آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

تجربیات: رفع ایراد سشوار موتورهای سبک 12 ولت خانگی

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,301
ایران
سلام
به استادان و همکاران عزیزم
در مورد سشوار های خانگی با موتورهای سبک ( با آهنربای دائمی ) که ولتاژ کاری 6 الی 12 ولت است. این موتورها به علت گرانی و کوتاهی تولید کننده ها زودتر خراب میشه و بخصوص المنت سشوار و پیدا کردن المنت این سشوار ها مشکل است .
برای رفع عیب و افزایش طول عمر الکترو موتور و المنت
و استفاده کردن از هر المنت 220 ولت برای این سشوارها تجربیاتی برای همکاران عزیزم اعلام میکنم . و اگر از همکاران راههای برای تعمیر المنت و افزایش طول عمر الکترو موتور و المنت دارند بفرمایند. متشکرم.
سشواری جهت تعمیر با نقشه تولید کارخانه در شکل 1 نمایش داده شده است.
۲۰۲۲۰۵۲۳_۱۶۴۳۴۷.jpg
از دو المنت استفاده شده . یکی برای هوای گرم سیم فنری ضخیمتر با مقاومت 55 اهم و المنت دیگری با سیم فنری نازکتر 125 اهم برای کاهش ولتاژ 220 ولت شهری برای راه اندازی الکتروموتور12 ولت دی سی است .
همکاران صد در صد تجربه در تعمیرات دارند که بیشتر المنت سری شده با الکترو موتور میسوزد یا قطع میشود . به علت اینکه تولید کننده ها برای افزایش اهم المنت سیم فنری از قطر نازک استفاده میکنند و دومین ایراد یکسو سازی است که این یک سوسازی به علت داشتن ریپل باعث کاهش طول عمر الکترو موتور میشود. شکل 2
۲۰۲۲۰۵۲۳_۱۶۴۳۵۲.jpg
برای رفع عیب میتوان از یک خازن الکترولیتی و دیود زنر برای کاهش ریپل و تثبیت ولتاژ استفاده کرد. شکل 3
۲۰۲۲۰۵۲۳_۱۶۴۴۰۱.jpg
برای المنت از هر نوع المنت سشوار 220 ولت و..... میشه استفاده کرد . حتی از المنت خود سشوار که المنت سری سوخته.
که با حذف المنت سری با استفاده از ولتاژ گیری روی المنت ولتاژ 14 ولت یا کمتر یا بیشتر اندازه گیری شده برای راه اندازی الکترو موتور استفاده کنید. شکل 4
۲۰۲۲۰۵۲۳_۱۶۴۴۱۰.jpg
بعد از بدست آوردن ولتاژ دلخواه مثلا 14 ولت شکل 4 به پل دیود جهت یکسو سازی و استفاده از خازن و دیود زنر برای تثبیت ولتاژ استفاده شده است شکل 5
۲۰۲۲۰۵۲۳_۱۶۴۴۲۰.jpg
=---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
۲۰۲۲۰۵۲۳_۱۵۴۳۱۵.jpg
۲۰۲۲۰۵۲۳_۱۵۲۸۱۵.jpg
۲۰۲۲۰۵۲۳_۱۵۲۷۵۷.jpg
۲۰۲۲۰۵۲۳_۱۵۲۷۳۸.jpg
متشکرم

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,301
ایران
ممنون. در شکل یک فکر می کنم جهت دیود باید برعکس باشه.
سلام
دوست خوبم تا جای که اطلاع دارم جهت دیود تاثیری در کار مدار ندارد. یک نیم سیکل را حذف میکند.
متشکرم

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: habbib
بالا