آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: ولتاژ ناهمگون روی خازن های صافی پاور کامپیوتر

zizu.zmr

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2011-09-30
225
465
قم
درود بر شما دوستان و همکاران محترم

در ورودی پاور کامپیوتر مدل پاسکال قصد کردم خازن های بزرگ صافی رو تعویض کنم. مشکل این هست که ولتاژی که روی دو خازن میوفته اصلا نزدیک به هم نیستند. چندین مدل خازن قرار دادم. در بدترین حالت روی یک خازن 205 ولت میوفته و روی خازن دیگه 94 ولت. و در بهترین حالت روی یک خازن 145 و روی خازن دیگه 156. مشکل از چی میتونه باشه. خازن های مشابه از نظر ظرفیت و ESR هم قرار دادم اما باز مشکل حل نمیشه و ولتاژ همگونی روی خازن ها نمیوفته.

مشکل از چی میتونه باشه؟

سپاس از توجه شما

electronium

VIP+ افتخاری
کاربر
2020-07-30
1,041
2,861
32
و در بهترین حالت روی یک خازن 145 و روی خازن دیگه 156. مشکل از چی میتونه باشه. خازن های مشابه از نظر ظرفیت و ESR هم قرار دادم اما باز مشکل حل نمیشه و ولتاژ همگونی روی خازن ها نمیوفته.

مشکل از چی میتونه باشه؟

سپاس از توجه شما
همین حالت رو قرار بده تا از خسارت آتی جلوگیری بشه...اونی که 205 به 94 ظرفیت خازن با ولتاژ کمتر تغییر کرده

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: zizu.zmr

zizu.zmr

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2011-09-30
225
465
قم
همین حالت رو قرار بده تا از خسارت آتی جلوگیری بشه...اونی که 205 به 94 ظرفیت خازن با ولتاژ کمتر تغییر کرده

درود

سپاس از توجه و راهنماییتون
خازنها رو نو خریدم. اما با خازن نو هم این مشکل هست. حس میکنم قطعه ای دیگه داره باعث این حالت میشه. در غیر این صورت به خازن های نو هم اعتباری نیست. برندهای معروف هم گران هستند. عجب بازاریه

electronium

VIP+ افتخاری
کاربر
2020-07-30
1,041
2,861
32
درود

سپاس از توجه و راهنماییتون
خازنها رو نو خریدم. اما با خازن نو هم این مشکل هست. حس میکنم قطعه ای دیگه داره باعث این حالت میشه. در غیر این صورت به خازن های نو هم اعتباری نیست. برندهای معروف هم گران هستند. عجب بازاریه

تست خازن فقط با lcr متر یا خازن سنج .. صحتش مشخص میشه...در ضمن ظرفیت خازنا باید یکیی باشه تا ولتاژ حاصله بالانس بشه

• Like

zizu.zmr

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2011-09-30
225
465
قم
تست خازن فقط با lcr متر یا خازن سنج .. صحتش مشخص میشه...در ضمن ظرفیت خازنا باید یکیی باشه تا ولتاژ حاصله بالانس بشه

درود و سپاس

همونطور که در پست اول عرض کردم مشخصه خازن ها رو اندازه گیری کردم. با تستر قطعات و همینطور با یه خازن سنج. ESR و %Vloss خازن ها یکی هستند اما ظرفیت یکی مثلا 670 میکرو هست و دیگری 655. فرمایش شما درست هست اما خب وقتی روی خازن نو اختلاف ظرفیت هست کاری نمیشه کرد. مگر اینکه تستر رو ببریم درب فروشگاه و از فروشنده بخوایم اجازه بده از بین خازن هایی که داره بزاره موارد مشابه رو جدا کنیم که بیشتر شبیه شوخیه. بهترین راهکار خریدن خازن هایی با برند معتبر هست که فکر میکنم توی همونها هم یه مقدار باید بالا پایین وجود داشته باشه.

بهرحال ممنون از توجهتون.

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: 2aagh

gasemi.m100

VIP+ افتخاری
کاربر
2018-12-02
477
952
اما ظرفیت یکی مثلا 670 میکرو هست و دیگری 655. فرمایش شما درست هست اما خب وقتی روی خازن نو اختلاف ظرفیت هست کاری نمیشه کرد.

با سلام
این اختلاف ظرفیت خازن طبیعیه و داخل استاندارد هم چند درصد تلرانس مد نظر قرار گرفته همچنین با خود همون تستر اگر چند دفعه تست بگیرید هر دفعه چند میکرو (در ظرفیت 680) تغییر نشون میده که ناشی از خطای اندازه گیری هست.
در ضمن این اختلاف ظرفیت این حد اختلاف ولتاژ رو ایجاد نمیکنه
----------------------
اون کلید تبدیل 110 -220 مشکل نداره؟

• Like

zizu.zmr

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2011-09-30
225
465
قم
با سلام
این اختلاف ظرفیت خازن طبیعیه و داخل استاندارد هم چند درصد تلرانس مد نظر قرار گرفته همچنین با خود همون تستر اگر چند دفعه تست بگیرید هر دفعه چند میکرو (در ظرفیت 680) تغییر نشون میده که ناشی از خطای اندازه گیری هست.
در ضمن این اختلاف ظرفیت این حد اختلاف ولتاژ رو ایجاد نمیکنه
----------------------
اون کلید تبدیل 110 -220 مشکل نداره؟

درود و سپاس

پاور فاقد کلید تبدیل برق 110و 220 هست. فقط در بخش ورودی از یک ترانس ایزوله هسته آهن کوچک استفاده میشه

بالا