهش میکنم
اگر پین 5 از بالا سمت چپ ولتاژ 3.3 رو نداشت این کار رو بکنید درست میشه.
موفق باشید

ali m.g

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
کاربر
2008-01-04
1,869
11,837
TEHRAN
باسلام . برطرف کردن عدم شناسایی sata در مادربردهای

P5KPL SE

[hide][hide]دراین مدل مابردها اشکالی شایع است که مادربرد هیچ یک از ساتا ها رو شناسایی نمیکنه و با عیب یابی معمولا چیزی که ظاهرا عاید میشه همه پینها و کنترل مسیر ساتاها به چیپ جنوبی ختم میشه
ولی ضعف در مسیر ولتاژ میباشد که با سوختن یک مقاومت 0 صفر اهم که خارج از چیپ میباشد نهفته
در تصویر مشخص شده با تعویض این مقاومت مشکل مرتفع میگردد شماره لوکیشن نداره
[/hide][/hide]​

پیوست‌ها

• 1.5 مگابایت بازدیدها: 426
  • 901.3 کیلوبایت بازدیدها: 419
آخرین ویرایش:
بالا