آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: تجربیات همکاران در تعمیرات مادربرد

hoss_bakh

VIP+ افتخاری
کاربر
2013-11-16
562
6,550
IRAN-Karaj
درود تجربه امروز ایراد تقریبا نادر در
مادربرد -asus h61m
مادربرد صفحه اول بوت ارور میداد
( سیستم بعد از ۱۵ ثانیه خاموش میشود)
و هیچ کلیدی و فرمانی نمی پذیرفت
احتمال اول بعد از cpu و طبقه مربوطه ، بایوس هست

ولی با تعویض آی سی کنترلر i/o اشکال برطرف شد

البته عکس از پیغام وارور کامل سیستم گرفتم فردا تو این تایپک آپ و ضمیمه میکنم
موفق باشید
درود استاد عزیز
این error در اکثر مادربردهای ایسوس بخاطر اتصال کوتاه شدن بعضی پایه ها به همدیگه بوجود میاد مثلا پایه های یکی از اسلت های pci
چنانچه برای خودم هم پیش اومده بود و اتصال کوتاه شون تو دوتا از پای های اسلت pci بود که با رفع اتصالی مشکل برطرف شد
این مورد که فرمودین ممکنه که اول پایه ای در ارتباط با i/o اتصالی کرده باشه و موجب سوختن i/o شده باشه یا در اثر ضربه ای فشاری بخود پایه های i/o مشکل بوجود اومده باشه؟
یکم توضیح میدین که چطور به i/o ضنین شدین؟
آخرین ویرایش:

hoss_bakh

VIP+ افتخاری
کاربر
2013-11-16
562
6,550
IRAN-Karaj
درود

مشتری سیستمی با مادربرد Asrock h61M-VS3 آورده بود که روشن می شد ولی تصویر نمیداد

ظاهرا همه چی مرتب بود با کلیر سیموس و تعویض رم و پاور و لخت کردن مادربرد هم تصویر برقرار نشد

آخر سر با پروگرام بایوس مادربرد تصویر داد و الآن داره کار میکنه

آخرین ویرایش:

ali m.g

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
کاربر
2008-01-04
1,869
11,843
TEHRAN
درود استاد عزیز
این error در اکثر مادربردهای ایسوس بخاطر اتصال کوتاه شدن بعضی پایه ها به همدیگه بوجود میاد مثلا پایه های یکی از اسلت های pci
چنانچه برای خودم هم پیش اومده بود و اتصال کوتاه شون تو دوتا از پای های اسلت pci بود که با رفع اتصالی مشکل برطرف شد
این مورد که فرمودین ممکنه که اول پایه ای در ارتباط با i/o اتصالی کرده باشه و موجب سوختن i/o شده باشه یا در اثر ضربه ای فشاری بخود پایه های i/o مشکل بوجود اومده باشه؟
یکم توضیح میدین که چطور به i/o ضنین شدین؟
درود .این تایپکتونو الان دیدم
. دوست من بسیاری از تجربیات روزانه دوستان یا تقریبا همه بدلایل بیشماری که یه دلیلش نبود زمانه ، نا گفته میمونه
توضیحی که اشاره کردین امکانش هست ولی باید به تعداد زیادی از کارهایی که قبلا باعث این تجربه شده بپردازم که داستان میشه

ولی عزیزم این مورد کاملا درسته وانجام شده و از سال 2008 تا الان حتی یک مورد غیر از واقعیت نبوده که بنده تایپک زده باشم

ضمن اینکه اگه موردی معمولی که معمولا اتفاق میفته بود و یه مورد نادر نبود ممکن بود اصلا نزارم
همونطور که همه روزانه بی شک تعمیر دارن ولی بدلیل معمولی بودن یا تکراری بودن نمیزارن

حتی اگر حذف نکرده باشم عکس هم گرفته بودم که اگه مونده باشه به احترام دوستان سر فرصت میزارم
موفق باشید

بله خوشبختانه عکسش هنوز هست . فکر میکنم ویدئو هم گرفتم اگه اشتباه نکنم و تو سیستم مغازه باشه که اگر بود اونم باحترام دوستان میزارم . این عکس که تو گوشیم بود

پیوست‌ها

• 1.7 مگابایت بازدیدها: 339
آخرین ویرایش:

Reza RW

کاربر vip
کاربر
2018-11-24
48
44
31
اساتید یه مادربرد واسه یکی گرفتم بععد برد و فرداش او.رد گفت نو سیگنال میده منم دیباگرو زدم دیدم چراغ frame خاموشه و خیل عجیب بو که وقت فیشهای یو اس بی یا ... رو وارد یا خارج میکردی به طور نصف ه نیمه که مثلا دو تا پایه ها وصل بود و بقیه قطع مادربرد اوکی میشد و چچراغ روشن !
تمام پورتها رو خازج کردم گفتم شاید اتصالی باشه ولی نه فقط وقتی یکی از پورتها رو نصفه نیمه وارد میکردی یا خارج اوکی میشد !
خلاصه اینکه از کانکتور پاور بود !سوراخاش گشاد شده بود یکی از سیمهاش وصل نمیشد ولی نمیدونم چرا وقتی کابلا خارج و وارد میشدن ایراد برطرف میشد بدون دست زدن به کابل پاور !
خلاصه عجایبیه این مادربرد

reza.93

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2015-03-13
478
1,429
سلام
چند روز پیش یک عدد مادربرد معیوب خریدم برای تعمیر، این مادربرد با چند سی پی یو تست شده بود و فقط با یکی از اونا که مدل G620 بود تصویر میداد. احتمال دادم که شاید پین های سوکت کمی کج شده باشه بررسی کردم و همه ی پین ها سالم بودن.
بعد از کمی بررسی احساس کردم سی پی یو توی سوکت زیادی لقی داره ( به سمت بالا و پایین)
متوجه شدم که اگر سی پی یو رو با دست به سمت بالا هل بدم و بعد زیف رو ببندم مشکل حل میشه.
برای حل این مشکل با یک سوزن مقدار خیلی کمی چسب 123 روی نشیمنگاه سی پی یو زدم و مشکل برطرف شد.

reza.93

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2015-03-13
478
1,429
سلام
یک عدد مادربرد گیگابایت h61 داشتم که روشن نمیشد بررسی کردم توی مسیر 5 ولت استند بای شرتی وجود داشت.
توی این مسیر یک رگلاتور وجود داره که 3.3Vsb رو ایجاد میکنه. این رگلاتور داغ میشد که نشون میداد یکی از مصرف کننده های 3.3Vsb شورت شده.
با منبع تغذیه به خروجی رگلاتور 3.3 دادم حدود 3 آمپر چیپ لن خیلی کم گرم شد.
همون چیپ رو برداشتم و مشکل حل شد.
یک نکته دیگه که فهمیدم این بود که چیپ لن RTL8111F با شماره RTL8111E سازگار نیست. چون من بجای F مدل E رو قرار دادم چیپ لن رو میشناسه ولی علامت تعجب رو اتصال اینترنت میاد و وصل نمیشه.

hoss_bakh

VIP+ افتخاری
کاربر
2013-11-16
562
6,550
IRAN-Karaj
سلام
یک عدد مادربرد گیگابایت h61 داشتم که روشن نمیشد بررسی کردم توی مسیر 5 ولت استند بای شرتی وجود داشت.
توی این مسیر یک رگلاتور وجود داره که 3.3Vsb رو ایجاد میکنه. این رگلاتور داغ میشد که نشون میداد یکی از مصرف کننده های 3.3Vsb شورت شده.
با منبع تغذیه به خروجی رگلاتور 3.3 دادم حدود 3 آمپر چیپ لن خیلی کم گرم شد.
همون چیپ رو برداشتم و مشکل حل شد.
یک نکته دیگه که فهمیدم این بود که چیپ لن RTL8111F با شماره RTL8111E سازگار نیست. چون من بجای F مدل E رو قرار دادم چیپ لن رو میشناسه ولی علامت تعجب رو اتصال اینترنت میاد و وصل نمیشه.

دورد جناب reza.93

لطفا شماره رگولاتور و شماره موقعیتش رو روی برد عنوان کنید

بنده یدونه برد از این مدل دارم و یادمه پاوری هم که روش بود مشکل افزایش ولتاژ استندبای داشت

احتمال اینکه این برد هم ایرادش مشابه این پست باشه زیاده

ممنونم

reza.93

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2015-03-13
478
1,429
دورد جناب reza.93

لطفا شماره رگولاتور و شماره موقعیتش رو روی برد عنوان کنید

بنده یدونه برد از این مدل دارم و یادمه پاوری هم که روش بود مشکل افزایش ولتاژ استندبای داشت

احتمال اینکه این برد هم ایرادش مشابه این پست باشه زیاده

ممنونم

درود
این رگولاتور به شماره L1085DG و البته برد مدل P61-S3 هست که به اشتباه نوشته بودم H61.
توی شماتیک هم اگر خواستید دنبالش بگردید Q92 هست.

ali m.g

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
کاربر
2008-01-04
1,869
11,843
TEHRAN
همکاران عزیز سلامضمن تشکر از اینکه تجربیاتتون رو به اشتراک میذارید فقط خیلی خوب می شد اگه ذکر می کردید که چجوری به این نتایج می رسید؟مثلا از کجا به این نتیجه رسیدید که آی سی صدا مشکل داره؟ممنون

سلام . دوست عزیز معمولا یا اکثرا

1. ارور شناخته شده دیباگر( تستر )

2. معمولا یا درستر بگم آسیبهای بسیاری از ic صدا همراه با آسیب فیزیکی و قابل رویت پیش میاد

3. دمای غیر عادی آی سی صدا ( معمولا دوستان حین عیب یابی تعدادی از قطعات رو دماشو چک میکنند)

4 . ولتاژ گیری رگولاتور آی سی صدا

5. از اون جایی که یکی از ضعفهای مادربرد که معمولا سعی میشه ( توسط شرکتها ) با خنک کننده از بین ببرند تقویت کننده صوت و تصویر میباشد که با نداشتن هیت روی ic صدا روی مین این ضعف عمومی مادربردها شده که معمولا باید بهش حساس بود و تقریبا در اکثر ارورها باید به صدا یه نیم نگاهی داشت

موفق باشید

بالا