آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک تکشو

سوال: روشن نشدن مادربرد مدل گیگابایت P31-DS3L

ahbadr

کاربر
2013-04-03
37
116
سلام مهندسین عزیز

یه مادربرد برای تعمیر گرفتم که مشکلش این هست که اصلا روشن نمیشه

مدل مادربرد گیگابایت GA-P31-DS3L rev:1.1

2.jpg

یه سری کار روش انجام دادم و این موارد رو لیست میکنم - البته در آخر هم جواب نگرفتم برای همین اینجا عنوان کردم
تحت هیچ شرایطی مادربرد روشن نشد

1- عیب ظاهری بررسی شد و مشکلی مشاهده نکردم
2-شستشوی کامل مادربرد و اسلات ها
3- clear CMOS و تعویض باتری با باتری نو
4- خارج کردن سوکت 4 پین پاور تا ببینم بدون 4 پین روشن میشه یا خیر
5- تست حرارت از همه قطعات در حالت STANDBY (قبل اینکه مادربرد رو روشن کنیم و فقط با 5 ولت VSB) قطعه ای داغ نمیکرد
6- فشار دادن بر روی IO و ICH و سپس روشن کردن مادربرد بخاطر بررسی لحیم سردی
7- ولتاژ 5 ولت را در روی FRONT PANEL دارم در ادامه به طور خلاصه FP مینویسم.
8- کریستال ICH رو هم با اسیلوسکوپ دیدم که فرکانس 32 کیلو با دامنه 200 میلی ولت رو داره
9- تعویض 4 ورژن مختلف بایوس ( در سایت اصلی 10 ورژن مختلف وجود داشت که من 4 مورد رو بایوس زدم ولی جواب نگرفتم)
10- بررسی 5 ولت VSB که در ادامه به 3 ولت تبدیل میشه و به قسمت های بایوس و ICH و پایه 14 PCI و IO میره
11- هیت دادن به ICH جهت اطمینان از عدم وجود لحیم سردی
12- خارج کردن IC صدا و LAN

خب این موارد رو انجام دادم و نتیجه نگرفتم

در ادامه خواستم سلامت IO رو بررسی کنم برای همین ورودی و خروجی ها رو ولتاژ گیری کردم
از دیتاشیت IO این قسمت رو استخراج کردم تا بتونم پایه ها رو پیدا کنم

الگوریتم روشن شدن مادربرد.JPG

1- پایه PANSWH ورودی IO هست که از FP دستور میگیره . وقتی FP رو میزنم این پایه ولتاژش از 5 ولت به 0 تغییر میکنه و کلا داره درست عمل میکنه

2- در ادامه پایه PWRON از IO ولتاژش از 3.3 تغییر میکنه به 0 ولت که یعنی IO داره درست عمل میکنه
تا اینجا IO کارش رو درست انجام داد و در ادامه باید ICH عمل کنه و به ما پاسخ بده
3- پایه SUSB و SUSC فقط یکی درست عمل میکرد و منطبق با فشردن PF اینم تغییر وضعیت میداد و دیگری واکنشی نشون نمیداد
4- در ادامه هم IO پاسخ نمیداد و PSON رو صفر نمیکرد تا پاور شروع به کار کنه

تو مسیر سیم کشی ها هم مشکلی وجود نداشت مثلا ترانزیستوری وجود نداشت که بخواد سوخته باشه ( شماتیک و بردویو رو دارم و کامل بررسی کردم)

تا اینجا حدثم این بود که ICH درست عمل نکرده و در ادامه تصمیم گرفتم که عملیات FORCE SWITCH رو انجام بدم :pride: یعنی خودم دستی سیم سبز و مشکلی رو به هم وصل کنم تا ببینم پاور روشن میشه یا خیر
ابتدا به پایه PSON از IO که ولتاژ 5 داشت رو ولتاژ 0 دادم ولی تاثیری نداشت و پاور روشن نشد
سپس با پنس روی کانکتور 24 پین مادربرد اتصالی ایجاد کردم ولی بازم پاور روشن نشد

پاور رو کلا کندم و با تستر پاور امتحان کردم و دیدم پاور سالمه و درست عمل میکنه

ولی وقتی روی مادربرد قرار میگیره با اینکه سیم سبز و مشکی رو وصل میکنم ولی پاور شروع به کار نمیکنه

بررسی کردم دیدم سیم خاکستری پاور که power good هست 0 ولت داره در حالی که وقتی پاور روشنه باید 5 ولت داشته باشه

پاور رو دوباره کندم و به تستر وصل کردم و دیدم که 5 ولت رو در سیم خاکستری power good دارم

ولی وقتی روی مادربرد قرار میگیره و سبز رو به مشکی وصل میکنم ، ولتاژ خاکستری 0 ولت باقی میمونه
از اونجایی که پاور یه وسیله ای هست که همه پایه هاش خروجی حساب میشن و ورودی نداره که مثلا مادربرد بخواد بهش دستور بده
حدثم این بود که شاید روی مدار shorti وجود داره و برای همین اتصالی هست که پاور روشن نمیشه

پایه های روی مادربرد رو اهم چک کردم و اهم های مناسبی دیدم بغیر از پایه های ولتاژ 5 ولت نسبت به GND

اهم 30 رو نشون میداد و همون موقع رفتم روی یه مادربرد دیگه که خراب بود تست کردم دیدم روی مادربرد دوم اهم 600 کیلو دارم ولی روی این مادربرد اهم 30 رو دیدم و خیلی مشکوک شدم

(داخل پرانتز این که بنده هر چی به ذهنم رسید تا به اینجا انجام دادم و شما اگه موردی میبینید که بنده جا گذاشتم لطفا بهم بگین بررسی کنم)

خب در ادامه گفتم شاید یه IC یا ترانزیستور سوخته و داره این شورتی رو ایجاد میکنه برای همین از روی بردویو بررسی کردم ببینم 5 ولت به کجاها میره
که همه قطعاتی که بهشون 5 ولت میرفت رو بنده خارج کردم از جمله IO و PWM CPU و غیره که عکسش رو اینجا میزارم

1.jpg

تمام قطعاتی که با 5 ولت سر و کار داشتن رو خارج کردم ولی اهم کم 5VCC نسبت به GND تغییر نکرد
مقاومت های همین مسیر رو اهم چک کردم و درست بودن
چند تا خازن SMD هم در همین مسیر خارج کردم ولی فایده نداشت

دیگه چیزی به ذهنم نمیرسه که ICH خرابه یا IO خرابه
و حالا اینکه چرا سیم خاکستری 5 ولت نمیشه و نمیتونم زورکی روشن کنم مادربرد رو

لطفا بنده رو راهنمایی بفرمایید

من شماتیک و برد ویو رو قرار میدم تا کسایی که با این مادربرد سر و کار دارن بتونن استفاده کنن و بدردشون بخوره
البته اون عکسی که از IO قرار دادم پایه ها رو به همراه شماره پایه هاش گذاشته در حالی که در این مادربرد شماره پایه های IO متفاوت هست و از روی بردویو من پایه ها رو شناسایی می کردم

پیوست‌ها

بالا